borupet borupet komentáře u knih

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Úžasná kniha mého dětství. Moje oblíbená s nádhernými ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Četla jsem ji jako dítě a nyní znovu, s mým synem, kterému se také moc líbí. A já jsem se díky němu přenesla zase zpátky do svého dětství... Tato knížka by neměla chybět v žádné (dětské) knihovně.

04.01.2022 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Smutný bolestivý příběh člověka, který spadl na úplné dno lidského žití a čtenář do poslední chvíle netuší, jestli se ode dna odrazí nebo tam zůstane... Přesto, že morálka velí nenávidět, já jsem si ho oblíbila a cítila jsem lítost nad tou úpornou, ale přesto naprosto pochopitelnou snahou nebýt sám. Autorka v poměrně útlé knize vykreslila ožehavý problém ze zcela neobvyklého pohledu zevnitř, z nitra člověka, který, ač vnímán jako agresor, je vlastně křehkou obětí.

15.05.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

343 stran bezbřehé lidské bolesti a utrpení. Při jejich čtení mnou zmítala úzkost, bezmoc a zděšení, jak se vůbec něco tak příšerného mohlo dít. Děkuji autorce za neskutečně silný syrový příběh o zvěrstvech komunismu. Kniha je bravurně, přímo excelentně napsaná, doporučuji každému, kdo na takové čtení "má".

08.05.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Poutavě napsané, ale moc smutné. Nevím jakými slovy popsat, co cítím. Úlevu, že jsem já ani nikdo z mých blízkých nic podobného nemuseli zažít. Útěchu, že snad nic podobného nezažijeme. Vděk, že žiju v dnešní civilizované době. Ale je to opravdu jisté, že je lepší, že to bude lepší? Cítím smutek, že tolik lidí muselo prožívat pro nás nepředstavitelné útrapy. A obavy, aby... Válka je zlá, nelítostná. Uvrhne lidstvo do bezbřehé beznaděje. Važme si toho, co máme, v čem žijeme, jak žijeme. Važme si každého dne, který můžeme v klidu prožít. Všichni takové štěstí neměli. Všichni takové štěstí nemají.

17.10.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Mně se příběh moc líbil, na čtení jsem se těšila. Mám od paní Klevisové přečtené všechny knihy, tohle není klasická detektivka, ale rozhodně stojí za přečtení. Krásná příroda, zajímavá zápletka z minulosti, jejíž rozplétání mě bavilo. Vztahy lidí, hledání sebe sama, psychologické úvahy. Za mě super.

02.11.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Skvělá kniha, skvělá autorka. Poutavé čtení, těžko se přerušuje. Kéž by bylo více takových.

20.10.2019 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Knihy Aleny Mornštajnové miluju, ale tohle je bohužel už druhá, co mě zklamala. Listopád mě vůbec neoslovil a o této popravdě nevím, co si myslet. Silné téma, nedávno propírané na veřejnosti, což knize uškodilo, protože bylo prozrazeno víc, než mělo být. Ale i způsob psaní, provedení mi přišlo nedotažené, nepropracované. Bylo mi hodně líto Jakuba, přišel ke svému osudu jako slepý k houslím, myslím si že ani zoufalá situace Cácory ji neopravňovala k tomu, co mu svou lží provedla. A proč ani potom, v dospělosti neřekla pravdu? Děly se jí strašné věci, to ano, ale ona provedla Jakubovi taky hroznou věc a ještě si ji patřičně zdůvodnila. A o konci raději ani nemluvím. Nevím, jestli bych knihu doporučila ke čtení. Já z ní cítím spíše negativní emoce.

21.06.2023 2 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knížky paní Mornštajnové miluju a hrozně jsem se těšila na další. Totální zklamání, jak už někdo napsal přede mnou, jako by to ani nepsala ona. Nesedlo mi ani téma, ani postavy mě nijak zvlášť nezaujaly, nemělo to spád, byla jsem ráda, že jsem vůbec knihu dočetla. Snad se autorka vrátí ke svým skvělým knihám typu Hana nebo Tiché roky...

18.11.2021 1 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Dokonalé. Perfektní zápletka, neskutečně napínavé až do konce. Mistrovsky vymyšlená psychologie vraha. Necitelné zabijácké monstrum, ale vlastně mi ho skoro bylo líto, protože se na něm podepsala výchova fanatického otce a ovládané matky neschopné odporu. Tady si člověk uvědomí nebezpečí náboženských sekt. Ano, sem tam nějaká zvláštní náhodička, ale není o náhodách v podstatě celý náš život? Za mě super a už se těším na další.

03.12.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Neobyčejná kniha o "obyčejných" lidech. Skvěle napsaná, citlivá, strhující. Chytla mě a nepustila. Klobouk dolů před Vaším tvůrčím uměním, paní Lednická!

02.06.2020 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Další skvělá paní Klevisová. Napínavé až do konce. Není co dodat.

23.04.2023 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

(SPOILER) Další výborné pokračování, napínavé a opět originální. Líbí se mi, že se autorka vrací k postavám z dřívějších dílů a dál je rozvíjí. Tento případ se vrací k postavě sociopatky Alex i k dalším postavám, na kterých Alex zkoušela své umění manipulace. A více se dozvíme o soukromí Kim. Vynikající.

22.08.2022 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tak tohle mě hodně bavilo. Přenést se přes pro mě nezáživný začátek, protože ekonomika není moje hobby a nerozumím jí, a jízda může začít. Dokonale promyšlené, detailně propracované, brilantně napsané. Mikael s Lisbeth jsou sympaťáci a jsem moc zvědavá, jak se jejich vztah bude vyvíjet dál.

06.02.2022 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Moje první knížka od autora, na kterého jsem náhodou narazila tady na databázi knih. A velké díky za to! Poutavě psaný příběh, dvě dějové linie, citlivě podané téma odsunu Němců, překvapivé rozuzlení. Konečné rozhodnutí Tomáše Volfa už ani není tak důležité. Výborné, těším se na další díly.

28.09.2022 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tuto knihu jsem četla několikrát v období dospívání a dodnes si pamatuji, jak neuvěřitelně mě šokovala. V tu dobu to pro mě bylo něco nepředstavitelného, nepochopitelného, neuvěřitelného. Měla by to být povinná četba pro všechny "náctileté", protože to je opravdu realistická zpověď, neretušovaná, syrová, upřímná. Teď, s odstupem cca třiceti let jsem ji četla znovu a znovu mě stejným způsobem zasáhla. Doporučuji, hlavně mladým.

17.05.2021 5 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Za mě výborné, čtivé, skvěle psychologicky propracované postavy, zajímavá zápletka. Jak se bude příběh vyvíjet se částečně odhadnout dalo, ale konec byl opravdu překvapivý. Těším se na další pokračování série.

24.03.2023 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Vynikající. Neskutečně napínavé, místy přímo šokující, ale ten konec, to je opravdu bomba. Perfektně psychologicky propracované. Za mě jedna z nejlepších knih manželského dua.

11.11.2022 5 z 5

Hluboká poklona panu Larssonovi a obrovská lítost, že předčasně odešel. Třetí díl byl pro mě trochu obtížnější v orientaci mezi jednotlivými aktéry, kterých bylo opravdu hodně. Závěrečný soud s Lisbeth byl však famózní. Tak geniálně vymyšlená zápletka, s takovým množstvím postav, z nichž každá měla své místo a účel, vystřelilo trilogii Milénium jednoznačně mezi to nejlepší, co jsem kdy četla.

21.03.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Typický Hartl. Hodně jsem se těšila a teď cítím rozpačitost. Začátek měl úžasný spád, byl skvělý, čtivý a knihu jsem nemohla odložit. Od půlky se začal příběh kazit, rozmazlená dvojčata Sára s Ellou mě rozčilovala, sobečtí spratci. Jak už je u pana Hartla zvykem, příběh se hemží samými VIP, kteří nemají absolutně žádné finanční problémy, stejně tak jako hlavní hrdina Aleš. Vánoční dárek pro dcery v hodnotě statisíců... Trochu mimo realitu pro normálního člověka. A když už by to vypadalo, že by na prestižní školy holek náhodou neměl, tak holky zdědí pohádkové jmění. Krom toho jsou obě neuvěřitelně nadané, vyhrávají jednu mezinárodní soutěž za druhou, prostě před jejich talenty klečí celý svět. A konec příběhu? Sentiment, aby i slzička ukápla. Škoda, podle mě opravdu mimo realitu všedních dní obyčejných lidí, ačkoliv právě tak se příběh tvářil...

15.11.2021 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Skvělé, zase více psychologie než detektivního pátrání, opět nečekané rozuzlení. Už mi od paní Klevisové zbývá poslední detektivka, což mě děsí....

12.10.2020 4 z 5