bernadeta9876 bernadeta9876 komentáře u knih

Akoby si kameň jedla Akoby si kameň jedla Wojciech Tochman

Toto bolo vcelku rýchle, ale napriek tomu náročné čítanie.
Vojna v Juhoslávii pre mňa nie je úplne neznáma, ale tento pohľad na celý konflikt a na ľudí ním zasiahnutý je pre mňa nový.
Niekedy mi až rozum zastával nad brutalitou, ktoré sa v knihe opisovali, preto som ju aj nedokázala zhltnúť na jeden raz.
Bolo to silné. Trochu som sa strácala kto je kto, lebo tých mien bolo veľa a je veľmi smutné, že bohužiaľ mali podobné osudy. Uf, toto sa dialo nie tak dávno a neďaleko nás... Toto bude bolieť veľmi dlho.
Veľmi obdivujem silu tých čo prežili a asi ani nemám veľmi čo dodať, keďže táto kniha je predovšetkým o jej dopade na emócie, než o kvalite literatúry.

04.08.2023 4 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Ach, ten D. H. Lawrence musel byť veľmi otravný človek.
Toľko sťažností a protirečení v jednej knihe som ešte nezažila! A to je veľká škoda, lebo tá kniha bola veľmi dobre rozohratá... Ale keď prirodzenú (a na svoju dobu naozaj šokujúcu) živočíšnosť nahrádzajú samé kecy, ktoré nikam nevedú a cez ktoré si autor najskôr len niečo ventiloval, tak to celkom unavovalo. A ešte k tomu to vyzeralo, že nie úplne sa všetkému rozumie, ale napriek tomu o tom rozpráva.
Stačil by len príbeh frustrovanej ženy ochrnutého muža, ktorá sa snaží zlepšiť si život v konzervatívnej dobe. Ale zrejme to autorovi nestačilo. Čitateľovi ale určite áno... Škoda toho, toto by inak mohla byť jedna nezabudnuteľná a údernejšia kniha než to s ňou nakoniec dopadlo. 3,5

15.07.2023 3 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Nejdem túto knihu hodnotiť, pretože podľa mňa postráda to, čo vlastne očakáva: objektivitu. A nejak som ani ja nedokázala byť objektívna ako ani Kissinger, najmä keď velebil prezidentov, ktorým on robil poradcu.
A celý čas mi niečo na knihe vadilo a to je presne to - ten americký pátos.
Nechápte ma zle, ja fandím demokracii a myslím si, že je to najlepšia forma vlády a uznávam kapitalizmus ako zmysluplnejšiu formu hospodárstva než centralizovanú.
Lenže... To ako sa Amerika pasuje za všemohúceho obhajcu morálky a slobody a akoby sa ňou zrazu iba "stala" a úplne ignoruje cestu ako k nej prišla, to mi vadí.
Lebo po toľkej kritike Európy v prvých kapitolách očakávam nejakú podobnú mieru sebareflexie aj na druhej strane. Pretože Amerika sa nestala, dlho bola anglickou kolóniou a Otcovia zakladatelia sa neobjavili len tak, prišli z Európy.
A hlavné dejiny Ameriky sa spomínajú ani nie týmto momentom, ale rokom asi 1780? A čo neuznávanie práva menšín? To čím je Amerika dnes, tak zato môže druhá svetová vojna a jej izolovanosť od zvyšku sveta - to môže za jej pokrok.
Preto bola ekonomicky a aj v rôznych iných oblastiach flexibilnejšia na zmeny. Európa, Ázia a Afrika majú históriu naspäť do období pred naším letopočtom.
Potrebujú viac času na adaptovanie sa na zmeny, ktoré Amerika diktuje.
A presne táto kniha ukazuje prečo sa ten americký tlak niektorím prieči a prečo sa pričinilo o problémy na Blízkom východe, Vietname, Kórey,...
Chápem ich víziu a je vlastne fajn, že sú idealistickí, ale nech sa kurňa aspoň oboznámia poriadne s nejakým regiónom než mu začnú niečo diktovať a snažiť sa tam niečo presadiť.
... no a po tomto všetkom si uvedomujem, že by bolo nefér dať sem nejaké hviezdičky.

08.07.2023

(SPOILER) Áno, Severná Kórea je veľmi zložitá a problémová krajina a normálny človek by tam nechcel žiť.
Preto sa čudujem autorke, že si na štúdium koreanistiky vybrala skôr Severnú než Južnú Kóreu.
Ale ako jedna z mála osôb to tak urobila a mala určite jedinečnú (aj keď určite nie zavideniahodnú) skúsenosť.
A práve preto by mohla z tejto skúsenosti aj oveľa viac vyťažiť než také stručné kapitoly, kde príbehy ani len neodpovedali názvu.
Nehovorí viac o príbehoch ľudí a o nich samotných, trochu sa opakuje a v niektorých situáciách ani len neprináša nič nové čo by sme zatiaľ nevedeli, respektíve netušili.
A trochu teda aj mám pochybnosti o tom, že keď tam tá propaganda funguje tak ako funguje a ona bola vlastne "turistika", že by tie poznatky mala z prvej ruky.
Skôr asi doštudované a doplnené o veci, ktoré zažila, "videla a počula".
Ale napriek tomu je to veľmi desivé a téma Severnej Kórey je veľmi zaujímavá na to, aby potiahla celú knihu, aj keď škoda, že príliš skratkovito.
To všetko ale prevyšuje záver, ktorý mi prišiel beznádejný a akosi nenachádza cestu von z takto zvráteného režimu, ktorý funguje zrejme len preto, že po páde by sa nikto nechcel starať o 26 miliónov zdevastovaných a podvyživených ľudí,ktorých by viac ako nejaký prevrat záujimalo skôr prístup k potrave.
Veľmi, veľmi smutné a ja len ďakujem, že som sa narodila v Európe!
3,5 z 5.

15.06.2023 4 z 5

Pani Bovaryová Pani Bovaryová Gustave Flaubert

Porovnanie s Annou Kareninou je na mieste, aj keď mi Ema Bovaryová pripadala viac hysterická ako Anna.
A tento román jednoznačne hodnotím na základe toho, že som čítala podobný román, ale oveľa lepší.
Ema je ufňukanejšia, nerozhodnejšia, chaotickejšia a naivnejšia než jej ruská verzia.
A pri doslove, keď si čítam o Gustavovi Flaubertovi ani sa teda nečudujem.
Je nemilosrdnejší voči svojim postavám, menej filozofický voči ľudskej existencii, viac vecný, málo psychologický, no zároveň neskĺza tak do banalít, nemá také kvetnaté vety a na svoju dobu musel byť veľmi škandalózny spisovateľ.
Lenže s jeho postavami som sa tak nezžila, prišli mi niektoré veľmi čierno-biele, nie také komplexné a tento štýl písania mi veľmi nesadol.
Proste priemer... , keby som chcela byť veľmi objektívna a brala viac do úvahy dobu vzniku románu, tak možno aj za 4*, ale nie, až tak ma to nezasiahlo.

14.05.2023 3 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Tak toto bola jedna z najoriginálnejších zbierok poviedok, ktoré som čítala! Ted Chiang v nej skĺbil fyziku, matematiku, filozofiu, náboženstvo, biológiu a to všetko tak, že to spolu ladí perfektne. Každá poviedka ma donútila zamyslieť sa a skladať klobúk pred prehľadom autora. Všetko spolu vytvára veľmi ľudské príbehy. Chápem to nadšenie každého a idem si zháňať autorovu ďalšiu knihu.

12.10.2022 4 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

No tak toto bola tá ťažšia literatúra! Tolstoj je úplný znalec ľudskej psychiky. Bravúrne dokázal zachytiť nálady a myšlienkové pochody postáv. Niekedy sa mi až nechcelo veriť v akej dobe sa to odohráva, keďže paralely so súčasnosťou sa dali nájsť už z 19. storočia.
Je to krásny mnohovrstový román, ktorý sa venuje filozofii, náboženstvu, hľadaní seba samého (Levin), ale aj strate seba samého (Anna).
Okrem zaujímavých pasáží tam boli samozrejme aj také, ktoré ma zabíjali - časti o kosení, poľovačke, dostihoch. Tam som sa musela premáhať so svojou pozornosťou. To ale asi patrí k dobe vzniku románu.
Okrem toho je to aj celkom vzácny náhľad na ruskú spoločnosť z dôb minulých. Celé to historické pozadie malo pre mňa výpovednú hodnotu navyše.
Veľmi pôsobivé dielo a právom sa radí ku klasike a myslím, že Rusku by sa zišlo viac takýchto Tolstojov.

27.04.2022 4 z 5

Neortodoxná Neortodoxná Deborah Feldman

Wow! Ja vždy žasnem nad tým, že náboženský fanatizmus môže až takto prerásť. Ani sa mi nechcelo veriť, že sa toto môže ešte stále diať v 21. storočí.
Obdivujem odvážnu pani autorku! Nielen pre to ako ma oboznámila s pre mňa úplne neznámou židovskou kultúrou, ale aj pre jej kroky do neznáma, čím dúfam nespoilerujem, ale aj obálka knihy to hovorí.
Vôbec som knihu nebrala ako fňukanie, treba však povedať, že občas tú frustráciu bolo cítiť.
Ja sa ale vôbec nečudujem. Akože, áno, literárne to bolo trochu kostrbatejšie a autorka sa zrejme ešte hľadá, čo sa týka štýlu písania, ale ako prvotina a zároveň takáto intímna sonda do vlastného života je to super!

01.03.2024 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

(SPOILER) Tak toto bola vážna téma, preto škoda, že jej chýbal hlbší ponor. Autorka kĺže po povrchu, no neponára sa. A vzhľadom k tunajším komentárom hlavne teda ženským (čo rozhodne nie je chyba) je zjavná cieľová skupina, ktorú sa autorka touto knihou snažila osloviť. V podstate je to príbeh lásky a rodiny zasadený do komunistického Rumunska. Okrem toho je písaná celkom jednoducho a prečítate ju jedným dychom, čo ale nemyslím až tak pozitívne. Príbeh plynie rýchlo a akosi nemáme čas zžiť sa s motiváciami hlavných postáv.
Nehovoriac o tom, že niektoré veci očividne nedávajú zmysel.
Napríklad to donášanie na syna veľvyslanca - po tom ako umrel bunu, nebol vydierateľný a informácie prinesené po tejto skutočnosti sú absolútne mimo,keďže pôvodný úmysel ako ho donútiť k donášaniu boli lieky pre neho. Okrem toho sa hlavný hrdina veľmi hrá na bystrého, ale ani raz sa nepresvedčil, či lieky k bunu dorazili?A záverečné rozuzlenie ma teda neprekvapilo. Ja som to tušila skoro od začiatku a musím povedať, že to pripisujem autorkinej nezručnosti na odvrátenie mojej pozornosti iným smerom.
Škoda, Ruta, asi už neprekonáš svoju prvotinu. A tým, čo sme o komunizme počuli a niektorí aj zažili je toto slabý obraz doby o ktorom si sa nás snažila presvedčiť, že je dôveryhodný.
Napriek tomu sa to dalo prečítať, prinútilo ma to doštudovať si materiál o komunistickej dobe v Rumunsku, ale je to len slabý priemer. Som sklamaná.

25.12.2023 3 z 5

Stratený muž Stratený muž Jane Harper

Super krimi! Takto si predstavujem vyšetrovanie a postupné odhaľovanie skutočností.
A to som dávala taký pozor pri čítaní, že som to odhalenie aj tušila už asi 40 strán pred koncom čo mi ale vôbec neubralo na zážitku.
A prostredie austrálskej pustatiny kde sa to odohráva a veľmi výrazne vplýva na dej je veľkým bonusom.
Pre mňa je austrálske vnútrozemie veľká neznáma aj napriek cestopisom, ktoré pozerám, takže to malo aj pridanú hodnotu a nové poznatky.
A nechcem ani viac písať o dojmoch z knihy, nech nepokazím čitateľský zážitok niekomu ďalšiemu.
Ale čo chcem povedať je, že to bolo výnimočné krimi a bodaj by všetky boli takéto!
A že do Austrálie sa budem báť ísť...

19.11.2023 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Fantasy a sci-fi sú žánre, ktoré nie sú primárne v mojom hľadáčiku. Hlavný dôvod je ten, že sú to vytvorené, cudzie svety, ktoré majú vlastné zákonitosti, ktoré treba postupne odkrývať. Toto nie je práve niečo čo by mi úplne vyhovovalo, pretože sa strácam v deji. Pre mňa ideálne fantasy a sci-fi je, keď je druhý svet najprv vysvetlený aspoň krátko a ak nie, počas deja sa niektoré veci aspoň dovysvetlia.
A našťastie, Duna je taká.
Veľmi zaujímavé mocenské ťahanice,intrigy, zaujímavé filozofické úvahy a našťastie to aspoň sčasti vychádza aj z reálneho sveta, takže za mňa jedno z najlepších fantasy (pardón, ale pre mňa je to viac fantasy než sci-fi) pre dospelých aké som čítala.
Avšak si veľmi premyslím kedy a či sa pustím do ďalších pokračovaní, lebo 9 dielov s premenlivou kvalitou (ako som si overovala), je predsa len veľký záväzok.

23.02.2023 4 z 5

Šarlatové písmeno Šarlatové písmeno Nathaniel Hawthorne

Nemala som až taký problém pri čítaní tejto knihy ako som sa obávala, predsa len bola napísaná, keď sa príbehy písali naozaj tažkopádne.
Čítala som ju cez čítačku a jedna veta bola niekedy aj veru cez celú obrazovku, toto určite nesadne každému.
Napriek tomu má nepopierateľné kvality a ľudská povaha je desivo nemenná aj po storočiach.
A práve tá nadčasovosť pridáva knihe právo radenie sa ku klasike.
Pokrytectvo, vina, trest, svedomie, hanba... Všetko tu má svoje zastúpenie a kniha ma niekoľko vrstiev.
A čo je najlepšie, každý si tam nájde tú svoju.
Či už postavenie žien v puritánskej spoločnosti, pokrytectvo rôznych duchovných, ktorý mnohokrát nie sú to čo kážu, pranierovanie za jednu chybu, branie zodpovednosti za svoje "hriechy", odvaha ženy...
Treba sa ku tým vrstvám prebiť cez súvetia dlhšie ako čas za ktorý sa budujú diaľnice na Slovensku, ale stojí to zato.

10.02.2023 5 z 5

Květy z půdy Květy z půdy Virginia Cleo Andrews

(SPOILER) Nuž, v prvom rade som si zistila, že to "založené na skutočnom príbehu" nie je celkom pravda, dokonca na samotnej Wikipédii. Takže len čo som sa dozvedela túto informáciu, neovplyvnená tým, že čítam aspoň sčasti skutočný príbeh, vysvitlo, že je to jeden veľký brak!
Psychologický (ne)vývoj postáv mi prišiel veľmi odfláknutý. Určite zato môže to, že s touto tematikou máme zopár naozaj dobrých a oveľa uveriteľnejších kníh (Izba).
Motivácia jednotlivých postáv bolo jedno veľké wtf.
Z veľkej časti populárnosti tejto knihy prispela doba vzniku, téma a ten nepríjemný pocit,že čosi podobné sa niekde stalo.
Okrem toho nič, až na pasáže, ktoré sa dobre čítali.
Od okamihu, čo došlo k znásilneniu a jeho ospravedlneniu obeťou som si povedala, že je to až chorý príbeh.
A jednoducho sa nemohol a ani sa nestal, bodka.
2,5 iba zato, že sa to dobre čítalo a taká tá temná gotická atmosféra podkrovia, ktorá tam sálala celý čas.
Proste je to slabo vymyslený, vyeskalovaný a napísaný príbeh a nejdem už viac písať, lebo to skončí pri dvoch hviezdičkách.

23.01.2023 3 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Také priemerné krimi. Narýchlo ušitý záver a zopár nelogických udalostí prítomných. Okrem toho autor podkladá náznaky a jemné stopy k prípadu a potom na ne zabúda alebo si myslí, že čitateľ na ne zabudne. A zbytočne rozohratých niekoľko ďalších liniek z pohľadu iných ľudí príbeh nedotvárajú, len mätú. Okrem toho ku každej takejto postave rozoberať jej pozadie mi prišlo len ako naťahovanie. No a vyšetrovatelia boli fakt nejakí amatéri. Snáď sa v ďalších knihách tejto série polepšia, ja to ale nejdem zisťovať. Čítalo sa to ale dobre, aj najmä kvôli opisom s ktorými si autor veľa námahy nedal.

02.01.2023 3 z 5

Intimní historie od antiky po baroko Intimní historie od antiky po baroko Vlastimil Vondruška

Krátke a výstižné zhrnutie histórie o niektorých oblastiach a veciach z každodenného života o ktorých sme doteraz nevedeli Veľmi sa páčil svižný štýl autora, ktorý najmä pri historických témach ja potrebujem - veľa detailov ma uspáva. Jediné čo by som vytkla je asi usporiadanie kapitol, po zaujímavej časti o sexe a veľmi vtipnej o ľudských potrebách sa to ukončilo, ehm... vlasmi?! To usporiadanie je trochu ródeo, ale to je asi jediná vec čo mi vadila. Určite si pozriem aj ďalšie knihy autora.

30.12.2022 4 z 5

Herbář aneb Od anděliky k žindavě Herbář aneb Od anděliky k žindavě Jaroslava Bednářová

Veľmi pekne spracovaný herbár. Áno, má aj drobné nedostatky - ilustrácie nie sú úplne presné, respektíve bylinky, ktoré som pozbala sa až tak nepodobajú na seba v tomto herbári. Ale pre mňa ako bylinkárku, úplnú začiatočníku sú tam stručne popísané informácie - recepty ako bylinku spracovať, jej popis, kde ju nájdem, ako ju sušiť a jej benefity. Pre mňa má táto kniha všetko čo som od nej čakala, dokonca aj viac Jedna z troch kníh, ktoré mám doma a ku ktorej sa vraciam.

14.07.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Jedno veľké sklamanie. Začalo to veľmi sľubne a pokračovalo veľmi nudne. Hlavná postava nesympatická, človek by čakal, že po 300 prežitých rokoch sa dá z naivity vyrásť. No správať sa ako nezrelá pubertiačka po všetkých tých historických udalostiach? To mi nevychádza... Henryho príbeh mi nakoniec prišiel aj zaujímavejší ako jej,... po tom ako som sa donútila knihu prečítať celú. Bolo to veľmi rozťahané a s množstvom vaty. Škoda toho...Námet sľuboval viac než červenú knižnicu s nejakým tým nádychom fantasy.

20.03.2022 1 z 5

Zmizelá apatykářka Zmizelá apatykářka Sarah Penner

(SPOILER) Veľmi som rada, že som si túto knihu pôvodne nekúpila, keďže by som sa k nej už viac nevrátila.
Trpí neduhmi prvotiny ako: slabé rozprávačstvo, zvláštne motivácie postáv (to akí boli všetci dobrí voči neznámej žene) , to odhaľovanie pravdy bolo veľmi kostrbaté a hlavná hrdinka mala iba šťastie (na Gaynor napríklad), autorka podľa mňa nevedela dosť dobre a pútavo viesť príbeh.
Je to škoda, lebo tá zápletka bola dosť zaujímavá, lenže všetko bolo tak veľmi predvídavé, že počas celej knihy ani raz neprišiel moment prekvapenia.
Okrem toho kopa nelogických vecí ako napríklad vedenie záznamov o vlastnej trestnej činnosti a kopa iných veľmi podkopávali príbeh a uberali mu na uveriteľnosti. Však tie postavy boli debilné a ani sa nesprávali na svoj vek (Eliza).
Škoda, bol to čistý priemer a 2,5 z 5 hlavne zato, že chvalabohu tam nebola žiadna nosná romantická linka.

09.03.2024 2 z 5

Ženy, ktoré zostali Ženy, ktoré zostali ​Magdaléna Rojo

Zaujímavá kniha! Možno nie tak silná ako som čakala, že bude, určite však stojí za prečítanie.
Trochu vytrhnuté z kontextu (ale samozrejme je to veľmi subjektívne) mi prišli kapitoly o Indii a o svadbe v Mexiku.
Pôsobilo to skôr dojmom popisu samotnej kultúry ako takej než o kultúre migrácie.
Paradoxne mi najsilnejšie kapitoly prišli z Rumunska a Slovenska, než tie zahraničné, asi preto, že s tými sa najlepšie "zžilo."
Som veľmi rada, že sa o ženách a hlavne tých silných napísala aj takáto kniha.

09.02.2024 4 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Veľmi pekná kniha!
Tak ako aj autorkin jazyk a príbeh. Je to krutá realistka, ale to ako popisovala dej mi veľmi sadlo.
Jediné čo by som vytkla je, že autorka mohla trochu viac nasmerovať v historickom kontexte, čo sa ale dá samozrejme ospravedlniť aj mojou totálnou nevedomosťou o danej skutočnosti. Vôbec som nevedala, až kým som knihu neprečítala, že nejakí Nemci v Rusku boli.
Väčšia výčitka však smeruje k zbytočným odbočkám od príbehu ku Stalinovi a asi aj Leninovi. Naozaj ma nezaujímalo ako hral biliard.
Okrem týchto v podstate maličkostí môžem povedať, že som mala do činenia s jednou z najzaujímavejších autoriek súčasnosti.
4,5 z 5!

03.12.2023 4 z 5