beata-betsy2310 beata-betsy2310 komentáře u knih

Príliš neskoro Príliš neskoro Juraj Gerbel

"Večná otázka: čo keď? Vedomie, že keby si konal rýchlejšie, promptnejšie, efektívnejšie alebo, inými slovami, keby si proste konal, tak možno - možno - by dotyčný človek žil."

Aj v 2 pokračovaní skvelej série sa stretávame s akčným hrdinom zo Slovenska, Andrejom Bojarom, bývalým vymáhačom a majstrom muay thai. Tentokrát sa Andrej vyberie na oslavu maminých narodením do dedinky neďaleko Zlatých Moraviec, kde sa teší aj na stretnutie so sestrou Lindou a jej rodinou, ktorá žije v Anglicku. No po príchode na oslavu, Andrejovi zavolá sestra aby mu oznámila desivú správu. Jej 5 ročný syn Liam sa stal obeťou únosu. Jediná požiadavka únoscov bola... nekontaktovať políciu. Ale prečo by niekto robil čosi také?
Andrej Bojar sa spojí so svojou známou Rékou, ktorá pracuje pre maďarskú vládu ako diplomatka a dosiahla obdivuhodné výsledky pri riešení únosov. No Réka má svojich problémov dosť a do spolupráce po pátraní po Andrejovom synovcovi sa veľmi nehrnie.

"Pokým človek niečo nezažije na vlastnej koži, vytvára si značne veľký odstup. Odstup ľahostajnosti."

Bojarova tvrdohlavosť a schopnosti riešiť vzniknuté problémy po svojom, ho zavedú do upršaného Škótska, kde sa začína nerovný "súboj"...

Príliš neskoro je príbeh ktorý môžete čítať bez toho, aby ste museli poznať predošlý diel. Dej je napínavý a plný akcie od prvej kapitoly. Tým, že sa autor sám vyzná v bojovom umení sú opisy súbojov v príbehu uveriteľné. Na príbeh sa čitateľ pozerá z viacerých uhlov, všetko do seba pekne zapadá a postupne sa odkrývajú skutočné dôvody únosu. Čo bolo pre mňa v knihe rušivé je viacnásobné opisovanie určitej udalosti, ktorú autor v knihe spomínal. Chápem, že sa tým snažil uľahčiť čitateľovi orientáciu v príbehu, ale nakoľko sa tento príbeh zmestil do cca 400 strán, nebolo to potrebné a zbytočne tým opakovaným opisom iritoval čitateľa. Na druhej strane, autor pekne vystupňoval napätie až nás priviedol k prekvapivému záveru. Opisy prostredia a akcie sa mi páčia, Juraj Gerbel nás nezabúda vo svojich príbehoch aj kde tu niečomu priučiť - veru som si niektoré informácie "vygooglila" nech nezomriem hlúpa. Určite si ešte sadnem s ďalšou knihou od tohto autora do čitateľského kútika. A tým čo majú radi akčný triler môžem knihu len odporučiť - bude sa Vám páčiť.

27.12.2022 4 z 5

Hydra Hydra Matt Wesolowski

V druhej knihe Matta Wesolowského sa ponoríme do príbehu 21 ročnej Arly Macleodovej, ktorá na smrť ubila svoju matku, otca a mladšiu sestru. Arla skončila doživotne uväznená v psychiatrickom ústave. Investigatívny žurnalista Scott King sa rozhodne vstúpiť do Arlinej mysle, aby mal aspoň vzdialenú predstavu o tom, čo sa dialo pár mesiacov pred masakrom a prečo spáchala taký násilný zločin. Okrem rozhovoru s Arlou, získa Scott King do svojho podcastu pohľad aj od ďalších 5 ľudí, ktorí poznali Arlu pred masakrom, aby sa s ich pomocou pokúsil objasniť dôvod jej konania.
Dalo sa vražde predísť?
"Arline údery kladivom zaduneli už dávno, no ešte stále sa ozýva ich ozvena."

Po prečítaní prvej knihy Šesť príbehov (ktorú som doslova zhltla za 1,5 dňa) som sa pustila do 2 knihy Hydra. Autor napísal moderný horor, ktorý sa dotýka citlivých tém súčasnosti ako sú nebezpečné hry na internete, trolling, či šikana. No moje očakávania z tejto knihy boli iné a tak som bola z nej mierne sklamaná. Kým prvá tretina knihy sa "čítala sama" s pribúdajúcimi stranami som už mala problém nezaspávať nad stránkami. Príbeh sa začal vliecť, ďalšie a ďalšie rozhovory v podcaste už mi pripadali ako "výplň" a mala som pocit, že sa motám v kruhu. Takže nakoniec som bola rada, že som po týždni knihu dočítala.

06.12.2022 2 z 5

Šesť príbehov Šesť príbehov Matt Wesolowski

Priznám sa, že som si ešte nevypočula žiadny podcast, no pri čítaní tejto knihy som mala pocit, že ho počúvam. Matt Wesolowski podal tento príbeh vskutku netradične. Nakoľko ide o "prepis" podcastov, čitateľovi uľahčil orientáciu v deji vsuvkami so zmenenými fontmi písma, na čo som si po pár stranách zvykla. No bolo tu zopár vecí, ktoré musím vytknúť; ako prerušovanie rozhovorov v priebehu "rozprávania" jednotlivých účastníkov,
a neustále pripomínanie, až nadmerné opakovane informácií „poslucháčom“, ktoré pôsobili na mňa únavne až nezáživne. Ale na druhej strane, keby tento príbeh nebol písaný, ale skutočne nahraný ako podcast, tak opakujúce sa informácie majú svoju logiku, veď každá z postáv nezávisle na sebe rozprávala svoj príbeh. Tiež som bola mierne sklamaná z upútavky na obálke knihy, ktorá sľubovala "Úžasne hrôzostrašné... napätie sa dá krájať..." No nič hrôzostrašné som pri čítaní nezažívala. Možno, ak by som sa do čítania knihy pustila sama v hlbokom lese, tak by mi naskakovali zimomriavky. Každopádne som knihu prečítala rýchlo, pretože sa autorovi podarilo vzbudiť vo mne záujem a túžbu poznať koniec.
"Koho zaujíma môj príbeh? Vás. Vás všetkých, ktorí ste čakali so zatajeným dychom na poslednú epizódu môjho podcastu. Nezazlievam vám to. Je to v ľudskej povahe chcieť poznať koniec, nájsť záver v tom blate, trstine a lístí. "

19.11.2022 3 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

Posledný diel knižnej série s Fabianom Riskom vraví, že zlo si nájde cestu všade.

Vydieral. Zneužíval. Znásilňoval. Aby sa dostal až na vrchol, išiel cez mŕtvoly. V každom ohľade je to odporný človek. Volá sa Kim Sleizner a pracuje ako policajný šéf v Kodani...

Na dne jazera nedaľeko Kodane je nájdené auto s dvoma obeťami. Už na prvý pohľad je jasné, že neišlo o autonehodu. Vyšetrovanie "by malo ísť hladko" veď "slizák" Kim Sleizner poveril týmto prípadom novovymenovaného šéfa vyšetrovacej jednotky Jana Heska, ktorý nie je zrovna úspešný. No postupne je Hesk bližšie k pravde čo sa Sleiznerovi nepáči. Aké to bude mať pre neho následky?

Fabian Risk po šokujúcej správe chce zistiť pravdu o svojom synovi Theodorovi za každú cenu. Postupne zisťuje, že stopy vedú do Kodane, kam sa vyberie na vlastnú päsť.
Dunja Hougaardová bývalá policajtka sa po predošlých udalostiach stiahla do úzadia a celé mesiace sa pripravuje zazbierať čo najviac informácií o policajnom šéfovi Sleiznerovi, aby v tom správnom okamžiku ukázala verejnosti jeho pravú tvár.
Všetci nenávidia Kima Slezinera - a on nenávidí ich.

3 dejové linky, každá je plná napätia a nepredvídateľných zvratov. Autor postupne skladá jednotlivé dieliky ako puzzle, až nás nakoniec privedie do veľkého finále. Kapitoly sú dlhé tak akurát, aby sme stihli nasať a prežívať temnú atmosféru.
Ahnhem píše podľa mňa vynikajúco! Rovnako ako v predchádzajúcich knihách zo série, aj tu sú opisované surové, nechutné vraždy a zločiny. No ak ste nečítali predchádzajúce knihy Poslední hřebík si tak "neužijete", pretože priamo nadväzuje.
Už teraz som zvedavá čím autor vyjde nabudúce.

17.11.2022 5 z 5

Hlava ako dôkaz Hlava ako dôkaz Peter Šloser

"Kolo, kolo mlynské... detská hra, v ktorej nie je víťaz ani porazený. Hra, ktorú deti môžu hrať donekonečna. V podsvetí sa tiež "rozohrávajú hry", ktoré majú vlastné, smrtiace pravidlá. Prečo sa teda ONI do nich púšťajú, keď sú také vražedné?"

Piata kniha od Petra Šlosera je písaná v 3 dejových líniách. Tá prvá nás zavedie do kúpeľného mesta Piešťany, kde vyčíňa násilník, Piešťanský fantóm, prepadávajúci ženy. Miestna kriminálka má plán, ako páchateľa dolapiť. Skôr ako sa v prípade niekam posunú, nájde sa pod Kolonádnym mostom telo bez hlavy.
Ale prečo bola obeť bez hlavy, keď na jej indetifikáciu má dnes polícia množstvo iných prostriedkov?
V druhej dejovej linke sa dozvedáme ako Tvrdého tím pracuje na viacerých prípadoch súčasne (s čím sa v detektívnych filmoch, kde väčšinou policajti riešia iba jeden prípad) nestretávame.
V tretej, ktorá mňa osobne bavila najviac, sledujeme plánovanie a realizáciu podrazov zo strany 3 najvyšších policajných funkcionárov podnikajúcich s korupciou - Kaspera, Barbera a Vaška voči Julovi Tvrdému. Tu, som sa bavila najviac. Julov intelekt a prefíkanosť mi viac krát vyčaril škodoradostný úsmev. Živo som si vedela predstaviť zúrivý výraz na tvári akože policajného prezidenta a jeho dvoch pochlebovačov. Táto trojica, ktorej hlavnou pracovnou náplňou bolo "zametať a mariť" ma zdvíhala z kresla. Najmä preto, že nie je ťažké si vizualizovať opisované postavy a spomenúť si...
Veľa ľudí utápa smútok a problémy v alkohole, no privedením do stavu opojenia si nejeden slušný človek podpísal odsudzujúci rozsudok.
Knihu som čítala pomaly, opakovane som sa vracala späť k prečítaným kapitolám, v snahe odhaliť motív a aj páchateľa skôr, ako mi ho prezradí autor, ale nakoniec som zistila, že ja ako "policajt" som triafala vedľa. Našťastie, že tento prípad riešili policajti ako Julo Tvrdý.
Knihou Hlava ako dôkaz autor znovu otvoril trinástu komnatu jeho veličenstva a vpustil nás dnu, aby sme videli a pochopili... Ako dlho ešte potrvá, kým všetci uvidia a pochopia?

12.11.2022 5 z 5

Otoč sa Otoč sa Juraj Gerbel

Tento týždeň som sa Otočila a zoznámila sa s Andrejom Bojarom - hlavným hrdinom knižnej série od Juraj Gerbel - autor akčných thrillerov.
Kto je Andrej Bojar? Mladý muž, ktorý v bratislavskej univerzite robí prednášky o etymológii anglického jazyka - ale zdanlivý "suchár" Andrej je aj niečo iné ako učiteľ, je bývalý vymáhač a majster muay thai / thajského boxu, ktorý donedávna žil v Thajsku. Do Bratislavy prišiel žiť nový a najmä pokojný život. Prvých pár mesiacov si užíval život bežného Slováka, kým ho jedného dňa na univerzite navštívi atraktívna mladá žena a odovzdá mu zápisník.
Veľa toho na čítanie v ňom nie je: je v ňom dokopy 14 slov, 1 samostatné písmeno a 42 číslic. A práve tento zápisník vtiahne Andreja Bojara späť do zúfalstva a akčného života, ktorý chcel nechať pochovaný v minulosti.
Po krku mu idú hneď dve skupiny trúfalých nájomných zabijakov, ktorí využívajú proti Andrejovi okrem zbraní aj čiernu mágiu - thajské Voodoo.
A tak sa Andrej Bojar rozhodne. Pôjde späť do Thajska a príde na koreň veci.
"Ocitol som sa ale v tejto situácii pre svoje príliš silné ego? Naozaj som si potreboval niečo dokázať? Zaslepili ma vlastné predstavy a spôsobili, že som vliezol priamo do pasce nepriateľa? Zlé rozhodnutie neexistuje..."
Toto je detektívka, alebo thriller trochu iného razenia na aké som zvyknutá. Autor Vás nezaťaží množstvom postáv, presunov v čase a ani dialógov v knihe nie je veľa. Príbeh sa odohráva v Bratislave a v Thajsku najmä v Bangkoku. Juraj Gerbel sa vyzná v bojových umeniach a je to v opisoch príbehu cítiť. Užijete si exotiku, akciu, prvky nadprirodzena, ale i hrôzu, všetko pekne zladené do súvislého príbehu.
หันกลับมา
"Rozhodnutia. Človek ich niekedy zvykne oľutovať. Zlé rozhodnutie neexistuje – tomu ma život učil už od útleho detstva. Je to veľká pravda. Nech urobíš čokoľvek, má to svoj význam. Vieš sa z toho poučiť. Stačí iba mať oči otvorené, uši nastražené a do budúcna sa chybe vyvarovať; prípadne si pristrihnúť hrebienok..."

01.11.2022 4 z 5

Deväť - príbeh Ďatlovovej výpravy Deväť - príbeh Ďatlovovej výpravy Erika Jarkovská

"Hory majú svojich duchov, ak im neprinesieš obeť, nepustia ťa ďalej."
Príbeh Ďatlovovej výpravy som poznala. Veď kto by sa s ním nestretol? Na webe je množstvo informácií a fotografií a preto, keď som objavila knihu od Eriky Jarkovskej - Deväť, neváhala som ani chvíľu a chcela som ju prečítať. Hnala ma zvedavosť, ako sa autorka popasovala s touto témou, predsa pustila sa do opisu udalostí ktorá sa naozaj stali. Chcela som vedieť aký záver bude mať JEJ príbeh. A aj keď som v závere knihy vnútorne nesúhlasila s tým čo čítam (nechcem spojlovať) tak nakoniec musím priznať, že aj takto sa to mohlo stať
P. Jarkovská skvele opísala prostredie a podmienky, v ktorých sa výprava ocitala, až som v pohodlí domova cítila štipľavý mráz, "počula" ohlušujúce ticho a kochala som sa Uralom, ktorý je rovnako nemilosrdný, ako nádherný.
Prežívala som nočné mory Rustema, strach Zinky, dusnú atmosféru medzi členmi výpravy tak intenzívne, ako by som tam bola s nimi. Vlastne, vďaka autorke som tam s nimi naozaj bola. Vydržala som s nimi do samého, veľmi smutného konca. Ďatlovova výprava je jednou z najdesivejších a najbrutálnejších udalostí v ruských dejinách, ktorú ak ste o nej ešte nepočuli / nečítali, Vám autorka knihe Deväť pútavo opísala.
Nenechajte si ujsť túto skvelú knihu.
"Na čom záleží, je všetok čas medzi narodením a smrťou, nič iné človek nehodí na misku váh."

22.10.2022

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

(SPOILER) Príbeh o jednej najtemnejšej, najkrutejšej a najnebezpečnejšej ženskej sériovej vrahyne Belle Gunnesovej - výborne spojený skutočný príbeh s fikciou. Všetko sa začína v rodnom Selby v Nórsku kde mladá Brynhilda žije smutný život v chudobe ako slúžka na statku. Osud sa s ňou nemaznal, ťažko pracuje, poctivo chodí do kostola, napriek tomu je šikanovaná a znevažovaná. Už v mladom veku zisťuje, že svet je stvorený len pre mužov, ktorí všetko vlastnia. Keď zistí, že čaká dieťa s Andersom, synom statkára, vezme si do hlavy, že v hanbe nezostane a chce, aby si ju Anders zobral za manželku. Ale ona je mladá chudobná žena, nemá právo niečo také žiadať!!! Anders ju brutálne napadne a zlomí ju. Brynhilda nenávidí svoj doterajší život a odíde do Chicaga za svojou staršou sestrou Nelly, ktorá jej chce pomôcť začať nový život.
Nový život znamená nové meno a tak sa z Brynhildy stáva Bella. Jej pýcha, chamtivosť a túžba ovládať mužov ju postupne vedie k temným rozhodnutiam.
Bella je manipulatívna, šialená, plná zloby... jediné vzrušenie ktoré ju uspokojovalo hoci iba na krátko, bolo zabíjanie.
Pôda na farme bola mäkká a lačná. Mrtví jej vôbec nevadili. Belle to pripadalo zázračné, keď lopatou utlačila hlinu, jej hladký povrch nič nevyzradil.

Nikto jej neprišiel za celé roky na činy ktoré napáchala: "Nikdo, jen Bůh, ale ten už se pěkne dlhouho neobtěžoval."
"Tak teda ďábel. Ach ten. Ano, ten je všude kolem nás."

Bella: "V zášti jsem dobrá, a ďábel mě ješte na holičkách nenechal."
James: "Nenechal. Předpokládám, že na to ho tvoje kousky až moc baví."

Príbeh je vyrozpávaný z dvoch pohľadov. Ten prvý sú Belline myšlienky a činy, druhý rozpráva jej staršia sestra Nelly. Nelly ktorá svoju "malú sestričku" miluje, snaží sa ju chápať, pomáhať, no napriek tomu má podozrenia.
Nelly, sestre chcela veriť. Verila jej? Čo iného sa dalo robiť, než veriť? Bola koniec koncov Bellina krv.
Tento príbeh čiernej vdovy z farmy v La Porte bol pred 100 rokmi morbidnou turistickou atrakciou a nočnou morou vtedajšej polície. Aj po tak dlhom čase, ktorý od týchto udalostí uplynul, stále táto žena z pekla, priťahuje pozornosť.

29.09.2022 5 z 5

Milosrdný samaritán Milosrdný samaritán Rolf Börjlind

(SPOILER) Olivia Rönningová sa pár dní nikomu neozvala. Nemohla. Hoci sa pokúsila o útek, jej únoskyňa ju dobehla a teraz sedí spútaná v studenej malej pivnici. Jej kolegyňa Lisa, z Národnej operatívnej jednotky sa púšťa do hľadania Olivie dúfajúc, že ju nájdu živú. Keď sa Tom Stilton dopočuje o únose opustí bezpečie ostrova Rödlöga, kam sa spolu s Lunou uchýlili do izolácie počas pandémie koronavírusu. Spoločnými silami onedlho nájdu opustenú a do tla zhorenú usadlosť, v ktorej sú spálené ostatky mladej ženy. Patria Olivii?
Navyše sa v ohrození života ocitá aj Tom Stilton. Bude mať dosť síl na boj s neviditeľným a smrtiacim nepriateľom?
Mårten si spomenul na starý výrok otcových rodičov žijúcich na vidieku: "Keď zomrie pavúk, do domu zavíta smrť." Znamenie, ktoré v tejto chvíli skutočne nepotreboval.
Mette Olsäterová sa na dôchodku nudí. Nálade jej nepridáva ani karanténa, v ktorej sa všetci ocitli kvôli pandémii. Keď ju oslovia z oddelenia civilnej ochrany, aby dohliadala a koordinovala prepravu vakcín, bez rozmýšľania tú ponuku prijala. Porucha mraziaceho kontajnera pri prevoze vakcín sa zopakuje a tu už Mette tuší, že zásielky niekto sabotuje.
️ Začítať sa do 7. knihy Börjlindovcov bolo, ako by som sa po dlhom čase stretla so starými známymi: Olivia, Tom, Abbas, Mette a Mårten, či Benseman - postavy, ktoré ma bavia, na ktoré sa teším. Vďaka tomu pocitu, že som sa s touto skupinkou fajn ľudí "opäť stretla", som odpustila autorom, že značnú časť príbehu venovali téme covid a tej severskej krimi akčnosti je tu pomenej. (Koniec koncov písali ju práve v tom období).
Vo všetkých knihách manželia Börjlindovci vedia vytvoriť dokonalú rovnováhu medzi detektívnym vyšetrovaním a súkromným životom postáv. No napriek tomu, (podľa mňa) žiadna z ďalších častí knižnej série Olivie Rönningovej & Toma Stiltona neprekonala 1.časť - Skočný príliv.
Aj tak zostávam verná tejto sérii, pretože sú v nej "moji priatelia."

24.09.2022 3 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

"Vítejte na posledním představení. Doufám, že jste si oblékli své nejlepší šaty."
...všetky obete boli nájdené v identickej pozícii - na kolenách, so zopätými rukami a sklonenou hlavou, ako by sa modlili. Každému niekto odstránil ucho, oko a jazyk, ktoré boli uložené do 3 malých bielych krabičiek, previazané čiernym povrázkom. Telo bolo pokryté bielym práškom. V tesnej blízkosti tiel zostával odkaz:
"Otče, odpusť mi!"
Sam Porter je presvedčený, že dokáže rozoznať rozdiel medzi pravdou a klamstvami a je priam posadnutý dolapením Opičieho vraha. Na čo ak, minulosť Portera nie je taká, ako si myslí?
️ V záverečnom diely trilógie sa dozvedáme viac o kľúčových postavách, o ich minulosti o prepojení, preto sa tu vyskytuje viac postáv. Takže v poslednej tretine som už mala i ja "lepiace papieriky" okolo seba čo mi pomáhalo sa ľahšie orientovať v príbehu. Barker perfektne spracoval príbeh, šikovne pospájal body vložené do príbehu od prvej knihy, aby nám v závere zodpovedal všetky otázky a doprial nám vcítiť sa do kože "Toho zlého".
Tohto autora som si úplne zamilovala!!! Nie som jediná, ktorá je fascinovaná krimi príbehmi, kde sa to len hemží fiktívnymi a veľmi prefíkanými sériovými vrahmi (a že som ich prečítala dosť), tak prečo odporúčam prečítať aj túto sériu? Pretože je výborná a nedokážete ju odložiť.
Jediná vec čo ma sklamala, bola rýchlosť, akou som knihy prečítala a že je už "po všetkom."
Jonathan Dylan Barker:
"Není to lehké loučení. Žil jsem se Samem Porterem, Ansonem Bishopem a ostatními několik let a dívat se, jak si balí kufry a opouští mě, je opravdu těžké. Ale vědel jsem, že ten okamžik jednou přijde. Tisícovky nalepovacích lístečků mi pomáhaly udržet celý příběh v hlavě.
Už je můžeme sundat, zavřít do bílé krabičky a převázat černým provázkem. Třeba se na ně ještě někdy podívám."

22.09.2022 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

"Nebojte sa těch, kdo zabíjejí tělo, ale duši zabít nemohou. Radeji se bojte Toho, který může duši i telo zahubit v pekle..."

V napínavom pokračovaní knižnej série je detektív Sam Porter so svojim tímom opäť v akcii, keď sa v jazere v Jackson Parku, ktoré je zamrznuté už 3 mesiace, nájde telo mladej Elly Reynoldsovej, ktorá je nezvestná len 3 týždne. Ako sa Elly dostala pod ľad? Prečo má na sebe odev iného dievčaťa, ktoré zmizlo len deň pred tým? Nanešťastie pre Portera a jeho tím, počet nezvestných a následne nájdených tiel stále rastie.

"Nemůžeš si hrát na Boha, aniž bys poznal Ďábla."

Jednu z dejových liniek som načrtla v úvode, a tú druhú nebudem spomínať, pretože nie som v písaní tak dobrá ako J.D. Barker, aby som dokázala napísať "anotáciu" bez toho že prezradím dôležité momenty.Tí čo sa pustili do čítania predošlej knihy by sa mi nepoďakovali.
Môžem len povedať, že som bola ohromená z toho ako je dej výborne prepracovaný, napínavý a strašidelný. Autor skutočne odviedol skvelú prácu, pretože ma udržal v napätí až do konca a okamžite po poslednej stránke som musela zobrať do rúk pokračovanie. Skrátka, ak máte radi nepravdepodobné zločiny, páchateľa, ktorí je vždy o jeden dva kroky pred políciou a všetko do seba perfektne zapadá, tak si tých necelých 600 strán užijete. Ale dôrazne vám odporúčam, aby ste si prečítali najskôr prvú knihu zo série „Čtvrtá opice“.
"Pud sebezáchovy a strach jsou dva nejsilnejší lidské instinkty. Porter si nebyl jistý, jestli chce poznat člověka, který ani jeden z nich nemá."

15.09.2022 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

"Naše pravidla pocházejí od tří opic: Mizaru, Kikazaru, Iwazaru, někdy se jim říká tři moudré opice, které definují zákony, podle kterých bychom měli žít, ale ve skutečnosti jsou čtyři, no o té čtvrté nikdo nemluví. Ta čtvrtá opice je nedůležitější. Jmenuje se Shizaru... Ta reprezentuje myšlenku nečiním zlo...
Když někdo vidí nebo slyší zlo, nemůže s tím nic moc dělat. Když někdo mluví zlo, dá se to považovat za provinení, ale když někdo činí zlo... v takovém případe už není prostor pro odpuštění."

Nepočuť, nevidieť, nehovoriť a napokon ani nekonať zlo. To je odkaz, ktorý zanecháva sériový vrah detektívovi Samovi Porterovi, ktorý sa ho viac ako 5 rokov snaží dolapiť. Vždy je scenár rovnaký. Najskôr unesie svoju obeť, ktorá je úzko spätá s človekom, ktorý má nedostatok morálnej zodpovednosti a svojimi činmi koná zlo. O dva dni vrah "pošle" prvú krabičku, v ktorej je ucho unesenej osoby. O ďalšie dva dni je doručený druhý balíček s očami, potom s jazykom a nakoniec polícia nájde telo obete. V hre na mačku a myš medzi detektívom a sériovým vrahom ťahá Sam za kratší koniec. Až jedného dňa je Sam Porter prizvaný k autonehode, kde sa pri nešťastníkovi, ktorý skončil pod kolesami autobusu nájdu "dôležité veci", spolu s denníkom Opičieho vraha. Ten odhaľuje počiatky skazenej mysle človeka, z ktorého sa stalo monštrum. Podarí sa vďaka denníku Porterovi a jeho tímu konečne dolapiť vraha a zachrániť jeho "zatiaľ" poslednú obeť? Porter vie, že vrah je chytrý a času na jeho dolapenie má žalostne málo.

Príbeh autor čitateľovi predkladá z viacerých uhlov. Prvým je už spomínaný denník, ďalším je pohľad z uhlu obete a detektívov Portera a jeho tímu. Kapitoly sú svižné a výborne prepojené, čím sa napätie v knihe znásobuje a núti Vás knihu čítať ďalej, pretože zúfalo chcete vedieť ako sa budú udalosti vyvíjať.

Je ťažké písať o takejto knihe, že je výborná. Preto to skrátim a poviem, len že Barker píše výborne. Ešteže som sa zásobila a môžem sa ponoriť do pokračovania tejto knižnej série a žasnúť nad tým čo si pre nás Barker vymyslel. Ak som Vás navnadila, tak na čo čakáte?

"Když lidé nebudou sdílet vědomosti, nedočkají se pokroku."

03.09.2022 5 z 5

Posledná kvapka krvi Posledná kvapka krvi M. M. Matra

"Nesmrteľnosť prichádza po smrti."
Prvotina od začínajúceho slovenského spisovateľa ma zomlela ako mlynček na mäso. Hneď v úvode sa zoznámite s hlavnou postavou Filipom, ktorý pracuje v kaviarni uprostred kníhkupectva. V čase keď začínate sledovať jeho život v ňom narastá túžba po krvi - vyberie si teda cez internet svoju prvú obeť - Kamilu, s ktorou si rok vytváral vzťah na diaľku - (veď sa nebolo kam ponáhľať, koniec koncov nikdy nevieš koho na internete stretneš, akého pervezáka, či dokonca vraha. Opatrnosti nikdy nie je dosť, veď internet môže byť nebezpečný!) - až ju nakoniec presvedčil na osobné stretnutie. Ohavné činy, ktoré si Filip doposiaľ len predstavoval, sa stali skutočnosťou. No napriek Filipovej dokonalej príprave jeho prvá vražda neskončila podľa plánu. Po pár mesiacoch sa v ňom krvilačné monštrum opäť prebudilo a Filip bol tentokrát pripravený dokonale, aby všetko išlo podľa vopred pripraveného scenára. No dá sa naozaj pripraviť na všetko?
V druhej línii príbehu sledujeme policajnú vyšetrovateľku Moniku, ktorá so svojim kolegom Borisom dostala príkaz "zhora" aby viedli vyšetrovanie brutálne zavraždenej Kamily. Monika je veľmi úspešná policajtka, ktorá má rada hororové scény vo filmoch a nemá s nimi problém ani v reálnom svete. Jej pozornému oku na mieste činu nič neunikne - ale čo ak to, čo má priamo pred očami nevidí?
Ak sa rozhodnete si tento príbeh prečítať tak vedzte, že Autor Matra sa s vami ani trochu nebude maznať. Od prvej kapitoly napätie graduje a už na 17 strane sa stanete svedkom dopodrobna opísanej mučivej vraždy (tu som už začala predychávať, až som musela knihu zavrieť a začala som pochybovať či ju vôbec dokážem dočítať.) A to som si myslela, že už mám dosť načítaných krimi, hororov a pod. kde sa "hrabú" Carter, Ahnhem? Fakt, že som ešte nikdy nevzdala knihu po pár stranách a tiež zvedavosť čo sa z toho vykľuje ma premohli a pustila som sa do čítania opäť s odhodlaním, že tie brutálne vety skrátka "len prebehnem očami". Nakoniec musím priznať, že príbeh ma úplne pohltil. Našťastie sa autor odviazal "iba" v dvoch kapitolách a potom už dej odsýpal tak ako sa na dobré krimi patrí. Posledná kvapka krvi je vyskladaná výborne, je v nej za hrsť krimi, za lyžičku romantiky i zrnko politiky. Tento nepredvídateľný príbeh so strhujúcim tempom, (také niečo som ešte nečítala) ma dojal až k slzám.
Za seba strhávam tejto knihe 1* práve za mučivé opisy, ktoré boli podľa mňa už za čiarou, ale niekomu kto má rád tento zvlášť úchylný a temný svet sa to páčiť môže.
"Nie je to irónia, že vieme žiť naplno až pod hrozbou prichádzajúceho konca? Zdá sa, že chuť smrti na jazyku nás v istom smere oslobodzuje."

27.08.2022 4 z 5

Talent na smrť Talent na smrť M. J. Arlidge

"Kdesi vonku sa po Chicagu zakrádal zabijak."

Toto je moja prvá kniha od Arlidgea - samostatný psychologický triler o tínedžerke Kessie, ktorá tvrdí, že jej stačí jeden pohľad do očí človeka a ona vie kedy a ako zomrie. Čím je smrť bolestnejšia a bezprostrednejšia, tým ju Kessie viac cíti. Tento "dar" alebo lepšie to vystihuje slovo prekliatie ju uvrhlo do sociálnej izolácie. Kessie sa zámerne vyhýba očnému kontaktu, žije na okraji spoločnosti, šikanovaná, nemilovaná kým... jedného dňa jej doslova skríži cestu náhodný okoloidúci Jacob Jones, v ktorého očiach vidí násilnú smrť. Kessie sa rozhodne poraziť osud a vydá sa Jacoba varovať, ale skončí ako podozrivá z vraždy v rukách súdneho psychológa Adama Brandta, ktorý vo svojej praxi už videl a počul všetko a tak jej neverí. Keď o pár dní v Chicagu zomrie ďalšia obeť, ktorej smrť Kessie predpovedala a bola s ňou posledná v kontakte, polícia vie že v meste majú sériového vraha. Podozrenie padá opäť na Kessie. Hovorí Kessie pravdu? Je jej "nadanie" skutočné? Alebo to znamená, že je spolupáchateľka? Rozhodne sa Adam že je bude dôverovať? Aká nebezpečná môže byť táto dôvera?
Vystrašená, zraniteľná, osamelá a problematická Kessie ma chytila za srdce, jej osamelosť a strach ale i tvrdohlavosť a snaha ukončiť zločiny sériového vraha mi nedovoľovali pustiť knihu z rúk. Krátke, svižné kapitoly mizli pred mojimi očami a za 2 večery som tento jemne nadprirodzený thriller dočítala. Tento príbeh ma presvedčil a tak si teraz idem "len doplniť" knižnicu a pustiť sa do čítania knižnej série od M. J. Arlidgea.
"S tragédiami je to tak, že nech sú akokoľvek strašné, vždy človeku pripomenú aké šťastie je byť súčasťou spokojnej, milujúcej rodiny."
No čo ak nie ste súčasťou takejto rodiny...

26.08.2022 3 z 5

Izolovaní Izolovaní Sebastian Fitzek

Čo také by sa mi mohlo stať...?
Výborný thriller s drsnými opismi ktoré k tomuto žánru patria. Doposiaľ najlepšia kniha od tohoto autora. Súdny lekár Paul Herzfeld počas pitvy natrafí v tele obete na ampulku s odkazom - telefónnym číslom a menom jeho dcéry. Po vytočení telefónneho čísla si vypočuje zúfalý odkaz v ktorom ho dcéra Hannah žiada o záchranu. O niekoľko kilometrov ďalej na ostrove Helgoland počas silnej búrky, objaví kreslička komiksov Linda na pláži mŕtve telo muža. Zoberie z miesta nálezu malú pánsku tašku v ktorej nájde telefón so 4 zmeškanými hovormi z rovnakého čísla. Keď sa rozhodne zavolať späť, netuší aké inštrukcie si v nasledujúcich hodinách vypočuje.

Spolupráca s Michaelom Tsokosom dodáva príbehu na realite. Knihe dávam 5 hviezdičiek, Fitzek opäť brilantným spôsobom opisuje temný svet a zároveň poukazuje na nefunkčný právny systém kde za daňový podvod dostane páchateľ vyšší trest ako za zneužitie či dokonca zabitie človeka.

Na záver už len citát z knihy: "A nerobte si starosti. Nedopustil som sa daňového podvodu, iba som zabil človeka. Čo také by sa mi mohlo stať?“

24.08.2022

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Prijemny melancholicky pribeh
"jednohubka" - 180 strán fantázie, mágie, dobrodružstva. Tak poľahky ma Neil Gaiman odniesol do detských čias, musím odporučiť... Skúsme, si zaspomínať aké to bolo, keď sme boli deti, keď sme aj v maličkom jazierku videli oceán.

24.08.2022

Zelená míle Zelená míle Stephen King

príbeh ku ktorému sa vždy rada vraciam
Opäť som sa ponorila do smutno krásneho príbehu z pera majstra Kinga - Zelená míľa. Skvelý príbeh, ktorý sa mi nezunoval a aj po rokoch ma vtiahol do deja, opäť som precítila všetku tú bolesť, smútok, nespravodlivosť a bielu mágiu v rukách čierneho muža (John Coffey je moja najobľúbenejšia knižná postava, akú King stvoril). Zelená míľa je skrátka príbeh ku ktorému sa vždy rada vraciam, či už v knižnej, alebo filmovej verzii.

24.08.2022 5 z 5

Na mušce Na mušce Mark Greaney

"Je pozoruhodné, ako sa vnímanie dobra a zla mení podľa uhla pohľadu, ktorý človek zaujme."
Druhá kniha so Šedým mužom je odvážny triler v celej svojej kráse. Je plná akcie a napätia, postavy sú prepracované dobre a geopolitika v Sudáne pôsobila na mňa reálne. No prvá kniha sa mi páčila viac, pretože sledovať Courta ako súčasť vyškoleného tímu CIA, kde musel plniť príkazy nebolo až také zábavné, ako keď si Court "ide" po svojom a zostáva po ňom iba chaos a skaza. Ak hľadáte vzrušujúci príbeh - táto séria vás nesklame. Neviem sa dočkať prekladu ďalšej knihy veď: "Stále chcem vedieť, čo sa stalo v tom Kyjeve?!"

24.08.2022 4 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

(SPOILER) Ak niekto mocný s peniazmi a vplyvom rozhodne, že má prestať existovať iný človek, je to job pre Šedého muža.

Court Gentry alias Šedý muž je nájomný zabijak, ktorý si "vyberá zákazky" (rovnako ako Billy Summers)- likviduje iba zločincov. Po poslednej úspešnej akcii kedy zlikvidoval brata nigérijského prezidenta sa sám stal terčom. Lloyd Hansen, (bývalý člen CIA) v súčasnosti uzatvára subdodávateľské zmluvy s vražednými tímami z polovice iných krajín, a práve hlavu Šedého muža potrebuje na dokončenie transakcie v hodnote miliárd dolárov. Spôsob, ako vlákať do smrteľnej pasce Šedého muža je zdanlivo jednoduchý. Lloyd Hansen unesie rodinu Sira Donalda Fitzroya - šéfa Šedého muža a vyhráža sa ich smrťou. Court Gentry má len 48 hodín na to aby tomu zabránil. 48 hodín kedy sa bude musieť aj on sám ubrániť vražedným tímom z pol tucta krajín... Podarí sa mu dostať z Iraku cez Prahu, Budapešť, Zürich, Paríž až do Normandie?

Príbeh nabitý nepretržitou akciou, plná streľby, odvahy, potu a krvi, od prvej strany až po poslednú. Nezničiteľný hlavný hrdina (trochu James Bond, trochu Jason Bourne, trochu Terminátor) si ľahko získa vaše sympatie aj napriek tomu že je to vyškolený zabijak. Kládla som si pri čítaní otázku: "Aký nebezpečný a efektívny musí Court Gentry byť, keď nie je zranený a unavený". Každopádne ma toto nereálne dobrodružstvo veľmi bavilo a doslova som hltala všetky tie absurdné situácie, ktorými si Šedý muž prešiel.

24.08.2022 5 z 5

Slepé oko Slepé oko Stuart MacBride

Niekto útočí na rozrastajúcu sa poľskú populáciu v Aberdeene. Zločin vyzerá zakaždým rovnako: takmer mŕtvi muži zanechaní na opustených miestach s vypichnutými očami. Obete sú také vydesené, že sa neodvážia prehovoriť. A výhražné listy prichádzajúce na policajné ústredie jasne hovoria, že budú nasledovať ďalší... Vyšetrovanie zavedie Logana McRae až do Poľska. Netuší, že sa ocitne uprostred vojny dvoch najväčších zločineckých bossov v Aberdeene... Logan si uvedomí, že to, čo ho robí slabým sú pravidlá, ktoré ako policajt dodržiava. Prekročí Logan pomyselnú hranicu, aby dosiahol spravodlivosť?

"Svet nie je čiernobiely, niekedy musíte pracovať s odtieňmi šedej..."

Zatiaľ posledná preložená kniha od Stuarta MacBridea, (vášnivého pestovateľa zemiakov) skončila pre mňa uspokojivo. Uvidíme, či sa dočkáme aj ďalších prekladov tejto knižnej série z Aberdeenu, pretože práve záver knihy vo mne prebudil veľkú zvedavosť ako sa bude Loganov život vyvíjať ďalej.

24.08.2022 3 z 5