certik003 certik003 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Agátu moc nemusím, tuhle knížku jsem četla kdysi hodně dávno a jediné co si z ní pamatovala, bylo to, že se mi strašně líbila. Když se teď o knížce začalo víc mluvit v souvislosti se změnou názvu, rozhodla jsem se ji přečíst znovu. Opět jsem byla spokojená. Je fakt, že ten začátek není zrovna záživný a než jsem se zorientovala, kdo je kdo, mi taky trochu trvalo, ale pak už jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Nevím jak tehdy, ale tentokrát jsem pravdu odhalila jenom hodně částečně, a jsem zvědavá, pokud budu knížku zase za 20 let číst znovu, jestli tentokrát pachatele odhalím. Myslím ale, že je to nemožné.

26.02.2021 4 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Hnusná a temná minulost naší republiky. Smutné na tom je, že každá doba má svoje zrůdy, které jsou ochotné kdykoli a komukoli pomáhat udržovat jakýkoli režim. Dovedete si představit, že ruce, které bez jakéhokoli problému páchaly taková zvěrstva, potom doma klidně hladily děti nebo ženy? Vlastně je jedno, jestli čtete o koncentráku, gulagu nebo našem lágru, nejhorší na tom je to vědomí, že ta slušná většina ze strachu mlčí a nevidí. A další smutné vědomí, že by brzo mohla přijít doba, kdy můžu velice rychle zjistit, ke které skupině bych patřila? Autor velice reálně popsal, jak v socialismu kvůli úplně banálnímu prohřešku mohl kdokoli ztratit právo na život. Tohle by měla být pro středoškoláky povinná četba.

19.02.2021 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Drsné, brutální, syrové. Ale nejsmutnější na tom je, že autor popisuje reálné události a že tohle jsou věci, které dokáže dělat člověk člověku. Pokud se teda vůbec dá mluvit o lidech. Nemůžu moc hodnotit realitu z prostředí mafie, nic o ní nevím. Měla jsem obavu, že takhle část mě bude nudit, ale hlavně ten začátek byl zajímavý, pak už šlo v podstatě jenom o popis vražd. I když tohle všechno formovalo Viktora a jeho další chování a osud. Linka s Karlem a nástupem nacismu k moci byla taky čtivá, je zvláštní sledovat, jak se lidé nechávali tak snadno strhnout. Nejsilnější ale rozhodně byla část z koncentračního tábora. Přestože o většině věcí už jsem četla, nikdy jsem nezažila, že bych tak často musela knížku zavřít a dát si oddych, abych dokázala číst dál. Nenapadá mě žádný výstižný popis, ale Karika dané situace popisuje zdánlivě bez citu a emocí, přitom ty z toho přímo tryskají. Tohle je přesně knížka, která se mi nesmazatelně vryje do pamětí, i když si myslím, že už nikdy nenajdu odvahu si ji přečíst znovu. Všem ji ale doporučuju, protože tohle jsou věci, na které se nesmí zapomenout.

02.10.2020

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Na pokračování Smrtky jsem se strašně těšila a zároveň jsem se bála. Ale moje obavy byly naprosto zbytečné. Děj se sice rozjížděl pomalu, objevila se další postava, která dokonale zapadla do dokonale propracovaného děje. Pak už jenom přicházelo jedno překvapení za druhým a od knížky jsem se nemohla odtrhnout. Taky se mi moc líbily popisované myšlenky Nimba. Konec byl naprosto úžasný a já jenom doufám, že se brzo dočkáme dalšího pokračování.

07.05.2019 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Velmi poutavý příběh Leni, z které vyrostla velmi silná žena. A není se co divit, pokud se někdo může zamilovat do drsného života na Aljašce, nemůže být slaboch. Moc se mi líbil popis krásné, i když drsné přírody, vztahy mezi obyvateli, kteří neváhají kdykoli podat pomocnou ruku. Mrazilo mě, když přicházela zima a tma a otce dostihlo jeho prokletí z Vietnamu. Konec mě trochu zklamal, v příběhu o drsné Aljašce bych čekala i drsný konec.

29.04.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tahle knížka se mi opravdu hodně moc líbila, krásně popsaný těžký život obyčejných lidí na Ostravsku. Po dočtení knížky jsem byla smutná, že už je konec a říkala jsem si, že bych si hrozně ráda přečetla o tom, jaký byl osud hlavních postav a jejích potomků v dalším období. A byla jsem hrozně mile překvapená, když jsem zjistila, že tohle je první díl. Strašně moc se těším na další pokračování.

29.04.2020 5 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Je neuvěřitelné, v čem lidé v minulosti dokázali žít a přežít. Vydáte se na strastiplnou cestu, abyste mohli začít nový a lepší život a místo toho se dostanete na ještě hlubší dno, z kterého pro většinu lidí nevede cesta. Vůbec si neuvědomujeme, v jak pohodlné době žijeme a jak moc se máme dobře. Knížku bych doporučila přečíst všem, kteří mají pocit, že se mají špatně. Autor je skvělý vypravěč, četla jsem všechny jeho knížky. Dokáže děj podat tak čtivě a věrohodně, že mám pocit, že se mi odvíjí film před očima. V knížce snad není jediné hluché místo. Pro mě až moc pohádkově-levicový konec, ale autor píše tak úžasně, že mi to nevadí a ráda si přečtu další knížku.

07.01.2020 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Autor velmi dobře vystihuje atmosféru tehdejší doby a popisuje známou událost. A to je možná ten problém, protože autor se může snažit stupňovat napětí jak chce, jenže když přesně víte, jak která postava dopadla, nemůže to fungovat. Přesto oceňuju, jak ji autor napsal a pokud bych o tomhle nic nevěděla, asi bych si při čtení nervozitou okousala nehty. Poslouchala jsem jako audioknihu.

07.05.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Další kontroverzní téma, i když si myslím, že oblíbenost jednoho potomka není nijak výjimečná. Ale tady je záměrně zveličené a opět jsou zde rodiče, kteří mají velmi nestandartní způsob výchovy a tím celou situaci zhoršují a vyhrocují. Z knížky čiší beznaděj z bezvýchodnosti situace pro Báru a ten konec je docela brutální. Doporučuju.

05.06.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Jsem nadšená! I když první polovina pouze popisuje svět, který autorka vymyslela, knížka se četla prakticky sama. Ale jaký svět! Hnusný a odporný, ale zároveň fascinující. Moc se těším na další díl a jsem zvědavá, co všechno Ilan zažije.

23.11.2018 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Ze začátku jsem nechápala, co jako na nich má být divného, jsou to přece normální děti. Ale pak jsem si uvědomila, že se na to nesmím dívat svým pohledem, že pro svoje vrstevníky divní jsou a proto se k nim tak chovají, i když je to někdy až hodně nehezké chování. Petra Soukupová nikdy nezklame a je jedno jestli píše z pohledu dospělého nebo toho dětského, umí dokonale popsat a vystihnou jejich vnitřní svět.

26.02.2021 4 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Coben jako vždycky rozvinul několik příběhů, které se na konci spojí do překvapivého konce. Knížka je čtivá a napínavá.

03.04.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Hynka jsem místy litovala, občas mu fandila, občas byl na facku. Prostě normální člověk, i příběh je takový „ze života“, který se může dít komukoli. Zajímavé je i nemocniční prostředí a líčené vztahy mezi lékařským personálem.

31.03.2020 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Milé příběhy o partě dětí, příběhy jsou krátké, takže by pro menší děti neměl být problém je číst. Pro mě to byla hezká vzpomínka na dětství.

08.04.2019

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Když jsem viděla, jaké má knížka nízké hodnocení, přemýšlela jsem, jestli ji vůbec mám číst. Ale moc se mi líbila obálka, takže jsem se rozhodla, že to zkusím. A udělala jsem moc dobře, z knížky jsem nadšená. Na styl psaní jsem si chvilku zvykala, ale čím víc jsem četla, tím víc se mi líbil. Pro mě byla knížka neuvěřitelně čtivá a nenudila jsem se ani chviličku. I když pachatele jsem odhalila, závěr knihy mi doslova vyrazil dech. Tohle jsem opravdu nečekala. Knížku můžu doporučit, ale pokud od thrilleru čekáte potoky krve, tak tohle není knížka pro vás.

08.04.2019 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Román popisuje osudy tří žen z různých kontinentů a různého společenského prostředí. Přestože je zhruba od poloviny knížky jasné, jak se jejich osud propojí a knížka lehce zavání feminismem, je hodně čtivá. Nejvíc mě asi upoutal příběh Smity, protože ta musela z těch tří projevit největší dávku odvahy a vzepřít se společenským tradicím v Indii ukazuje na velkou vnitřní sílu. A i když příběhy skončily vlastně neuzavřené, pevně věřím, že se všem třem podařilo jejich "boj" vyhrát.

25.06.2018 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Krásný a smutný příběh. Taky bych chtěla mít takovou trpělivost a houževnatost.

15.05.2018

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Nalákala mě obálka i anotace. Počáteční množství postav se mi moc nelíbilo, ale dalo se v nich zorientovat. Jenomže jak jsem četla dál, udělala jsem něco, co dělám hodně výjimečně - podívala jsem se na komentáře, jestli se to zdá jenom mně nebo jestli má problém s touto knížkou i někdo jiný. A mám pocit, že to L.Helena napsala za mě. Měla jsem pocit, že čtu učebnici dějepisu, v které jsou nějaké postavy, aby to nebylo tak suchopárné. Co mi vadilo snad ještě víc, je to černobílé vykreslení charakterů. Postavy byly buď svaté nebo svině, co se postupně neštítí vůbec ničeho. Němci byli až na úplnou výjimku všichni špatní, Češi až na dvě černočerné ovce v každé rodině hotoví svatouškové. A teď si představte, že jejich dvě velmi hodné, a jak autor nezapomene zdůraznit, spravedlivé děti, si po skončení války taky najdou svoje Němce, aby si do nich mohly zakopat. Vím, že se tohle dělo, že to dělala spousta lidí, i dětí, a nikdy bych si nedovolila je za to soudit, ale to předchozí zdůraznění jejich kladných vlastností potom zní jako špatný vtip. V té době jsem pochopitelně nežila, prarodičů jsem se jako malá na tyhle věci neptala a teď už se nemám koho zeptat, ale tak nějak žiju v domnění, že v každém národě (jakékoli skupině) jsou lidi povahově velmi různorodí. Na knížku jsem se moc těšila, měla od ní velká očekávání, ale pro mě to bylo zklamání. Nejenom způsob vypravování, ale právě i ten do očí bijící kontrast. Napřed neustálé vyzdvihování sounáležitosti, protože jinak to na horách nejde, potom celá jedna skupina šikanuje druhou, aby se to po válce obrátilo. Nepochybuju ale, že knížka bude mít spoustu fanoušků a bude mít velmi vysoké hodnocení.

01.09.2021 3 z 5

Je neuvěřitelné, jak dokáže autor popsat hnusné a hrůzné události v jediném dni vězně gulagu. Pro nás absolutní peklo, pro Ivana vlastně hodně šťastný den.

21.08.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Dospívající dívku její jediná, i když předtím nikdy neviděná rodina doslova krutě hodí do života.  I když na malou chvíli to vypadalo, že měla i tak Anna štěstí. Bohužel ji ale čekal hodně těžký život, ale ona byla nezdolná a nikdy se nevzdávala a přestože si nikdy nepostěžovala, často jí někdo nezjištně pomohl. Čtivý příběh o nelehkém údělu žen té doby.

21.08.2021 4 z 5