Sudcov zoznam

Sudcov zoznam https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507280/bmid_sudcov-zoznam-gD3-507280.jpg 4 19 4

Je rešpektovanou autoritou, no na rukách má krv. Lacy Stoltzová, známa z románu Svišť, v minulosti vyšetrovala sudkyňu, ktorá prijímala miliónové úplatky od zločineckého syndikátu. Vtedy len o vlások unikla smrti. Odvtedy prešli tri roky a Lacy sa blíži k štyridsiatke. Práca v Rade pre sudcovskú etiku ju už nebaví a uvažuje nad zmenou. Stretne však záhadnú ženu, takú vystrašenú, že nemá odvahu prezradiť Lacy pravé meno. Jej otca zavraždili pred dvadsiatimi rokmi, policajtom sa nepodarilo prípad vyriešiť. Lenže žena má podozrivého, je ním priam posadnutá, sleduje ho už dvadsať rokov. A popritom odhalila ďalšie obete. Podozrenie však nestačí, ibaže nájsť dôkazy sa zdá nemožné. Ten muž je brilantný, trpezlivý a vždy má náskok pred políciou. Ide o mimoriadne rafinovaného sériového vraha. Vyzná sa vo forenzných vedách, ovláda policajné postupy a čo je najdôležitejšie, pozná zákony. Ide totiž o sudcu z Floridy, ktorý patrí do Lacinej jurisdikcie. Dotyčný sudca si vedie zoznam obetí a cieľových osôb, obsahuje mená nič netušiacich ľudí, ktorí mu niekedy v živote skrížili cestu a nejakým spôsobom sa ho dotkli. Ako môže Lacy začať s vyšetrovaním a neocitnúť sa na jeho zozname. Sudcov zoznam je bezpochyby dosiaľ najmrazivejší román Johna Grishama.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

The Judge’s List , 2021

MiJant
21.01.2024 4 z 5

Podľa komentárov som čakal viac, ale je pravda, že Grisham zase vytiahol novú teóriu vrážd (a vyšetrovaní) podľa svojho zoznamu ľudí, ktorí mu ublížili. Spríjemnenie vám urobí "známa z kauzy indiánske kasíno". Má to rýchly spád a koniec...

Ivan F
30.05.2023 3 z 5

Čakanie na skutočne dobrú knihu od Grishama pokračuje. Sudcov zoznam nie je zlý román, no je tuctový. Je to sterilné stenografické čítanie bez akýchkoľvek emócií a, čo je z môjho pohľadu prúser ako traky, v knihe nie je žiadna postava, ktorej by som držal palce. Všetky postavy sú nudné a nevýrazné, tak isto, ako za posledných desať-dvanásť rokov postavy z Grishamových románov spomínaného obdobia. Kedysi v deväťdesiatych rokoch mal Grisham schopnosť napísať skutočne dobré knihy a Stephen King sa o ňom vyjadril, že John je výborným škrabákom kníh. Škoda, že z výborného spisovateľa (samozrejme v svojom žánri) sa stal spisovateľ dobrý, vlastne priemerný. Mám doma ešte dve iné grishamovky, no vôbec ma neláka ich otvoriť a prečítať si ich. A pritom stále čakám, že ma John ešte raz prekvapí. Obávam sa, že prekvapí, ale negatívne.

Marek.Sc
29.03.2023 4 z 5

Keď sa dostanete na jeho zoznam, máte to spočítané. Je to len otázka času a niekedy veľmi dlhého. A ani nemusíte vedieť, že na ňom ste. Ak sa však vaše cesty skrížili k nevôli výkonného orgánu spravodlivosti, ste mimo. Je trpezlivý a chladnokrvný. A vie ako sa vyhnúť dolapeniu. Netuší, že má protivníka, ktorou je záhadná žena a tá mu ide po krku už mnoho rokov. Má strach a so svojím pátraním sa zverí Lacy, ktorá pracuje v rade pre sudcovskú etiku. Ako však všetko skĺbiť interné šetrenie porušenia sudcovskej etiky a policajného vyšetrovania, keď policajti sú s dokazovaním v nevedomosti. Chladné stopy a odložené prípady zjavne akoby nesúviseli s tými horúcimi a aktuálnymi. Opak je však pravdou. Niekto raz vstúpil na sudcov chodníček a skrížil mu cestu. Dotyčné osoby musia za to zaplatiť.
Kniha má originálny námet. Sudca na druhej spravodlivosti. Možno už bolo napísané veľa kníh o vraždiacich mužoch zákona. Dobrou zápletkou sa javí, že je to sudca. Od začiatku vie čitateľ, kto vraždí. Zaujímavým je ale, spôsob, pohnútky a dôsledky týchto činov. Grishamove podanie spravodlivosti ukazuje, že nie všetci dobrí, sú tí naozaj dobrí.

beata-betsy2310
13.03.2023 5 z 5

"Nebál sa, že bude musieť zaplatiť vysokú cenu, ak ho chytia. Skôr sa bál, že bude musieť prestať."
John Grisham sa opäť rozhodol napísať právny triler s hrdinkou Lacy Stolzovou, vyšetrovateľkou z Rady pre sudcovskú etiku, ktorá jedného dňa prijme sťažnosť na uznávaného sudcu Rossa Bannicka. Tajomná žena - Jeri, sleduje každý sudcov krok a odhalila sériu vrážd, ktoré za 20 rokov spáchal, podľa zoznamu, ktorý si vytvoril. Pozná motív a pozná metódu vrážd... Bannick je inteligentný, trpezlivý a zatiaľ mal stále náskok. Jeho vášeň pre technológie, bezpečnosť, sledovanie a v neposlednom rade postavenie sudcu robia z neho nebezpečného predátora. Lacy Stolzová sa s kolegom púšťajú do vyšetrenia sťažnosti, no Jeri medzitým z nepochopiteľných dôvodov urobí niečo, čím vystaví smrteľnému nebezpečenstvu seba aj Lacy.
Ross Bannick sa vydá na lov po osobe, ktorá doposiaľ na jeho zozname nebola a vie toho veľa!!! Slučka sa pomaly sťahuje, začína sa hra na mačku a myš. Kto prežije?
"Keď niekoho zavraždíš, urobíš desať chýb. Ak si spomenieš na sedem, si génius. Kde to len čítal? Akú chybu urobil? Čo sa stalo? Musí to zistiť."
Ross Bannick doteraz žil v presvedčení, že nikdy nebude nútený plánovať odchod.
Sudcov zoznam je samostatný príbeh, (no ak sa chcete "zblížiť" s Lacy Stolzovou) siahnite aj po knihe Svišť. John Graham napísal príbeh, bez množstva vedľajších postáv a komplikovaných zápletiek, či absurdných situácií, takže sa ľahko číta, no napriek tomu v ňom nechýba dávka napätia. Tempo je skôr pomalšie, takže som si pri čítaní príbehu oddýchla.
Ak ste fanúšik Johna Grishama a baví vás opis honby na trpezlivého a vytrvalého sériového vraha, tento príbeh si nenechajte ujsť.

John Grisham
americká, 1955