beata-betsy2310 beata-betsy2310 komentáře u knih

Rosnička Rosnička František Kozmon

"Nič viac nepotrebuješ k tomu, aby si sa stal tým, kým túžiš byť. Stačí chcieť."
Pôjdem na to skrátka; príbeh sa točí okolo vraždy mladej Slovenky Niny, ktorá pracuje ako TV rosnička. Jej telo nájdu Chorvátsky policajti v kufri auta, ktoré šoféruje Marek Wolf. Stáva sa tak hlavným podozrivým z vraždy, Na to aby sa Marek vyhol väzbe, musí presvedčiť chorvátskych kolegov o svojej nevine, čo sa mu teda nedarí a preto mu na pomoc pricestujú kolegovia zo Slovenska...
No tak toto ma sklamalo. Zatiaľ moja druhá prečítaná kniha od FK a dúfam, že ďalšie knihy budú lepšie. Tak zaujímavá zápletka v úvode a takto ju dopísať... Fakt som mala pocit, že toto písal -násťročný začiatočník. Prečo mal autor potrebu robiť z chorvátskych policajtov mamľasov a prípad riešili policajná hovorkyňa s psychologičkou? Tie dve postavy sa v Splite správali ako kozy, ktoré "po svojom pátrali" po skutočnom páchateľovi...
A potom - opäť pokračujúce vyšetrovanie na SK na čele s Marekom Wolfom?! Vierohodnosť vyšetrovaného prípadu spľaskla ako mydlová bublina...
V Rosničke som mala prvého páchateľa odhaleného na str. 145 a postupne som začínala tušiť kto je naša postava, ktorá chce zločin hodiť na chudáka Mareka. No, a potvrdilo sa mi aj to. V tejto oblasti teda predvítateľný dej. Čo som nečakala, že z priemernej krimi autor postupne urobí lacnú červenú knižnicu.
Sorry, ale postavy si ma ani v druhej časti nezískali, ale vyvolávali vo mne (vražedné) emócie - najmä Nina, tak tu chcem autorovi poďakovať, že z postavy urobil obeť. Marek Wolf na mňa zatiaľ stále nepôsobí ako šikovný a vnímavý policajt... Chorvátsky syn mafiána je absolútne nepresvedčivý a naivný, chorvátska policajtka Marija má asi 24 hod. denne zapichnutú osinu v zadku... skrátka snažila som sa, alebo sa autor snažil málo?, aby som si tu našla nejakého obľúbenca.
Aby som ale iba nekritizovala, veľmi oceňujem to, že Chorvátčina bola v knihe preložená do SJ (tieto viac jazyčné vsuvky v iných knihách ma vedia rozladiť). Rovnako sa mi veľmi páčia obálky jednotlivých kníh a ich názvy.
Na záver môžem s kľudným svedomím napísať, že tento diel bol z určitého pohľadu fakt plný zvratov, neuveriteľných scén, nad ktorými aj po dočítaní stále krútim hlavou...
"Frankie, Frankie mám doma celú Vašu zvieraciu sériu, mám ešte skúsiť Kukučku?"

02.03.2024 1 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

"Vo svete, kde každý zaručene dostane to, čo potrebuje, nie každý dostane to, po čom túži."
V druhom románe zo série Žatva smrti, sa odvíja zložitý a strhujúci príbeh o moci, etike a honbe za nesmrteľnosťou.
Príbeh pokračuje tam, kde prvá časť Kosec skončil. Sledujeme z prvej časti známe postavy Citru Terranovu, Rowana Damischa a novú postavu Greysona Tollivera, ktorí sa pohybujú v komplikovanom svete koscov, stretávajú sa so spojencami aj nepriateľmi a toto všetko sleduje pokročilá, vševediaca umelá inteligencia známa ako Nimbus. Nimbus ovláda každý aspekt civilizácie s takmer dokonalou účinnosťou, zaisťuje mier, prosperitu a spravodlivé rozdelenie zdrojov. Má však zakázané zasahovať do záležitostí úmrtnosti a preto túto zodpovednosť ponecháva na koscov. Keď však v komunite koscov narastá napätie a nepokoj a objavuje sa záhadná a nebezpečná nová frakcia, Nimbus sa ocitá v boji so svojimi vlastnými obmedzeniami. Pomôže Nimbus s riešením týchto problémov alebo sa bude len prizerať, ako dokonalosť upadne?

Opäť som si veľmi užila Shustermanov štýl písania, ktorý je strhujúci, provokujúci a plný napätia. Autor majstrovsky spája pútavé postavy, zložité budovanie sveta a aktuálne témy, aby vytvoril nezabudnuteľný príbeh. Cesta každej postavy je plná osobných dilem a emocionálnych skúšok, ktoré ich nútia konfrontovať sa s etickými dôsledkami ich rozhodnutí. Puto medzi Citrou a Rowanom je stále silnejšie, pretože obaja čelia vlastným bojom, rozpolteným medzi povinnosťou a osobnými túžbami. Jedna zo silných stránok románu spočíva v jeho schopnosti spájať filozofické otázky s rýchlou akciou. Zatiaľ čo postavy zápasia so svojimi rolami a s výzvami, čitatelia sa vydajú na cestu, ktorá ich núti k zamysleniu: Čo sa stane, keď sa moc sústredí v rukách niekoľkých jednotlivcov? Môže vševediaca entita skutočne zostať oddelená od záležitostí ľudstva?
Či už ste fanúšikom sci-fi alebo si jednoducho radi vychutnáte kvalitne spracovaný a intelektuálne podnetný príbeh, „Nimbus“ si musíte prečítať.

25.01.2024 4 z 5

Riján Riján Iveta Pernišová

Iveta Pernišová - ANARCHORANCE a RIJÁN
Tri planéty, tri osudy, jeden nepriateľ...
Tieto slová si prečítate na nádhernej obálke famóznej knižnej série od slovenskej autorky Ivetky Pernišovej, ktorá tento YA sci-fi román napísala tak dobre, že aj ja (žena v strednom veku) som sa od neho nevedela odtrhnúť a užívala som si každú jednu stránku.
"Vo co gou?"
Príbehom nás sprevádzajú viaceré hlavné postavy:
Lyra pochádza zo Zeme a spolu so súrodencami a ďalšími vybranými pozemšťanmi je unesená mimozemskou civilizáciou na planétu Anarchorance, kde sa nachádza komplex, v ktorom prechádzajú začleňovacím procesom, ktorého každý stupeň je ukončovaný skúškou. Tu Lyra podstupuje tvrdý tréning, zmietaná zlosťou a svojimi túžbami a zároveň sa dozvedá, prečo boli unesení, a aké plány s nimi na Anarchorance majú. Svojská, tvrdohlavá Lyra má však svoje vlastné plány... No sú to naozaj dobré plány?
V druhej dejovej linke sledujeme osud Neriata (syna vysokého funkcionára) Shade, ktorý pochádza z planéty Anarchorance. Práve on dostáva od kráľovnej poverenie odísť na planétu, odkiaľ každý uteká - Riján. To s čím sa tu "stretne" nepočítal, hoci vedel že Riján je smrteľný a nebezpečný. Sám Shade v sebe objaví niečo o čom nemal tušenie. Otázka je: pomôže to jemu a ostatným prežiť, alebo ho to zabije? A naozaj je najväčšia hrozba na Rijáne?
A nakoniec tretia dejová linka ktorou nás sprevádza princezná Vanille, budúca kráľovná spoločenstva planét Valakria a Anarchorance. Roky zaľúbená do neriata Shade, ktorá po vládnutí absolútne netúži. Napriek tomu po boku svojej matky, kráľovnej Vinah musí na úplne suchej planéte Valakria čeliť útokom pirátov, ktorí prepadávajú zásobovacie lode s pitnou vodou. Nikto nevie, prečo piráti tieto útoky robia, no Vanille po čase zisťuje že pirátom musí pomáhať niekto z Neriatov... Alebo sa nemohla mýliť viac?
Anarchorance som čítala v roku 2021 a nedočkavo som čakala na jej pokračovanie. No a keď som už mala konečne doma aj Riján, pustila som sa do čítania pekne od prvej knihy. Tento maratón mi trval 3 dni, ktoré stáli za to. Tak neskutočne dobre napísaný príbeh sa nedal pustiť z rúk. Každá postava má svoj osobitý charakter, každou kapitolou sa mi viac a viac dostávali pod kožu. Prostredie, planéty, všetko to "mimozemské" to pre pozemšťana neskutočné, bolo opísané zaujímavo (nemusíte sa obávať dlhých a nudných opisov). Hoci v prvej knihe pre romantiku nie je miesto, v druhej knihe už romantická linka dostáva priestor. A samozrejme som si v príbehu našla to čo ja osobne neskutočne milujem: prekvapenia, neočakávané zvraty, šokujúce odhalenia, napätie...
Ako som spomínala, od prečítania prvej knihy uplynuli 3 roky, no mne sa postavy a ich príbehy už vtedy vryli pomerne hlboko do pamäti. Napriek tomu som si s potešením znovu prečítala Anarchorance a hneď za ňou Riján, pretože to stojí za to!!! Až vyjde tretia časť podstúpim tento maratón opäť, pretože mňa si táto fantasy získala a všetci z nej patria medzi mojich obľúbencov. Autorke Iveta Pernišová , ďakujem že mi umožila návrat do malého-veľkého vesmíru, z ktorého mi spolu s venovaním poslala aj FANIT.
Nielen fanúšikom tohto žánru, môžem knihy len odporúčať.
5 z 5

06.01.2024 5 z 5

Lovec bábik Lovec bábik Roman Horňák

"ONI sa zaujímajú o vaše deti, ale nezáleží im na nich. A to je podstatný rozdiel."
Ako by som zhodnotila novinku z pera Romana Horňáka Lovec bábik?
Odporný príbeh o odporných zverstvách, ktoré páchajú násilníci najhrubšieho zrna... Mnohí predo mnou písali, že túto knihu by si mali prečítať najmä rodičia. Myslím, že by si ju mali prečítať iba po dôkladnom zvážení, či ju naozaj zvládnu. Čítala som ju niekoľko dní, nedala sa prečítať na jeden záťah. Už na strane 65 som mala "knedlík v hrdle" a potláčala som slzy (nie, revala som ako želva) Každou ďalšou stranou som sa utvrdzovala, že toto je zatiaľ najťažšia kniha akú som doposiaľ čítala. Áno, mala som ťažké srdce aj na autora, že sa o sadizme páchateľa(ov) rozpisoval do detailu a mala som v úmysle mu to "zrátať" pri konečnom hodnotení, ale neurobím to. Roman Horňák bez servítky na plné gule píše o tom, že násilníci, sexuálni predátori, úchyláci existujú, žijú medzi nami, a bohužiaľ vďaka internetu, našej zaneprázdnenosti a detskej zvedavosti to majú organizované skupiny zameriavajúce sa na obchod s deťmi pomerne jednoduché.
Ako RH v závere píše, dnešný svet je príliš benevolentný voči násilníkom, že už nežijeme v stredoveku, spoločnosť berie ohľad na ľudské práva... No ONI by mali byť tí poslední, ktorým by akékoľvek práva mali byť poskytnuté.
PS pre RH: Normálne sa začínam báť ďalšieho príbehu. Za príbeh Lovec bábik dávam roztrasenými rukami päťhviezdu cez uslzené oči a "smekám" klobúk
A idem si prečítať nejakú oddychovú krimi napr. od Chrisa Cartera

21.12.2023 5 z 5

Profesori zločinu Profesori zločinu Peter Šloser

Ak sa niekto podujal napísať knihu podľa toho čo sa na Slovensku deje posledných 30 rokov, tak je to práve Peter Šloser. A ako autor sám v knihe spomína, len ťažko sa bude niektorým veriť, že sa práve takéto niečo odohráva(lo) v našom demokratickom štáte.

Profesori zločinu je opäť výborne napísaný príbeh. Tento krát sa správni chlapci Pilát a Michel pod vedením Jula Tvrdého pustia do vyšetrovania odloženého prípadu spred 10 rokov. Vŕtať sa v prachom zapadanom prípade vraždy mafiána, zo začiatku vypadá ako celkom "bezpečná" práca, až kým Tvrdého tím začne odhaľovať pravdu. Podsvetie, ktoré je úzko prepojené so skorumpovanými policajtami a politikmi na najvyšších miestach sa neštíti naozaj ničoho.

"Korupcia a zločin spájali policajné elity páchajúce trestnú činnosť sofistikovaným spôsobom."

Knihu som prečítala za pár hodín, no priznám sa, že som si počas čítania dávala pauzy, tak som sa vedela hnevať nad špinavosťami, ktoré sa neustále rodili v hlavách Kaspera, Vaška a Barbera (toho nenávidím najviac). Pár dní pred vydaním "Policajného spisu 6/2023" Profesori zločinu som bola na besede s Petrom Šloserom, kde v diskusii zazneli slová ako vznikla táto kniha a tak som si oveľa viac uvedomovala, aký koniec bude mať tento príbeh. Po dočítaní mi bolo na duši veľmi smutno, vlastne ešte stále mi smutne je. Máme tu na Slovensku reálnych Profesorov zločinu (čo je na zaplakanie), ale máme tu aj Slovenského Corradu Cattaniho - síce už vo výsluhovom dôchodku, ale vďaka jeho knižným "policajným spisom" môžeme my čitatelia nazrieť do sveta, ktorý autor naozaj pozná. Túto a aj ostatné jeho knihy by si mali naozaj prečítať všetci, nech sa ľudia zamyslia...

20.10.2023 5 z 5

Zámok Zámok Jakub Mišči

prosím o prepáčenie, nemôžem inak...
Príbeh Zámok som chvalabohu dočítala pomerne rýchlo, vďaka tomu že mal iba 270 strán. Prvá tretina knihy bola taká nemastná / neslaná, ale postupne sa príbeh rozbiehal až... až odrazu Dum, Dum, Bum, čím som bola bližšie k záveru, tým viac som zostávala v nemom úžase čo za hlúposť čítam. Od strany168 sa ma snažil autor stiahnuť do multivesmíru plnom prelínajúcich sa svetov aké vytváral v rokoch 1978 -1986 najznámejší autor hororov "Štefan Kráľ" ale bol to len taký "čínsky fake", ktorý sa ťahal až do konca.
Autor ma nedokázal presvedčiť, ani udržať moju pozornosť, naopak som sa veľmi tešila z toho že som túto knihu vôbec dočítala do konca, lebo som fakt bola zvedavá ako sa toto dá ukončiť. Na záver len použijem citát z Pelíškov: "Přitom taková blbost..."

05.09.2023 odpad!

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

"Kvôli tomu, že urobili správnu vec, stratili všetko: domov, rodinu, prácu, celú minulosť..."

1. Keď sa v priemyselnom parku nájde bezvládne telo muža, ktorý bol umučený najhorším možným spôsobom, na scénu prichádza detektívka Kim Stoneová. Po tom čo sa Kim stretne s rodinou obete, vytuší že niečo nie je v poriadku. Rodina o pár hodín zmizne.
Nasledujúci deň je Kim privolaná k ďalšej umučenej obeti. Čo majú spoločné?
"Tajomstvo, ktoré chránia niektorí policajti..."
Ako obetí pribúda, Kim stojí tvárou v tvár klamstvám. Musí nájsť vraha, ktorý svoje obete z nejakého dôvodu mučí a odhaliť šokujúcu pravdu, aby ho dokázala zastaviť skôr ako znovu zaútočí.

2. Novinárke Tracey Frostovej je "podsunutý" prípad domáceho násilia, ktorý má byť v priebehu pár dní na súde. Polícia už nemá v rukách žiadne "tromfy" a páchateľ sa zrejme dostane na slobodu. Ale... Tracey sa pustí do písania článkov o obeti a vlastného vyšetrovania s prekvapivými výsledkami.

Opäť som si UŽILA SKVELÚ krimi z pera Angely Marsons!!! Postavy sú brilantné, dej pútavý, napätie sa dá krájať (nie je pre slabé povahy!). Autorka sa v každej knihe zameriava na témy, ktoré rezonujú v spoločnosti. Tento krát sú v hľadáčiku osoby v programe na ochranu svedkov. Ľudia, ktorí sa rozhodli urobiť v živote správnu vec a svedčiť... ale za akú cenu?
Úžasná bola aj postava Tracey Frostová, ktorú fanúšikovia poznajú ako fakt veľmi otravnú novinárku, na v tomto príbehu ju spoznáme aj z iného uhla.
Angela Marsons je skrátka KRÁĽOVNÁ súčasnej krimi! Ak raz urobíte k jej tvorbe krok, vezme Vás na divoké jazdy a vy budete netrpezlivo čakať na ďalšie pokračovanie.
Let´s go milovníci krimi, toto stojí za to!

04.09.2023 5 z 5

V  nesprávnom čase na nesprávnom mieste V nesprávnom čase na nesprávnom mieste Gillian McAllister

"Záleží na tom, prečo sme takí, akí sme, a ako sme sa takými stali? Alebo stačí, že sme?"

Bola som v správny čas na správnom mieste keď som natrafila na recenziu, ktorá ma tak navnadila, že som sa hneď pustila do čítania tohto nápaditého príbehu. Príbehu, kde nie je žiadne zajtra, ale včera...

Keď v jednu sobotnú októbrovú noc Jen čakala v okne, kým sa jej syn Todd vráti domov, stala sa svedkom toho ako jej doposiaľ bezproblémový, vždy veselý syn zavraždil neznámeho muža.
Jen spolu s manželom Kellym sú nešťastní, uvedomujú si, že Todd si v okamihu zničil budúcnosť. Ale prečo to urobil? Prečo mal pri sebe nôž? A kto je obeť?
Keď sa Jen po nočnej udalosti ráno zobudí zistí, že je piatok. K vražde ešte nedošlo (ak nie je blázon), možno existuje šanca jej zabrániť. Nasledujúce ráno je štvrtok. Ak sa Jen nemýli tak zajtra bude streda a potom? Potom čo? Takto to pôjde naspäť do minulosti donekonečna? Prečo sa to deje? A ako to zastaviť? Jen si uvedomí, že uviazla v časovej špirále, ktorá ju ťahá stále hlbšie do minulosti. A práve niekde tam leží spúšťač Toddovho hrozného zločinu... jej úlohou je ho nájsť a zabrániť tomu, aby sa stal.

Nehľadajte v tomto príbehu vysvetlenie ako sa Jen podarilo cestovať v čase do minulosti, to vôbec nie je podstatné (ani vysvetlené). Gillian McAllister nám v príbehu skôr ukazuje, ako zdanlivo nevýznamné detaily ktorým nevenujeme pozornosť, môžu viesť k tragickej udalosti.
"V živote myslíme iba na to zlé, čo sa nám stalo. Ak sa niečomu o vlas vyhneme, ani si to neuvedomujeme."
Presne takéto príbehy mám rada, a kniha V nesprávnom čase, na nesprávnom mieste je ako puzzle, ktorého kúsky začnú do seba zapadať.
Odporúčam tým, ktorí hľadajú jedinečne vyrozprávaný tajomný príbeh.

31.08.2023 5 z 5

Drevo Drevo Jeroen Brouwers

Eldert Haman prichádza do internátneho kláštora ako učiteľ nemčiny. Zo začiatku býva v hosťovskom dome, dva krát do týždňa môže opustiť brány kláštora a jazdiť na svojom bicykli... Je tak trochu outsider, pretože nikdy nechcel byť mníchom, no napriek tomu sa nakoniec stal jedným z nich. V okamihu ako zložil sľub, prichádza o slobodu, o svoj bicykel, obľúbené knihy a čo je najhoršie: je svedkom psychickej, fyzickej šikany a sexuálneho násilia, ktorého sa predstavení kláštora dopúšťajú na svojich zverencoch. Čo s tým môže urobiť?
"Ujsť kade ľahšie. To som mal spraviť. Zavrieť za sebou dvere. Dovidenia a pokoj s vami všetkými. Prečo som to nespravil?"
Drevo je strašidelná kniha, ktorá ukazuje na frustráciu pochádzajúcu z celibátu, na excesy ku ktorým dochádza v uzavretých komunitách cirkvi, o zneužívaní detí a ničení ich životov.
Prečítala som ju na za jeden deň, no nie preto, že by sa nedala pustiť z rúk. Ale preto, že som s istotou vedela, že ak ju raz odložím, už sa k nej nevrátim.
Nepáčil sa mi štýl akým bola kniha písaná. Miestami som sa strácala v štruktúre knihy v spôsobe stavby viet. Bol to jeden dlhý monológ, občas prerušený dialógmi, ktoré som v texte musela hľadať... Žiadne interpunkčné znamienka, ktorými sa v texte vyznačuje priama reč, citované slovo... Neskutočne ma rozčuľoval aj samotný Eldert Haman alias brat Bonaventura, ktorý sa vôbec nesnažil uniknúť svojmu osudu. Alebo som sa len nedokázala vžiť do jeho kože?
Každopádne Jeroen Brewers dokázal verejnosti odtajniť kláštornú atmosféru v ktorej až priveľmi často chýbal kyslík.

25.08.2023 3 z 5

Skrinka času Skrinka času Nikki Erlick

Plnohodnotný život s akoukoľvek dĺžkou.

Vo všedný deň, v každej krajine, na každom kontinente, každému obyvateľovi staršiemu ako 22 rokov "prišla" drobná drevená skrinka. Ibaže tieto skrinky boli iné. Každú z nich zdobil jednoduchý nápis.
"Vnútri Ťa čaká tvoja miera života."
A od tohoto dňa, každé nasledujúce ráno si každý človek na prahu 22 rokov nájde svoju skrinku času. Kolektívne šialenstvo, zvedavosť a množstvo nezodpovedaných otázok väčšinu ľudí prinúti k tomu aby si svoju skrinku dobrovoľne otvorilo. Aké to bude mať následky?
"Vtedy ešte nikto nechápal čo tá miera skutočne znamená."

Skrinka času je príbeh, ktorý vás prinúti sa zamyslieť. Nikki Erlick vo svojom debutovom románe plnom emócií ma vtiahla do deja. Dostala sa mi do rúk práve v čase, keď si aj moja mama otvorila svoju skrinku času a našla v nej krátky povrázok. O to intenzívnejšie som prežívala osudy ôsmich ľudí, ich radosť, ale aj smútok, strach či úzkosť. A aj "vďaka" tejto knihe a načasovaniu "lahšie" zvládam súčasnú situáciu.

"Aj keď nedokážeme ovplyvniť niečiu dĺžku života, môžeme vplývať na jeho kvalitu."

"Chce to skutočne veľkú dávku sily neprestať bojovať, ibaže niekedy zabúdame, že aj odísť si vyžaduje tiež veľkú dávku sily."

Pre mňa zostane tento príbeh nezabudnuteľný.

21.08.2023 4 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

(SPOILER) "Minulost nikdy nezůstává minulostí."

Príbehy Kim Stoneovej sú čím ďalej, tým lepšie. 8 kniha Skryté karty, rozhodne patrí doposiaľ k najlepším, ktoré som čítala. Tentokrát sa dej odohráva v prestížnej škole Heathcrest. Tu študuje iba elita Britskej spoločnosti, budúci lekári, právnici, špičkový športovci či politici, ale aj potomkovia nechutne bohatých či šľachtických rodov.... A práve na pôde tejto inštitúcie, ktorej VEĽMI záleží na dobrom mene dôjde k úmrtiu "problémovej" 13 r. študentky. Všetko na prvý pohľad vyzerá na sebevraždu, a tak by sa táto udalosť i uzavrela, keby na miesto činu neprišla Kim a "hups" všimne si to, čo iným očiam uniká a zo sebevraždy je odrazu vražda. Kim a jej tím čaká neľahká úloha. Heathcrest sa považuje za inštutúciu, ktorá produkuje nadradených jedincov. No Kim cítila, že Heathcrest len vyvoláva v ľuďoch pocit nadradenosti.

"Dokonalost není opravdová. Je to jen slupka, pod kterou se schováva ošklivost."

Zdá sa, že hierachia v škole sa ničím nelíši od iných škôl, aj tu sú 4 kluby kam by chcel patriť skoro každý. No sem sa dostanú len Tí, ktorým príde pozvanie. Pozvanie, ktoré z Vás urobí člena "jednej karty" na zvyšok života. A "Karta se neodmítá!"

Výborná a pre mňa nová zápletka vsadená do prostredia internátnej školy, ktorá má svoje temné tajomstvo. Aj v tejto knihe si autorka zobrala do hľadáčika ďalšiu tému: Ľudskú náturu Potreba niekam patriť sa počíta medzi najzákladnejšie procesy utvárania osobnosti. Všetci patríme k nejakej skupine, či je to rodina, priatelia, kolegovia, cirkev... Máme potrebu byť súčasťou niečoho väčšieho, než sme my sami. No čo sa stane, ak dieťa vstúpi do skupiny, ktorá začne na neho vplývať a tvarovať z neho jedinca podľa svojich pravidiel? Môže spáchať vraždu i dieťa?

"Existují vůbec zlé děti a bylo by toho nějaké schopné?"

Odporúčam prečítať Skryté karty aby ste sa dozvedeli, ako ďaleko niektorí zašli, aby ochránili svoje najtemnejšie tajomstvá.

07.05.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

(SPOILER) Keď zomriete, prestanete existovať a rovnako všetky vaše emócie... všetko vnímanie. Už necítite bolesť... ani lásku, ani hnev, ani ľútosť, ani previnilosť, ani hanbu... Akonáhle ste mŕtvy, utrpenie končí. Trpia tí, ktorí tu po vás zastanú.

Predstavte si, že ste v bezpečí svojho domova, uprostred noci, v teplej posteli, keď vám príde SMS v ktorej Vám niekto z neznámeho čísla pošle správu. Nie jednu, nie dve... V prvej Vám položí otázku na ktorú viete odpoveď len vy. Že by hlúpy fór od niekoho známeho? Následne sa predstaví ako Mentor, svojho druhu učiteľ, ktorý Vám chce dať 3 lekcie:
Prvá lekcia bude o strachu
Druhá lekcia o bolesti
a až konečne pochopíte čo tieto dve lekcie znamenajú poučí vás o smrti.

"Detektív Hunter, veríte, že existuje diabol? Pýtam sa preto, že pokiaľ neveríte... možno zmeníte názor, až sem prídete."
Robert Hunter a jeho parťák Carlos Garcia sú povolaní k najdesivejšiemu miestu činu aké za svoju kariéru navštívili. Po návrate z obhliadky miesta vraždy, dostanú od súdnej lekárky správu. V obeti sa našiel odkaz. Jeden verš:
"Pre tieto oči nebude nikdy nikto tak dokonalý ako ty."
Čo to znamená?
Keď čoskoro dôjde k ďalšej vražde, aj keď iným spôsobom a s pokračovaním "básne", Hunterove obavy sa naplnia. Všetko nasvedčuje tomu, že ide o "prácu" sériového vraha.
Robert Hunter a Carlos Garcia idú opäť vytvárať bezpečnejší svet pre všetkých a dolapiť šialenca, ktorý sa živí strachom obetí.
O zápletke sa viac rozpisovať nebudem, kto má tento žáner rád, si príde na svoje.

Neuveriteľne zvrátený psychologický triler, popretkávaný smútkom, pomstou, adrenalínom, s viacerými obeťami a vyšinutým jedincom. Chris Carter je skrátka vynikajúci rozprávač návykových, desivých príbehov, ktoré aj keď sú akokoľvek zvrátené a šokujúce, Vás vtiahnu do deja, a aj keď nechcete, musíte pokračovať v čítaní, pretože musíte vedieť prečo? ako? Príbeh je od prvých strán plný napätia, nie je tu miesto kde si vydýchnete.
No príbeh nesie v sebe aj posolstvo: kam až môže zájsť (pre niekoho) len vtip, ktorý neskôr zničí veľa životov.
Chris Carter opäť dokázal napísať príbeh, ktorý ma chytil a nepustil...

20.03.2023 5 z 5

Dym v očiach a iné lekcie z krematória Dym v očiach a iné lekcie z krematória Caitlin Doughty

"Pozrieť sa smrti priamo do tváre nie je vôbec ľahké. Nechceme to zažiť a preto si zoči-voči realite umierania radšej zaväzujeme oči. Lenže nevedomosť nie je sladká, ale hrozivá."

Sme smrteľní, akokoľvek sa nám to nepáči a akokoľvek to vytesňujeme. Sme opantaní dlhovekosťou a niektorí z nás by chceli žiť večne. Odmietame prijať starnutie a tým blízkosť smrti až do takej miery, že sa klameme a podstupujeme omladzovacie kúry či plastické operácie, chceme byť večne mladí a krásni.

"Nikoho neprekvapí, že lekárske fakulty produkujú hlavne zástupy plastických chirurgov a rádiológov. Čo sa dá robiť, aby sme rýchlo starnúcej populácii v našej krajine zabezpečili dostatok geriatrov? Nič. Na to je už neskoro."

Ars moriendi (Umenie umierať) pre moderný svet. Tak by som charakterizovala útlu knižku Dym v očiach. Cailtin Doughty, pracovníčka v pohrebnom ústave, otvára čitateľovi 13-tu komnatu a vpúšťa ho dnu, aby mu ukázala ako to funguje tam, kde začína naša posledná cesta. Téma ktorá je aj v mnohých Slovenských rodinách stále tabu. Ruku na srdce, kto z nás sa zaoberá smrťou resp. tým čo s nami bude keď vydýchneme naposledy? Koho z nás napadlo riešiť s blízkymi ako si predstavujú / predstavujeme svoj odchod?
Použijem citát z blogu A. Harárovej, ktorá napísala: C.G. Jung povedal, že ak niekto pred štyridsiatkou myslí na svoju smrť príliš často, môže to byť za určitých okolností patologické. Ale ak niekto po štyridsiatke nemyslí na svoju smrť vôbec, je to patologické určite.

A práve táto kniha Vás privedie k myšlienkam smrti. Síce je z amerického prostredia (San Francisco, L.A.) ale nie je nám až tak vzdialená. Cailtin Doughty nás prevedie obdobím, kedy po prvý krát prekročila prah krematória kde začala žiť život obklopená mŕtvolami. Bez servítky rozpráva ako funguje krematórium, balzamovanie, hovorí o iných kultúrach, ich rituáloch spojených so smrťou. Odhaľuje strach, ktorý máme zo smrti a dôvod prečo. Svojim rozprávaním sa snaží dnešných ľudí naučiť, že smrť by mala byť vnímaná ako prirodzený a nevyhnutný výsledok života.

"Ľudské bytosti nepatria medzi obľúbencov prírody. Sme len jedným z mnohých živočíšnych druhov, na ktorých príroda bez rozdielu uplatňuje svoju silu."

Nie je to ľahká téma, ale je napísaná vecne a zrozumiteľne. Autorka touto knihou chce prelomiť tabu smrti a snaží sa aby ľudia porozumeli procesu konca života. Jej jazyk nie je pre citlivé povahy, niektoré opisy sú skutočne zarážajúce a vzbudzujú odpor, no nie sú neúctivé. Iba priamo a vecne opísané. Vďaka práci a skúsenostiam v pohrebníctve si uvedomila ako sa smrť stala veľkým biznisom, ako sú rodiny vynechávané z poslednej fázy života našich najbližších.

"Ticho smrti a cintorína nie je trestom, ale odmenou za dobre prežitý život."

14.03.2023 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

2 dni strávené v spoločnosti Harryho Hola. Začala som, ako je u mňa zvykom pekne po poriadku... a pustila som sa do zoznamovania s toľko oslavovaným hrdinom od Jo Nesbo. A priznám sa, že som sa zo začiatku aj hnevala. Napätia v príbehu v prvej polovici nebolo ani za mak, aspoň že som sa v množstve opisov čo to dozvedela o osídlení Austrálie a živote domorodého obyvateľstva - čo bolo zaujímavé, ale ja som sa pustila do detektívky, či? Rovnako dynamike príbehu uberali aj opisy Harryho života, či jeho spomienok na udalosti dávno minulé. Aj napriek frflaniu počas čítania som sa nevzdala a konečne, síce až v poslednej tretine knihy som "bola odmenená". Manikúra to prežila bez ujmy, ja tiež, tak idem na Švábov.

13.03.2023 2 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

"Všetci sa pýtajú, aký zmysel má život, ale nikto sa nepýta, aký zmysel má smrť."
Je 15:21 keď sa to všetko začalo... Banková lúpež, kde lupič dá 25 sekúnd personálu na to by otvorili sejf a odovzdali mu peniaze. Inak zabije jedného zamestnanca. Lupič dostane "svoje" peniaze, zostáva mu iba utiecť, no svoj útek sa rozhodne odsunúť, len aby mohol zastreliť zamestnankyňu banky, pretože vedúci pobočky potreboval na vybratie peňazí so sejfu o 6 sekúnd viac...
"Prísť o život nie je to najhoršie, čo sa môže človeku stať. Najhoršie je stratiť to, pre čo žijete."
Aby mohol Harry Hole pracovať na riešení prípadu vraždy svojej bývalej kolegyne (3. kniha v poradí), požiadal o návrat z tajnej služby späť na oddelenie vrážd. A tak sa ocitá v tíme Rune Ivarssona, ktorý vyšetruje prípady bankových prepadnutí.
"Spravodlivosť je ako voda, vždy si nájde cestičku."
No, aby príbeh nebol taký fádny namiešal Jo Nesbo do života Harryho jedno stretnutie s bývalou "láskou" Annou, s ktorou sa po rokoch stretne u nej v byte. Ráno sa Harry zobudí s "kocovinou" a totálnym oknom. Že by opäť začal s alkoholom?
No ešte horšie zistenie je, keď sa Harry dozvie, že Anna bola nájdená vo svojom byte mŕtva. Harry sa ocitne v zložitej situácii. Vyšetriť prípad údajnej samovraždy bez toho aby sa priznal, že v inkriminovaný večer z ktorého si nič nepamätá strávil s Annou.
"Všetci ľudia majú potrebu odpykať si trest. Ide o harmóniu, o životne potrebnú rovnováhu v duši. Tejto rovnováhe hovoríme morálka."
Priznávam táto knižná séria, ak ste menej trpezlivý a čítate ju po rade, vás môže odradiť, no príbeh od príbehu je lepší. Aj keď mi Harry Hole ešte neprirástol k srdcu tak ako napr. starnúci mizantrop s geniálnym mozgom Maarten S. Sneijder od Andreasa Grubera - dúfam, že sa v ďalších príbehoch zblížime. Hoci Jo Nesbo rozpútal v príbehu dva nezvyčajné prípady, a zo začiatku mala kniha rýchle tempo, s pribúdajúcimi stranami som mala pocit zbytočného naťahovania a zvratov, ktorých bolo podľa môjho vkusu príliš, až sa vytratilo to čaro napätia a ja som knihu IBA dočítala. No napriek tomu ma viac ako samostatné vyšetrovanie prípadov zaujal osobný život Harryho a tiež jeho túžba vyšetriť prípad vraždy kolegyne Ellen za každú cenu. A práve aj vďaka postave Toma Wallkera sa určite pustím do ďalšieho pokračovania knižnej série HH.
"Ak má človek predať svoju dušu, je dobré vedieť komu ju predáva."

13.03.2023 3 z 5

Nikto ma tam nevidel Nikto ma tam nevidel Vera Kurian

Zoznámte sa s Chloe Sevreovou, nadanou študentkou psychológie, ktorá získala štedré štipendium na univerzite vďaka nezvyčajnej klinickej štúdie pod vedením renomovaného psychológa Dr.Leonarda Wymana. Práve on na univerzitu prijal do programu 7 študentov vrátane Chloe, ktorí boli diagnostikovaní ako psychopati. No Chloe si nevybrala univerzitu kvôli štipendiu, ale preto aby sa mohla krvavo pomstiť staršiemu študentovi univerzity Willovi Bachmanovi. Má na to Chloe motív, alebo "iba" psychopatický dôvod?
Tik, tak, tik tak... školský rok začína a Will Bachman má už len 60 dní života...
No v priebehu prvých dní na univerzite niekto začne zabíjať študentov z programu Dr. Leonarda Wymana. A hoci sú identity skúmaných študentov z programu utajené, nastávajúce okolnosti ich dajú dokopy. Chloe sa tak s 2 spolužiakmi z programu snaží prísť na to, kto a prečo na nich poľuje. No môžu si navzájom dôverovať? Prežije niekto z nich?
Hoci príbeh vyzeral sľubne, "sánka mi z neho nepadla". Psychopatka ako hlavná "hrdinka", ktorá je manipulatívna, nedôverčivá a podľa potreby mení svoju osobnosť tak, aby dosiahla svoj cieľ nebola dobre vykreslená, rovnako ako aj ďalšie postavy - žiadna hĺbka, čo je škoda. Zbytočne pritiahnutá za vlasy bola aj metóda vraždy založená na magnetickej rezonancii, ktorá hoci je kreatívna, je prakticky náročná a komplikovaná. A samotný záver príbehu radšej nehodnotím. Na záver použijem už len citát Bohumila Stejskala, ktorý pozná snáď každý: "Nečteš, nevíš."
Ja už viem že toto nebola moja šálka kávy.

13.03.2023 2 z 5

Sudcov zoznam Sudcov zoznam John Grisham

"Nebál sa, že bude musieť zaplatiť vysokú cenu, ak ho chytia. Skôr sa bál, že bude musieť prestať."
John Grisham sa opäť rozhodol napísať právny triler s hrdinkou Lacy Stolzovou, vyšetrovateľkou z Rady pre sudcovskú etiku, ktorá jedného dňa prijme sťažnosť na uznávaného sudcu Rossa Bannicka. Tajomná žena - Jeri, sleduje každý sudcov krok a odhalila sériu vrážd, ktoré za 20 rokov spáchal, podľa zoznamu, ktorý si vytvoril. Pozná motív a pozná metódu vrážd... Bannick je inteligentný, trpezlivý a zatiaľ mal stále náskok. Jeho vášeň pre technológie, bezpečnosť, sledovanie a v neposlednom rade postavenie sudcu robia z neho nebezpečného predátora. Lacy Stolzová sa s kolegom púšťajú do vyšetrenia sťažnosti, no Jeri medzitým z nepochopiteľných dôvodov urobí niečo, čím vystaví smrteľnému nebezpečenstvu seba aj Lacy.
Ross Bannick sa vydá na lov po osobe, ktorá doposiaľ na jeho zozname nebola a vie toho veľa!!! Slučka sa pomaly sťahuje, začína sa hra na mačku a myš. Kto prežije?
"Keď niekoho zavraždíš, urobíš desať chýb. Ak si spomenieš na sedem, si génius. Kde to len čítal? Akú chybu urobil? Čo sa stalo? Musí to zistiť."
Ross Bannick doteraz žil v presvedčení, že nikdy nebude nútený plánovať odchod.
Sudcov zoznam je samostatný príbeh, (no ak sa chcete "zblížiť" s Lacy Stolzovou) siahnite aj po knihe Svišť. John Graham napísal príbeh, bez množstva vedľajších postáv a komplikovaných zápletiek, či absurdných situácií, takže sa ľahko číta, no napriek tomu v ňom nechýba dávka napätia. Tempo je skôr pomalšie, takže som si pri čítaní príbehu oddýchla.
Ak ste fanúšik Johna Grishama a baví vás opis honby na trpezlivého a vytrvalého sériového vraha, tento príbeh si nenechajte ujsť.

13.03.2023 5 z 5

Jako stín Jako stín Helen Fields

Sleduje, precízne plánuje a "zbiera" svoje obete. Prečo? Na aký účel? Doposiaľ bol nikým nevidený, Ako tieň... Je trpezlivý, pripravený v správny čas zaútočiť, nočná mora, ktorú nikto nechce zažiť.
Fergus zamkne svoje obete do domu bez okien, bez nábytku a núti svojich "hostí" hrať s ním jeho hru. Pravidlá sú jasné: nehráš - zomrieš. Fergus nemá čo stratiť, oni hrajú o všetko.
Vyšetrovací tím v Edinburku po vražde Angely a únose Elspeth, povolá na výpomoc americkú forenznú psychologičku Connie Woolwineovú, ktorá má vypracovať profil páchateľa a londýnskeho inšpektora Brodieho Baardu. Spolu hľadajú spoločné znaky obetí, aby odhadli páchateľove kroky, keď dôjde k ďalším únosom. Rôznorodosť unesených obetí situáciu profilovania páchateľa znemožňuje, vyriešiť tento prípad nebude jednoduché.
Začal sa boj s časom...a všetci ho majú žalostne málo.
Uprednostňujem temnejšie trilery a Helen Fieldsová presne týmto príbehom trafila do čierneho. Mysteriózny thriller Jako stín je samostatný príbeh, v ktorom prepína medzi postavami vyšetrovateľov, Fergusa a jeho obeťami. Z pozície čitateľa od prvej strany viete kto je páchateľ, no nepoznáte úplné dôvody jeho správania. Spôsob ako sa autorka s vami pohráva a dávkuje Vám napätie, vás núti čítať ďalej a premýšľať: čo chystá Fergus - tento skutočne desivý muž- urobiť? Postava záporáka Fergusa je skrátka originálna. Autorka rozhodne vie, ako vytvoriť darebáka z ktorého Vám naskakujú zimomriavky. Vpustí vás do jeho hlavy, aby ste zistili ako funguje dysfunkčná myseľ, ako si vyberá korisť, prenasleduje a pozoruje. Desivé...
Ďalších účinkujúcich - drzú, priamočiaru Connie a jej protipól stereotypného Anglického "suchára" som si obľúbila ihneď. Chémia, ktorú je medzi nimi cítiť a tiež vzájomná dôvera mi pripomínala dve postavy zo 6 dielnej knižnej série "Dokonalá" od Helen Fields.
Toto je skrátka strhujúce a mrazivé čítanie, pri ktorom sa musela vedieť čo sa stane na nasledujúcej strane a patrične som počas čítania zanedbala domáce práce.
Som zvedavá, čo ďalšie si Mrs. Fields pre nás nachystá nabudúce.
"Když přijde smrt, zmizí veškeré následky."

13.03.2023 5 z 5

Zvuk zla Zvuk zla Vincent Kliesch

(SPOILER) "Ak chceš niečo urobiť nepozorovane, urob to na verejnosti. S najväčšou samozrejmosťou a pred očami všetkých."

Forenzný fonetik Matthias Hegel sa u svojho lekára dozvedá že musí okamžite podstúpiť operáciu, inak sa nemusí dožiť nasledujúceho dňa. Práve keď sa chystá na operáciu, zavolajú mu zo Spolkového kriminálneho úradu vo veľmi dôležitej veci. Na polícii majú svedka v prípade vraždy, ktorý nie je veľmi spoľahlivý.
Keď sa tínedžer Silvan Berg vracia po 3 rokoch strávených na psychiatrickom oddelení domov, na nádvorí rodinnej vily ho upúta motýľ, ktorého natočí na mobil - ukáže ho milovanej mame, teší sa. No túto idylku pretne výkrik a Silvan vidí ako jeho matka padá z okna 3 poschodia. Marí sa mu, že v okne zbadal otcovu siluetu... Zabil mu mamu jeho despotický otec Berg? Na policajnej stanici Silvan nahlási vraždu, no jeho výpoveď neberú veľmi vážne, naopak.... nie, to už neprezradím.
Hegel bez váhania odchádza z nemocnice a riskuje vlastný život, ktorý visí doslova na vlásku, aby objasnil prípad. On jediný totiž Silvanovi verí.

"Kto bojuje s nespravodlivosťou v malom, nedovolí jej vzniknúť vo veľkom."

Štvrté pokračovanie série Auris, je 220 stranová jednohubka ktorej dej sa odohráva počas jedného dňa. Je tu zopár napínavých momentov, predvídateľný dej, ktorý je okorenený zvratmi, no aj tak som bola v závere prekvapená. To že je v príbehu aj niekoľko nereálnych situácii je OK, veď som čítala Fitzeka.
Okrem pôvodných postáv z predošlých dielov sa tu objaví aj zopár nových tvári, ale nie je ich tak veľa aby ste sa nevedeli zorientovať. Spoznáme tiež inú stránku Hegela, ktorý riskuje svoj život aby pomohol Silvanovi.
Knižná séria Auris je pre mňa lákadlom najmä preto, že akustické javy vyskytujúce sa v knihe skutočne fungujú presne tak, ako sú opísané.... A to je naozaj fascinujúce. Matthias Hegel opäť vďaka svojim metódam dokáže vyriešiť aj ten najkomplikovanejší prípad... a či Hegel prežije aj tento štvrtý diel? To sa dočítate v príbehu Zvuk zla.
Ja som si pri tejto knihe oddýchla počas víkendu a príbeh z pera dvojice Kliesh a Fitzek ma nesklamal.

13.03.2023 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø