C.Skilark C.Skilark komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Skvělá kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem a poučila mě o událostech, o kterých jsem měla jen matné nebo žádné povědomí. Netušila jsem, jak nelidsky se Češi po konci války chovali.
Gerty a ostatních mi bylo líto, ale přesto si nemohu pomoci a nesouhlasím s jednostranným zaměřením a poselstvím knihy. Gerta pořád uvažovala jen stylem - já já já já - chyběla mi jakákoli zmínka, její zamyšlení nad tím, co za zvěrstva páchali Němci za Protektorátu na Češích a hlavně na Židech. Když se teda cítila tak moc jako Češka, proč se za Čechy nějak nepostavila? Kniha mě nutila přemýšlet, jak by se Gerta chovala, kdyby Němci válku vyhráli. Odmítala by s tím související privilegia a soucítila s nespravedlností páchanou na jiných? Nebo by byla opět jen pasivní a přijímala svůj "nadřazený osud s výhodami beze zbytku?" Hlásila by se i tak k Čechům? To, ať si každý promyslí sám.

23.06.2021 4 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Bob zná skoro všechno, ale kdy a proč přestali lidé číst, neví. "Lidé jsou většinou hrozně líní," řekl mi. "Touží jenom po rozptýlení a zábavách."
A najednou z ničeho nic, jeho hlas vybuchl. "Vy s tou svou televizí a se svými drogami... A to si říkáte homo sapiens!"
Jsme prázdní lidé
Jsme vycpaní lidé
Skláníme se k sobě
hlavy plné slámy. Hrůza!
Bohužel to vypadá, že k podobné budoucnosti lidstvo směřuje. Čím dál tím více lidí upřednostňuje stupidní programy v televizi, bulvární časopisy, trávení času na sociálních sítích, nesmyslné surfování na internetu, utíkají od reality alkoholem, drogami, antidepresivy... , zkrátka všechny možné činnosti, které lidi zabaví a hlavně u nich nepřemýšlet... Většinou když někomu řeknu, že hodně čtu, jeho reakce je většinou: "No joo, taky bych četl, ale nemám čas." Tak se zeptám, co dělal přes víkend a odpovědí mi je nejčastěji "pařil jsem na pc" nebo něco podobného. Takže doufám, že se tohoto dystopického světa, který Walter Tewis ve Zpěvu drozda stvořil, nedožiju, a že lidé jako Paul Bentley a Mary Lou jednoho dne nevymřou.

25.02.2018

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Slováci mají Kariku a i my máme konečně svého českého Stephena Kinga. Jsem nadšená a těším se na další knihy autorky.

25.05.2023 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Merle je nepochybně skvělý vypravěč, například scéna ve sklepě, když jim poničí záhon nebo když čekají na déšť jsou opravdu skvěle napsány. Najdou se tam určitě zajímavé myšlenky, dobře popsané dialogy. Tím tak moje chvála končí. Pominu ty nesmysly, že radioaktivita jaksi nedorazí, že bez hmyzu by se asi těžko mohla obnovit flóra, že by asi těžko lidé přežili v neporušených domech chráněných jen skálou atd. ( ostatně asi každý román podobného rázu je určitě plný podobných nesmyslů, které by někdo, kdo rozumí fyzice, chemii a biologii hravě odhalil) Co mi ale vadí je hlavní hrdina - naprosto neomylný, nabubřelý, dokonalý jedinec, který s každým manipuluje a muži ho uznávají a všechny ženy mu padají k nohám. To mě přivádí k tomu, co mi vadí nejvíc, což je pojetí žen. Jak už tu někdo v komentářích zmínil, buďto jsou to staré slepice ( a fakt mě rozčilovalo číst o tom, jak se staré ženské hádají kvůli nesmyslům, obzvlášť postava Menou mi přišla naprosto nesnesitelná), a nebo sexuální mašiny bez mozku, které ani jedna nemají nic lepšího na práci než lézt každý večer do postele mužům. Jedna protože je asi úplně hloupá, druhá protože nezná nic lepšího a třetí je ochotná posloužit všem i po tom, co byla znásilněna. Jasně. Fakt jsem čekala něco jiného, chtěla jsem si přečíst o boji o život, strádání a ne o tom, jak partičku absolutně nerozhodí nějaký konec světa a řeší si na svém hrádku, kdo bude mít jaký náboženský titul a kdo se komu dostane první pod sukni. Nikoho třeba nenapadlo jít na průzkum do okolí, jestli třeba nepřežilo více lidí (třeba doktor), ne nic, raději řešili, jestli je Momo umytý. Taky mě fascinovalo, jak se během dne zbavili smutku po smrti svých blízkých, žádné truchlení, nic... K čemu taky byl zdlouhavý úvod o minulosti Emanuela, když pak neměl pro příběh žádný význam, jsem taky nepochopila. Závěrečná "bitva" taky neměla s bitvou a akcí nic společného. Ve své době to určitě musela být pecka, ale dnes už je to hooodně překonané. Do čtení jsem se nutila a těšila se, až to konečně dočtu a budu se moct vrhnout na jinou knihu.

11.02.2019 2 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Nechápu vysoké hodnocení tohoto "hororu". Co mi vadilo jako první tak ta hrozná nereálnost, že by 20ti letá holka neměla mobil, žádné přátele ? No vadilo mi vlastně hodně věcí, ale tou druhou hlavní je zřejmě neschopnost autorky chápat, co je podstatné pro příběh a co ne. Jako číst pořád dokola, jak nakrmila kočku.. no to fakt ne

19.07.2020 2 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Román 1984 by si měl přečíst opravdu každý.

13.02.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Je vlastně jedno, jestli je to podle skutečné události nebo ne. Důležité je, že každý se nad tím alespoň na chvíli zamyslí. První kniha, u které jsem se doopravdy bála.

19.07.2020 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Příliš mnoho dějových linek a miliarda postav vykreslených naprosto plytce a nerealisticky a spousta nudných technických popisů, co a jak funguje: To je Black out! Autor zřejmě nikdy neslyšel, že miliony mrtvých je statistika, kdežto jeden mrtvý tragédie.

15.12.2018 2 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Opět skvělá! Úplně stejně jako autorčina prvotina ( a propojení s ní potěšilo). Autorka umí pracovat s hororovým žánrem na jedničku, bavila mě atmosféra z "To" (tyhle dětské party se nikdy neomrzí, jsou jako připomínání vlastního dětství, takže mě při čtení vždy potěší), propojení reálného řádění živlů s vymyšleným příběhem, spousta věcí na zamyšlení (atmosféra maloměsta, covid, dezinformace), ale i humor (např. Radek, který pořád jedl). A do toho nezaměnitelná a k dokonalosti vybroušená autorčina čeština. Má to všechno, co od tohoto žánru očekávám. A jsem moc ráda, že máme v Česku někoho takového, kdo dává život mysteriózním příběhům i v našich kulisách. (Bylo načase, už jsem toho Kariku Slovákům začínala závidět!)

08.01.2024 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Takový ideální mix Trhliny a Blair Witch. Sice to tedy nepřináší nic nového na poli hororu, ale to vůbec nevadí, protože knižních hororů, a už vůbec českých, moc není, takže já to jedině kvituji, čtení jsem si užila. Hvězdu strhávám za postavy Karin a Laury, protože tohle "high school" rozdělení na královnu krásy a její ošklivou kamarádku po sto padesáté už mi leze krkem.

25.05.2023 4 z 5

Vzpomínky na úhoře Vzpomínky na úhoře Anna Cima

Japonské reálie a mýty, motiv vody a úhořů, magický realismus, originální zápletka, kdy jsem se opravdu nechala jen vést příběhem a vůbec jsem netušila, kam mě autorka zavede, propojení různých žánrů, tři hlavní postavy, které jsou dokonale propracované, úžasné vyjadřovací prostředky, každý dialog mi zněl v uších, jakoby se postavy bavily přímo přede mnou, a každý detail románu mě bavil a to normálně nejsem fanda toho, když autor popisuje, jakou barvu má nábytek (původně jsem se lekla toho, jaká je to bichle a nakonec mě mrzelo, že není ještě delší). Pomalu se nezdráhám označit Vzpomínky na úhoře za nejlepší českou knihu, jakou jsem kdy četla. A marně přemýšlím nad tím, jak to jen Anna Cima dělá, že tak mladá píše jako Murakami. A těším se na další počin:)

19.12.2023 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Takové nemastné neslané, Mornštajnová umí určitě lépe. Chybělo tomu nějaké wow.

25.05.2023 3 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Zatím tři díly z klimatického kvarteta hodnotím pěti hvězdami (Historie včel, Modrá, Kůň Převalského), protože i když to má své mouchy (postavy stále podle stejné šablony ve všech dílech, někdy děj úplně neodsýpá), donutilo mě to k zamyšlení nad tím, jak se k přírodě chováme, a uvědomila jsem si díky tomu spoustu důležitých věcí. A za to patří spisovatelce poklona.

25.05.2023 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Moc krásně a čtivě napsáno, navíc poučilo o historii. Pestrá mozaika postav a charakterů. Za mě na úrovni Mornštajnové úplně s přehledem.

11.07.2021 5 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Přestože Metro všichni chválí, tak mě vůbec nezaujalo. I tak jsem dala autorovi ještě šanci a nelituju, Budoucnost je vážně scifi skvost.

13.02.2018 5 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Že King recykluje své staré nápady mi nevadí, ostatně je to přece to, co máme my čtenáři rádi, takže jsme za každý další příběh vděční. Nemůžu si pomoct, ale to, co mi vadí je, jak autor neskutečně vyměkl. Taková Krysa a Telefon pana Harrigana mají skvělý námět, ale jako by se snad King bál své postavy nechat zažít trochu toho hororu, a tak na ně jen lehce vybafne a nechá je na pokoji. Kdyby to napsal před 30 lety, provedení by bylo určitě o dost temnější a lepší.

17.09.2022 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Sice zajímavé téma (o kterém se nemluví ani zdaleka tolik jako o německých koncentračních táborech) a za to dávám jednu hvězdičku... Ale to zpracování je bohužel opravdu katastrofické, na úrovni středoškolských slohovek. Kdyby byla soutěž o knihu, kde bylo nejvíckrát použito slovo "odtušil/a", tahle kniha by si kráčela pro první cenu s přehledem.

19.07.2020 1 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

I když Podivný případ se psem není ani trochu typ knih, které čtu, tak musím uznat, že se opravdu povedla. Neskutečně čtivé, vtipné, i k zamyšlení - zkrátka doporučuji.

15.12.2018 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Tohle je prostě pecka dle mého gusta. Originálně vymyšlené a ještě čtivě napsané, no co více si přát. Hrozně se mi líbil jak nápad celého fungování OASIS, tak samotného honu gunterů na vejce. Přečetla jsem tzv. na jeden zátah, protože jsem prostě musela vědět, jak to dopadne! Parzivalovi, Art3mis a Acheovi jsem v boji proti Sixerům celou dobu fandila, jakobych to sama prožívala. A to dokonce nehraju hry, ze zmíněných seriálů a filmů jsem toho mnoho neviděla a přesto mě to neskutečně bavilo.

15.03.2018 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Stejně skvělý horor jako Trhlina. Někteří si u Kariky stěžují na nesympatické hrdiny a vulgarismy, ale myslím, že i to je jedna z věcí, které jeho knihám dodávají autenticitu:) A konec zvládl lépe jak King.

19.07.2020 5 z 5