Straka v říši entropie

Straka v říši entropie jsou bajky pro dospělé i děti. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Zjistíme, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu. Jak lišky prochází krizí středního věku a kdo všechno chce být ideálem krásy. Proč nemá smysl bojovat proti nepořádku a jak zatočit s jezevcem notorikem. Jak může notorik pád ze schodů omluvit zakřivením časoprostoru a že i myši mají určitý názor na kvantovou neurčitost. Vzrušující témata podstaty vesmíru, která jinak bývají pro laika příliš složitá, jsou v této knize podána lehce, jakoby mimochodem. Kniha humornou formou přibližuje klasické fyzikální zákony, které pochopí malé děti, ale dotýká se i náročných témat fyziky moderní doby, určené starším dětem a dospělým. Vhodná je pro rodiče, kteří čtou dětem, ale současně hledají i knihu pro sebe. Zaujme také čtenáře, které fyzika nezajímá, nebo z ní mají dokonce strach – ti najdou především grotesku, jejíž hrdinové po cestě vědy docházejí k filosofii....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45763/big_straka-v-risi-entropie-4Lw-45763.jpg 3.6262

Kniha Straka v říši entropie

Pablo7
09.05.2021

Nápad podat fyziku nejen dětem zábavnou formou je dobrý, ale to provedení není perfektní. Některé bajky obsahují vtípky pro dospělé, které děti neocení a naopak některé věci asi neocení dospělí. Zkrátka mě to úplně nechytlo.

kramver
03.05.2021

Originální bajky, které nejsou tak úplně vhodné pro malé děti, na to je tam trochu víc dospěláckých narážek . Knihu jsem přečetla za chvlilku. oceňuji nápad i vtipnost některých bajek, ale rychle jsem na ni zapomněla. Doufám, že jsem nezapomněla všechny fyzikální zákony, které se snaží autorka hravou formou vysvětlit a v pravý čas mi bajky vytanou na mysli, až je budu potřebovat :-)

rencovav
12.02.2021

Krásná knížka, povídky vhodné jak pro děti, tak pro dospělé. Já a fyzika jsme si nikdy moc nerozuměly, ale tyhle příběhy se pochopit dají a navíc jo, fyzika je opravdu všude (ale stejně tak i všechny jiné vědy, že). Nedokážu samozřejmě posoudit faktickou přesnost, mnozí si stěžují, že je to moc zjednodušené, ale popravdě mi přijde lepší rozumět něčemu aspoň základně, ale skutečně, než se učit vzorečky a teorie, které nejste pak schopni sami vysvětlit. Takže možná to není vhodná knížka pro fyziky, ale pro takové laiky jako jsem já, je to asi ten nejlepší způsob, jak se dostat k fyzice.

rencovav
10.02.2021

pige
04.02.2021

Skvělé zpracování fyzikálních zákonů. Někdy základních a jasných, někdy těch, které nebyly objasněny ani vědci.

Určitě vhodné pro malého dětského čtenáře - vše je vypraveno jako pohádka, což je pro děti srozumitelné.
Starší už popisované zákony zná, ale jistě ho upoutá zábavná forma vysvětlení a popisu.
Dovysvětlení od dospělých nebude ani potřeba.
A jistě si knihu oblíbí i dospělí. Přeci jen nejsem všichni vědečtí fyzikové.

Knihu bych doporučila dospělým nejen kvůli fyzikálním zákonům, ale především pro příběhy ze života. Mnohdy se bojíme změn, ale jak ukazuje tato kniha, přinesou nám mnoho dobrého a mohly by být řešením těžké životní situace.

trudoš
21.01.2021

Perfektní kniha pro děti, které jsou fascinovány přírodními vědami a nebojí se je zkoumat. Formou devíti humorných bajek má čtenář možnost seznámit se s hydrostatikou, termodynamikou, entropií, setrvačností, kvantovou mechanikou, elektrostatikou, gravitací či teorií relativity, superstrun a vůbec všeho. Samozřejmě nejde o publikaci, jež by vám pomohla dotyčnou látku komplexně pochopit a obratem z ní maturovat, ovšem pro základní představu v čem spočívá jádro pudla, to bohatě stačí. Markéta Baňková je rukou otevírající dveře do neznáma a už je jen na rodičích a učitelích, zdali tou fascinující říší divů své malé génie dokážou provést.
Nejde o úplně snadné čtení a snaha autorky celou věc odlehčit skrze komickou povahu mezilidských vztahů asi ne u všech padne na úrodnou půdu, ale za mě naprostá spokojenost. Ono podobných titulů v knihkupectvích moc nenaleznete, navíc titulů, které by kvůli neodbornému překladu nechybovaly v základních pojmech. Takže za každý podobný přírůstek jsem jen rád.

Vesmich
05.01.2021

Poslouchala jsem jako audioknihu a neprohloupila! Je to načtené parádně! Dobře jsem se bavila, jak se dá fyzika taky učit a některé filozofické přesahy byly velmi nápadité. Poradna slípky Jarmily je originálním přenesením fyzikálního jevu do mezilidských vztahů.

Dorota09
16.06.2020

Kniha se mi líbila. Byla vtipná a líbilo se mi, že to vysvětlovala zvířata která se snažila dělat různé pokusy a podobně, díky tomu jsem to lépe pochopila.

Honzíkova cesta
Honzíkova cesta