Jak být ženou

V roce 1913 se sufražetka Emily Wilding Davisonová vrhla pod kopyta králova koně… V roce 1970 vzaly feministky útokem Miss World… A nyní přichází kniha Caitlin Moranové… Nikdy v minulosti nebylo lepší být ženou. Máme volební právo, pilulky a od roku 1727 nás neupalují jako čarodějnice. Ale přece jen zbývá položit pár rýpavých otázek… Proč se od nás čeká, že budeme chodit na brazilskou depilaci? Měla byste zajít na botox? Je pravda, že nás muži vskrytu nenávidí? Jak máme nazývat svou vagínu? Proč bolí nosit podprsenku? A proč se vás všichni ptají, kdy už budete mít dítě? Caitlin Moranová zodpovídá tyto a další otázky v knize Jak být ženou, která je zčásti vyprávěním o životě autorky a zčásti plamennou tirádou. Moranovou sledujeme od jejích strašlivých třináctých narozenin („vážím osmdesát kilo, nemám žádné kamarády, a když mě vidí kluci, házejí na mě štěrk“) přes dospívání až po práci, striptýzové kluby, lásku, obezitu, potrat, nakupování, mateřství a ještě mnohem dál. V roce 2011 získala Caitlin Moranová ocenění Galaxy National Book Award....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/137389/jak-byt-zenou-137389.jpg 3.6194

How to be a Woman (2010)

Literatura světová, Fejetony, eseje
Vydáno:, Host

Kniha Jak být ženou

marvarid

První kapitoly mě hodně pobavily. Řada postřehů byla opravdu přesná a vtipná, odpovídala i mým zážitkům z dětství / dospívání. Jak se popisované období přehouplo do dospělosti, už jsem nesouhlasila se vším – něco bylo OK, ale některé názory mi přišly opravdu mimo (nízkou porodnost Evropanek nelze hravě nahradit zástupy malých Afričanů, lady Gaga není zas tak zásadní umělecká ikona ženského pohlaví). Ale to nakonec nevadí, proč si nepřečíst názory někoho jiného, když nejsou předkládány dogmaticky a útočně, ale s nadhledem a vtipem.

pavla5754

Kniha mi byla několikrát doporučena, ale že bych byla nějak nadšena... Čte se celkem dobře, některé myšlenky se mi líbí a ztotožním se s nimi. Jiné jsou zajímavé, přestože s nimi nesouhlasím a donutily mě k zamyšlení. A jiné jsou úplně hloupé.
Takže na jedno přečtení dobré, ale děkuji, nikdy více. Jak tuhle knihu, tak autorku.

Auwi
06.10.2018

O existenci této knihy jsem věděla už pár let, ale až nyní nastala ta pravá chvíle, abych po ni sáhla. Proč? Dostávám se do věku, ve kterém ji autorka napsala. Jako teenagerku, studentku ani jako ještě bezdětnou třicátnici by mě pravděpodobně vůbec nezaujala. Nicméně jako člověk znalý reálií 80. a 90.let, především tedy tehdejší popkultury, jsem zcela jistě čtenář z cílové skupiny. V každé z kapitol nalézám alespoň nějaké paralely se svým vlastním životem, a to i přesto, že se s hrdinkou pocházející z chudé rodiny a holdující alkoholu nemohu ztotožnit. Leccos prostě máme my ženy společného a je příjemné přečíst si, že s tím všemožným trápením si nevědí rady i další z našich řad. Některé pasáže jsou zdlouhavé a nepochybuji, že sloužily autorce především jako terapie, jednoznačně měla potřebu se z toho všeho vypsat a vylít si srdce. Nemohu říct, že bych se všemi jejími názory souhlasila, ale líbí se mi, že je o všech uvedených tématech pojednáno s naprostou upřímností a otevřeností. Možná jsou to zbytečnosti, ale je fajn si jednou přečíst o zdánlivě nepodstatných drobnostech, které všechny řešíme (nebo jsme tak činily v určitém období našeho života). Týká se to třeba holení ženských intimních partií, výběru dámských bot a kabelek, ale i závažnějších témat jako porod, mateřství či potrat. V téhle oblasti je dnes však dostupných již vícero knih. Doporučila bych třeba sborník Ženské příběhy, který je opravdu čtivý.

roso.mak
17.09.2018

Skvělý pohled na věc, u kterého se rozhodně zasmějete, i když vám nakonec nezbude nic jiného, než s autorkou souhlasit.

andrea5516
22.08.2018

Váhala jsem, zda to číst nebo ne, recenze jsou celkem rozporuplné. Kniha mě nakonec zaujala, ano některé pasáže jsou zbytečně dlouhé, ale myslím, že Vás určitě obohatí a donutí dívat se na některé věci jinak. + se nasmějete. Doporučuji!

kikies
29.01.2018

Místy humorné, snad i vtipné, některé poznatky mají hloubku a spousta témat je hodných zamyšlení. Myšlenka určitě nebyla špatná, ale celek působí drobet zdlouhavě a rozvláčně. Je toho prostě až moc a na mě to ve výsledku působí zhruba takhle: "Kdo na to má proboha čas?".

Vincos
03.09.2017

Kdyby byla knížka o polovinu kratší, jenom by jí to prospělo. A spoustu lidí, kteří ji odložili (včetně mě) by ji možná dočetlo.
Je tam spoustu kapitol, které připomínají deník teenagerky a "děj" je tak všední a předvídatelný, že se musíte nudit.

Kameika
04.08.2017

No bohuzel jsem knihu odložila a nedočetla. Na mě až moc feminismu.

ženy feminismus

Caitlin Moran