Talent na smrť

Talent na smrť https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442840/bmid_talent-na-smrt-Dy6-442840.jpg 4 33 12

Adama Brandta už nič neprekvapí. Ako forenzný psychológ videl a počul všetko, aspoň je o tom presvedčený. Potom stretne Kassie. Tínedžerka s pochybnou povesťou tvrdí, že má znepokojivý talent. Stačí sa jej pozrieť človeku do očí a vie, kedy a ako zomrie. Adam dievčaťu neverí, veď ako by aj mohol. Jedno mu však vŕta v hlave hneď od začiatku. V praxi sa stretol s množstvo psychicky narušených osôb, ibaže toto vyľakané stvorenie nevykazuje známky akútnej duševnej choroby. V meste onedlho začne útočiť sériový vrah a vysvitne, že Kassie pozná detaily. Skúsenému psychológovi intuícia našepkáva, aby si dával na dievča pozor, no aj tak mu uverí. Vôbec si pritom neuvedomuje, aké nebezpečenstvo z takej dôvery pramení.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

A Gift for Dying

matogeminimato
22.11.2023 5 z 5

Tínedžerka Kasiie má,, dar", ktorý je vlastne prekliatim. Ak sa vám pozrie do očí, vie kedy a ako zomriete. Čím hroznejšia smrť, tým väčšiu bolesť v tej chvíli prežíva.
V meste začne útočiť drastický sériový vrah a ako naschvál príde z každou obeťou do styku práve Kassie. Takže vie akou hroznou smrťou umrú. Uverí jej vôbec niekdo? Vďaka svojmu prekliatiu je označovaná ako veľmi problémové dievča. Až raz sa jej ujme forenzný psychológ Adam Brandt,ktorému sa zo svojimi víziami zdôverí....

januska82
27.07.2023 5 z 5

Moja prvá kniha od tohto spisovateľa a teda vôbec nesklamala. Thriller ako sa patrí. Napínavý, chvíľami desivý, ale aj miestami smutný .
Že mal príbeh krátke kapitoly a z pohľadu viacerých osôb, u mňa veľké plus... Kniha sa čítala sama.... Rýchlo a ľahko... Určite neodporúčam osobám s citlivým žalúdkom - niektoré scény vraždy sú popísané dosť podrobne.
Keď som videla počet strán 496, najskôr ma to skoro odradilo (čo by mohlo byt na toľkých stranách popísané???), ale som rada, ze som zmenila názor a do knihy sa pustila.... Neľutujem ani jednu stranu, ktorú som prečítala. Stále sa tam niečo dialo, nebola chvíľa, kde by sa človek nudil.
Určite knihu odporúčam všetkými desiatimi

beata-betsy2310
26.08.2022 3 z 5

"Kdesi vonku sa po Chicagu zakrádal zabijak."

Toto je moja prvá kniha od Arlidgea - samostatný psychologický triler o tínedžerke Kessie, ktorá tvrdí, že jej stačí jeden pohľad do očí človeka a ona vie kedy a ako zomrie. Čím je smrť bolestnejšia a bezprostrednejšia, tým ju Kessie viac cíti. Tento "dar" alebo lepšie to vystihuje slovo prekliatie ju uvrhlo do sociálnej izolácie. Kessie sa zámerne vyhýba očnému kontaktu, žije na okraji spoločnosti, šikanovaná, nemilovaná kým... jedného dňa jej doslova skríži cestu náhodný okoloidúci Jacob Jones, v ktorého očiach vidí násilnú smrť. Kessie sa rozhodne poraziť osud a vydá sa Jacoba varovať, ale skončí ako podozrivá z vraždy v rukách súdneho psychológa Adama Brandta, ktorý vo svojej praxi už videl a počul všetko a tak jej neverí. Keď o pár dní v Chicagu zomrie ďalšia obeť, ktorej smrť Kessie predpovedala a bola s ňou posledná v kontakte, polícia vie že v meste majú sériového vraha. Podozrenie padá opäť na Kessie. Hovorí Kessie pravdu? Je jej "nadanie" skutočné? Alebo to znamená, že je spolupáchateľka? Rozhodne sa Adam že je bude dôverovať? Aká nebezpečná môže byť táto dôvera?
Vystrašená, zraniteľná, osamelá a problematická Kessie ma chytila za srdce, jej osamelosť a strach ale i tvrdohlavosť a snaha ukončiť zločiny sériového vraha mi nedovoľovali pustiť knihu z rúk. Krátke, svižné kapitoly mizli pred mojimi očami a za 2 večery som tento jemne nadprirodzený thriller dočítala. Tento príbeh ma presvedčil a tak si teraz idem "len doplniť" knižnicu a pustiť sa do čítania knižnej série od M. J. Arlidgea.
"S tragédiami je to tak, že nech sú akokoľvek strašné, vždy človeku pripomenú aké šťastie je byť súčasťou spokojnej, milujúcej rodiny."
No čo ak nie ste súčasťou takejto rodiny...

MarianP
23.08.2022 5 z 5

Kvalitná kniha, hoci som sa trochu bál toho mysteriózneho prvku. Detektívky od M.J.Arlidgea sú skvelé, len neviem dokedy autorovi vydrží táto šnúra,,,,

Lexie321
11.08.2022 3 z 5

Kniha bola napísaná typicky pre autora teda bola dobrá ako každá jeho iná ale aj tak jej čosi chýbalo a so záverom vôbec nie som spokojná.

mirec88
24.06.2022 5 z 5

Tak to bol smutný koniec vynikajúcej Arlidgeovky. Fakt som bol trošku na pochybách, či bude od neho dobrá iná kniha ako séria s Helen Graceovou. Ale moje obavy boli našťastie prázdne. Opäť je to skvelo vystavaný detektívny thriller, ktorý sa mi veľmi páčil, ale neodporúčam ho slabším povahám. Je tu napríklad vyrezávanie jazyka a podobné chuťovky. Ja som si zgustol. Inak odporúčam každému.

knihomolka_eli
02.08.2021 5 z 5

Najskôr som sa trochu obávala a premýšľala, či ísť do tejto knižky. Talent na smrť je samostatným príbehom mimo série s vyšetrovateľkou Graceovou, ale musím skonštatovať, že Arlidge opäť nesklamal. Pokiaľ má čitateľ rád tento žáner, napätie, napínavý dej a silnejší žalúdok (vraždy nie sú popísané povrchne, ale dosť podrobne), tak táto knižka je tá pravá. Zanechala vo mne asi najväčší dojem zo všetkých jeho kníh. Čítala sa rýchlo a ľahko. Mám rada tento štýl písania - krátke kapitoly písané z pohľadu rôznych postáv. Nevadilo mi ani mysterióznejšia atmosféra, Kassie som si dokonca dosť obľúbila, hoci som nepochopila, prečo nezasiahla pri jednej dosť smutnej udalosti, uzavrela som si to ale tak, že možno to bolo jediné východisko pre danú postavu a ak by to skončilo inak, možno by len bez duše tápala životom. Niektoré udalosti som si trúfla tipovať dopredu, niektoré by ma nenapadli ani náhodou, záver by som neuhádla, nakoľko som pri čítaní naozaj netušila, komu veriť, čo môže s čím súvisieť, aký je motív a ako to dopadne s Kassie. Faith sa mi tak nejak podarilo odhadnúť. Skôr ma prekvapil Adam, predsa len ako dlhoročný uznávaný psychiater podľa mna nevenoval fosť pozornosti svojim najbližším a vlastne koniec koncov mi ho bolo stranu za stranou viac a viac ľúto. Nechcem spojlovať, ale udalosti, ktoré prežil boli snáď až príliš na jednu osobu. Hlavná vyšetrovateľka ma štvala, robila príliš veľa chýb a hoci jej zaplo aspoň na záver, mňa uz nejak nepresvedčila. Na konci som čakala väčší happe end...ale napriek tomu som nebola sklamaná. Kapitola s Kassinou starou mamou pekne uzavrela celý príbeh Kniha ma bavila od prvej po poslednú stranu, prečítaná bola doslova v rekordnom čase a ja jej dávam plný počet hviezdičiek. A teraz po tejto dávke napätia a strachu, ktorý vo mne nevyvolá hocijaká kniha, je asi načase siahnuť po nejakej príjemnej romantickej oddychovke :) .

Dada077
25.07.2021 5 z 5

Pred začatím čítania som mala trochu obavy, niekedy sa stretnem s x-tou knihou autora, ktorej úroveň oproti prvým dvom - trom značne poklesla. Obávala som sa, či aj Arlidge už nevyčerpal inšpiráciu, štýl, spôsob podania ... Našťastie, zbytočne.
Hoci aj bol dej šmrncnutý mysterióznom, zápletka bola dobrá, vrah konečne nebol vymakaný superhrdina, ale obyčajný človek, ktorého vnemy a pôžitky sa ubrali nesprávnym smerom. A hoci tá 15-ka tam pokrivkávala aj mne, bola to jedna z mála kníh, ktorú som prečítala rýchlosťou blesku. Neodložiteľná.

Tweety0207
25.02.2021 5 z 5

Úžasné, skvele , fantastické. Knihu jednoducho nešlo ani odložiť. Vkuse sa niečo dialo, slova som doslova hltala. Arlidge je môj najobľúbenejší autor. Jeho knihy nikdy nesklamú.

Petronela16
07.10.2020 3 z 5

(SPOILER) Takže takto: ani by mi až tak nevadil tak trochu mystický nádych, skôr mi vadilo, že
1.) 15 ročné , v podstate ešte decko ,nechá mater opustené a v tej super Amerike, kde človeka zabasnu len zato, že sa na dieťa škaredo pozrie, to vôbec nikto nerieši, tak to mi prišlo veľmi čudné
2.)to isté 15 ročné decko ide zachraňovať "celý svet", ktorý ani nepozná, ale známeho človeka-dokiho manželku, ktorú ešte v podstate má šancu zachrániť, tak na tú sa vy....ehm kašle.
Ako fajn, čítať sa to dalo, plusom sú krátke kapitoly, ale niektoré boli aj zbytočné, kniha mohla mať aj o 100 strán menej.Za mňa priemer.

Ladiva
15.08.2020 4 z 5

Slušný thriller, ktorý má spád a dobre sa číta, ale záver mi vadil, niektoré udalosti sa mi zdali nelogické a to ma rušilo.

mirka2558
16.07.2020 5 z 5

Top!top! .... Nemám slov. Ďalšia úžasná kniha prelúskaná behom pár hodín... Neviem si predstaviť mať takýto ,,talent,, .... Autor nesklamal určite odporúčam .

M. J. Arlidge
britská, 1974
2014  78%Ententýky
2016  86%Na koho to slovo padne
2017  85%Pekne spinkaj, bábika
2017  86%Nelej olej na oheň
2020  88%Talent na smrť

Kniha Talent na smrť je v