Bettinka Bettinka komentáře u knih

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Petra Dvořáková to prostě umí. Těžké, přetěžké téma, podané velice citlivě a lidsky. Jsem moc ráda, že byl konec takový, jaký byl. Veliká bouře, která hrozí, že všechno odnese a zničí a pak je po ní a přichází klid.

V příběhu jsem vůbec nevnímala nasazování na církev, obavy, že může kniha někoho utvrzovat v její špatnosti atp. Vnímala jsem hluboce bolestný příběh velice osamělého člověka. Vše církevní, ač to bylo pro příběh samotný nutností, stálo přesto tak nějak stranou a v popředí byl jeden lidský osud a v podstatě boj o přežití.

07.01.2023 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Pro děti a mládež? :) Vůbec ne, tohle je tak dobře napsané, že se v tom musí najít snad všechny generace. Krásný příběh, ve kterém má všechno "svůj čas" a který Vás, pokud už jste odrostlejší, jako např. já, hodí zpátky do dětství.. no dobře, dospívání. :) Už jenom kvůli těm dávno zapomenutým pocitům, které ve mně čtení této knížky vyvolalo, si určitě za čas přečtu znovu.

17.01.2022 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Proč nemá tato knížka tisíce komentářů a hodnocení? Proč ji skoro nikdo nezná? Vždyť to je takový klenot. Nádherný, čistý, veselý i příšerně smutný příběh, skvěle vystižená atmosféra horkého léta. A všechny vzpomínky, které dokáže vyvolat v těch, kteří v té době vyrůstali. Zde hvězdičky opravdu nestačí.

30.05.2023 5 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

V jednoduchosti je krása a tady to platí dvojnásob. Takže klid.

06.07.2023 5 z 5

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

Nádherná knížka. Těžko se mi hledají slova, všechny postavy do knihy patřily, nebyl tam nikdo, kdo by nezapadal. To, jak byla vykreslena jejich celoživotní přátelství, vztahy, každodenní život, vzájemná podpora, sounáležitost, láska - za mě dokonalé. Skvělý jemný humor, kterého sice nebylo moc, ale byl dokonale nadávkovaný. Dlouho jsem čekala na knížku, jako je tahle. I přesto, že to bylo místy dost smutné a bolestivé čtení.

08.10.2021 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Ze začátku jsem cítila lehké rozpaky, možná rozladění... kolik povinně korektních témat a jak moc do hloubky se budou řešit? Ale pak se rozjel další příběh, nezklamal, protože to byl typický Nesbo ve výborné formě, jak se říká. Nicméně, už to - pro mě - nebyla taková jízda, jako bývávala. Už jsem neměla potřebu s sebou knížku tahat všude, kam jsem šla a ani nečetla do dvou do rána. Těžko říct, zda to způsobila delší pauza mezi tímto a předchozím dílem, nebo pocit, že už pomalu dochází k loučení. V dobrém závidím všem, kteří s Harrym teprve začínají a tu úžasnou jízdu, která je teprve čeká.

30.05.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Opakovaně a nechtěně narážím na nadšené a velice emotivní komentáře a pokaždé mě znovu a znovu udivuje, jakým fenoménem se zrovna tato knížka stala. * a ** komentáře vesměs shrnují i mé myšlenky, díky za ně. Jsou knihy, které i po letech zanechávají silný pocit souznění, myšlenky v nich vyřčené jsou mi při vzpomínce tichou podporou, morálním kompasem nebo tím, co mi zvedne náladu a znovu pobaví a rozesměje. Hana žádné vzpomínky nevyvolává, rovná linka na monitoru, ani píp.

10.01.2023 1 z 5

Zimní včely Zimní včely Norbert Scheuer

Naprostý souhlas se Zarou. Tato kniha je klenot. Poklidné, pomalu plynoucí vyprávění, válka vzdálená a ke konci již všudypřítomná. Láskyplný vhled do života včel, některé pasáže byly opravdu nádherné. V knihovničce postavím hned vedle Nahoře je ticho.

-- Nemohu dělat nic jiného než si nynější svět vtisknout do mysli tak hluboce, abych dokázal spatřit jeho skutečnou podstatu a případné štěstí v něm. --

-- Rád bych věděl, co se to s námi děje, že zvolna svůj úžas ztrácíme, až se v určitém okamžiku zdá, že tajemnost věcí, jež nás obklopují, zmizí docela. --

24.06.2022 5 z 5

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Je několik knih, které ve mně zanechaly hlubokou stopu a někdy přemýšlím, kterou bych zvolila, kdybych měla volbu jen jedné jediné. A s největší pravděpodobností by to byla právě tato knížka. Humor je krásně lidský a pohodový a knížka přináší čistou radost a takový ten pocit, kdy vám je bytostně dobře a nic vám nechybí. Poprvé jsem četla před asi 20ti lety a od té doby jsem ji párkrát podarovala a půjčila a vždy se líbila. Pro mě je to jedna z knížek, kterou když přečtete, už s vámi zůstane. Krásná a určitě stojí za přečtení.

25.03.2021 5 z 5

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Pohlazení po duši. Nemohu souhlasit s těmi, kteří tuto knihu zařazují do žánru knih pro děti. V knize je tolik momentů, které jdou takovým způsobem do hloubky, že je dítě, případně mladý člověk, který ještě neprošel určitými životními fázemi a zkouškami, nemůže zcela ocenit a pochopit. Někdy jde o pouhou větu, která se jen tak mihne v záplavě textu a uhodí jako blesk z čistého nebe. Tato knížka se nedá číst rychle, musí se vychutnávat. Dodává naději a víru v dobro.

07.03.2016 5 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

(SPOILER) Bylo velmi jednoduché se do Símky vcítit. Chápat tu sebedestruktivní potřebu a touhu zalíbit se a být milován někým, kdo o to vůbec nestojí a její bezpodmínečné lásky není hoden. Moc jsem si přála, aby alespoň ke konci vybouchla a své matce a zničující závislosti na ní se vzepřela. Autorka píše moc hezky, jednoduše a napřímo se jí podařilo vystihnout a popsat situace a emoce lépe, než kdyby je složitě rozváděla a větvila. Přála bych si, aby tahle knížka měla pokračování, o Símce a jejím životě ‘po matce’.

20.11.2022 5 z 5

Parfém bláznivého tance Parfém bláznivého tance Tom Robbins

Pokud někdo začíná s Robbinsem, měla by tohle být první knížka, po které sáhne. Báječný překlad a atmosféra knihy nezapomenutelná.

17.09.2022 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Mně se to líbilo moc. Bylo to laskavé, vtipné, chytré a moudré. I přes určité popisy mi to vulgární opravdu nepřišlo, prostě život. Vždycky mě nabije, když čtu knížku, u které si říkám, jak je ta čeština krásná. Grafické zpracování celé knihy na jedničku s hvězdičkou.

24.04.2022 5 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Mé první setkání s autorkou a jsem za něj velice ráda. Krásný příběh, místy velmi smutný. Čtete o osudech obyvatel jednoho domu a tak nějak si přejete, abyste k nim také patřili. A také si přejete, aby to pro spousty jiných dětí dopadlo minimálně tak, jako pro Axela. Velmi příjemná kniha.

06.01.2022 5 z 5

Králík je taky jenom člověk Králík je taky jenom člověk Komára (p)

Tohle bylo tak hezké. :) Tak mile dětské, ale i správně dospělácké a taková sranda. Smáli jsme se se synem v posteli oba a nahlas. Krásné ilustrace a příběh, tohle se snad musí líbit úplně každému. A jako bonus na vnitřním přebalu králíčci na vymalování. Tahle knížka nemá chybu. :)

24.03.2021 5 z 5

Zvonkohra Zvonkohra Eliška Václavíková

Někdy mě až překvapí, co všechno u nás může vyjít. Z úcty k tomu, kdo mi tohle dílko doporučoval jako nejlepší knihu roku, jsem se protrpěla ke konci 3. kapitoly. Asi jakž takž chápu nadšení náctiletých, no, možná i dvacátníků, ale pro generace 30+, 40+ a dál bude tohle, vesměs kvůli své klišovitosti, plytkosti a trapnosti, asi dost nestravitelné.

30.09.2023 1 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Byla to sranda a mělo to šťávu. Bohužel až na posledních pár kapitol. Jako by je napsal někdo jiný, těch slz po docela parádní jízdě na mě bylo ke konci moc. Trochu tu koncovku zachránila Henna, ta její řeč v nářečí… :-D

31.12.2022 4 z 5

Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo Joachim Meyerhoff

Knihu jsem četla už před delší dobou, ale stále ve mně zůstává. Pro mě jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu přečetla, proto mě trochu překvapují komentáře a chci přidat i svůj. Mně osobně se humor v první půlce hrozně líbil, byl takový čistý, přímý. Jela jsem na vlně takové správně potrhlé, ale ne laciné pohody. To se v druhé půlce změnilo a postupně celá první půlka knihy byla vyobrazena v úplně jiném světle. Za mě to bylo skvěle napsané a propojené. Po dočtení jsem se v myšlenkách k celému příběhu dost vracela a jistým způsobem mi tahle knížka pomohla získat na některé věci větší, nebo vůbec aspoň nějaký nadhled, a popošoupnout mě trochu dál. Tak snad se najde více čtenářů, které tato knížka pohladí stejně, jako mě. :)

03.01.2020 5 z 5

Nahoře je ticho Nahoře je ticho Gerbrand Bakker

Navážu na komentář sharika, který je mimořádně výstižný. Trochu mi trvalo, než jsem se začetla, knížku jsem dávala po malých dávkách. Ale někde v půlce se to začínalo plíživě spojovat, všechny emoce, způsobené poměrně strohým popisným jazykem se skvělým úderným a nečekaným humorem, začínaly nabírat na síle. Na straně 275 už se hráze provalily a zbytek knížky jsem dočetla v slzách. Zní to možná pateticky, ale tahle knížka má v sobě jistou geniálnost a zaryje se pod kůži.

21.08.2018 5 z 5

To nejlepší, co máme To nejlepší, co máme Griet Op de Beeck

Velmi čtivé, možná jsem už otrlejší, ale nepřišlo mi to vlastně vůbec depresivní, spíš naopak, plné naděje. Autorka píše moc hezky, přirozeně a přijde mi, že se v každé její knížce najde něco, co snad zasáhne úplně každého. Tady už je to drobet pohádka, ale proč ne. 4 hvězdičky pouze proto, že srovnávám s předchozími knížkami, které se mi líbily o něco více, byly více realistické a které byly přeloženy jinou překladatelkou, než tato zatím poslední kniha.

28.09.2022 4 z 5