beata-betsy2310 beata-betsy2310 komentáře u knih

Anjelik Anjelik Roman Horňák

Anjelik - na prvý pohľad milý názov knihy, ale nedajte sa oklamať! Od prvej strany autor zaútočí na Vaše nervy, zdvihne Vám tlak a emócie Vami budú lomcovať a nech ste akokoľvek silní ani oko nezostane suché. Našťastie infarktové kapitoly autor "zjemňuje" vtipnými dialógmi v Košickom nárečí, takže máte chvíľu si pri čítaní vydýchnuť, ukľudniť sa, aby ste sa opäť v ďalšej kapitole ocitli v mlynčeku na mäso.
Nemôžem napísať že je to pekná kniha, nie, nie je. Roman Horňák sa pri písaní inšpiroval skutočným podobným prípadom, takže kniha je smutná a strašná zároveň.

Krutá hra Krutá hra Roman Horňák

Kniha má svižný dej, nechýba v nej napätie, aj nervy drásajúce momenty. Je tu cítiť že ide o prvotinu autora, ale každou ďalšou knihou je viac "vypísaný" a jeho knihy sú lepšie a lepšie.

24.08.2022 3 z 5

Red wine 69 Red wine 69 Roman Horňák

Slovenský Chris Carter opäť zaútočí na naše nervy.
Autor napísal drsný, napínavý príbeh, v ktorom nie je núdza o detailné opisy konania vraha. Od úvodnej strany až po záverečné slová vás čaká poriadna dávka napätia. I keď v polovici knihy vytušíte páchateľa, na napätí to knihe neuberie. Práve naopak, "Roman" vie ako udržať čitateľa v napätí a ženie vás obracať stránku za stránkou, s rozbúšeným srdcom i v slzou v oku.

Ja, Pútnik Ja, Pútnik Terry Hayes

Chceš preklínať tmu, alebo zapáliť sviečku?
Keď som brala do rúk túto knihu, netušila som ako ma 610 akčných strán doslova priklincuje do kresla. Príbeh, ktorý je vyrozprávaný z pohľadu Pútnika - muža ktorý má viac mien, ako ktorákoľvek žena šiat v skrini. Prečo? Pútnik je americký špión, ktorý pracuje v tajnej službe zvanej "Divízia" , kde sa za pomerne krátky čas vypracuje až na najvyšší post a stane sa z neho tzv. Modrý jazdec. No potom príde dátum, ktorý zmenil nielen americké dejiny - 11.september 2001 a Divízia prestane existovať. Pútnik sa ocitne na "výsluhovom dôchodku" a napíše pod falošným menom knihu o moderných vyšetrovacích metódach. Užíva si "normálny" život v Paríži, kým v New Yorku polícia nenájde zavraždenú ženu v jednom hoteli, ktorá je zabitá podľa knižného návodu Pútnika. Vyšetrovateľ Bradley vynaloží enormné úsilie, aby našiel skutočného autora knihy a príbeh za môže začať....
Nejde o klasickú krimi, Terry Hayes šikovne skĺbil špionáž s detektívkou a terorizmom. V knihe som nenašla ani jedno "hluché miesto" ani riadok, ktorý by ma nebavil. Naopak, za 3 večery som doslova zhltla túto knihu a je mi ľúto, že mala iba 610 strán. Za seba dávam tejto knihe zo 6* 7.
Citát, z knihy, ktorý si chcem zapamätať:
"Dali ste mi druhú šancu, šancu na život, lásku a deti. Ako sa Vám odvďačím? Možno sa už neuvidíme, no pamätajte si, že zakaždým v tento deň prestrieme pri večernom stole aj Vám a budeme čakať, že zaklopete na dvere."

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

V tejto knihe od začiatku viete kto je zločincom a napriek tomu to napätiu vôbec neubralo. Príbeh je vyrozprávaný dobre, striedajú sa v ňom kapitoly rozprávané z pohľadu detektívov, ale i zločinca, od prvej strany vtiahne do deja a úroveň napätia sa za pochodu zintenzívňuje. S Lucom a Avou veľmi rýchlo začnete sympatizovať. Ich sparing je náznakom ďalšieho vývoja postáv ako to v knižných sériách býva zvykom. Je tu ešte zopár vedľajších postáv, ktoré vytvárajú nejaké tie zápletky, vďaka ktorým nie je čitateľova pozornosť zúžená do jedného bodu. Ale nie je ich ani príliš, takže nebudete mať problém sa rýchlo medzi nimi zorientovať. Škoda len, že autorka vrhla tak málo svetla do vrahovej mysle, chýbala mi tu akási "motivácia" jeho správania...
Autorka Helen Fieldsová nie je žiadna slečna Marplová, ale taký britský Chris Carter v sukni, takže tým čitateľom, ktorí majú radi tento štýl by sa kniha páčiť mohla.

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Vlna zločinu, ktorá desí občanov Edinburghu...
Helen Fieldsová na pohľad nežná blodýnka ma vtiahla do 2. časti jej Dokonalej série. Toľko žuvačiek čo som vyžuvala počas čítania až ma sánka bolela... Pfúúú, toľko adrenalínu, som v tele nemala už dávno (mohla by som ho rozdávať na JIS...)
Ale pekne poporiadku, Tí čo ma už trošku poznajú vedia, že krimipríbehy sú moje obľúbené. Tento príbeh - Dokonalá korisť - (asi autorka čerpala inšpiráciu z knihy od Chrisa Cartera Jeden za druhým) sa nedá zabudnúť. Ak máte radi zločin v knihách ktorý je temný, nepredvídateľný tak Dokonalá korisť je kniha pre vás.

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Po mnohých krimi / trileroch, bola toto pre mňa taká príjemná mrazivá mysteriózna zábava. No medzi horory by som túto knihu nezaradila, i keď je pravda, že keby som mala osobne nocovať / bývať v takom sídle tak by to bol horor a aj nechutné. Takže ak budete čítať túto knihu, nesnažte sa pri nej jesť pizzu s hubami. Buď budete patriť do skupiny čitateľov ktorí na túto knihu budú nadávať, alebo sa oddáte temnému, strašidelnému a bizarnému príbehu a užijete si ho.

24.08.2022 4 z 5

Ak máte radi sarkazmus, politickú satiru, čierny humor a radi sa stretávate s nezvyčajnými postavami vydajte sa na nemožnú jazdu históriou 20 storočia.
Príbeh, v ktorom sledujete svetovú politiku (americký nacionalizmus, čínsky a sovietsky komunizmus, náboženské konflikty, vojny 20. storočia, stretnutia s najvplyvnejšími ľudmi sveta) absurdne vtipným a zábavným spôsobom v podaní 100 ročného starčeka Allana Karlssona. Áno, pri čítaní som si veľa krát povedala, že postava je podobná Forestovi Gumpovi (i keď tieto 2 príbehy sú si podobné, sú úplne odlišné), napriek tomu som sa ani minútu nenudila. O nepravdepodobné, nebezpečné a najmä hlúpe momenty v životnom príbehu Allana nie je núdza a práve pri tejto knihe som si viac krát povedala, že netreba brať v živote veci príliš vážne. "Je to tak, ako je, a bude tak ako to bude".

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Štyria detektívi. Štyria vrahovia a opäť brilantná detektívka z pera Agathie Christie.
Útla knižka Karty na stole ponúka viacvrstvový príbeh, v ktorom Vás Agatha Christie bude vodiť po falošných stopách, s niekoľkými vraždami v minulosti, v súčasnosti, s troškou romantiky a podvodov. Táto spisovateľská dáma ma opäť poriadne povodila za nos, keď som len pár strán pred koncom knihy zvýskla "ja som to vedela!!!" dočítala som záver, a "zložila" z hlavy pomyselný klobúk, pretože som sa nechala nachytať.
Na záver citát z knihy z ktorým nesúhlasím: "Viete mňa zločin veľmi nezaujíma. Podľa mňa nezaujíma ani ostatné ženy. Detektívky čítajú len muži." :-) Odporúčam všetkými desiatimi.

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Smrť na Níle - 85-ročná detektívka, ktorá sa zameriava na vyriešenie záhady počas plavby loďou v Egypte. Bohatá a slávna Linnet preberie svojej priateľke Jacquelin snúbenca, za ktorého sa zakrátko vydá. Mladomanželia sa vydajú na svadobnú cestu na plavnu loďou do Egypta, prenasledovaní nešťastnou Jacquelin. Keď na lodi dôjde k vražde, vyšetrovania sa ujme detektív Hercule Poirot, ktorý na lodi trávi svoju dovolenku...
Ak ste knihu ešte nečítali, nebudem tu prezrádzať dôležité momenty z deja. Pripomeniem len to, že príbeh sa spočiatku rozbieha pomalšie a nie je v ňom núdza o množstvo postáv, ktoré dokonale maskujú skutočného páchateľa. Nájdete v nej trochu romantiky, trochu smútku a samozrejme brilantne vypracovaný príbeh. Ak som Vás navnadila, tak sa nechajte vtiahnuť do riešenia záhady.

Vražda v Orient exprese Vražda v Orient exprese Agatha Christie

Tento príbeh snáď netreba nikomu predstavovať. A ak ho náhodou ešte nepoznáte tak to treba napraviť. Tento vyšetrovateľ na vyriešenie vraždy nepoužíva žiadnu modernú elektroniku, ale iba dobre kladené otázky a svoj mozog. Brilantne napísaná detektívka.

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

"Tohle je váš život a máte na nej jen jeden pokus."
Helen Fieldsová sa v tomto príbehu venuje chúlostivej téme, zameriava sa na ľudí, ktorí sa z rôznych príčin ocitajú v zúfalých situáciách aby potom robili zúfalé rozhodnutia.
Zaujímavé bolo pre mňa zistenie ako sa mi jednotlivé postavy dostali pod kožu. Kým niektorých som zo začiatku nemohla vystáť, teraz ma veľmi bavili.
V Dokonalom zločine sa to akciou len tak hemží, napätie je občas doplnené čiernym humorom a nájdu sa tu aj "sladké miesta".
Pre mňa bola opäť táto kniha rovnako strhujúca ako predošlé časti a nedala sa odložiť. Dokonalý zločin je ďalšia skvelá kriminálka.

Vražda morskej panny Vražda morskej panny A. J. Kazinski

Známeho tvorcu nesmrteľných rozprávok Hansa Christiana Andersena netreba nikomu predstavovať... ALE, čo urobíte keď natrafíte na knihu, v ktorej je tento rozprávkar označený za vraha mladej prostitútky?
A.J. Kazinski a Thomas Rydahl vás zavedú do kodanského podsvetia v roku 1834 a predostrú pred vás inovatívny kriminálny príbeh s originálnou zápletkou, s náhľadom na náročný mestský život v Kodani, s takými odpudivými opismi životného prostredia tej doby a šialenými činmi zabijaka, ktoré nie sú pre citlivé povahy. Nenájdete tu žiadne premyslené zvraty v deji, ale Kazinsky s Rydahlom vám ukážu ľudskú biedu v tej najčistejšej podobe a čo všetko je človek schopný urobiť aby prežil.
Bolo zaujímavé sledovať hlavného "hrdinu" H.Ch. Andersena, ktorému chýbali všetky hrdinské vlastnosti (na ktoré sme v akčných alebo krimi príbehoch zvyknutí) a ktorý má len 3 dni na to aby dokázal svoju nevinu a neskončil na popravisku.
V okamihu keď som zobrala do ruky túto knihu som sa vydala na knižný maratón, ktorý som "dobehla" na jeden krát s malými nevyhnutnými prestávkami a hoci som sa počas niektorých pasáží tvárila všelijako, nedokázala som knihu odložiť a za 10 hodín som ju prečítanú odložila na nočný stolík.
Ak máte radi takéto príbehy a nevadí vám drsný "jazyk" myslím si že si túto knihu užijete tak ako ja.

Frekvencia smrti Frekvencia smrti Vincent Kliesch

Voľné pokračovanie dvojice Vincenta Kliescha a Sebastiana Fitzeka plynule nadväzuje na prvú knihu. Aj v tejto časti sa všetko točí okolo Hegela, ktorý je známy svojím výnimočným sluchom, a July Ansorgeovej (autorky krimi podcastov). Spoločnými silami sa snažia nájsť "stratené" dieťa. Dej pôsobí uletene a dosť absurdne, ideovo - proste klasický Fitzek. Čo ma sklamalo je, že sa forenznej fonetike venuje príbeh len v dvoch kapitolách - a to som očakávala že ťažiskom zápletky budú Hegelove schopnosti. Napriek tomu ma kniha bavila a otvorený koniec ma navnadil na ďalšie pokračovanie. Knihu hodnotím na 3,5*

24.08.2022 3 z 5

Polícia v rukách mafie Polícia v rukách mafie Peter Šloser

"Hlavnou úlohou je pracovať v súlade s heslom Pomáhať a chrániť. Otázkou len bolo, komu pomáhať a koho chrániť."
Na úvod som si dovolila použiť citát práve zo spomínanej knihy, pretože presne vystihuje o čom sa v nej "točí". Detektívka, ktorá je (nielen) pre Slovenského čitateľa tak bolestná...
Mafiánsky boss z mesta pod Zoborom Fero Rus, šikovným spôsobom stvoril z Roba Medera najvplyvnejšiu osobu široko - ďaleko a ten teraz "spláca svoj dlh". Šikovným spôsobom vzájomne prepája podsvetie s políciou a politikmi. Na dôležitých postoch sa obsadzujú pozície "našimi" ľuďmi, aby mocní boli mocnejší, bohatí bohatší. Ale aj v tomto príbehu sa nájdu takí, ktorí odmietajú skákať tak, ako im zhora pískajú. A problémy sa tým na obidvoch stranách začínajú zväčšovať... Kto sa zlomí ako prvý? Zvíťazí nakoniec dobro a česť nad zlom a strachom?
Výborne prepracovaný príbeh ("podobný" udalostiam z nedávnej minulosti na Slovensku) ktorý Vás vtiahne od prvej strany do deja a už nepustí. Nie je to severská krimi, s geniálnym sériovým vrahom v hlavnej úlohe, ale pri čítaní mi aj tak "naskakovala husia koža" z toho, ako to tu na tom našom krásnom Slovensku bohužiaľ "chodí".

Policajná chobotnica Policajná chobotnica Peter Šloser

Už po tretí krát sa v ďalšej Šloserovej knihe stretnete s nezlomnou trojicou čestných policajtov (Tvrdý, Pilát, Michel) a rovnako nezlomnou trojicou krivákov zneužívajúcich svoju "moc" (Kasper, Barber, Vaško). Samozrejme, že čitateľ je vtiahnutý do príbehu v ktorom sa polícia snaží vyšetriť vraždu veľkého bossa Dana Roxora, či dolapiť lúpežníka, ktorý má na konte niekoľko prepadnutých bánk, no autor nám najmä odhaľuje zákulisie policajnej práce, kde tí čestní musia "bojovať" i so "škodnou" vo vlastných radoch. Príbeh je napísaný tak priamo, bez servítky, že ja som nebola ani tak veľmi zhrozená z trestných činov ktoré spáchali osoby žijúce za hranicou zákona, ako z činov a rozhodnutí osôb, ktoré by nám mali dodávať pocit istoty a bezpečia. Osôb na najvyšších postoch, ktoré sa riadili heslom: Nie pomáhať a chrániť, ale zametať a mariť.

Spolok Judášov Spolok Judášov Peter Šloser

Keď systém víťazí nad spravodlivosťou...
Toto je moja prvá "Šloserovka" a priznám sa, že som mala trošku obavy "do čo idem". Vedela som, že postavy a udalosti v tejto knihe sú vymyslené a "akákoľvek podobnosť s realitou je čisto náhodná". A keďže ma skutočné dianie na Slovensku za posledné roky natoľko unavovalo a hnevalo, unikala som radšej do knižného sveta fiktívnych krimi príbehov. Ale... keď som sa začítala do príbehu Spolok Judášov, spadla som do neho až po uši. Príbeh je napísaný zrozumiteľne a pútavo, nechýba v ňom napätie, ale nie je tu taká tá typická akčnosť na akú sme zvyknutí zo severských krimi. Napriek tomu ma svojim obsahom pohltila a miestami mi zdvíhalo tlak. Krátke kapitoly zaisťujú rýchly spád deja a aj postavy sú ľahko zapamätateľné (ako inak).
Hrozím sa toho ak je len z 10-tich % príbeh pravdivý... veď čo ak.
Úžasne napísaná kniha, ĎAKUJEM Peter Šloser - autor, že som sa z pohodlia domova mohla stať účastníkom príbehu, ktorý píše život.
Za mňa max počet bodov.

Mafiánska poprava? Mafiánska poprava? Peter Šloser

Detektívky, alebo krimi príbehy mám v obľube. Ako som v minulosti viac krát spomínala vďaka knižným príbehom "unikám" do fiktívneho sveta príbehov. Knihy od Petra Šlosera sa mi nečítajú ľahko, pretože je v nich veľa z tohto reálneho zlého sveta a ja som sa takmer 2/3 knihy rozčuľovala nad (ne)charakterom množstva postáv... a to som bola len v pozícii čitateľky. Skladám pomyselný klobúk z hlavy, pred skutočnými ľuďmi, ktorí sú denne v styku s hyenami s ľudskou maskou a dokážu prežiť do ďalšieho dňa. Myslím, že aj vďaka autorovi sa širokej verejnosti predstavuje, tak často krát posmechovaná profesia ako je polícia z iného uhla.
Ďakujem Petrovi Šloserovi za knižku s venovaním a takto verejne odpovedám na jeho otázku: či sa mi podarí odhaliť knižného vraha skôr ako policajným vyšetrovateľom? Nie nepodarilo Peťo, dobre si záver knihy vygradoval a perfektne si ma zviedol z cesty no a ja som v závere knihy bola veľmi prekvapená. Ďakujem, Tvoje knihy môžem tým čo váhajú len odporučiť.

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

"Vidíme svet taký, aký sme my. Pre láskavého človeka je láskavý, pre neprívetivého neprívetivý.
Preukazuj dobro desať rokov a nikto si to nevšimne. Rob hodinu niečo zlé a začne o tebe hovoriť celý svet."
...
V Berne je objavené "umelecky" inscenované telo ženy, s vyrytým tajuplným znakom.
Čo tým vrah sleduje? Prečo tu? Prečo takto? Prečo dnes? A prečo zrovna... táto obeť?
K prípadu je okamžite privolaný prípadový analytik Maarten S. Sneijder z Holandska. Ten nemôže uveriť tomu čo vidí na mieste činu. Rukopis páchateľa sedí iba na jedného, ale toho predsa už pre 5 rokmi zatkol a ešte stále si odpykáva trest v zariadení Steinfels pre psychicky narušených delikventov.
Obeť v Berne nie je jediná a tak sa spolu s kriminalistkou Sabine Nemezovou vydajú po krvavých nápovedách ktoré im páchateľ zanecháva.
V zariadení Steinfels sa zamestná mladá psychologička Hannah, ktorá tu za krátky čas odhalí smrteľné tajomstvo. Čo sa deje za múrmi väznice? A aký skutočný motív má Hannah, keď sa zamestnala práve tu?
"Spoločnosť treba chrániť pred jednotlivcom. Kto ochráni jednotlivca pred spoločnosťou?"
Andreas Gruber patrí do zoznamu mojich obľúbených autorov a táto jeho tretia kniha (preložená zatiaľ iba do českého jazyka) NEMÁ v sebe jedinú chybičku. Zmeny medzi scénami z minulosti a prítomnosťou vás držia v napätí, všetko postupne pekne do seba zapadá a vy spolu s Maartenom S. Sneijderom (lebo on si potrpí na to "S" uprostred mena) objavujete všetky spojenia a súvislosti, ktoré Vás privedú k rozuzleniu. A v príbehu sú aj momenty, kedy som sa počula zvolať: "To vážne!? To čo je toto?!!
Hoci som zo začiatku mala pocit jemného Deja vú (dej mi pripomínal Mráz od Bernarda Miniera) kniha prekonala všetky moje očakávania.
Skvelé finále prvej trilógie o Maarten S. Sneijderovi a Sabine Nemezovej!

Predpoveď Predpoveď Darren Sugrue

Príbeh ktorý mi vyrazil dych...
PREDPOVEĎ
Matematický génius Daniel Geller vo svojej dizertačnej práci predloží svoj objav, že matematika sa môže použiť na vypočítanie jedného z najdôležitejších dátumov v ľudskom živote: dňa, kedy sa skončí.
No keď vo fakulte na Trinity College kde pôsobil, predniesol svoju teóriu o predpovedaní dátumu smrti, vysmiali ho... Úplne zničený opustil univerzitnú pôdu a začal žiť bežný život ako žeriavnik, až kým... kým ho nevyhľadá z univerzity jeho profesor John Redmond, ktorý po opätovnom preskúmaní Danielovej práce prichádza k úžasnému objavu. Z piatich spolužiakov, na ktorých Daniel použil vzorec, jeden z nich zomrel presne v deň, ktorý Daniel predpovedal. A o 6 dní má zomrieť zo zoznamu ďalší... Danielova bývalá milenka Grace.
Bude sa Daniel nečinne prizerať na smrť svojich blízkych, aby dokázal že sa vo výpočtoch nemýlil? Alebo sa pokúsi zvrátiť predpovedaný osud? Nebolo by lepšie, keby zostal žeriavnikom a viedol jednoduchý život?

WOW famózne napísaný thriller – krimi príbeh!!! Nemusíte sa obávať žiadnych zložitých matematických rovníc. Je to príbeh plný napätia, okorenený trochou romantiky a zjemnený tragédiou, napísaný v troch dejových líniách, ktoré sa plynule prelínajú až prejdú do úžasného a neočakávaného záveru. Kniha Predpoveď skrátka stojí za prečítanie. Dostanete v nej triller, detektívku, ale aj príbeh plný lásky, smútku a záhad.
Nie je veľa kníh, ktoré ma rozplakali. Táto áno.