Straka v říši entropie

Straka v říši entropie jsou bajky pro dospělé i děti. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Zjistíme, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu. Jak lišky prochází krizí středního věku a kdo všechno chce být ideálem krásy. Proč nemá smysl bojovat proti nepořádku a jak zatočit s jezevcem notorikem. Jak může notorik pád ze schodů omluvit zakřivením časoprostoru a že i myši mají určitý názor na kvantovou neurčitost. Vzrušující témata podstaty vesmíru, která jinak bývají pro laika příliš složitá, jsou v této knize podána lehce, jakoby mimochodem. Kniha humornou formou přibližuje klasické fyzikální zákony, které pochopí malé děti, ale dotýká se i náročných témat fyziky moderní doby, určené starším dětem a dospělým. Vhodná je pro rodiče, kteří čtou dětem, ale současně hledají i knihu pro sebe. Zaujme také čtenáře, které fyzika nezajímá, nebo z ní mají dokonce strach – ti najdou především grotesku, jejíž hrdinové po cestě vědy docházejí k filosofii....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45763/straka-v-risi-entropie-4Lw-45763.jpg 3.7237
Literatura česká, Pro děti a mládež, Příběhy
Vydáno, Petr Prchal

Kniha Straka v říši entropie

Dorota09

Kniha se mi líbila. Byla vtipná a líbilo se mi, že to vysvětlovala zvířata která se snažila dělat různé pokusy a podobně, díky tomu jsem to lépe pochopila.

mojimir586

Tak nějak jsem nepobral pro koho je kniha určena. Pro malé děti mi text připadá poměrně složitý, pro větší zase dost infantilní. Přiblížit dětem svět fyziky formou bajek je skvělý nápad, ale mám pocit, jakoby se autorka sama ve vlastním bohulibém záměru tak trochu ztratila.

Lucii_Ami
27.12.2019

Knihu jsem původě koupila pro dědu, který miluje fyziku, poté jsem se ale začetla já a usoudila jsem, že si knihu ponechám pro svoje děti. Kniha vtipně podává známé fyzikální zákony, bohužel trošku složitě. I já jako starší jsem měla někdy problém pochopit, jak je to napsané (i když ty zákony znám). Nedovedu si představit, že tuto knihu čtu svému například 5 letému dítěti.
Co ale musím knize vynachválit je dospělácký humor, například že sameček je někdy rád, když samička mlčí (to mě velmi pobavilo).
Knihu doporučuji těm, které nebaví obyčejné pohádky.

JPBelmondo
09.09.2019

Díky příběhům z říše zvířat, knížka velmi vtipně a roztomile vysvětluje i přibližuje základní zákony fyziky nejen dětem, ale i dospělým. Ať už jste odpůrce fyziky či absolutní laik, třeba proto, že vás to ve škole nebavilo, protože vám to neuměli vysvětlit, tak toto pochopí snad každý. Ať už se jedná o Archimédův zákon, termodynamiku, teorii relativity, gravitaci atd.

jaroiva
09.06.2019

Knížka se mi poměrně líbila. Vzhledem k tomu, že ráda poslouchám audioverze, dívala jsem se i na tu a uvažovala o koupi. Ale zdálo se mi, že audiokniha je nějak krátká co do času... Ona je sice knížka krátká, ale ne až tak...
A tak - po nějakém pátrání - jsem zjistila, že audiokniha obsahuje jen 4 z 9 bajek, aniž by to bylo třeba na audiotéce zmíněno.
Pochvala audiolibrixu, kde aspoň přiznávají, že jde o zkrácenou verzi.
Sehnala jsem si tedy plnou verzi - prostě knížku :) - a přečetla si všechny povídky.
A nejvíc se mi líbila samotná "Straka v říši entropie". Alespoň titulní bajku mohli do audioknihy tedy zahrnout, když už...
Taky Schrödingerova kočka je pro mě oblíbené téma, proto i "Jistota v životě myši" by mě mrzela, kdybych ji nepřečetla.
Posluchače tedy tímto varuji: Audiokniha Straka v říši entropie by se měla jmenovat spíš Půl straky v říši entropie.

BabunkaCZ1
22.03.2019

Kniha mě zaujala protože je velice vtipná a poučná

alv5
22.03.2019

Námět není špatný, nicméně od půlky jsem měl pocit, jako kdyby si autorka potřebovala postěžovat na muže (což samozřejmě jako muž těžce nesu ????) . Musel jsem knihu na pár desítek minut odložit a přemluvit se k tomu, abych pokračoval. Bohužel ten nepříjemný pocit pak zůstal až do konce knihy a už jsem si ji tolik neužil.

Greena
08.01.2019

Kniha pro dospělé i děti, ve které naleznou 9 bajek, které vysvětlují zákony fyziky. Formou poutavých příběhů se seznámíte s Archimédovým zákonem, termodynamikou, teorií relativity, setrvačností, entropií, elektrostatikou, kvantovou mechanikou, gravitací, superstrun a teorií všeho. V knize zvířata luští záhady existence a fungování světa. Pochopí náročná fyzikální témata…

Stínadla se bouří
Stínadla se bouří