Skoro směšná story

Patnáctiletý Craig Gilner je v koncích, na vysněné škole dosahuje jen průměrných výsledků, nezvládá tempo výuky, nezvládá život. Večery tráví poflakováním se svým nejlepším kamarádem a kolotoč povinností a útěků v něm vyvolává deprese. Se vším se rozhodne skoncovat skokem z brooklynského mostu… Autobiograficky laděný román Neda Vizziniho s humorem popisuje, jak vypadá běžný život na psychiatrickém oddělení, zároveň je vážnou sondou do depresí stižené mysli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276180/big_skoro-smesna-story-8iz-276180.jpg 4.472

Vydáno: , Větrné mlýny

It's Kind of a Funny Story, 2006

Kniha Skoro směšná story

Radka_p
19.07.2021

Téma knihy veľmi dôležitá, a hlavne veľmi ľahučko sa čítala. Mala som ale pocit, že išla veľmi po povrchu. Je mi jasné, že je určená pre mladšieho čitateľa, a tak bola aj písaná. No z ťažkej depresie, ktorá vedie k samovražedným myšlienkam sa nedá reálne zbaviť za týždeň strávený na psychiatrii, rovnako ani psychiatria nie je také zábavné miesto, kde sa za dverami izby dá zažiť prvý bozk (najmä teda s dievčaťom ktoré traumu zo sexuálneho zneužitia riešilo porezaním tváre, jednak pretože dievča v takomto akútnom stave asi ťažko nadviaže vzťah s chalanom ktorého pozná deň), a silno pochybujem, o existencii tak neskutočne podporujúcich rodičov, ktorý pobyt dieťaťa na psychiatrii berú s takou ľahkosťou ako rodičia Craiga.
Knihe ale za mňa dodáva na váhe, že ide o autobiografickú skúsenosť autora, ktorý sa po celý život snažil v tejto téme literárnou formou edukovať mladých. Žiaľ depresia mu "dopriala" prežiť len 32 rokov.

Aprilek
05.02.2021

Velmi dobrá kniha

RosMeggie
23.07.2020

Za prvé chci vyjádřit nechuť k české verzi obálky, která se vážně nepovedla, jediné štěstí, že mám doma originál a tohle mi nehyzdí knihovnu.. :D

Ale teď k samotné knize, o které musím prohlásit, že byla jedna z nejtěžších, ne-li úplně nejtěžší, kterou jsem kdy četla. Je to silný příběh s ještě silnějším poselstvím, a pro někoho, kdo si prožil a zažívá strasti psychických poruch, je opravdu náročné se jí prokousat. Ale musím říct, že jsem velmi ráda, že jsem na ni narazila. Je to těžká, ovšem důležitá kniha, kterou bych doporučila každému, kdo by se chtěl trochu vzdělat a pochopit život s depresí či úzkostí.

Kniha stejně jak nejistě začíná, tak i nejistě končí, o čemž život s depresí je. Nikdy nevíte, kdy vás nemoc porazí. Stejně jako porazila autora a mnoho dalších lidí.

P.S. Kdyby si někdo, kdo tohle zrovna čte, potřeboval popovídat, svěřit se, jsem tady pro vás, nebojte se napsat.

S Láskou,
Vaše Rose

čika
27.01.2020

Kvitujem, ze kniha je pisana s nadhladom, az humorom, bez patosu a poucania. Dobre sa cita, pre YA asi ako stvorene, pre mna uz trocha predvidatelne, jednoduchy jazyk. Poucne aj pre rodicov, vo svete orientovanom na vykon sa zial niektore "stroje" zacnu kazit aj takto skoro.

Dani25
21.01.2020

Veľmi vážna téma, ale kniha sa čítala veľmi dobre. Som bola veľmi smutna, keď som sa na záver dozvedela, že autor spáchal samovraždu. :(

LiLinka
11.03.2019

Na tuto knížku jsem narazila v angličtině. Hrozně jsem si ji chtěla přečíst, ale necítila se na to, že bych to zvládla a dokázala si ji v aj vychutnat. Když jsem zjistila, že je i český překlad, ihned jsem si ji musela půjčit v knihovně. Rozhodně ji můžu doporučit každému, kdo se zajímá o duševní (ne)zdraví. Příjemný příběh, rychle se čte a hlavního hrdinu budete mít rádi.

NancyBlack
23.01.2019

Průměrná kniha. Nepreferuju, když je většina knížky poskládaná z dialogů nebo kde je hodně postav, ve kterých se ztracím. Skoro směšná story má oboje a k tomu navíc pěknou dávku promluv mimo charakter. Hodně věcí bych tam vyškrtala, je to zdlouhavé, nudné, místy plytké a zbytečné. Vůbec by se tam nemuselo tak hodně mluvit. Ale chápu, že někomu to třeba padne do noty. Mně zrovna ne.
Nicméně Craig je vcelku sympatická postava, což už se nedá říct o zbytku tlupy. Tři hvězdičky dávám kvůli konci knihy, ten se mi obzvlášť líbil a je skvělý pro všechny depresáky, kteří knihu čtou, ale to je celé, co vám prozradím, nebudu spoilerovat.

Matty
06.02.2018

Podle barevné obálky a nízkého věku hrdiny se sice může jevit jako lehká četba pro teenagery, ale jde o nesmírně cennou a důležitou knihu, která popisuje klinickou depresi mnohem výstižněji než leckterá beletrie určená dospělým. Ned Vizzini zároveň ukazuje, že knížka o depresi nemusí být nutně depresivní. Zároveň ovšem stav totální letargie, depersonalizace a chuti ukončit zápas probíhající ve vaší hlavě sebevraždou nijak nezlehčuje a nebanalizuje (sám dobře věděl, o čem píše a svůj boj bohužel prohrál).

Přečíst Skorou směšnou story je jako absolvovat terapii. Krok za krokem vás provede vnitřním světem hlavního hrdiny, srozumitelně vysvětlí jeho anamnézu a pravděpodobnou příčinu depresivních stavů a popíše jednotlivé fáze léčby. To vše je velmi šikovně integrované do příběhu o přátelství a první lásce, takže nemáte pocit, že čtete příručku o depresi.

Druhá polovina po nástupu do nemocnice už není tak soustředěná a nemá stejný spád, neboť se o naši pozornost přetahuje příliš mnoho příliš výstředních postav, z nichž mnohé nakonec slouží pouze jako narativní prostředky posunující děj. Po celou dobu se kniha ale díky krátkým kapitolám založeným převážně na přímé řeči (s popisy postav a prostředí se autor příliš nezdržuje) skvěle čte.

Poslední čtyři stránky jsou potom tak silné, že přes opadnutí prvotního nadšení nakonec stejně musím sáhnout po nejvyšším hodnocení. Zároveň jsem neměl pocit, že by nám Vizzini kvůli uspokojení čtenáře a elegantnímu zakončení nabízel nějakou falešnou útěchu, která by byla v rozporu s přesností a upřímností předchozích 400 stran.

Když budete chtít někomu přiblížit, v čem tkví deprese a vám samotným se nebude dostávat slov (protože ono to zvláštní "nic", v němž je zároveň obsaženo víc, než je mozek schopen zpracovat, vážně není snadné popsat), půjčte/kupte mu Skoro směšnou story (v krajním případě jej odkažte na solidní filmovou adaptaci, která ale při popisu myšlenkových pochodů protagonisty logicky nezachází do takové hloubky).