burg burg komentáře u knih

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Výzva 2023 - kniha od začínajícího autora. Teda, čekal jsem asi krapet propracovanější dílko. Ne, že by to bylo vysloveně špatně napsané - tedy když pominu tu základní premisu a to, že odsouhlasení kanibalismu by OFICIÁLNĚ neposvětila ŽÁDNÁ vláda na světě (natožpak dané "zprůmyslnění" výroby), tak děj byl ještě v pořádku. Jen ten závěr vyšuměl totálně do ztracena. Točilo se mi v hlavě snad deset různých konců (od zabití hlavní osoby, přes "Fuck the system", až po dnes oblíbené "všechno se to řídí shora, někdo tahá za nitky a žádná nákaza neexistuje". Škoda.
Navíc netuším, jestli je autorka veganka, nebo kýho výra co, případně jaké jiné poselství měla kniha mít, než "netrapte zvířata", ale od omezení a konzumace živočišných bílkovin mě fakt knížka neodradí. Když už, tak začnu protože chci, ne proto, že jsem se to dočetl někde...
PS: původně jsem chtěl dát jen tři hvězdy, ale obálka mě donutila přitlačit :)

07.08.2023 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Výzva 2023 - kniha od ukrajinského autora. Ano, ta povinná četba. Ale nečekal jsem, že sáhnu po něčem tak naivním, protože tohle by snad v jednadvacátém století... Počkat.. Že by dezinformace nebyly až tak moderní vynález?

25.07.2023 3 z 5

Výzva 2023 - kniha, která obsahuje mapu.
Dočetl jsem až k západní Evropě (čili necelou polovinu) a zjistil jsem, že politologie a mezinárodní vztahy není můj šálek čaje. Ne, že bych chtěl shazovat autorovu práci (v podstatě pokud to srovnáme s událostmi, které nastartovaly loni na začátku roku vpádem Ruska na Ukrajinu, zjistíme, že vše je v knize popsané a vysvětlené), ale četlo se mi to fakt velmi těžce.

01.07.2023 3 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Výzva 2023 - kniha se štítkem tajemství na db knih.
Zajímavý pohled na jednu z nejstarších témat lidstva - otázky nesmrtelnosti. Jen škoda, že tři dějství se tu moc neděje a vše se člověku vyjeví na posledních pěti stranách. Ohromná škoda!

08.06.2023 4 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Výzva 2023 - kniha od dvou autorů. Bohužel se asi fanouškem nestanu - něco tak nudného, zmatečného a zbytečného jsem už dlouho nečetl. Dal jsem zhruba polovinu knihy a zbytek se znechucením odložil.

08.06.2023 2 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Čtenářská výzva 2023 - Kniha o boji za lidská práva.
Nějak jsem se do čtení nemohl pořádně zabrat. První polovina strašlivě unylá, začátek druhé poloviny měl náběh k dramatu, ale končilo to vlastně tak nějak... nijak. Neříkám, že to byla naprostá ztráta času, ale zkrátka se nejedná o nic, co bych mohl s klidným srdcem komukoliv doporučit. Škoda...

17.05.2023 3 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Výzva 2023 - Kniha, jejíž hlavní postava je alkoholik.
Tvrdé, drsně napsané a až na dřeň. Bez zbytečné omáčky okolo. Člověk si až musí nutně klást otázky typu zdalipak se taky už nezačal pohybovat krapet na šikmé ploše. V podstatě by to mohla (měla) být jedna kniha z povinné literatury před maturou.

08.02.2023 4 z 5

Jak dostat tatínka do polepšovny Jak dostat tatínka do polepšovny Marie Poledňáková

Výzva 2023 - Kniha, jejíž autor zemřel v roce 2022.
Nemůžu si pomoci, ale napsat knihu dlouho, dlouho poté, co vyšel v kinech film (třináct let!!!), je naprostá hovadina. Navíc ta kniha je naprosto zbytečná!
Abyste mě pochopili: film miluju. Dokonce ho považuji (společně s Vytrhnutou stoličkou) za jeden z TOP 10 českých (potažmo československých) filmů. Ale tady jsem nenašel absolutně žádnou přidanou hodnotu. Nevím co Marii Poledňákovou vedlo k tomu přepsat (nebo spíš opsat) scénář a vydat ho knižně, ale takhle fakt ne.
Navíc mám pocit, že každý, komu je dnes přes třicet, čtyřicet let a jezdil na prázdniny k prarodičům, zažil podobných dobrodružství tolik, kolik se jich do roztrhaných tepláků s dírami na kolenou a skobou na zadku vejde.
Sorry.

25.01.2023 1 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Výzva 2023 - kniha odehrávající se ve vesmíru.
Dodneška si vzpomínám na hodinu elektra na střední (dobrých dvacet let zpět), kdy se nám učitel zmínil o tom, že existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizarnějšího a nepravděpodobnějšího. Já vím, je to teorie z druhého dílu téhle legendární série, ale stejně mě to navnadilo ke shánění a čtení třeskutých hlášek mých oblíbených hrdinů.
No dobře, od té doby jsem celou sérii přečetl asi tak pětkrát a dnes už zjišťuji, že ten humor mi přestal krapet vyhovovat (přičemž stále marně přemýšlím proč) a co mě vysloveně sejří, jsou názvy čehokoliv. Postav, míst, dějů a věcí. Neznám samozřejmě originál, ale číst o postavách jako Úlaf Kolufid, Vít Vújagig, planetě Bethselamin, či o Qualaktinském hypermátovém extraktu je fakt hnus.
Na druhou stranu miluju Marwina - tak maniodepresivního robota by snad (ne)chtěl mít doma každý! Tedy do doby, než by se pokusil spáchat sebevraždu.

18.01.2023 4 z 5

Skoro směšná story Skoro směšná story Ned Vizzini

Výzva 2023 - Kniha z bazaru DB. knih.
No jo, knihu jsem pořídil tak před dvěma, třemi roky a dosud jsem na ní neměl čas. Až to rozštíplo jedno téma z letošních výzev.
Vlastně je to kniha napsaná naprosto svěže, s mírnou (ale opravdu jen mírnou) špetičkou humoru o jedné z nejsmutnějších věcí, co znám. Ale těžko soudit, pokud člověk ty stavy nezažije. O to smutnější, že autor svůj boj už prohrál. V tu chvíli dostává celý příběh naprosto jinou rovinu.
"Pracuju a myslím na práci a děsím se práce. A taky myslím na to, jak moc myslím na práci, a děsí mě, jak moc myslím na to, jak moc myslím na práci, a taky myslím na to, jak moc vyděšený budu z toho, jak moc myslím na to, jak moc myslím na práci. Počítá se to jako koníček?"
"Ale někteří lidé musí mít štěstí i na to, aby měli kde bydlet..."
"Tenhle kluk je tak chytrej, že vyhořel dvakrát dřív. Má krizi středního věku, akorát je to ještě teenager..."
No - myslím, že po tomhle si člověk rozmyslí, jestli bude tvrdit, že má krizi, nebo depku... :)

12.01.2023 4 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Výzva 2023 - kniha od autora, který nosí brýle. Inu - Neff, nosí i nenosí, alespoň dle fotek na netu :)
Zajímavé dílko. Prvních pět, šest kapitol bylo přímo ukázkové a brilantní post-apo (ostatně můj oblíbený žánr), v druhé polovině se krapet ubralo na plynu (vůbec nevadí), ale přepálený konec mě fakt těžce zklamal. Nesnáším tyhle deus-ex-machina zakončení, protože je to laciný, blbý, stokrát opakovaný (a tudíž nudný) a "když_nemůžeš_na_nic_přijít_vraž_tam_mimozemšťany". Na to jsem zkrátka a dobře alergický.
Pokud měli Bytosti takovou moc, aby způsobily "zmrtvění" elektronů a náhlý (ale zato definitivní) výpadek fungování elektřiny, tak mohli dělat prakticky cokoliv a jakkoliv. Jakýmkoliv způsobem dát vědět o tom, že "Na tři roky vypínáme šťávu, tak se na to připravte". A zkrátka a jednoduše nevěřím, že to vypnutí dělali pro blaho lidstva, aby se mohli lidé budoucnosti zkontaktovat s Vesmírem.
Navíc mě jako pracujícího v elektrárně Temelín tak napadlo, jak by to bylo s jadernými elektrárnami? Sice snadno vypneme šťávu, ale reakce v "papiňáku" běží dál a bez šťávy a bez účinného chlazení nastane u každé běžící jaderky další havárie daleko horší, než v Černobylu. Jádro se nataví, radioaktivita uteče. V roce 1998 byl sice Temelín ve výstavbě, ale Dukovany už běžely deset let. Škoda, že se tomu autor víc nevěnoval...

05.01.2023 3 z 5

Matka Noc Matka Noc Kurt Vonnegut Jr.

Asi jsem od toho čekal víc, ale celý mi to přišlo divný. Že začátku jsem se fakt bavil, druhá čtvrtina začala jako slušný a smutný drama a od druhé poloviny jsem se už jen nudil, aniž by mě zajímalo, jak to celé skončí... Škoda

17.12.2022 3 z 5

Nemám ústa & musím křičet Nemám ústa & musím křičet Harlan Ellison

Pokud ta první povídka, kterou jsem stáhl a přečetl byla z knihy to nejlepší, pak nechci ani vidět ten zbytek. Škoda času.

05.12.2022 odpad!

Výzva 2022 - literatura faktu.
Inu... tragédie je to bezesporu hrozivá, ale upřímně: o co strašnější, než stovky jiných tragédií, kterých se náckové dopustili jinde v protektorátě, případně tisíců dalších po celé válečné Evropě?
A ono ani tak nezáleží na národnosti pachatelů, protože rudý trezor v Evropě po válce v mnoha ohledech ten hnědý germánský překonal. Tím samozřejmě nechci snižovat ani úroveň knihy, ani dehonestovat událost jako takovou, ale přijde mi to jen jako marketingový tah. Tragédie prostě prodává. Ale třeba takové "Dva proti říši" se mi četlo daleko lépe.
Čili jako největší tragédie mi tu vychází naprostá neschopnost potrestání skutečných viníků a strůjců události.

02.12.2022 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Výzva 2022 - kniha poprvé vydaná v roce 2022. Inu - už kolikrát jsem si říkal, jakým směrem že by se ubíral můj život, kdybych se rozhodl kdysi dávno jinak, šel jinudy, objednal si jiný jídlo/pití, koupil si lístky do kina na jiný film apod. A musím říct, že ten příběh byla slušná jízda. I když na konci jsem si říkal, že jsem to finále v téhle podobě mohl čekat (a taky trochu čekal) už od začátku.

21.11.2022 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Výzva 2022 - kniha od autora o 22 let starší, než jsem já.
Inu - je úsměvné pozorovat, jak záporákům vše vychází dle připraveného a nadmíru překombinovaného plánu (tedy samozřejmě do finálového zvratu), ale při zachování zdravé špetky naivity uznávám, že ta knížka nedá člověku prostě vůbec vydechnout. Poprvé jsem Šifru četl tak před deseti, patnácti lety v době největšího hypu a líbila se mi. Pak jsem několikrát narazil na film a líbil se mi taky. A až dnes jsem si vlastně uvědomil, jak to měl ten Brown vymyšlený, naaranžovaný a vůbec ne špatně napsaný. Prostě velmi slušná záležitost.

10.11.2022 4 z 5

A zemřeš ukamenováním A zemřeš ukamenováním Safíja Husajní

Výzva 2022 - kniha od afrického autora.

"Třikrát tě nechal Alláh zapudit a jednou dokonce odsoudit k smrti, potom se postaral o tvou záchranu a teď ti nabízí nového manžela."
Vážně?? Tohle má být ta kultura, která nás tady v CIVILIZOVANÉ Evropě už téměř deset let obohacuje? Civilizace, která staví domy z dobytčích ho*en má obohatit civilizaci, která postavila Katedrálu svatého Víta, Notre-Dame, Mont-Saint-Michel, či katedrálu Canterbury? Kultura, ve které je brán o jako norma to, že žena bez manžela má menší cenu, než prašivá hyena? V tom případě se ti obohacovači můžou klidně otočit na patě a jít si budovat vlastní domov na vlastním hřišti.
Největší rozdíl rozdíl mezi naším světem a třetími zeměmi (a teď je jedno, jestli je to Afrika, střední Asie, či Jižní Amerika) je vidět v posledních dvou kapitolách. Ale jinak jde o silný příběh, co se vážně skvěle četl a mě osobně by docela zajímalo, jak vypadá Safíjin život teď, o více než dvacet let později...

02.11.2022 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Výzva 2022 - kniha, jejíž autor je novinář.
Je to opravdu děsivé - zvlášť při pomyšlení před jakým obdobím kniha vznikla a hlavně při představě, že ač jsme se jednomu podobnému konceptu na konci osmdesátek úspěšně vyhnuli, tak do dalšího se šťastně a s písní na rtech řítíme. Stačí chvíli poslouchat jakékoliv zprávy - EU, ekofašounská ideologie, zákaz selského rozumu a vlastního názoru, cancel culture... Brrr!
V době dočtení jeden z článků na idnes.cz: V Cambridgi učí studenty svobodně mluvit - kvůli CC to neumějí. V Evropě to zkrátka začíná vypadat jako v heslech "Svoboda je otroctví", "Válka je mír" a "Nevědomost je síla". Snad i dokonce že dva a dva je pět. Nebo tři. Prostě tolik, kolik ti řekne Strana.
Perlička: knihu už jsem během posledních dvaceti let četl snad pětkrát a stále se k ní rád vracím, ale celou dobu jsem měl utkvělou představu, že Winstona na konci sice pustí na "svobodu", ale že mu bude se souhlasem Strany a Velkého Bratra dovoleno žít s Julií a časem (bude-li shledán "vyléčeným") mu snad bude umožněno i založit rodinu... Inu - každou mysl a vzpomínku lze snadno upravit, změnit, případně zcela vymazat :)

30.10.2022 5 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Výzva 2022 - kniha s postavou mající fyzickou indispozici.
Velmi, ale velmi zajímavé nahlédnutí do světa diametrálně odlišného od toho našeho a přesto stojící na naprosto stejných základech.
V průběhu čtení mě napadlo, že žít s autismem je jako snažit se běžet Velkou pardubickou s koněm na zádech. Žití nesmírně těžké a vysilující, ale je to stejné jako s bojem proti blbosti: vyhrát se nedá, ale nesmí se přestat bojovat!

24.10.2022 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Výzva 2022 - kniha od držitele ceny France Kafky. A co jiného si vybrat, než Kafku i v názvu, že? :⁠-⁠)
Od pana Murakamiho jsem dosud přečetl jen Norské dřevo, a tak jsem byl zvědav, jestli se mi další autorovo počin dostane až tak pod kůži, jako ono první setkání. A myslím, že lépe jsem ve výběru udělat nemohl. Hodně surrealistické (čím blíže ke konci, tím víc), krapet švihlé, ale o to lépe, hřejivěji a útulněji mi při čtení bylo. Až jsem se dostal do fáze, kdy jsem si říkal "No ne, už zase musím dělat něco jiného? Nepočká to ještě pár desítek stran?"
Snad jen jediné matoucí mi tam přišlo oslovování slečny Saeki (padesátnice) a úctyhodného pána Óšima (který sotva přelezl druhej křížek).
Až jsem z toho všeho dostal chuť na ramen, rýži a uzeného úhoře:⁠-⁠)

Svět je jedna velká metafora, Kafko Tamuro...

23.10.2022 5 z 5