bstejs bstejs komentáře u knih

Kurupira: Zlověstné tajemství Kurupira: Zlověstné tajemství Jaroslav Mareš

Mareš je nejenom vášnivý cestovatel, ale také skvělý spisovatel. Džungli kolem záhadné Kurupiry popisuje barvitě (ovšem tak šikovně, že neztratíte tu původní myšlenku). Nejvíc se mi líbila druhá část, převyprávění deníku garimpeira Rega. Zkuste tuto část číst v noci, při představě, že se to opravdu stalo naskakuje husí kůže! :D

Jedinou (a tou nejmenší) vadou na kráse byla horší orientace především v třetí části, kdy autor popisuje mnoho míst na světě. Ale v porovnání se zbytkem knížky vám to vůbec nepřijde...

Stoprocentně doporučuji všem milovníkům dobrodružných cestopisů ;)

11.01.2011 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Jedním slovem kouzelná!

Yetti – Legenda a skutečnost Yetti – Legenda a skutečnost Reinhold Messner

Knížka se sice četla dobře, ale pro fanoušky Yettiho to může sloužit pouze jako zajímavost. Pan Messner je pravým opakem těch lidí, kteří se snaží slepě a za každou cenu dokázat existenci yettiho. On se snaží jeho existenci se stejnou vervou popřít.

Už jenom když se podíváte na obálku, je jasné, že se jedná o stopu medvěda, ne yettiho (soudě podle otisku drápů; dále lze vidět, že jsou to dvě stopy spojené v jednu, rozhodně neodpovídají ploché noze yettiho).

Na začátku knihy Messner popisuje své první setkání s yettim. Popis odpovídá drtivé většině svědectví. Čím delší čas však uplynul od Messnerova pozorování, tím více Messner zkresluje a upravuje svůj popis.

Dále jde o nesrovnalosti ohledně názvu chemo. Tento název totiž znamená v jiných částech zemí něco jiného. Jednou je to skutečně dvoumetrový sněžný muž, podruhé je to medvěd. Proto si myslím, že je možné, že se Messner zeptal na chema a domorodci mu s klidným svědomím ukázali medvěda, protože to v jejich jazyce skutečně znamená "medvěd".

Na internetu jsem četla: Reinhold Messner, první člověk, který pochopil, že odhalení yettiho by toto zvíře zahubilo. Podle mě spíše Messner nedokázal přenést přes srdce, že na něco nepřišel, a proto to jednoduše shodil na medvěda. Bylo by to ale velice jednoduché vysvětlení a udělalo by to ze stovek domorodců (kteří v těch oblastech žijí celý život a moc dobře znají místní faunu) blbce. Přece rozpoznají medvěda od opočlověka!

Když si uvědomíme, jaké tajnosti se vedly před vydáním této knížky, aby bublina nesplaskla, považuji ji skutečně jako zajímavost a jiný pohled na problém, který jej však neřeší.

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

Asi nejslabší díl celé ságy, vše se motá kolem trojúhelníku Bella/Edward/Jacob a sem tam je to docela zdlouhavé. Ten můj názor později dost ovlivnil film, na který se díky těm dialogům nedá dívat (viz Jakeova věta: "Jsem teplejší než ty.")

22.05.2012 2 z 5

Pozpátku Pozpátku Rob Grant

Spolu s Lepší než život je to můj nejoblíbenější díl. Z Kocoura v pubertě nemůžu :D Jenom to ztrácí na vtipnosti, což je škoda :(

Legendární opolidé Legendární opolidé Jaroslav Mareš

Tuhle knížku můžu číst neustále dokola. Obsahuje tolik informací, že si je ani po desátém přečtení nebudete schopni zapamatovat. Bez nadsázky můžu říct, že je to nejlepší knížka na českém trhu, co se yettiho týče. Je to perfektní přehled výskytu yettiho po celém světě. Rozhodně doporučuji!

01.05.2012 5 z 5

Yetti Yetti Jaroslav Mareš

Perfektně napsaná knížka, velice čtivá. Díky ní jsem se začala více zajímat o yettiho. Rozhodně doporučuji, po některých příbězích vám bude běhat lehký mráz po zádech.

01.05.2012 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Pro ty, co se domnívají, že film znají zpaměti a kniha je nemůže překvapit... Je úchvatná a snad i mnohem strašidelnější než celý film. Věřte, že večer po čtení této knihy budete kontrolovat každý temný kout v bytě. :D

10.02.2014 5 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Mně se to líbilo. Možná se hlavní hrdinka chová v některých situacích hloupě a nepochopitelně, ale to je věc autorky. Oddechovka a četla se dobře, tak proč ne.

22.05.2012 3 z 5

Zpátky z Afriky Zpátky z Afriky Corinne Hofmann

Už to není ten kouzelný příběh z Afriky, ale jsem ráda, že autorka napsala, co se s ní dělo, když se vrátila. Zajímalo mě totiž, jak zvládala návrat, jak často se jí stýskalo a jestli se kdy nechtěla vrátit. Pro zajímavost je to dobré.

22.05.2012 3 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Nejsem schopná pochopit, jak je možné, že se vzdala všeho kvůli někomu, koho viděla jen pár minut. Knížka by nebyla ani zdaleka tak dobrá, kdybych nevěděla, že se jedná o autorčinu zkušenost. Možná mi tam vadil ze začátku ten přítomný čas (nejsem na to moc zvyklá). Jinak je knížka nádherná a okouzlující a perfektně ukazuje, jak odlišný je jejich svět od evropského.

Jezero krokodýlích čarodějů Jezero krokodýlích čarodějů Jaroslav Mareš

Páni! Další z povedených kousků mého snad nejoblíbenějšího cestovatele. Stoprocentně doporučuji přečíst, je jedno, kolik je na těch příbězích pravdy, tu knížku prostě neodložíte z ruky ;) Je velice čtivá a z některých příběhů budete mít husí kůži ;)

07.07.2011 5 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Ta knížka mě původně naprosto uchvátila, líbila se mi, mělo to nápad a odstartovala celé to šílení po upírech. Kdyby to tehdy tímhle dílem končilo, tak si to zachová to kouzlo.

Navíc se neměl točit film. Když má Edward dobrou náladu, tak je dokonce vtipný a usmívá se. Má být taky nadpřirozeně krásný. Tak proč vybrali do této role Pattinsona? Tváří se neustále, jak kdyby měl "kulohryz". Ten film docela zkazil dojem z knížky, kterou jsem původně měla ráda :(

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Začátek se líbil, prostředek byl slabší a ten konec docela překombinovaný, vadilo mi tam obrovské množství postav. Ale pořád se to čte dobře.

King Kong King Kong Edgar Wallace

Knížka se mi líbila, i když nebyla tak kouzelná jako film, který byl lepší (možná i kvůli efektům, na kterých téměř celý film stojí).

22.05.2012 5 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Líbí se mi, že oproti seriálu je děj celkově více rozvedený a pestřejší, mění se prostředí apod. Je to spíš díky tomu, že autoři tentokrát mají volnou ruku, ve fantazii jim nebrání rozpočet. Seriál se mi bude stejně líbit víc, ale i knížka je perfektní.

Kráska a zvíře Kráska a zvíře František Hrubín

Ta knížka je krásná, je relativně rychle přečtená a má něco do sebe ;) Ten vztah mezi Kráskou a Zvířetem mě bude vždycky fascinovat...

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Skvělá knížka, nejde ji odložit. Co se týče Stmívání a autorčiných předchozích děl, jedno je jisté - ať autorka píše jakékoliv věci, nad kterýma si ťukáte na čelo, pořád o nich píše čtivě ;)

22.05.2012 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Můj nejoblíbenější díl! Je krásná a má v sobě obrovské kouzlo, které mě jako dítě hrozně fascinovalo. Měla jsem to štěstí, že jsem s Harrym vyrůstala. První knížku jsem četla v těch 10-11ti letech, takže knížka rostla se mnou - od nádherné pohádky se sága měnila na akční příběh pro náctileté až po téměř hororový závěr, kterou bych jako malé dítě asi nezvládla.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nádherná knížka. Jako první jsem viděla film, který mě původně od knížky odradil, ale byla jsem zvědavá a nakonec jsem si ji koupila. Dokonce po jejím přečtení jsem ocenila i ten film. Líbil se mi vtip a nadsázka, se kterou Líza někdy uvažuje. Je to jedna z mála ženských hrdinek, kterou jsem si opravdu oblíbila.