Yetti – Legenda a skutečnost

Po dvou desetiletích dobrodružných výprav se roku 1997 Reinholdu Messnerovi podařilo vyřešit hádanku yettiho, sněžného člověka. V jeho nejnovější knize doprovázíme autora k horským chatrčím osaměle žijících domorodců, u nichž je yetti obáván jako zvěstovatel neštěstí, následujeme ho na zakázaných stezkách ve východním Himálaji, kde je neustále na útěku před čínskými úřady. Právě sem, do nejnepřístupnějších koutů Tibetu, se uchýlily poslední exempláře tohoto záhadného tvora....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31264/yetti-legenda-a-skut-31264.jpg 3.811

Yetti, Legende und Wirklichkeit (1998)

Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno:, Mladá fronta

konicekbily
02.02.2016

Zajímavý pohled, a to měnící se, od jednoho z největších znalců himalajských kopců.Byl, je či není - to je to, oč tu běží!

bstejs
22.05.2012

Knížka se sice četla dobře, ale pro fanoušky Yettiho to může sloužit pouze jako zajímavost. Pan Messner je pravým opakem těch lidí, kteří se snaží slepě a za každou cenu dokázat existenci yettiho. On se snaží jeho existenci se stejnou vervou popřít.

Už jenom když se podíváte na obálku, je jasné, že se jedná o stopu medvěda, ne yettiho (soudě podle otisku drápů; dále lze vidět, že jsou to dvě stopy spojené v jednu, rozhodně neodpovídají ploché noze yettiho).

Na začátku knihy Messner popisuje své první setkání s yettim. Popis odpovídá drtivé většině svědectví. Čím delší čas však uplynul od Messnerova pozorování, tím více Messner zkresluje a upravuje svůj popis.

Dále jde o nesrovnalosti ohledně názvu chemo. Tento název totiž znamená v jiných částech zemí něco jiného. Jednou je to skutečně dvoumetrový sněžný muž, podruhé je to medvěd. Proto si myslím, že je možné, že se Messner zeptal na chema a domorodci mu s klidným svědomím ukázali medvěda, protože to v jejich jazyce skutečně znamená "medvěd".

Na internetu jsem četla: Reinhold Messner, první člověk, který pochopil, že odhalení yettiho by toto zvíře zahubilo. Podle mě spíše Messner nedokázal přenést přes srdce, že na něco nepřišel, a proto to jednoduše shodil na medvěda. Bylo by to ale velice jednoduché vysvětlení a udělalo by to ze stovek domorodců (kteří v těch oblastech žijí celý život a moc dobře znají místní faunu) blbce. Přece rozpoznají medvěda od opočlověka!

Když si uvědomíme, jaké tajnosti se vedly před vydáním této knížky, aby bublina nesplaskla, považuji ji skutečně jako zajímavost a jiný pohled na problém, který jej však neřeší.

yetti

Reinhold Messner