chaera chaera komentáře u knih

Game Game Anders de la Motte

Tato kniha měla obrovský potenciál a neskutečně mě mrzí, že ho autor nedokázal využít. Na toto dílo jsem se dlouho chystala a možná proto jsem měla příliš vysoká očekávání. Bohužel i přes zajímavý námět, který by ve své podstatě dokázal fungovat i ve skutečnosti, působila celá zápletka velmi nereálně. Chování postav bylo na palici a anglické výrazy + vulgarismy na každé straně působily nesmírně rušivě a otravně. Začátek byl vesměs dobrý, bylo zde napětí i akce, ale postupně se děj odvíjel čím dál tím hůř. Jako film by tohle asi mohlo fungovat, ale v knižní podobě mě to nechytlo. Do dalších dílů se nejspíše pouštět nebudu. Hvězdu a půl uděluji za nápad a začátek knihy. 1.5/5

02.04.2020 1 z 5

Můří deníky Můří deníky Rachel Klein

Do této knihy jsem šla bez jakýchkoliv očekávání a musím říci, že jsem byla mile překvapena. V deníkových zápisech se čtenáři vykresluje tajemný příběh zasazený v dívčím internátu, nad kterým se snáší tíživá atmosféra a jeden velký otazník - co je skutečné a co je pouze výplodem fantazie naší hlavní hrdinky? Opravdu jsem si čtení užila a všelijaké odkazy na filozofii a klasickou literaturu byly příjemným zpestřením mého čtenářského požitku. Trochu mi kniha připomínala Dům na kopci od Shirley Jackson, hlavně tím, že se zpočátku příběh tváří nevinně a posléze začne nabírat na obrátkách a hl. hrdinka ztrácí spojení s realitou. Na YA literaturu se jedná o poměrně solidní román. 4/5

29.03.2020 4 z 5

Bohemia Bohemia Jan Svěrák

Nedočteno, dostala jsem se do 1/3 a knihu odložila. I přesto, že anotace zněla slibně, mě příběh vůbec nezaujal a já se po většinu času musela do čtení nutit. Postavy byly nesympatické a ploché a zvlášť Ivan byl tak protivná postava, že jsem si ke knize zkrátka nedokázala najít cestu. Druhou šanci už tomuto kousku nedám, jednou mi to bohatě stačilo.

27.03.2020

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Šelmu jsem hodnotila 3.5 hvězdičkami, u toho dílu ale musím své hodnocení snížit. Hlavní postavě jsem stále nepřišla na chuť - Theo na mě působí dost arogantně a nehledě na to, co o sobě tvrdí, je zkrátka neporazitelný a zjevně inteligentnější než všichni ostatní. Policie a vyšetřovatelé jsou naproti tomu nekompetentní idioti, u kterých si marně lámu hlavu nad tím, jak se na svou pozici vůbec dostali. Neuvěřitelně se mi všechny postavy v této knize protivily. Navíc zde opět chybí nějaké uspokojivé vysvětlení, proč se Hračkář choval tak, jak se choval (a proč se to tolerovalo). Za mě se jedná o podprůměrnou detektivku, proto ji hodnotím 2.5/5

26.03.2020 3 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

(čteno v originále) Moc velký dojem ve mně tato sbírka nezanechala, možná protože nejsem cílovou skupinou této knihy. Několik básní mě zaujalo, ale spousta z nich mi přišla jako obměněná verze citátů z Pinterestu, které si mladé holky dávají pod svoje selfíčka. Možná se ke knize ještě někdy vrátím a zkusím ji pořádně pochopit, ale zatím ji hodnotím třemi hvězdičkami. Průměr. 3/5

26.03.2020 3 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Velmi dobré a kvalitně zpracované zakončení celé série. Uvítala jsem jak nový pár, tak i interakce hlavních postav z minulých dílů. Sice jsem ze začátku měla poněkud problém se začíst - dlouho se nic nedělo a příliš mnoho textu, které ono nic dlouze rozepisovaly - ale jakmile se to rozjelo, měla jsem problém se odtrhnout. V knize je opět pořádná nálož akce, napětí a zvratů a i když je to celé zabalené do typicky amerického happy endu tohoto žánru alias parta teenagerů všechny zachránila, kupodivu mi to tolik nevadilo. Určitě se k této sérii ještě někdy vrátím, totálně jsem se do ní totiž zamilovala. 4.5/5

25.03.2020 5 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Velmi krátké dílo protkané sarkasmem a pěknými rýmy. Přečtené za chvíli a já si jako maturant mohu odškrtnout další knihu ze seznamu. Na to, že jsem od této básně nic moc nečekala, jsem byla mile překvapena. 4/5

25.03.2020 4 z 5

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Václav Havel

Do knihy jsem se pustila hned po dočtení Audience, takže možná byl můj pocit po dočtení tohoto díla poněkud zkreslený. Nebylo to špatné, několikrát jsem se i zasmála (zejména scéna se špačky mi přišla velmi vtipná), ale některé pasáže byly tak překombinované a tak špatně se četly, že zkrátka musím ubrat dvě hvězdy. 3/5

25.03.2020 3 z 5

Sbírky povídek moc nemám ráda, protože mi většinou trvá celou věčnost, než je přečtu. Do téhle jsem se ovšem pustila z dlouhé chvíle, protože už mi karanténa a nekonečné vypracovávání maturitních otázek lezlo krkem a já potřebovala nějaký oddych. Vesměs se jedná o průměrné dílo. Některé povídky jsem si po přečtení okamžitě zamilovala a u některých jsem se zase nemohla dočkat konce. Když už člověk neví co číst, asi je toto vhodná volba. Já už bych ji ovšem znovu nečetla - zkrátka nenadchne, neurazí. 3/5

22.03.2020 3 z 5

Audience Audience Václav Havel

Absurdní drama mám ráda, tak mě zajímalo, jak tento žánr vypadá v podání českého autora. A bylo to fajn. Párkrát jsem se zasmála, přečetla to na jeden zátah a nakonec spokojeně odložila. Pokud ji má někdo stejně jako já v seznamu povinné četby, tak mohu jedině doporučit (i vzhledem k délce). 4/5

22.03.2020 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Když jsem se do tohoto díla prvně pouštěla, nečekala jsem, že se mi bude líbit tak moc. Poslouchala jsem ji jako audioknihu (vřele mohu doporučit, namluvená byla skvěle) a slupla ji na jeden zátah. Určitě se k ní ještě někdy vrátím, skvělý příběh. 5/5

22.03.2020 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Četla jsem kvůli povinné četby, jinak bych se k tomuto dílu asi nedostala. Já nevím, jestli mi (opět) uniká zápletka knihy, ale mě to prostě nebavilo. Mělo to na můj vkus příliš rozvleklý děj a hl. hrdinka mi byla nesympatická. Bohužel mě toto dílo moc neoslovilo, znovu bych po něm už nesáhla. 2/5

22.03.2020 2 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Líbilo se mi to o něco méně než předešlý díl. Sice zde bylo více akce a napětí, ale vzhledem k žánru je čtenáři jasné, jak každá taková akce dopadne. Takže trochu předvídatelné, i když musím uznat, že některé scény mě dost zaskočily. Po grafické stránce opět dokonalé dílo a musím ocenit i originální zápletku. Momentálně mám rozečtený poslední díl a netuším, co budu se svým životem dělat až tato série skončí. Nejlepší by bylo, kdyby existovalo aspoň tolik dílů, co jich má seriál Ulice. 4.5/5

22.03.2020 4 z 5

Plešatá zpěvačka / Židle Plešatá zpěvačka / Židle Eugène Ionesco

Absurdní drama jsem si zamilovala už loni, kdy jsme ve škole četli ukázku právě z Plešaté zpěvačky a já měla tu čest být jednou z postav (paní Smithová, tuším). Naprosto jsem si tento příběh zamilovala, neskutečně vtipné a absurdní. A než se někdo pustí čtení, doporučovala bych si zjistit, o čem je absurdní drama, ať se pak člověk nediví, že to nedává smysl. 5/5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Knihu bych se nebála označit jako zatím jednu z nejlepších knih, kterou jsem letos přečetla. Příjemná oddechovka, nad kterou jsem se několikrát smála nahlas. Jedna postava lepší jak druhá a samotný závěr a rozuzlení bylo naprosto fantastické. 5/5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Přečteno během chvilky - a nutno podotknout velmi příjemné chvilky. Fajn na odreagování, děj mě bavil, a já si můžu odškrtnout další knihu ze seznamu povinné četby. Moc milé verše.

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Myslím, že někteří čtenáři by si měli uvědomit v jaké době toto dílo vzniklo. Jasně napsat něco takového v dnešním světě by asi byl problém, ale nevidím důvod proč se pobuřovat nad komedií z 16.století. Mně se to líbilo, několikrát jsem se i zasmála a dialogy mezi postavami mě bavily. Za sebe můžu doporučit.

14.03.2020 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Možná mi uniká pointa knihy, ale mně se tohle zkrátka nelíbilo. Ano, je to čtivé a pozoruhodné téma, ale vystavět na tom celý příběh? Měla jsem chuť některé pasáže přeskočit, jak jsem byla znuděná, ale nakonec jsem ji kvůli délce přelouskala celou. Podruhé už po ní asi nesáhnu.

14.03.2020 2 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Oproti předešlému dílu je zde určité zlepšení. Mnohem více akce, stále se něco děje a parádní atmosféra, která mě do sebe okamžitě vtáhla. Konec poněkud rozvleklý, což je škoda, určitě se to dalo zakončit lépe. Každopádně jsem ráda, že už mám celou sérii za sebou, po druhé už se do ní asi nepustím (možná kdybych byla mladší bych ji dokázala ocenit více.). Vzhledem k YA žánru je někdy dost předvídatelná a klišoidní, za což ubírám body z finálního hodnocení. 3.5/5

09.02.2020 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Druhá kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a pravděpodobně i poslední. Dala jsem mu dvě šance, ale jeho styl mě zkrátka nezaujal a já se oběma knihami musela prokousávat. Některé pasáže mi přišly zdlouhavé a neuvěřitelné a hl. hrdina je mi stále silně nesympatický. Do čtení jsem se musela nutit a nemohla se dočkat (nepříliš uspokojivého) konce. Tohle vážně nebude série pro mě. 2/5

09.02.2020 2 z 5