Becca_ Becca_ komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Autorka si tentokrát ukousla velké sousto. Celé mi to připadá řemeslně odfláknuté. Konec knihy byl úplně mimo mísu, ve smyslu co by se tam ještě tak mohlo přidat, aby to víc šokovalo.
Docela by mě zajímalo hodnocení uživatelů, kdyby na knize nebyl štítek s autorčiným jménem.

25.06.2023 2 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Autorka zvolila skutečně netradiční styl psaní, netradiční ale jedinečný. Krásná slovní spojení, krásná slova, krátké úderné věty, takřka bez přímé řeči. Podařilo se jí v několika větách vykreslit charakter postav a v mojí hlavě se plynule odehrávala obrazová vizualizace celého příběhu, což se mi často nestává. Kniha gradovala jako Smetanova Vltava. Hodnocení jsem si nechala rozležet přes noc a trochu popřemýšlela o konci knihy. Za mě je to pět hvězd a tato kniha mi s těmi dalšími „holokaustovými“ určitě nesplyne.

25.01.2022 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Jedna z nejlepších knih, co kdy byla napsána. Jiskra života rovná se boj za lidství.

21.01.2023 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tučková se v této knize dle mého osobního názoru neprojevuje jako spisovatelka v tom pravém slova smyslu. Prostřednictvím hlavní postavy Dory v knize „prodává“ nastudované materiály k tématu bohyň a jejich bohování. Kniha přešla přes editora, přestože jsou zde části, které absolutně nesouvisí s dějem, nebo odtahují od hlavní dějové linky. Kniha nepůsobí uceleně. O Doře můžeme konstatovat, že je úplně pitomá, protože souvislosti v jejím pátrání jí docházejí až na konci, samozřejmě s naprostým záměrem autorky nechat si vše až na konec, což v důsledku na čtenáře působí až směšně. Příběh není ideálně vystaven. Co mě ale opravdu vadí, je používáni skutečných jmen bohyň s naprosto vyfabulovaným příběhem a považuji to za nehoráznost a když čtu některé komentáře, tak mě zaráží, kolik lidí informace v knize přijali za reálné. Naznačení konce je se záměrem „vyhrotit to“ za každou cenu. Jednu hvězdu dávám za téma samotné, protože si ráda zjistím něco dalšího o bohyních, tentokrát už ale zvolím literaturu faktu. Další hvězdu dávám autorce za smyšlené STB zápisky, které skutečně působily věrohodně.

11.01.2022 2 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Ještě nikdy se mi nestalo, že bych dočetla a měla chuť pustit se do knihy okamžitě znova. Kniha je psána absolutně nezaměnitelným stylem. Co mě na knize asi nejvíc bavilo, bylo právě to, kolik vedlejších postav se tu vyskytuje, které knize dávají přidanou hodnotu a jak se autorovi podařilo vystihnout jejich charakter jedním odstavcem a vy máte pocit, že je znáte celej život.
Autor vytvořil naprosto skvělý vztahový propletenec na několika úrovních.
A ano, nejlepší kniha jakou jsem kdy četla.

25.06.2023 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Na knize je strašně cítit, že ji psala jedna chytrá a vzdělaná žena, s obrovským citem pro český jazyk a sakra talentem. U knihy jsem se smála, plakala, děsila. Žádná jiná kniha v posledních letech ze mě nevydolovala tolik emocí. Věřím, že asi neosloví každého, protože její kompozice se může zdát složitá a rozhodně to není odpočinková kniha. Pro mě je to ale literární skvost a příběh lásky Tomáše a Ráchel mi udělal šrám do srdce.

01.02.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Autorka si v knize zahrála s otázkou „co by kdyby“ to v listopadu 89 dopadlo jinak. Zvolila podle mého názoru tu extrémnější variantu „fikce“. Na to bych i přistoupila a do knihy jsem se lehce začetla a prvních sto stran mě kniha držela v napětí a opravdu bavila. Pak došel dech a dočítala jsem už jen z principu. Tahle polistopadová doba mi přišla nedostatečně vykreslená, autorka jde pouze po povrchu. Kniha by si jistě zasloužila více stran a větší propracovanost. Bylo pro mě těžké si tu dobu nějak představit. Autorčin rukopis je zde ale velmi dobře poznatelný a kniha se četla opravdu velmi rychle. Nejsem fanynka této spisovatelky, podle mého názoru si záměrně vybírá témata, která na první dobrou vzbuzují emocionální reakce. Přesto jsem ráda, že jsem knihu četla a věřím, že se bude líbit i těm, kdo mají rádi autorčinu tvorbu, tato kniha se od těch ostatních podle mého názoru až tolik neliší.

04.12.2021 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Někteří tu píší, že to není červená knihovna. Podle mě ano, akorát příběh je zasazen do nelehké poválečné doby. Anna je hrdinka s velkým H. Všechno zvládne, všem pomůže, všechno zachrání. Musím říct, že mi lezla dost na nervy. Autorka píše opravdu jednoduchým stylem, který mě nezaujal. Velmi mi vadilo i opakování některých již známých informací. Také neustálé zmiňování, že Anna tlačí kočár, sporťák a kolik v tom má dětí. Tohle nebyl šálek mého čaje.

18.03.2022 2 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Fascinující příběh. Doktorka byla mimořádnou ženou. Z knihy si odnáším několik myšlenek, které skutečně obohatily mého ducha. Nečetla jsem naposledy.

15.02.2023 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Autor má skutečně mimořádně vypravěčské schopnosti, dokonalé popisy. Kniha je hodně originální. Vybrala jsem si ji do výzvy právě díky spojitosti s JFK. Při čtení jsem měla zvláštní, až magický pocit, že v tom čase cestuji s hlavním hrdinou taky:) Doporučuji maximálně.

03.02.2023 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

(SPOILER) No...nevěděla jsem úplně do čeho jdu, snad jen, že je kniha přirovnávána k Trhlině. Tak za mě ani náhodou.
Spoiler: Jedno velké klišé. Parta přátel ze střední školy spolu odjíždí na dovolenou, tektokrát do Beskyd. Máme v partě jednu tlustou, jednu krásnou a jednu chytrou holku. Začátek knihy se z mého pohledu úplně zbytečně zdlouhavě zabývá popisem vztahů ve skupině. Účastníkům chybí pár let do třicítky, ale všichni se chovají spíš jako sedmnáctiletí. Samotná kniha se nám ani tak neodehrává v avizovaných Beskydech, jako spíš na odbočce se zákazem vjezdu. To je sakra málo. Knize chybí atmosféra a já teda v napětí nebyla ani náhodou. Navíc mi přišlo, že jednotlivé prvky thrilleru jsou zasazeny jen aby udělaly bububu, ale ve finále vlastně žádný smysl nedávájí a příběh neutváří. Závěrečná pointa mi teda přišla spíš hloupá, vzhledem k podání ke vztahu místních obyvatel. No nevím, dneska může psát fakt každý. Nechci být zlá, od autorky nic jiného neznám, ale určitě za její knihy už peníze neutratím.

30.03.2022 1 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Před autorkou hluboce smekám. Tímto dílem přímo rozkopla dveře do hrůz minulého století. Na hřbitově v Ďáblicích teď bude plno. Jsem ráda, že autorka aspoň v knize srovnala účty. Bohužel, kolik jen těch hovad dožilo ve skutečnosti v poklidu. A co vy? Nepůjdete se přeci jen do těch archivů podívat, co byla vaše babi a děda třeba zač?
Pro mě kniha roku, minimálně.

24.06.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Čtení této knihy pro mě bylo utrpením. Zde několik důvodů…
1. V knížce je neustále odkazováno na racky, přesto se v názvu knihy objevují k velkému překvapení raci.
2. Snaha autorky o poetičnost a uměleckost působila velmi trapně. Například bratr hlavní hrdinky ji neviděl cca dvacet let (naposledy jako malé dítě), přesto autorka použije citově účelnou větu, že bratr ji zná, a proto věděl…
3. Styl psaní mě neoslovil. Jistě k tomu dopomohl i nepovedený překlad. Některé věty a popisy skutečně nedávají smysl.
4. Milostný trojúhelník je naprostá laciná fraška, až jsem se styděla.
5. Dialogy detektivů při vyšetřování a pak už samotný soudní proces považuji za parodii. Tohle myslela autorka opravdu vážně?
6. Do některých kapitol vsazeny básně, souhlasím s Tatem, opravdu nepovedené.
Celkově mám po přečtení knihy pocit, že se tisíckrát dokola opakovalo jen pár slov, jako racci, mušle, bažina, chatrč…
Jedna z nejhorších knih, jakou jsem kdy četla.

21.02.2023 1 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Naprosto geniální. Užila jsem si každou stránku. Kinga obdivuji za tu mistrovskou gradaci příběhu.

25.12.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Krásné komorní čtení z prostředí lesů Šumavy o traumatu jedné osamocené dívky. Líbilo se mi, jak autorka citlivě prolínala současnost a vracela se do minulosti, která postupně odhalovala, proč Sisi žije na samotě. Důvod proč nedávám pět hvězd je vyvrcholení na maturitním plese. Přišlo mi to najednou vytržené z formy celého vyprávění a trochu násilně povyprávěné. Knihu jsem v podstatě četla na jeden zátah a vřele doporučuji.

26.04.2022 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Tak tato kniha je pouze z poloviny detektivkou. Při čtení jsem měla pocit, že celá ta zápletka není úplně z našeho prostředí. Nebo vy nosíte pozůstalým koláče? Určitě bych více ocenila, kdyby autorka více propracovala krimi zápletku a nemíchala tam milostné vztahy mezi vyšetřovateli. Tohle totiž bylo velmi laciné čtení a červená knihovna jak vyšitá.

26.04.2022 2 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

O Králi Šumavy jsem měla trochu pokřivené mínění díky známému filmu, a proto jsem ráda, že mě čtenářská výzva postavila tuto knihu do cesty. Kniha je velmi dobře napsaná a dobře se četla, přesto jsem se bohužel občas ztrácela díky obrovskému množství postav. Doporučuji ji tedy číst v co nejkratším časovém úseku. Při čtení knihy vyvstává několik otázek a nutí k zamyšlení. Knihu rozhodně doporučuji, osvětlila mi zas kus naší historie.

01.02.2022 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Nejhorší kniha, kterou jsem za poslední dobu četla. Nemám tu co pochválit. Postavy v knize se chovají nereálně a vedou mezi sebou divné dialogy. Děj tady v podstatě žádný není. Celé je to takové těžko uvěřitelné až pitomé. Z knihy je strašně cítit, jak se autorka snažila o navození tajemné atmosféry, což mi až někdy přišlo k smíchu. Škoda, anotace působila lákavě.

01.02.2022 1 z 5

Neodpovídej Neodpovídej Lucie Bechynková

(SPOILER) SPOILER!
Styl knihy velmi jednoduchý. Autorka se hodně opakuje. Vypadá to, že celá Praha je plná dylin, které na přelomu třicítky honí štěstí na seznamkách, vymetají bary a jezdí domů taxíkem. Samotná krimi zápletka mě nebavila, neboť vrah byl někdo, kdo se objevil až v závěru. Bylo mi trochu líto, že potencionální běhna Zuzana, která nám příběh otevírá, nebyla nakonec taky zavražděna.
Zvlášť bych vypíchla ještě závěrečný milostný akt (vlastně dva) jednoho z detektivů, který nám tam zakroutil bradavkami a bral to hodně drsně zezadu, ačkoliv celou dobu to byl v podstatě „starej mládenec“...NEVER EVER.
Jedna hvězda za odvahu tohle vydat.

25.10.2023 1 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Hotýlek je pro mě velmi „předimenzovaná“ kniha. Děje se tam toho tolik a zároveň vlatně nic. Mrzí mě to, ale někdy v půlce mě to přestalo zajímat a opět jsem si nenašla žádnou sympatickou postavu, jejíž osud by mi nebyl ukradený. I jinak velmi dobrý autorčin styl psaní mi tu přišel těžkopádný.

18.03.2022 2 z 5