betička betička komentáře u knih

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Z knihy mám dost rozpolcené pocity.
Na jednu strany mě dost zaujal popis výcviku agentů, co všechno obsahovala jejich práce, jak fungovali atd. To bylo moc zajímavé a hodně mě to bavilo. Jak neuvěřitelně silní ti lidé museli být, v jaké šíleném a neustálem stresu. Nikomu nevěřit a stále se dívat okolo sebe a za sebe, snažit se neustále předvídat, nikdy nevypnout.
Na druhou stranu jsem měla dost velký problém s najivitou Marian a s tím přijmout, že se zde vyskytovali lidé typu Iren, kteří byli psychicky labilní a že to nikdo nijak zvlášť neřešil, vždyť to nebylo jen o tom dát podporu jedné nešťasné ženě, ale že ná ní v budoucnu (bala pak ve Francii jako "pianistka") mohou záviset životy dalších agentů a jiných lidí. Přesto všechno ji ve výcviku Marian chránila, ikdyž je museli učit, že všichni jsou kolečka v jednom velkém stroji a když se jedno zasekne, tak to může odrovnat celý stroj.
Vadilo mi, že i když věděla, že čím míň toho bude vědět, tím víc bude ona a její okolí chráněno, přesto tvrdošíjně trvala na vysvětlení výzkumu jaderné bomby ( jako čtenář jsem ten popis, ale velmi ocenila:-))
A ten závěr ..., vím, že to zřejmě byl autorův hold všem statečným lidem, kteří nehleděli na svůj život, ale pracovali pro vyšší cíle, ale .... v tomto případě, když už byla její identita prozrazena, vypsána na ni odměna, to byl vlastně zase jen šílený a nesmyslný hazard nejen pro ni, ale pro všechny s kterýni spolupracovala a které svou přítomností mohla vystavit velkému riziku. A to v knize nikdo nezmínil. Mám ráda hrdiny a odvážné lidi, ale tady mi dost chyběla soudnost a odpovědnost k ostatním.
Toto všechno byly situace, které mě osobně dost vadily a celkový dojem z knihy tím dostal dost na frak.

04.03.2022 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Velmi příjemné čtení na neděli ke kávě a zákusku :-) Jen mě mrzí, že když jsem byla v Paříži, tak mě nanapadlo si udělat tůru po cukrárnách :-) No nevadí, zkusím to někdy napravit.
V každém případě jsem se i poučila a už vím jak vypadají eclair a třeba je i někdy upeču - teď je otázkou jestli čokoládové a nebo s jahodama :-)
Romantické čtení. Autorka se zde nevyhne spoustě klišé, ale to k tomuto druhu knih patří. Příběh má příjemný spád, bez mnoha zbytečných kliček a vývrtek.

22.11.2021 4 z 5

Zavřená truhla Zavřená truhla Sophie Hannah

Příjemné relaxační čtení se zajímavou zápletkou. Sama mám zkušenost s tím, když se nějaký "kamarád" na vás pověsí a snaží se žít váš život. Naštěstí jsem to ustála a dopadlo to jinak než v této knize :-)

18.03.2021 4 z 5

Zabiják Zabiják Ed McBain

Klasická detektivka bez zbytečných kudrlinek. A když ji nečtete v horkém létě, tak vás může popis počasí i zahřát :-)

07.03.2021 3 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Prima oddechové čtení, ale jak už to u dalších dílů čehokoli bývá - není to to co to bývalo :-)

18.11.2020 4 z 5

Loď v Bretani Loď v Bretani Marta Davouze

Moc se mi líbí tento typ knih, který přibližuje běžný život u nás a ve světě. Její styl psaní je moc příjemný, sarkasmus, humor a úžasný kultivovaný jazykový projev. Když to čtu či poslouchám, jako audioknihu, připám si jako bych tam byla :-)

09.10.2020 5 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Poslouchala jsem jako audioknihu. Moc příjemné poslouchání a příjemný relax.

15.09.2020 5 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Příjemná konverzační komedie se zápletkou, která ovšem není uměle nastavovaná :-)

03.04.2020 5 z 5

Pád nebes Pád nebes Reinhold Messner

Poslouchala jsem jako audioknihu načtenou Martinem Stránským.
Byl to zážitek ... nechala jsem se vtáhnout do děje a protože jsem ji poslouchala v zimě při běhu, tak jsem spolu s horolezci a dobyvateli Matterhornu funěla, klopýtala, chránila se před deštěm a mrazem ... prostě jsem si dopřála ten správný 5D zážitek :-)
Moc hezky napsán příběh o odvaze, touze, obětování, trpělivosti ale hlavně o schopnosti převzít zodpovědnost.
Mám neskutečný obdiv ke všem horským vůdcům - převážně v té době poloviny 19.století.
A Whymper ... těžko říct, odvaha a tah na branku mu jistě nechyběl, ale ta schopnost jít doslova přes mrtvoly a pak hlavně naopak ta neschopnost příjmout odpovědnost, mě dost vadí.

26.02.2024 5 z 5

Velká kniha čůrání Velká kniha čůrání Jakub Plachý

Dostala jsem od syna jako dáreček k vánocům :-)
Opravdu vtipně zpracováno, nic trapného, nevkusného.
Spousta obrázků, málo textu a dokonce jsem se dozvěděla i nějaké novinky, takže i poučení :-)

08.01.2024 5 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Kniha o tom jak nelze přesvědčit přesvědčeného. Autorka to v jedné kapitole i vysvětluje, dědeček 50.léta zažil jako malinký kluk a mládí prožil v uvolněnějších 60.letech a pak už se držel svého přesvědčení zuby nechty, protože by zpochybnil sám sebe.
Uvolněný styl psaní je příjemný, ale některé slovní obraty atd. mi pak už příjdou až moc velké tlačení na pilu - být vtipný za každou cenu.
Našla jsem tam i pár cestovatelských tipů, které by se mohly hodit kdybych se rozhodla Kubu navštívit (já teda raději bez dědy :-)).

15.11.2023 4 z 5

Nestydaté plavky Nestydaté plavky C. D. Payne

Úsměvné, příjemné čtení.
I když já bych možná, místo detailně popisovaných milostných scén, upřednostnila detailní popis života v 50tých letech v USA :-)
Malinko mě iritoval hlavní hrdina, který byl schopný se zasnoubit s téměř jakoukoliv sukní, která šla kolem a projevila zájem :-)
Je zde vidět jak moc se posunulo smýšlení o manželství a zralosti vstupování do něj ... jak bylo zcela normální se vzít mezi 20-25 rokem a mít děti a nikdo se nepozastavoval nad tím, jestli jsou ve 20 dost zralí a zodpovědní atd.

06.09.2023 3 z 5

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Poslouchala jsem jako audioknihu namluvenou Jiřím Lábusem.
Skvělé, absurní povídky.
Asi nejvíc mě pobavila povídka Domek v údolí a to předvším její konec - domek je opět k prodeji .... ;-)

21.08.2023 5 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Knihu jsem četla až po tom, co jsem viděla film.
Je tu krásně vidět jak a kam se doba posunula. To co dříve " slušným" dámám a pánům přišlo jako skandální a příliš troufalé, to nám přijde jako úsměvné a neškodné flirtování atd.
Klobouk dolů před popisem milostných scén, který se obešel bez jakýchkoliv vulgarit a v krásných náznacích vyjádřil vlastně vše co bylo třeba :-)
Přijde mi opravdu tristní a smutné, když se vám život smrskne jen na to, že vás z nudy vytáhnou jen intriky. A radost a úsměv na rtech vám vykouzlí pouze hraní si s city ostatních lidí. I když musím říct, že protihráče měli Vikomt de Valmont a Markýza de Merteuil jen velmi slabé....

31.07.2023 3 z 5

Pád Cařihradu Pád Cařihradu Mika Waltari

Kniha popisuje jak historické události, tak i osobnosti 15. století žijící v Cařihradu. Náboženskou rozhádanost ve městě ...
Hlavní hrdina Jan Angel je zajímavý patron, má 40 let, ale ve spoustě názorů a nejistotách se chová jako 20letý mladík. Zamilovaný do Anny Notaras nechápe, že Anna má své sny a přání. Vždy se pohádají pro nějaký vyšší cíl, urazí, každý odejde svou cestou, aby se po čase opět sešli, oba ustoupili ze svých ideálů a tak stále dokola. Jan stále hledá smysl života, zaštiťuje se křesťanstvím (latiník), aby se pak nechal pokřtít pravoslavným knězem ...
Asi mi stačilo si knihu přečíst jen jednou :-)

30.05.2023 3 z 5

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Z knihy jsem malinko zmatená, asi jako byl pro mě zmatený a nejasný děj. Všechno tak zvláště pospojované, že jsem se v ději ztratila a sem tam se zase našla, ale jen proto abych se mohla ztratit znovu :-)
Jediné co se mi líbilo byla neuvěřitelná přirovnání ... byl kluzký jak jadérka červeného melounu ...

29.03.2023 2 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Příběh o tom, že výčitkám svědomí nejde uniknout ...
Hodně se mi líbí popis přírody a okolí, kterým Ruda s Vaškem prochází. Daleko zajímavější je však pak popsaná změna myšlení a psychického stavu obou mladých mužů, kteří utíkají před trestem, který jim hrozí za zastřelení hajného. Nejprve je to euforie, naivní představa, jak všemu utečou a budou si jen užívat, nebudou již pracovat na poli a v kamenolomu. Pak pád do reality a stálé hledání úkrytu před lidmi a před myšlenkami a sny, které je pronásledují. Vzpomínají na časy, kdy byli šťastní ...

23.03.2023 3 z 5

Číst Bibli jako Ježíš Číst Bibli jako Ježíš Richard Rohr

Pár zajímavých myšlenek - Ježíš důsledně a otevřeně provokuje nabouráváním zdánlivě posvátných tabu, mimimalizuje přikázání nebo je nahrazuje jinými.
Ježíš nikdy netrestá a nezostuzuje žádné provinilce. Jedinými hříšníky, na které se očividně hněvá, jsou ti, kteří trvají na tom, že nejsou hříšníci.

31.12.2022 5 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Kniha mě asi nejvíc vtáhla popisem života v Laponsku. Moc mě baví pokud v knize může člověk alespoň trochu nahlédnout do života lidí pro mě dost vzdáleného.
Líbí se mi propojení historie a současnosti. Vysvětlení některých tradic atd.
Člověk jen žasne jak je v nás hluboce zakořeněna nenávist k něčemu čemu nerozumíme, k jinému náboženství, k jiné rase, jiným tradicím ...

14.10.2022 3 z 5

Až naprší a uschne Až naprší a uschne Pelham Grenville Wodehouse

Lehké odpočinkové čtení prošpikované příjemným anglickým humorem.
... Když říkáte zákaz alkoholických nápojů, nemyslíte tím pivo? ...
... Asi se zajdu projít k jezeru.
Co tam budeš dělat?
Pouze se utopím, zabiju tím sebe i čas ...

22.08.2022 3 z 5