Parfém bláznivého tance

Parfém bláznivého tance

Parfém bláznivého tance je románem o nejstarší lidské touze: neumírat. "Nehledám kořist ani nová území, další ženy ani slávu, a když se to tak vezme, ani pouhé prodloužení života. To, co hledám, nikdy neexistovalo, ani na zemi, ani na moři." Říka hlavní postava knihy, král Alobar, kterému se skutečně podaři potloukat se světem od starověku přes středověk až do časů současných. Táto moderní pohádka pro dospělé, odehrávající se na několika místech světa, putující časem a odvíjející se - se stejnou lehkostí a chytlavostí - jako televizní seriál a zalidněná zajímavými a bizarními postavami nám dává odpočinou od starostí všednodenních a ukazuje na neohraničitelnost lidské fantazie, na nespoutanost lidských snů, na možnost spřádat si po libosti nejrůznější smyšlenky a hrát si v oblasti fiktivního uvažování - zvláště pokud jde o téma, ve kterém člověk může vždycky jenom fantazírovat. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/61313/parfem-blazniveho-ta-61313.jpg 4.5156

Jitterbug Perfume (1984)

Vydáno:, Argo

Danca196

Parfém bláznivého tance je mojí první knihou od tohoto autora. Příběh je humorný, místy je ovšem kniha celkem nudná, že jsem se musela několikrát vracet, abych vůbec byla schopná vnímat, co vlastně čtu.

evrdli

Nestává se často, že bych četla knihu dvakrát, ale Tom Robbins mě přesvědčil, uchopila jsem do rukou příručku nesmrtelnosti a lexikon vůní po třetí. Přišel ke mě opět v pravou chvíli a byla to zase jízda.

JPBelmondo

Je to sice už dávno, co jsem ji četla, ale nedokážu na ni zapomenout. Byť je to prakticky pohádka pro dospělé, je nesmírně vtipná, zábavná, čtivá, inspirativní, moudrá, zkrátka stojí za to. Téma nesmrtelnosti, lásky navždycky a sexu; červená řepa prakticky jako zázrak či elixír k udržení se toho všeho a protloukání se časem v různých dobách historie. Zkrátka zcela určitě jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Nádhera!

ujira

Díky téhle knize jsem se stala pravidelnou čtenářkou Robbinsnových knih. Nejspíš láska na první počtení. Snové a přízemní, roztodivné a jasné, hravé a smutné, barevné, přívětivé, plné emocí, plné života, jednoduché a bohaté zároveň, americké a světové, dobré a zlé. Robbins je kouzelník se slovy.

zelena_zabicka

začátek dobré, čtivé, neotřelé téma. Od polovičky je však děj příliš zdlouhavý. Ani jedna z postav mi není sympatická. Zápletka a rozuzlení takové nedostatečně silné, že by to člověka nadchlo, strhlo k četbě, k následnému přemýšlení, těšení se na tu knihu… To ne. Ke konci jsem hodně přeskakovala, možná mi pak i hodně uniklo. Autora ovšem nezatracuji. Myslím, že od něj ještě něco zkusím.

SBH

Přestože román vznikl v roce 1984, naplno vyjadřuje myšlenku hnutí hippies – mysticismus, drogy, květiny. Ač mě hned v úvodu zmátlo přeskakování z několika časových rovin a zeměpisných lokací, přenechala jsem řešení problému na autorovi, a ono to jakž takž vyšlo. V množství postav a vzájemných vztahů jsem se lehce ztrácela, ale i to se dalo zvládnout. Zalíbily se mi složky díla - vtipný jazyk, filosofické pasáže a vysoká míra osobitosti, zarputilosti a cílevědomosti hlavní postavy.
Prvotní nadšení vycházelo zhruba do poloviny. V závěru jsem se už neuvěřitelně trápila. Zábavné úvahy o nesmrtelnosti, které na začátku zabíraly sem tam odstavec, na konci dosahovaly několikastránkových rozkladů. V důsledku mi unikal, či se spíš vůbec nedostavil smysl jak Alobarova pachtění, tak výroby exkluzivního parfému. Hrdinové usilovali o prodlužování života, ale vůbec neřešili jeho význam či poslání. Jako kdyby délka představovala všechno. A. vysněný parfém vytvoří, ale vonná esence svým způsobem Pana zabije. Za úplně nejslabší aspekt díla považuji jednotlivé postavy. Všechny se veskrze shodovaly v povaze, směřování, přístupu k životu, a nakonec i k parfumerii. Pokud se vzájemně o něčem přely, vyznělo to spíš jako vnitřní dohadování jedné osobnosti. I z toho úhlu pohledu bylo obtížné jejich vzájemné rozlišování.
Propad nezachránil ani konec, který bych označila jako spravedlivý, abych se vyhnula pejorativnímu označení happy end. Rozhodně nebyl otevřený, ale pocit završení děje a filosofických problémů se nedostavil. A závěrečné vyústění, že by se lidé měli stát rostlinami? Děkuji, nechci. To raději umřu.

vlkcz

Robbinsovi slova tryskají z pera jako výkaly z nešťastníka procházejícího akutní fází úplavice. Je pravda, že čas od času zasmrdí, ale když si toho člověka nevšímá, tak zjistí, že na takto pohnojené půdě vyrostou všechny suroviny, které jsou potřeba pro vytvoření voňavky života i kvalitní literatury.

Robbins ve své nejlepší formě. Stejně jako překladatel Tomáš Hrách.

Noita

Iritující a zmatené. Opravdu mi do střední Evropy nenasáčkujete krále ALobala. Samoúčelová erotika mne vytáčí. Jediná hvězdička za popis zpracování jasmínu, ovšem bez záruky, že jde o realistickou informaci. Když se amík pustí do evropské historie, vyjde z toho pleva :(

Makrela Liška

Takhle nějak by to asi vypadalo, kdyby si Süskind s Pratchettem podali ruce.

zazvorek

Provokativní kniha o touhách a pudech, která voní dálkami i největší blízkostí, potem, sexem, jasmínem, sladce i hořce, je plná humoru i existenciálních a filozofických zamyšlení (nojo, někdy na mě ty hipísácké řeči byly až moc a s Wiggsovým květinovým vědomím se fakt ztotožnit nedokážu), ale hlavně je skvěle a originálně odvyprávěná, buduje kolem sebe velmi zvláštní atmosféru a rozhodně vám otevře mysl (a nosní dírky) novými směry. A v hlavní roli je tu česká červená řepa!!

Yunnan
14.10.2016

Dokonalá kniha, vtipná, moudrá, okouzlující a velmi k zamyšlení. Deset hvězdiček z pěti :o). A navíc darovaná mému srdci drahou bytostí.

z1631984
24.07.2016

Naprosto dokonalý humorný příběh o věčné touze člověka po nesmrtelnosti.

furunkl
05.06.2016

Jaká by to mohla být úžasná kniha, kdyby tam autor necpal ty svoje nesnesitelné hipízácko komunistické nesmysly.

Heřmis
05.01.2016

Já si nemohu pomoci, ale Tom Robbins si zkrátka zaslouží plný počet a to snad u každé své knihy. Jeho knihy jsou poučné, zábavné, smyslné, k zamyšlení a vše je skvěle namixované. Říkám si, že kterákoliv jeho kniha by mohla mít místo v TOP 100.

Makropulos
08.11.2015

„Červená řepa je ze všech zelenin nejvášnivější. Ředkvička je možná horečnatější, avšak její žár plane chladným plamenem úzkosti, a nikoliv vášně. Rajčata jsou sice dostatečně bujará, ale zase se vyznačují jistou lehkomyslností. Řepa je smrtelně vážná. Slovanské národy získaly své tělesné vlastnosti díky bramborám, svůj doutnající neklid od ředkviček a svou vážnost z červené řepy.“
To jsou první odstavce této úžasné knihy Toma Robbinse, první jeho knihy, kterou jsem přečetla. A hned jsem se zamilovala. Asi to není kniha pro každého, ale pokud máte rádi podivuhodné, nepředvídatelné, filozofické příběhy, neměli byste si nechat Parfém bláznivého tance ujít. Je to vyprávění o životě, smrti a nesmrtelnosti, kterými prochází důležitý lidský smysl – čich a samozřejmě červená řepa. Je to pohádka, dobrodružné skotačení plné nádherných obratů, metafor a moudrých myšlenek. Složitá existenciální témata jsou podána obratně, lehce, smyslně i komicky.
Ještě jsem nečetla takovou knihu, je chytrá, provokativní a mohu ji jen doporučit.

Siwan
16.10.2015

Moje nejoblíbenější kniha vůbec. V podstatě ji mám neustále u postele, protože se v ní dá otevřít jakkoli náhodně a číst a pobavíte se.
Tom Robbins dokázal, že je mistrem svého řemesla.
Varování : Nedá se odložit, jak jednou začnete, nemůžete přestat :-)

Kaaa
14.09.2015

Paráda!! Krásná, moudrá, neobyčejná, vtipná, podnětná a nesmrtelná kniha! :-)

Modrina
19.04.2015

Tuhle knihu jsem četla už dvakrát, a rozhodně to nebylo naposledy. Červenou řepu sice i nadále nejím, ale jasmín mi voněl vždycky. :) Není to tak úplně čtení do metra, hrozí, že budete jezdit tak dlouho, dokud ji nedočtete. :)

Karnager
06.02.2015

Tahle kniha mě zaujala hned na začátku (i způsobem jakým se ke mně dostala). Rozhodně jsem však netušil, kolik moudrosti se v ní skrývá. A velmi mě potěšilo, že jsem nakonec dostal odpověď na otázku, v čem spočívá tajemství pravého ořechového taca. :)

marimari
06.11.2014

četla jsem první vydání, byla jsem nadšená a pak jsem ji dostala pod stromeček, po několika letech přečetla znovu, jsem ráda, že ji mám. Doporučuji!

Tatianeta
23.10.2014

Téměř celou první polovinu knihy trvalo, než mě chytila za nos a já se vezla na všech vůních, bláznivinách a tancích :) Jsem za to ráda, bylo to příjemné nevšední rozptýlení.

makemake
20.04.2013

Asi moje nejoblíbenější kniha z pera pana Robbinse, ač by ji směle mohlo konkurovat několik dalších (I na kovbojky občas padne smutek , Hubené nohy a všechno ostatní...) - dvě roviny, dva příběhy, postavy natolik šílené a bláznivé, až se vám chce bláznivě tancovat, jíst po kilech červenou řepu a vyrazit do rozkvetlých luk a toužebně vyčkávat, až vám nos zaplní pach tisíciletého kozla! Vydejte se na tu cestu, a vyjdete jiní!

fougeres
01.02.2013

moje nejoblíbenější knížka

hladko

Chvíli mi trvalo, než se mi podařilo chytnout vlnu, na které se tato kniha veze, ale po pár stránkách jsem přeci jenom naskočil a nechal jsem se vozit na Robbinsově životní filozofii zabalené do ztřeštěného fantaskního humoru. Řepný leitmotiv v široké významové rovině potvrzuje, že teprve opakovaný vtip se stává vtipem a českého čtenáře jistě potěší, že např. i české řepné pole hraje v knize svou důležitou roli a že odkazů na Bohemii je v knize vícero. Ačkoliv se kniha nedá bráti moc vážně z důvodu Robbinsova skvěle jadrného jazyka, komplexně praštěného děje a pološílených postav, duchovní rovina i spoustu čerstvých myšlenek se ke čtenáři přesto probublají.

..."Tím, že se ztotožňujeme se svými tužbami a bereme je moc vážně, nejen že zvyšujeme svou náchylnost ke zklamání, ale vytváříme atmosféru nepřátelskou jejich snadnému naplnění..."...