Plešatá zpěvačka / Židle

Plešatá zpěvačka (1950) s podtitulem Antihra byla v době svého vzniku objevem. Jde o první Ionescovo dramatické dílo, které zároveň otevírá cestu dalším tvůrcům tzv. absurdního divadla. Také Židle (1952) patří mezi Ionescova nejvýznamnější dramatická díla.

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17138/big_plesata-zpevacka-zidle-jOR-17138.jpg 4.1320
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Artur

La Cantatrice chauve / Les Chaises

Kniha Plešatá zpěvačka / Židle

Janina2609

“Promiňte pane kapitáne, ale nevím, jestli jsem tu vaši historku dobře pochopila. Na konci, kde jde o babičku toho faráře, je to nějak zamotané.”
Naprosto perfektní vtipná absurdní hra. Není divu, že se původně jmenovala Anglicky snadno, protože dialogy pana a paní Smithových ve scéně XI jsou skvělou parodií výuky cizích jazyků. Moc mě to pobavilo.

“Ach vážně, tobě to myslí. Ty jsi velikej talent, broučku. Ty mít v životě trochu ctižádosti, tak by z tebe byl šéfprezident, šéfpremiér, šéfkrál, šéfprimář nebo, nebo třeba šéfmajor.”
Tohle už taková legranda nebyla. Pocit nesplněných snů, křivdy, promarněného života, prázdné židle jako symbol nicoty, prázdna...ale moc pěkný.

Marekh

V této knize se nachází 2 hry: PLEŠATÁ ZPĚVAČKA a ŽIDLE. Obě hry můžeme zařadit do kategorie absurdní drama. Autor ve svých hrách řeší otázku komunikace mezi lidmi a problematiku stereotypů. Více se mi líbila hra Plešatá zpěvačka. Některé dialogy byly nad mé chápání, ale v absurdních dramatech nemá asi smyslu hledat v rozhovorech logiku. Knihu hodnotím na 60 %.

V poslední scéně u Plešaté zpěvačky jsem to absolutně nepobíral.. Byl jsem zvědavý na hru Židle, říkal jsem si, o čem tato hra bude. Už při čtení osob, které ve hře vystupují (STAŘEČEK – 95 let, STAŘENKA – 94 let) to vypadalo zajímavě, ale hra mne úplně neoslovila. S touto hrou to bylo jako na houpačce – jednou nahoře, podruhé dole. Byl jsem rád, že jsem tuto hru vůbec dočetl do konce.

V závěru knihy se nachází kapitola E. Ionesco – Z knihy Protijedy a Biografie v datech. Ve vydání Artur z roku 2006 došlo k pomíchání stránek (po straně 96 následuje strana109, ale naštěstí po straně 116 následuje strana 97; došlo k chybě tisku).

Myslím si, že se do budoucna už nebudu pokoušet začíst do her EUGÉNE IONESCA. Podle mě je nutné si tyto hry přečíst alespoň dvakrát, anebo se podívat na divadelní představení.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

PLEŠATÁ ZPĚVAČKA

Svědomitý lékař musí umřít spolu s nemocným, pokud se nemohou uzdravit společně.

Pravda není v knížkách, ta je jen v životě.

ŽIDLE

Já nejsem jako ostatní, já mám svoje ideály. Já jsem možná nadanej, jak říkáš, mám talent, ale nemám štěstí.

Důstojnost je to, co je skryté pod povrchem.

DomArt

Přečteno díky studiu na VŠ. (referát)

Elevant
08.07.2020

Ionescova Plešatá zpěvačka je povinností pro každého milovníka absurdního divadlo z pochopotelných důvodů. Jednak prakticky vzato tapočala éru tohoto nového divadla, druhak se stala prototypem absurdní hry. Je to hra velmi odvážná, která porušuje většinu pravidel platících ři psaní divadelních her, ale když je čtenář schopen se s Ionescovým stylem popasovat a přistoupit na jeho (anti)hru, čeká ho velmi vytříbebá zábava.
Jednoaktovka Židle se téměř nepodobá divadelní hře jako spíše nějàké jevištní performanci; hlavní slovo tu mají kulisy a nejdůležitější je manipulace s ptostředím na jevišti. Je to jedna z těch her, které skutečně mohou vyniknout pouze na jevišti a už ne tolik na papíře. Přesto oceňuji její vydání spolu s Plešatou zpěvačkou, díky čemuž se dostane do širšího povědomí. Mimo to i samotné vydání Plešaté zpěvačky a Židle v jednom souboru od nakladatelství Artur je velmi povedené: nechybí precizně zpracovaná biografie autora v datech, a byla zde zařazena i Ionescova krátká úvaho o hře Plešatá zpěvačka, o jejím vzniku, smyslu a inscenacích.

MichiRat
04.04.2020

Za mě skvělý! Díky této knize jsem přišla na chuť absurdnímu dramatu. Doporučuji všem milovníkům chaosu.

chaera
14.03.2020

Absurdní drama jsem si zamilovala už loni, kdy jsme ve škole četli ukázku právě z Plešaté zpěvačky a já měla tu čest být jednou z postav (paní Smithová, tuším). Naprosto jsem si tento příběh zamilovala, neskutečně vtipné a absurdní. A než se někdo pustí čtení, doporučovala bych si zjistit, o čem je absurdní drama, ať se pak člověk nediví, že to nedává smysl. 5/5

katallinka
20.09.2019

Co to bylo?! Vůbec nechápu. Přečetla jsem jen Plešatou zpěvačku a lituji žaka, který si to dá k maturitě.

Langosh
18.09.2019

Plešatá zpěvačka je teda pěkná pitomost, ale pobavila :D