Nahoře je ticho

Nahoře je ticho, románový debut talentovaného nizozemského prozaika, získal r. 2010 prestižní literární cenu IMPAC Dublin, jen v Nizozemsku se jej prodalo přes 100 000 výtisků a dosud byl přeložen do šesti jazyků. Poté co jeho bratr-dvojče Henk zahyne při autonehodě, na níž nese spoluvinu jeho snoubenka Riet, osmnáctiletý Helmer je nucen zanechat studií filologie, zastoupit bratra na rodinném statku a smířit se s koloběhem jednotvárného vesnického života. Po mnoha letech se s vyhlídkou na blížící se šedesátku rozhodne vzít zbytek života do vlastních rukou, nemohoucího starého otce, někdejšího vládce rodiny, izoluje v prvním patře statku a dům znovu zařídí podle vlastních představ. Když se však na scéně znenadání objeví Riet a posléze i její syn z pozdějšího manželství, jehož chce matka načas na statku zaměstnat, Helmer je nucen vyrovnat se nejen s dávnými vzpomínkami a lítostí nad vlastním nenaplněným životem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/155073/nahore-je-ticho-155073.jpg 413
Vydáno, Paseka

Boven is het stil

Kniha Nahoře je ticho

magnolia

Jsem moc ráda, že jsem zkusila dalšího nizozemského autora - a tentokrát nejsem zklamaná. Vše podstatné vystihuje první komentář (uživatele sharika), já jen dodám, že to byla další z knih, které měly dokonalou atmosféru a působivé zpracování tématu rodinných a jiných vztahů. Krajina, příroda, počasí, lidé... Bylo to jako film.

pajaroh

Velmi pěkně napsaný příběh o rodinné povinnosti, zdánlivé samotě a citové osamělosti, který vůbec nezní tak depresivně, jak to na první pohled vypadá. Uvěřitelně plynoucí děj bez akčních zvratů - asi jako voda v grachtu - z prostředí nizozemské farmy.

Bettinka
21.08.2018

Navazu na komentar sharika, ktery je mimoradne vystizny. Trochu mi trvalo, nez jsem se zacetla, knizku jsem davala po malych davkach. Ale nekde v pulce se to zacinalo plizive spojovat, vsechny emoce, zpusobene pomerne strohym popisnym jazykem se skvelym udernym a necekanym humorem, zacinaly nabirat na sile. Na strane 275 Uz se hraze provalily a zbytek knizky jsem docetla v slzach. Zni to mozna pateticky, ale tahle knizka ma v sobe jistou genialnost a zaryje se pod kuzi.

sharik
13.01.2018

Venkovská tematika, pomalý děj založený na rutinních běžných činnostech, každodennost farmáře, který se vzdal svého života, aby pečoval o rodinné dědictví. - Všechno tohle zní jako něco, co bych dobrovolně asi nechtěl číst. Zní to nudně. Jenže je to geniálně podané a každý z těchto zdánlivě nudných aspektů má svůj význam, autor s ním skvěle pracuje a vytváří neuvěřitelnou atmosféru. Jak nemám rád (český) vesnický román, tady jsem byl zcela nadšený.
Pak jsou tu další témata, která z popsaného prostředí vyrůstají - samota, tíha minulosti, obrovská bolest a nad tím vším smíření, které je poklidné jen na povrchu, ve skutečnosti tvoří nesmírně smutný obraz sedláka, jehož život měl vypadat úplně jinak.
Tahle kniha není akční, je dost statická. A přesto plná zvratů a nelze říct, že se toho v ní málo stane.
Ještě bych vypíchnul fakt úžasně vykreslené prostředí, ve kterém se vše odehrává (farma na nizozemském venkově, její kontrast nejen s městem, ale i kontrast mentality osamělého farmáře a jeho sousedů s městskými lidmi) a cit pro detail při tvorbě postav (včetně těch, o kterých se zásadně jen mluví a i když jsou někde poblíž přítomné, tak víme, že se neukážou).
Neumím tuhle knihu dost dobře popsat. Vím jen, že když ji nebudete číst povrchně (a přesto se dá "zhltnout" rychle), může ve vás dlouho zůstat. Alespoň ve mně zůstala jako málo knih. A strašně mě štve, že nic jiného od jejího autora neexistuje v českém překladu. Můžu jen doufat, že se to změní...

Autor knihy

Gerbrand Bakker