Kurupira: zlověstné tajemství

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Démonická stolová hora v srdci amazonských pralesů. Na hranicích mezi Brazílií a Venezuelou se uprostřed pralesa tyčí stovky metrů vysoká, nepřístupná stolová hora. Místní indiáni z ní mají panickou hrůzu a jsou přesvědčeni, že na ní sídlí nejvyšší démon pralesa. Právě sem mířila výprava profesora Challengera v románu A. C. Doylea Ztracený svět, zde se setkala s dávno vymřelými živočichy. Ale jak je tomu doopravdy? Proč se indiáni této hoře obloukem vyhýbají? Co viděli zlatokopové a hledači drahokamů, kterým se podařilo proniknout až k ní? A co spatřil při své výpravě ke Kurupiře sám autor? Proč brazilská vláda v poslední době na žádost Američanů celou oblast neprodyšně uzavřela, a to i pro vědce? Noční ticho prořízne klokotavý chrčivý řev přicházející shora. Napřed se ozve jen krátce, pak se však vrátí znovu v dlouhých, nepravidelně členěných kaskádách, začínajících dunivým hřměním a přecházejících ve zlobné bublavé mručení. Nikdy jsem něco takového neslyšel. Tma je v té chvíli neproniknutelná a okraj plošiny je v ní beznadějně utopen. Stále se vracející řev však dokazuje, že na mesetě je život. Že tam musí žít něco velkého a neznámého. A pokud se to tam v posledních stamilionech let nemohlo dostat zdola, muselo se to tam po celou tu dobu vyvíjet nezávisle na okolním světě. Mrazí mě při té představě. Pak se mraky roztrhají a vyjde měsíc. Postříbřená skalní stěna dostane pohádkový nádech. Jako by neměla konce, jako by kdesi tam nahoře její strmé srázy splývaly s temnou oblohou. Jako by byla mostem, který od věků spojuje Zemi s hvězdami, mostem, na nějž není souzeno vkročit žádnému člověku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25307/kurupira-zlovestne-tajemstvi-25307.jpg 4.972
Žánr:
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Motto
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (18)

Kniha Kurupira: zlověstné tajemství

Přidat komentář
bruntal
16.04.2018

Každá ze tří částí by mohla být samostatnou knihou. První část je výborná, druhá naprosto skvělá a třetí pro mne osobně trochu nudná, až moc encyklopedická, ale jako celek je kniha napsána čtivě, velmi zajímavě a pro mne jako milovníka dobrodružných knih a příběhů si zaslouží právem pět hvězd.

alcan
27.10.2017

Co vím tak poslední rozhovor na téma Kurupiry, zveřejnil Tomáš Stěhule (cestovatel a publicista) zde: http://tom-stehule.com/2017/10/14/jaroslav-mares-kurupira-stale-tajemna/

Jessie_K
25.09.2017

Kurupira, Kurupira. Znělo mi v hlavě celý týden. Ani nevím, kde jsem k tomu přišla, kde jsem tohle slovo četla nebo slyšela. Nedalo mi to a v knihovně jsem ho vepsala do databáze knih v počítači a vyhodilo mi to právě knihu pana Mareše. Ze začátku jsem se trochu lekla toho, že jde o cestopis, ale okamžitě po začtení do příběhu, mě děj knihy naprosto uchvátil, cestopis necestopis :-) Dozvěděla jsem se tolik věcí o amazonské fauně a flóře, kultuře tamních kmenů, o kterých jsem doteď neměla ani ponětí, a to naprosto záživnou a napínavou formou, že bych se tam okamžitě vydala, abych to vše viděla na vlastní oči. Teda pokud bych neměla panický strach z hmyzu. A vraždících Indiánů. A jaguárů. A taky hadů. :D No prostě by mě tam dobrovolně asi nikdo nedostal. :D Jediné zklamání, které mám s knížkou spojené je to, že po přečtení jsem se snažila samozřejmě hledat aktuální informace o téhle mesetě a nikde nic. Takže pokud někdo něco ví, budu ráda, když se mi ozve do zpráv. :-)

pagac17
16.07.2017

Mám za sebou hodně přírodopisných knih, ale tato převyšuje ostatní, je to snad encyklopedie Amazonské přírody. Autor sugestivně líčí své zážitky a svých partnerů, při pátrání o stolové hoře uprostřed pralesa. Popisuje důkladně své zážitky, že se tak trochu cítím s ním. Jsem zase podrobně informován o životě domorodců v Brazilii a okolních státech, až mě dochází dech. Co všechno se dá nalézt v pralesích Amazonky a jejich přítoků. Jsou to drsné zážitky, které přesahují možnosti normálního badatele. Bohužel se nepodařilo při první akci objevit tajemnost KUKUPIRY a zatím to snad trvá. Znovu se ukazuje, že zájem o tuto stolovou horu je především ekonomický, vždyť se tam nalézá také vzácný niob, nehledě na zlato. Vřele doporučuji.

alcan
14.07.2017

Za mě naprosto dokonalá kniha. Stala se jednou z mých nej, která podnítila moji lásku k Jižní Americe a přírodě celkem. Rád se k ní vracím a v knihovně má nezastupitelné místo.

Ni.kk.i
29.11.2016

Tento cestopis zbožňuji a patří k mým oblíbeným knihám. Pan Mareš své putování krásně vylíčil a do nejmenších detailů popsal, až se mi chvílemi tajil dech nad krásou Brazilského pekla. Musím se přiznat, že mu toto dobrodružství závidím a myslím si, že každý kdo tuto knihu četl, měl nutkání sbalit se a vyrazit.....Kam? Na Kurupiru! :)

redzac
21.10.2016

Pro mě TOP. Neskutečně zajímavá, napínavá kniha bez "hluchých" míst.

lenka70
21.03.2016

Musím přiznat,že tuhle knihu jsem přímo hltala po večerech,zaujala mě takřka ihned! Moooc pěkná...


Spolu s touto knihou uživatelé také navštívili:

Vykoupení
Vykoupení
Smrt ve sloní trávě
Smrt ve sloní trávě
Modré jezírko
Modré jezírko
Nejsem jako vy
Nejsem jako vy

Štítky

kryptozoologie

Autor a jeho další knihy

Jaroslav Mareš

Jaroslav Mareš
česká, 1937

všechny knihy autora

Kniha Kurupira: zlověstné tajemství je:

v Právě čtených1x
v Přečtených90x
v Čtenářské výzvě3x
v Doporučených19x
v Knihotéce50x
v Chystám se číst34x
v Chci si koupit15x