Candide Candide komentáře u knih

Při nejzazším moři Při nejzazším moři Hans Christian Andersen

Konečně Andersen takový, jaký má být - něžný i krutý, nádherný i děsivý. Pohádky nejsou žádní jednorožci na duze, pohádka má bolet!

25.11.2016

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Naprosto úžasná, myšlenkově plnokrevná kniha, jen mě vytáčejí ty překlepy.

23.10.2016

Zpěvy a žalmy podzimu Zpěvy a žalmy podzimu Marie Noël

Intimní verše s nádherným výtvarným doprovodem Bohuslava Reynka. Skutečný skvost!

05.10.2016

Velice se panu Čepelkovi omlouvám, ale kniha mě neskutečně nudila. Horko těžko jsem ji zvládla přečíst do půlky, často jsem u ní usínala. Nevím, čím to je, jestli mi nesedl Palánův způsob vedení rozhovoru nebo něco úplně jiného, každopádně mě to mrzí a pana Čepelku mám i přesto velmi ráda.

19.09.2016

Minimalismus Minimalismus Martina Bechyňová

Kniha mě bohužel velmi zklamala, byla totiž úplně o něčem jiném, než jsem čekala. Těšila jsem se na tipy a triky, jak žít minimalisticky, a místo toho jsem dostala jenom životopis autorky. Není to ale primárně její chyba, příště si holt před koupí musím dobře prostudovat anotaci.

13.09.2016

Vynálezárium Vynálezárium Robin Král

Jako nápad je to dobrej... ale ve finále z něho vylezl paskvil. Dětem bych nemotala hlavu básnickými formami, když už se pomalu nechytají ani v těch vynálezech. Obojí předpokládá ze strany čtenáře alespoň základní znalost, kniha totiž vědomosti nikam dál nerozvíjí (což ale, uznávám, asi není její účel). Humoru je tady poskrovnu a ilustrace jsou dle mého názoru značně odfláknuté. Básničky jsou pro děti už tak velkej opruz, proč ho ještě umocňovat absencí barev? Celkově tedy úplně nechápu, jak mohlo v ML v konkurenci s Černou a Fučíkovou zvítězit právě toto.

07.09.2016

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Jestli takhle ve skutečnosti vypadá mateřství, nechci mít děti.

21.08.2016

Straka v říši entropie Straka v říši entropie Markéta Baňková

Svět je čím dál složitější. (To není povzdech, nýbrž fyzikální jev!)

03.08.2016

Mě ale dávno
Adoptovaly jabloně

02.08.2016

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Žádné právo na dítě neexistuje. Existuje jen touha. A tu autorka popsala výborně.

30.07.2016

Tartarin z Tarasconu Tartarin z Tarasconu Alphonse Daudet

Francouzi se dodnes nemohou shodnout, zda je jejich nejlepší humoristický román Tartarin, anebo Zvonokosy. Já osobně se přikláním ke Zvonokosům. Kvality Tartarina bohužel nedokážu ocenit, nepřišel mi vtipný ani trefný.

19.06.2016

Lady Susan Lady Susan Jane Austen

Janiny rané práce samozřejmě nedosahují kvalit pozdějších románů, ale je bezesporu velmi zajímavé sledovat, jaká cesta k nim vedla.

18.06.2016

Archanděl Michael - Dynamický obhájce života Archanděl Michael - Dynamický obhájce života Michal Altrichter

Vynikající práce, které se podařilo obsáhnout snad všechny aspekty fenoménu archanděla Michaela, jaké vás jen napadnou. Dozvíte se např. o původu andělova jména, rozdílech v jeho zobrazování napříč dějinami, i třeba o tom, jak využít jeho postavy v pastorační praxi. To vše bez nostalgie a sentimentu. Tleskám a doporučuji.

12.06.2016

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kdyby si všichni lidé na světě přečetli Malého prince, už by nikdy nebyly žádné války.

09.06.2016

Deníček - Boží milosrdenství v mé duši Deníček - Boží milosrdenství v mé duši Maria Faustyna Kowalska

Četba Faustynina deníčku je značně psychicky náročná, neboť obyčejný smrtelník se její úrovni duchovního života nemá šanci vyrovnat. Nicméně pro katolíky se jedná o povinnou četbu, zvláště v kontextu právě probíhajícího Roku milosrdenství.

07.06.2016

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Jsem za tuto knihu velmi vděčná. A to právě proto, jaké protichůdné emoce vzbuzuje. To se obyčejnému příběhu nepodaří.
Ode mě má Me before You obrovský palec nahoru, protože upozorňuje svět na skutečnost, že na jednoho Stephena Hawkinga a Jana Potměšila připadají tisíce dalších, kteří své postižení prostě nezvládnou. Moc se o tom nemluví, natož aby na toto téma vznikala beletrie. Děkuji, Jojo, že jsi do toho šla.

07.03.2016

Vesmír v tweetech Vesmír v tweetech Marcus Chown

Zhustit náročné téma fungování vesmíru a jeho fyzikálních zákonů do tweetového textu mi připadalo jako vynikající nápad. Jenže by se to muselo umět napsat, že? Bohužel nejsem po přečtení o nic chytřejší než před tím. Informace byly tak povrchní, že mi v hlavě žádné nezůstaly.
Pokud se budete o knihu přecejen pokoušet, nedoporučuji ji číst na jeden zátah. Hrozně rychle vás tak přestane bavit.

20.02.2016

Babské rady Babské rady Anna Strunecká

Je mi líto, ale paní Struneckou nemohu považovat za důvěryhodného odborníka. Její názory zabředají do příliš esoterických a selektivních vod, do kterých doporučuji spíše vůbec nevstupovat, než se v nich snažit plavat. Od této demagogie ruce pryč!

22.01.2016

Stmívání, pravá láska a vy Stmívání, pravá láska a vy Louise Deacon

Bohužel smutně pravdivé. Doporučuji šesti ze svých pěti romantických kamarádek.

14.01.2016

Čistý Čistý Andrew Miller

Strhla mě obálka evokující mého milovaného Goyu a jeho Spánek rozumu, ale zase tak nutné číst knihu není. Úplně jsem nepochopila, co mi měla dát, vytvořit atmosféru smrdutého hřbitova podle mě nezvládla. Ovšem přeložená je znamenitě, chválím jazykový cit překladatele.

13.01.2016