Candide Candide komentáře u knih

Honba za zapomněním: Světové dějiny narkotik 1500–2000 Honba za zapomněním: Světové dějiny narkotik 1500–2000 Richard Davenport-Hines

Vynikající publikace, patrně jediná svého druhu. Jeden si při jejím čtení klade otázku, zda světové dějiny ovládali lidé, nebo opium...

19.10.2015

Girl Online Girl Online Zoe Sugg

Přečteno v angličtině.
Blogovou sféru sleduji už víc než rok, bez mučení se tedy přiznám, že jsem si Girl online přečetla pouze a jedině proto, že ji napsala Zoella, která platí za jednu z nejúspěšnějších blogerek současnosti. Její prvotinu bych shrnula jako průměrný románek pro teenagery, který naplňuje všechna klišé, která si o tomto žánru dokážete představit. Provází ho však marketingová kampaň snů, která zaručuje, že se kniha dostane i k těm, kteří o blozích nemají ani ponětí.
Dobrá rada, čtěte romanťáky v originále. Až v tom okamžiku vám totiž něco dají.

16.10.2015

Hledání přítomného času Hledání přítomného času Ivan Blatný

Mi... Mi - lu - ji tě, krásná Te...

12.10.2015

Lásce na stopě Lásce na stopě Alexandra Potter

Tak tohle bylo opravdu utrpení, nejtěžších 300 stránek mého života! Novodobá knížka lidového čtení - ubohá, plytká, bez vtipu, bez nápadu, bez fantazie. Jdu číst Bacona.

10.10.2015

Dětství v dobách císařství - Panenky a cínoví vojáčci Dětství v dobách císařství - Panenky a cínoví vojáčci Katrin Unterreiner

Oceňuji kvalitní soupis sekundární literatury, materiálu je však tolik, že není možné napsat komplexní publikaci, a přitom ji vměstnat do necelých dvě stě stran. Útlost knihy považuji za hrubé odbytí tématu. V takovém případě se snadno sklouzne k povrchnosti a zjednodušování, což se stalo i zde.

04.10.2015

Jak katolická církev budovala západní civilizaci Jak katolická církev budovala západní civilizaci Thomas E. Woods

Ač jsem sama katolička, důrazně Vám radím ruce pryč od této knihy. Je tak strašně tendenční, dezinformační a neobjektivní, že nám křesťanům dělá akorát ostudu. Když se prezentujeme takovýmto způsobem, nedivím se, že si o nás ateisté myslí, že jsme úplně blbí.

Jak být ženou Jak být ženou Caitlin Moran

Nedočteno. Nesnáším feministky.

Poslední země: Antarktida Poslední země: Antarktida Marek Vácha

Antarktida je skutečně ta poslední země, o které bych si myslela, že je možné napsat dechberoucí knihu. Orko to dokázal.

30.09.2015

Mnich Mnich Matthew Gregory Lewis

Podobně jako Záhady Udolfa je i Mnich dílem ztraceným v propadlišti času, které si užilo svých 5 minut slávy v době Jane Austenové, dnešnímu čtenáři už však nemá mnoho co nabídnout.

27.09.2015

Ostrov Lhářů Ostrov Lhářů E. Lockhart (p)

Závěr byl jedním z těch, které jsem očekávala a ke kterému kniha celou dobu spěla. Nejedná se o nic překvapivého ani šokujícího, slogany provázející vydání knihy jsou hodně nadsazené. Přesto mohu doporučit k přečtení, neboť sonda do duše trpícího dospívajícího je to celkem zdařilá.

26.09.2015

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Jako zaměstnanec Památkového ústavu mám k této knize jedinou poznámku... Všechno je to pravda! Tahle kniha je o vás, mufloni!

23.09.2015

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Stydím se, že jsem se k němu dostala až teď. Neboť nelze pochopit Oscara Wildea bez znalosti Doriana Graye.

23.09.2015

A co když jsem blázen? A co když jsem blázen? Karen Harrington

Trochu mi vadily vsunuté definice slov a pocit, že nečtu A co když jsem blázen?, ale Jako zabít ptáčka. Až na tyto drobné nedostatky však nemám co vytknout... kniha je naprosto skvělá. Po dlouhé době se mi nějaká dostala pod kůži (a to nejen pod epidermis, ale dokonce do podkoží!). Příběh mě zasáhl, s psychologií postav jsem spokojená, po literární stránce si myslím, že je vše v pořádku. Rozhodně si toto dílo zaslouží větší pozornost a širší čtenářskou základnu.
Není co dodat, neváhejte a přečtěte si!

08.09.2015

Jen jestli si nevymejšlíš Jen jestli si nevymejšlíš Shel Silverstein

Literu za překlad si bezesporu zaslouží, jinak bych ale ke knize měla značné výhrady. Jednak mi většina básní svým vyzněním přijde krutá, jednak mě odrazují odporné ilustrace. Paradoxně bych tuto knihu dítěti pod 12 let do ruky nedala. V mém případě se ale asi jedná spíš o otázku vkusu, celkově kvality díla nepopírám. Jak bylo zmíněno prve, zvlášť co se jazyka týče.

01.09.2015

Hus a Chelčický: Příběh jejich doby Hus a Chelčický: Příběh jejich doby Renáta Fučíková

Výborná publikace, která poslouží především těm z nás, kteří se potřebují odpoutat od jednostranných poznatků získaných ve škole a chtějí si na husitskou dobu vytvořit vlastní názor. Tahle kniha je velmi dobrý odrazový můstek.

30.08.2015

Co vyprávěla Dlouhá chvíle Co vyprávěla Dlouhá chvíle Viola Fischerová

Krásné pohádky doprovázené ještě krásnějšími obrázky... s nimi (bohužel nebo bohudík?) nikdy Dlouhou chvíli mít nebudete :)

Týdny Týdny Olga Stehlíková

A co neděle? :)

Topím se v tobě Topím se v tobě Jasinda Wilder

Ach jo, tolik jsem se na knihu těšila (páč hraniční porucha osobnosti, to je moje!) a ono je to jenom další vyprázdněné porno. Tak nic.

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Vždy mám trochu obavu, když se dílo věnované šoe označí za bestseller. Takový titul podle mě náleží jen Anně Frankové. Nicméně v tomto případě se před námi otevírá patrně nejzajímavější a nejcennější dílo loňského roku, které si širokou čtenářskou pozornost bezesporu zaslouží. Má švih, spád, originální zápletku a hlubokou psychologii postav. Tedy vše, co od dobré knihy očekávám. Jednou ji určitě chci mít ve své domácí knihovně.

Nezbývá než doporučit - přečtěte si a zařiďte, aby se nic z toho, o čem kniha hovoří, nikdy neopakovalo...

26.08.2015

Marťan Marťan Andy Weir

Autorovi nelze upřít jistou dávku vynalézavosti při zalepování díry na trhu, ale knize zásadním způsobem schází to pomyslné "něco", co povyšuje obyčejný příběh mezi nezapomenutelné. Dle mého názoru knize uškodilo, že je vlastně slepencem všech fungujících sci-fi prvků, které tu byly už dávno před Marťanem. Rozhodla jsem se nedočíst, bohatě mi postačí zhlédnout film.

26.08.2015