BernardBlack BernardBlack komentáře u knih

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Tohle "volání kukačky" mě už víckrát nepřivábí:(Nemám problém s tím, že to není ve stylu drsné severské školy...neb i pro "Herkula Pěrota":) mám slabost, ale tenhle zpěv bohužel není žádný nezapomenutelný chorál, ale spíš místy notně utahaná a nudná repetice (usvědčující důkaz spíš k smíchu:(, jenž nebýt napsaná "paní Potterovou" (za což jí platí dík a zůstane navždy v mém srdci), tak se do "našich zpěvníčků" rozhodně nedostane:)

30.10.2015 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Toho dne byl "na západní frontě klid" tak zněla zpráva "zeleným mozkům", jenž hrají v bezpečí vytápěných a plně zásobených zámků na vojáčky (pohybujícími imaginárními figurkami po mapách), zatímco nevinné náctileté děti a jejich rodiny, jsou drceni a umírají v nesmyslném soukolí války:((

30.10.2015 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Jedna z mála knížek kde je hra/film lepší, ale to jenom proto, že se hlavní představitel pro ni narodil(viz divadelní výkon Báry Hrzánové:)Svět z pohledu upřímných-bezelstných dětí, je vždy zážitek a v podání Helenky navíc i neskutečná sranda (Mobydick do toho:)

25.11.2014 4 z 5

Nouzový východ Nouzový východ Richard Yates

Ztracený poklad, jenž jsem objevil až díky filmu, který mě totálně sejmul...Nedoporučuji číst nikomu, minimálně pod 25let, protože asi (naštěstí) nepochopí "o co go" :)
Yates už před půlstoletím dokonale vystihnul a popsal problém/prázdnotu dnešních životů/partnerů...Omračující hluboká sonda do nitra našich "umírajících snů", aneb využijte svůj nouzový východ dřív než bude pozdě...

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Bylo by snadné říct, že je to jen román o pěknější a méně "úspěšné" druhé polovičce "zrůdy" jménem Robert Lang z knihy " Smrt je mým řemeslem", jenže zde s takovou osobou i zestárnete, sledujete jak se žij (spíš ji semlela) se svou zodpovědností/hrdostí/osudem a svědomím.A do toho navíc vstupuje ta nekonečně proměnná jménem láska aneb "Mohli byste milovat monstrum?"
Strhující a úchvatný román, jenž nutí k zamyšlení/reflektuje hned v několika rovinách...filmová poznámka: Kate Winslet opět dokazuje, že je nejlepší herečkou minimálně své generace:)

Psycho Psycho Robert Bloch

Pro dnešní generace už bohužel zapomenutý autor, přesto pan vypravěč..knihu jsem nenasytně zhltnul téměř za jeden večer (lituji jen, že je to jeden z mála románů, kde jsem neutekl obsahu filmové verze před přečtením, protože jinak by se dostavil jeden z největších wtf momentů mé čtenářské historie:)jinak od pana Blocha doporučuji: "Vlak do pekla a jiné povídky"

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

"Zabil jste tři a půl milionu lidí!" Požádal jsem ho o slovo a opravil ho: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl milionu." V sále se okamžitě ozval hluk a prokurátor křičel, že bych se měl stydět za svůj cynismus. Ale já jsem neudělal nic jiného, než že jsem upřesnil nesprávné číslo."(jeden z nejsilnějších odstavců, jenž jsem kdy četl)

Přiznám bez mučení, že první polovinu knihy jsem se musel přemáhat, abych ji vůbec dočetl, ale konec (poslední třetina) je tak zničující a zdrcující, že jen málo která kniha mě tak zasáhla, protože tohle není sci-fi, tohle se bohužel opravdu stalo!At tato kniha zůstane mementem a varováním, povinnou četbou, aby se něco takového už nikdy neopakovalo, neb Langů, čekajících na svůj smysl života/rozkaz/spasitele/vůdce je bohužel plný svět.

18.11.2014 4 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Kde je hranice mezi genialitou a šílenstvím?Mezi vášní a posedlostí?Mezi darem a prokletím?a co všechno (koho:) lze obětovat pro svůj sen?Nic z toho asi nikdy nezjistíte, ale minimálně si přivoníte k tak omamně voňavé knížce ,že její mimořádně silnou a specifickou vůni už z nosu nikdy nedostanete:)

18.11.2014

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Murakami mě vždycky dostane,nenápadně se plíží(místy snad až vleče:)krajinou kde se zdánlivě nic neděje,ale nakonec to vždycky skončí sprintem,nádhernou překypující vegetací,jenž Vám pořádně rozbuší srdce.

18.11.2014 4 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

"Když, já, ještě nikdy nepřemýšlela jak asi umřu, to si vůbec nedokážu představit ,když ani ,do teď, nevím ani to, jak bych měla žít"..děkuji za "Žabáka"a"Medovníky"(ty bych v rozšířené románové podobě slupnul jako šťavnatou malinu":)

18.11.2014 3 z 5

Carrie Carrie Stephen King

"Carrie, žere hovna"no a co?Sto lidí, sto chutí:)Rozhodně je to chuťově výraznější než prefabrikované umělotiny, jenž máme dnes:)Tahle kniha patří ke Kingově podprůměru (vzhledem k tomu co za mistrovská díla později napsal), ale v rámci žánru pořád nadstandard a navíc se už tehdy dokázal bravurně vcítit do ženské "psyché" (viz Bloody Mary Carrie a její šílená matka:)

07.11.2014 3 z 5

Panenka Panenka Mo Hayder

Skvostně (temně:) vylíčená atmosféra blázince, doslova cítíte jak po Vás natahuje své nenechavé ruce všudypřítomná paranoia:)Až si "mulderovsky" přejete, aby vyústění bylo paranormální:)Ale pro jistotu se teď před ulehnutím, vždycky zeptám, jestli už tam neleží někdo "svlečený":)a "maličké ošetřovatelky" už neplácám přes zadek:)

07.11.2014 4 z 5

Nejkrásnější ženská ve městě Nejkrásnější ženská ve městě Charles Bukowski

Nezvládl bych takhle žít (nemám na to koule:), ale "starý prasák"Bukowski má svoji pravdu a kdo mu ji nežere, tak na toho se vysere:)Rozhodně svůj život žil naplno, což se o většinovém "tupém stádu", co se jen žene za mocí, majetkem, kariérou říct nedá (a o tom to přece kurva je:).

07.11.2014 3 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Kinga zbožňuji, ale tahle návštěva parku mi zábavná nepřišla, atrakce jednoduché až nudné, strašidelný dům zbytečný, horská dráha bez napětí, zmrzlina příliš přeslazená a umělá...mělo vyjít jen jako detektivní povídka a i Ty umí mistr mnohem lépe...

24.10.2014 1 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Za obzor na místa, kde jsme žili jako chlapci.
Ve světě plném lákadel a zázraků.
Tím směrem bloudily naše myšlenky stále a bez hranic.
Ale zvon, co nutil nás se rozhodnout, začal znít.
...sevřenější, údernější a konkrétnější TO (zlo) aneb povinnost pro všechny fanoušky Kinga z časů kdy
...The grass was greener , The light was brighter , With friends surrounded , The nights of wonder (High Hopes)

24.10.2014 4 z 5

Andělé všehomíra Andělé všehomíra Einar Már Gudmundsson

Kniha malá objemem, ale velká ob (pře) sahem aneb cesta do hlubin schizofrenní duše (Stejně jako filmové zpracování, silně emoční.)

29.09.2014 4 z 5

Ostrov sviní Ostrov sviní Mo Hayder

Strhující a podmanivá první půle...nevhodná pro ochránce zvířat a milovníky vepřového (mohla by Vás přejít chut:), gradující v potvrzení toho, že na ženské (obzvláště s ocasem:) je potřeba si dávat pozor aneb není svině jako svině:)

29.09.2014 5 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Obdivuhodně odporné dílo, okořeněné ostrým jazykem a ještě ostřejšími postřehy aneb taková NEnormální rodinka:)

29.09.2014 4 z 5