bupilla bupilla komentáře u knih

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Mne sa to páčilo :)
Mala som chuť na oddychové čítanie s nádychom Vianoc a presne to som od knihy dostala.
Vianočnú koledu mám veľmi rada a aj preto som si túto knihu kúpila :)
Autorka vychádza k predpokladu, že čitateľ Vianočnú koledu pozná, je dobré si ju prečítať skôr ako sa pustíte do tejto knihy, inak budete trošku tápať. ;-)
Je to rozprávka, ale nevyhýba sa ani vážnejším témam, pritom si príbeh zachováva ľahkosť a citovo nevydiera.
Našla som si tu aj obľúbené postavy (nie hlavnú hrdinku :D) a som za to rada.
Hodnotím v rámci žánru a odporúčam, keď budete mať chuť na rozprávku pre väčšie deti :D

29.11.2021 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Jaj, toto bolo dosť slabé...
Mám prečítanú celú sériu a všetky predošlé knihy sa mi páčili podstatne viacej ako táto.
Tento príbeh bol na hranici nudy, jedno klišé za druhým, ploché postavy, hlavná hrdinka nevyzretá žena, ktorej správanie mi prišlo miestami až neuveriteľné.
Aj samotná romantická linka bola taká slabšia.
Ani to vykreslenie atmosféry sa moc nevydarilo.
Samozrejme, toto všetko sú len moje subjektívne pocity a názory :)
Dávam tri hviezdičky z úcty k autorke, ktorá aj naďalej bude patriť k mojim obľúbeným a určite si nenechám ujsť Domek v Irsku :) Za prekrásnu obálku a za tých pár hlbších myšlienok, ktoré v knihe sú.
Priemerná romanca, ktorá stojí za prečítanie, ale podľa mňa sa nechytá na predošlé knihy autorky (moje NAJ sú Kavárna v Kodani, Pekárna v Brooklynu a Hotýlek na Islandu:)

26.11.2021 3 z 5

Pomsta je sladká Pomsta je sladká Jack Meggitt-Phillips

Zase výborné :D
Ilustrácie sú super, v tejto knihe je ich ale myslím menej, ako v prvej časti, je tu viacej súvislého textu.
Príbeh sa vyvíja zaujímavo a koniec ma úplne nalákal na pokračovanie, takže teším sa na tretiu časť. :)
Je to vtipné, nápadité, čierny humor a samozrejme kopec múdrosti medzi riadkami :)
Pre fanúšikov Dahla a Walliamsa ako stvorené :)

23.11.2021 5 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Také pozvoľné, vlastne dosť pohodové čítanie, pre mňa strašidelná rozprávka napísaná celkom pekným spôsobom, aj keď svižnejšie tempo a menej opisov by jej podľa mňa pristalo :)
Dosť mi trvalo, kým som sa začítala a ponorila do deja tak, že sa mi od knihy nechcelo odchádzať, ale posledná tretina ma bavila už naozaj veľmi.
Záver ma celkom emocionálne zasiahol, čo u kníh oceňujem.
Páčilo sa mi striedanie pohľadov (zápiskov z denníkov) rôznych postáv.
Zaujímavý počin, ktorý stojí za prečítanie, ale raz stačilo :)

22.11.2021 4 z 5

Záhada panství Bainbridge Záhada panství Bainbridge Laura Purcell

Tak toto bolo naozaj výborné! Od knihy som sa nevedela odpútať a prečítala ju v priebehu jedného dňa :)
Bolo to svižné, výborne napísané, všetky tri časové línie boli naozaj strhujúce, veľmi zaujímavé.
Originálny príbeh a temný skvelým spôsobom.
Kniha pri ktorej ma miestami fakt mrazilo a zabúdala som aj dýchať, pritom ma ale nevydesila tak, že by ma obrala o pokojný spánok - výborné :)
Veľmi dúfam, že budú preložené aj ďalšie knihy od tejto autorky :)
Odporúčam a kľudne aj pre tých, ktorí horory nečítajú - nemusíte sa báť do tejto knihy ísť, len ju nečítajte v noci :D
Ja som strachopud a zvládla som to prečítať (za denného svetla) :D Pred spaním som si ale potom ešte prečítala poriadny kus rozprávkovej knihy pre deti :D
@knizny.domcek

18.11.2021 5 z 5

Dům v zátoce Dům v zátoce Mary Ellen Taylor

Celkom príjemne sa čítala a upútala ma, aj keď sa historickým románom vyhýbam. Siahla som po nej, lebo som dúfala v trochu iný príbeh, viac orientovaný do súčasnosti ako do minulosti a tuto to bolo teda hlavne o tej minulosti.
Neskutočne veľa postáv z rodinnej histórie, rodokmeň ako svet :D Našťastie na začiatku knihy máme rodokmeň (ale bohužiaľ obsahuje aj dosť podstatný spoiler, aspoň mne to celkom vadilo, škoda). Mala som dosť problém sa do knihy poriadne začítať a ponoriť sa do príbehu práve preto, že som si každú chvíľu musela v rodokmeni hľadať ďalšie a ďalšie postavy - toto nemám rada :(
Prijala by som, keby bol príbeh viac zameraný na Lucy a Hanka, prijala by som viacej dialógov v súčasnosti, viacej o Zimnej vilke... takto sme sa stále motali v minulosti do veľkých detailov a súčasnosť bola vlastne celkom okrajová dejová linka.
Tiež nerozumiem, prečo sa kniha volá Dum v zatoce :D V origináli je to Winter Cottage a v priebehu celej knihy je to Zimná vilka, žiadny Dom v zatoke :D Je to drobnost samozrejme, ale aj tak :D
Kniha je miestami aj veľmi smutná, vlastne je hlavne smutná aj dojímavá.
Som rada, že som si ju prečítala, ale nebola to moja "šálka kávy" a ďalšie knihy od autorky asi nebudem skúšať.

16.11.2021 3 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Ja som si knihu užila, už viem, čo mám od Darcy čakať, takže za mňa áno - ďalšia pútavá rozprávka pre dospelých :)
Mara mi neskutočne liezla na nervy :D Bol to ale zjavný zámer autorky, takže sa jej to naozaj podarilo a je to takto v poriadku :)
Ilustrácie sú majstrovské a dej vhodne dopĺňajú, na mňa teda fungovali výborne, hlavne niektoré boli naozaj super desivé v spojení s dejom :)
Dúfam, že budú ešte ďalšie príbehy o strašidelných domoch od tejto autorky a že ilustrácie sa stanú dobrým zvykom :)
Tiež mi trošku vadili tie miláčikovania a zlatíčkovania hlavných hrdinov, ale samotný fakt, že tu máme pár zamilovaných ako hlavných hrdinov mi prišiel osviežujúci :)
Knihu odporúčam a kľudne aj tým čitateľom, ktorí sa bežne hororom vyhýbajú :)

14.11.2021 4 z 5

Poslední, kdo zůstal Poslední, kdo zůstal Riley Sager (p)

Pre mňa zase výborná kniha od tohto autora, nevedela som sa jej dočkať :)
Bavilo ma to od prvej stránky po poslednú a kľudne by kniha mohla byť aj dlhšia :D
Naozaj až do konca knihy som poriadne nevedela, na čom sme, čo sa vlastne deje a prečo... mala som nejaké tušenia, niektoré boli aj správne, ale to podstatné som neuhádla a bola som celkom prekvapená rozuzlením.
Skvelá atmosféra, pekne vystavaný príbeh a veľké plus - strašidelný dom, takže čítanie na jeseň ako stvorené :)

12.11.2021 5 z 5

Rozprávky spod černičia Rozprávky spod černičia Jill Barklem

Toto je naozajstný knižný rozprávkový poklad.
Príbehy sú neskutočne milé, pekne plynúce, plné pohody a láskavosti :)
A tie ilustrácie!
Plné detailov, priam preplnené, ale zároveň jemné, nežné a príbehom dávajú hĺbku a uveriteľnosť :)
Také pohladenie po duši pre deti aj pre dospelých.
Som šťastná, že ju mám vo svojej knižnici :)

12.11.2021 5 z 5

Prokletí rodu Usherů Prokletí rodu Usherů Robert R. McCammon

Na začiatku, asi prvých 80 strán som sa nevedela začítať a skoro som knihu odložila - to by bola škoda, lebo potom ma neskutočne chytila a už nepustila.
Je to naozaj horor a výborne napísaný, aj čo sa samotného spôsobu písania autora týka, za mňa úplne super. Spôsob písania mal v sebe niečo zo starosvetskej elegancie. :)
Veľmi oceňujem, že aj napriek naozaj temnej a ťaživej atmosfére, som si v knihe našla "priateľov", proste niektoré postavy som si naozaj veľmi obľúbila a mala som o nich strach. Tá atmosféra príbehu je skutočne hustá, úžasne temná, pozvoľna graduje a vedie k záveru, ktorý môže byť pre niektorých čitateľov naozaj šokujúci.
Kniha je naozaj obsiahla a v súvislosti s tým mi trošku vadili dve veci:
- príliš malé písmenká, hustý súvislý jednoliaty text
- autor mohol vynechať niektoré veľmi podrobné opisy a "zoznamy" vecí, ktoré išli trochu na úkor napätia a udržania pozornosti čitateľa :)
Samotný záver (pointa prekliatia) ma neprekvapil, vlastne sa to podľa mňa ponúkalo ako vysvetlenie počas celej knihy a tak nejako som stále dúfala, že to nebude len "toto", ale naozaj bolo. Vôbec mi to ale nevadí, hororov som prečítala už toľko, že očakávať od každého z nich absolútnu originalitu a prekvapenie by bolo odo mňa naivné :D
Odporúčam, je to výnimočné dielo.

10.11.2021 4 z 5

Dobrodružství v muminím údolí Dobrodružství v muminím údolí Amanda Li

Do tejto knižky som išla trošku s obavami zo sklamania, keďže milujem originálne príbehy o Moominovcoch od Tove Jansson a samozrejme aj jej originálne ilustrácie... ale obavy boli zbytočné, knižka je veľmi vydarená a moderné stvárnenie Údolia Moominovcov je naozaj krásne :)
Jednotlivé príbehy - kapitoly v knihe sú inšpirované jednotlivými originálnymi knihami od Tove. Príbehy sú tu skrátené a jemne, trošku pozmenené alebo doplnené.
Ilustrácie sú moderné, pôsobia veľmi realisticky, trojrozmerne a aj keď tie originálne ilustrácie od Tove budem mať stále najradšej, teším sa aj z týchto nových a som rada, že mám túto krásnu knihu v mojej knižnici. Pekne mi dopĺňa moju Moominovskú zbierku :)
Môžem len odporúčať a už teraz sa teším, ako sa k nej budem vracať :)

08.11.2021 5 z 5

Krokodíl uprostred záhrady Krokodíl uprostred záhrady Sabine Städing

Už dávno nie som dieťa, ale mama v strednom veku, no túto sériu priam milujem :)
Predošlé časti som si prečítala opakovane :)
Príbeh je nápaditý, napínavý, napísaný príjemným jazykom.
Nádherne ho dopĺňajú čierno-biele ilustrácie naprieč celou knihou.
S kopou múdrostí medzi riadkami, ktoré sú podané prirodzeným, nenásilným spôsobom.
Kúzlo priam dýcha z tejto knižky :)
Útulnosť a vôňa domácich koláčikov, sila priateľstva, rodiny.
A je aj vtipná veľmi milým spôsobom :)
Dúfam, že pani autorka ešte napíše kopec pokračovaní :)

04.11.2021 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Tretí príbeh vrchného inšpektora Gamache a zase dokonalosť!
Definitívne som sa zamilovala do spôsobu písania a stavania príbehov tejto autorky.
Bravúrne premyslené, výrazné zaujímavé postavy, rôznorodé vzťahy, každý z hrdinov si popri hlavnej detektívnej zápletke žije svoj život a my ho prežívame s ním.
Dej ma vtiahol, pohltil... ale zároveň som čítala pomaličky (šetrila som si knihu :D), užívala si každú jednu vetu, veľa premýšľala...nakoniec som knihu aj tak mala za necelé dva dni prečítanú, ale bude vo mne ešte dlho doznievať.
Je to ten prípad, keď je kniha tak skvelá, že po jej dočítaní neviem po akej knihe siahnuť... silný, výnimočný príbeh.
Teším sa na ďalšie časti tejto série, len ma mrzí, že niektoré už je aj problém zohnať.
Za mňa dokonalá detektívka, ktorej absolútne nemám čo vytknúť. Ostáva v mojej knižnici a budem sa k nej rokmi rada vracať :)

04.11.2021 5 z 5

Tři dny do pekla Tři dny do pekla Heather Chavez

Hneď na úvod musím uviesť, že toto je kniha, ktorú by som si sama nekúpila (podľa anotácie), ale dostala som ju ako darček k nákupu ako e-knihu a tak som si povedala, že si ju skúsim prečítať.
Prvá polovica ma vyslovene milo prekvapila, bolo to výborné - krátke kapitoly, fajn štýl písania, napínavý dej. Potom to ale išlo do niekam... a posledných pár kapitol už bolo pre mňa ako za trest. Dočítala som ju len preto, aby sa to celé nejako uzavrelo a ja by som to mohla čím skôr pustiť z hlavy :o/
Naozaj zlátanina. Prekombinované. Nepochopiteľné správanie postáv. A pre mňa nie príliš uveriteľné motívy ich konania.
Niektoré veľmi podstatné veci ostali nevysvetlené.
Čo malo šokovať a vyvolať v čitateľovi silné emócie, bolo nakoniec len otravné, nebolo to uveriteľné a prišlo mi to prvoplánové.
Škoda času na čítanie tejto knihy. A keby som ju nečítala počas dlhej cesty autom, tak ju zrejme ani nedočítam.
Dve hviezdičky za to, že som ju dokázala dočítať :D a za ten veľmi nádejný rozbeh.

03.11.2021 2 z 5

Smrt paní Westawayové Smrt paní Westawayové Ruth Ware (p)

Po tejto knihe som siahla, keď som mala náladu na pomalý, pozvoľna plynúci temný príbeh a dobre som urobila - presne to som v knihe našla a čítalo sa mi to výborne.
Nechala som sa unášať príbehom, stránka za stránkou plynuli v pomalom tempe, ale zároveň som sa nevedela od príbehu odtrhnúť.
Atmosféra bola stále temnejšia, chladnejšia a to aj doslovne - priam som cítila ten chlad v starom obrovskom sídle aj v niektorých vzťahoch a mala som chuť sa poriadne zabaliť do deky a ani nevystrčiť nos z nášho útulného domu.
Bolo to tajomné, poriadne zamotané a na konci príbehu sa všetko vysvetlilo a zapadlo do seba ako dieliky puzzle.
Áno, je to príbeh v štýle Agathy Christie, aj keď nie až tak bravúrny :)
Staré sídla, tajomstvá, sychravé počasie - ako stvorené na čítanie v jeseni, mám to veľmi rada.
Pointu som vytušila, ale až do konca som si nebola celkom istá a bolo to fajn čítanie.
Niečo mi tu ale chýbalo, k žiadnej z postáv som si nedokázala vytvoriť blízky vzťah a k hlavnej hrdinke už vôbec nie.
Tiež by som trochu ubrala z výkladov tarotu - ale to je veľmi subjektívne, ja takéto veci proste nemám rada.
Preto uberám jednu hviezdičku, ale kniha určite stojí za prečítanie, keď na ňu budete mať tú správnu náladu :)

03.11.2021 4 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Za mňa príjemná priemerná love-hate romanca.
Kĺže po povrchu, bez hlbších myšlienok a správanie hlavných hrdinov chvíľami nie je moc uveriteľné.
Nie vždy som vedela správanie postáv pochopiť a prijať, ale nevadí :)
Oddychové čítanie s pekným prostredím a takou tou dávkou útulnosti, ktorú mám v knihách veľmi rada :)
Po knihe som siahla, aby som si oddýchla od thrillerov, krimi a hororov a svoj účel splnila vlastne výborne :)
Takže ja som spokojná, vlastne v istom zmysle to bolo lepšie čítanie, ako som dúfala.
Ale príbeh vo mne nezanechal taký dojem, aby som bola zvedavá na ďalšie časti z tejto série a knihu posúvam ďalej, raz prečítať mi úplne stačilo.
P.S. Je mi jasné, že keby som bola vo veku hlavných hrdinov, zrejme by sa mi kniha páčila ešte o dosť viac. Ale to už dávno nie som :D

27.10.2021 5 z 5

Čarodějky ze Sanctuary Čarodějky ze Sanctuary V. V. James (p)

Tak práve dočítaná a dojmy zmiešané, ťažko uchopiteľné.
Keby bola kniha zaradená do YA literatúry, hodnotila by som asi o hviezdičku vyššie.
Takto za mňa priemerná kniha, ktorá sa dobre a ľahko číta (krátke kapitoly striedavo z pohľadu rôznych postáv), ale...niečo tomu chýba a to niečo je pre mňa v knihách veľmi dôležité:
*k žiadnej postave som si nevytvorila blízky vzťah a aj v naozaj príšerných situáciách som sa o postavy nedokázala báť.
*postavy boli málo rozvinuté a bolo ich naozaj veľa (autorka hneď na začiatku knihy vymenovala HLAVNÉ postavy a je ich 16! Takže zákonite vzniká chaos, aspoň tak do štvrtiny knihy určite, každú chvíľu sa treba prudko zamyslieť, ktorá postava to vlastne aktuálne príbeh rozpráva.
Jednoznačne mi chýbalo lepšie vykreslenie prostredia a postáv, aby som sa v deji ukotvila a "stala sa súčasťou príbehu", nielen nezúčastneným pozorovateľom, ktorý postupne stráca záujem o príbeh, aj keď autorka stále pridáva ďalšie a ďalšie drámy...
Ako nenáročná oddychovka je to fajn, ale je to jeden z príbehov, na ktoré veľmi rýchlo zabudnem a určite sa nechystám čítať ho znova.

25.10.2021 3 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Práve dočítané a teda fíha, toto bola pecka.
Zatiaľ čo po úžasnom Marťanovi som bola z Artemis trošilinku sklamaná, Spasitel ma dostal do kolien a jednoznačne je skvelý ako Marťan, ak nie lepší!
Mala som chuť na poriadne sci-fi, kde si pri čítaní aj potrápim svoje mozgové závity a kde dostanem kopec nezvyčajných námetov k zamysleniu a Spasitel mi to všetko poskytol a ešte aj oveľa viac.
Smiala som sa, chytala za hlavu, aj som bola dojatá - kniha vo mne vyvolala silné emócie a Grace mi bol od začiatku do konca príbehu veľmi sympatický a blízky, jeho myšlienkové pochody, nápady, jeho húževnatosť - zanechalo to vo mne hlboký dojem.
Technických vecí je tu zas celá kopa, čítanie chce sústredeného pozorného čitateľa, ale je to všetko napísané s ľahkosťou a naozaj zrozumiteľne, aj v tomto je Weir jednoznačne majster :)
Celkom by som prijala aj filmové spracovanie :)
Za mňa kniha jednoznačne stojí za to, porovnateľne dobré sci - fi sa len tak nenájde.
Bude pokladom v mojej knižnici a určite sa k nej budem rada vracať :)

23.10.2021 5 z 5

Dům plný temnoty Dům plný temnoty D. M. Pulley

Práve dočítaná a trošku ľutujem, že som si nepočkala na viacej hodnotení a komentárov čitateľov, ale utekala si ju kúpiť ako čerstvú novinku. Podľa anotácie som totiž od knihy očakávala niečo iné, ako som nakoniec dostala.

Nebolo to vôbec zlé, to nie - práve naopak - kniha je dosť kvalitná. Ale je to historický román, spoločenský román, historická detektívka - tieto označenia by jej sedeli oveľa viacej, ako thriller, ktorý čitateľovi anotáciou vlastne sľubuje podstatné nadprirodzené prvky. Očakávala som "duchárinu" v starom dome, dostala som niečo úplne iné a úprimne, tušiť to, knihu by som si nekúpila.

Spoločenské historické romány aj keď s prvkami thrilleru aktuálne proste nevyhľadávam, aj keď uznávam, že ako žáner je to fajn záležitosť a mám takýchto kníh kopec prečítaných... ale aktuálne si neprosím.

Takže mám v sebe zmiešané pocity, kniha by si zaslúžila aspoň 4 hviezdičky, ale... proste nie je to to, čo som chcela čítať a čo podľa mňa anotácia sľubovala, takže neviem ako hodnotiť ?!?!

Hodnotiť hviezdičkami preto nebudem. Kniha je kvalitná, číta sa rýchlo, prečítala som ju za deň a pol a to som samozrejme robila aj kopec iných vecí :) Ale v mojej knižnici neostáva, ako skúsenému čitateľovi, ktorý má za sebou stovky a stovky kníh, mi v podstate nič nové nedala :( a druhýkrát ju čítať určite nebudem.

Kniha vo mne nevyvolala žiadne silnejšie emócie, síce rieši vo vzťahoch veci, ktoré sú desivé, ale v spoločnosti žiaľ časté a skúsený čitateľ sa s nimi stretáva naozaj často. Žiadna postava mi neprirástla k srdcu natoľko, aby som jej uverila a skutočne s ňou jej príbeh hlboko prežívala. A to je mi naozaj ľúto.

Ale verím, vlastne som si celkom istá, že kniha si nájde nadšených čitateľov, možno mladších ako som ja (predsa len v strednom veku človeka už veľa vecí neprekvapí, je to tak) a hlavne, ak si čitateľ vyberie túto knihu pre seba ako historický spoločenský román s prvkami thrilleru a veľmi jemným dotykom nadprirodzena (aj keď poverčivosť by tu možno sadla ako označenie oveľa korektnejšie), tak verím, že nebude sklamaný.

01.04.2021

Báječné nakupování o Vánocích Báječné nakupování o Vánocích Sophie Kinsella (p)

Knihu som práve dočítala, takže som ju čítala aj priamo cez vianočné dni :) A bola výborná! Po rokoch som stretla Becky a Lukea a ďalšie zaujímavé a vtipné postavy z tejto série a bolo to super stretnutie plné úsmevov a občas aj hlasného smiechu :D Ak sa vám páčili predošlé knihy o Becky, ktorá miluje nakupovanie a je v mnohých smeroch naozaj mimoriadna osoba :D, tak určite siahnite aj po tejto knihe. Ja sa usmievam, som rada, že knihu mám v mojej knižnici a určite som ju nečítala naposledy :) A budem dúfať, že Sophie napíše ďalšie pokračovanie.

27.12.2020 5 z 5