Deväť - príbeh Ďatlovovej výpravy

Deväť - príbeh Ďatlovovej výpravy https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500461/bmid_devat-pribeh-datlovovej-vypravy-QJs-500461.png 4 8 5

Máte radi dobrodružstvo, napätie, záhady? Alebo všetko v jednom, navyše podľa skutočnej udalosti? Potom je román DEVÄŤ určený práve vám. Chceli pokoriť horu Otorten, no ich púť skončila pod Cholatčachľom, domorodcami nazývanom Mŕtva hora. Našli ich v snehu v spodnej bielizni alebo len chabo oblečených, so zohavenými telami a tvárami. Ako a prečo umreli? Jeden z najväčších rébusov v moderných dejinách Ruska, známy ako Záhada Ďatlovovej výpravy, zostáva aj napriek snahe vedeckých expertov a amatérskych nadšencov nevyriešený a námetom pre všemožné konšpirácie. Autorka beletristicky spracovala túto udalosť tak, ako dosiaľ nikto: Očami Ziny a Rustema, samotných aktérov výpravy, spoznáte skupinu deviatich mladých ľudí, ich sny, túžby, radosti aj starosti, nasadnete do vlaku vo Sverdlovsku, poputujete uralskou divočinou, budú vám krehnúť prsty a obchádzať vás zimomriavky a hrôza. Ba dostanete sa ešte ďalej – až k posledným okamihom ich života. Rozlúštila autorka túto vyše šesťdesiatročnú záhadu, odhalí, ako a prečo študenti zahynuli? Kde končí skutočnosť a kde začína fabulácia? Nachystajte si dostatok nápojov a čipsy, pretože knihu neodložíte, pokým ju neprečítate.... celý text

Adhara
16.11.2023 3 z 5

Veľa autorov sa už pokúsilo beletristicky "objasniť" záhadu Ďatlovej výpravy a Erika Jarkovská prispela svojou troškou do mlyna. Kladmi knihy sú určite dobrá faktická príprava (aspoň myslím, nakoľko ja túto záhadu poznám skôr len z beletrie), vysvetlenie aj mrazivých skutočností, ktoré iní autori opomínajú, ako chýbajúce oči a jazyk či rádioaktivita, ako aj stupňujúca sa zaujímavosť a čítavosť. Vysvetlenie zároveň nie je príliš fantasmagorické, hoci ani úplné - na druhej strane, čo sa dá čakať, keď rozprávačmi príbehu sú ľudia, ktorí počas neho umrú? Z dvoch románov a jednej poviedky, ktoré som na túto tému zatiaľ čítala, je toto asi najlepší počin. Nie však bezchybný. Najmä na prvých stránkach som neraz mala pocit, že repliky postáv sú občas neprirodzené, slúžili evidentne na odovzdanie informácií čitateľovi, ale sotva by sa tak bavili mladí ľudia medzi sebou (aj keď ktovie, v tej dobe?). Tento problém sa postupom knihy zmierňuje, ale nestráca sa úplne. Okrem toho som nejako necítila tú správnu atmosféru, chýbalo mi tajomno, mrazivo, strach. Nevedela som sa vcítiť do postáv, neprežívala som to s nimi. Možno za to mohla štylistika alebo azda prílišná doslovnosť niektorých vyjadrení. Tak či onak ale ide o jednu z tých lepších slovenských kníh.

e.a.š.
08.02.2023 5 z 5

Mystický, tajomný a napínavý
Taký je román DEVÄŤ, napísaný so zmyslom pre detail.
U Eriky je viac než dobrým zvykom zaviesť čitateľa do reálneho prostredia, v ktorom jej protagonisti žijú - milujú sa i nenávidia; spolupracujú i hádajú sa; spoznávajú ráz im neznámej krajiny i ľudí, o ktorých žití "v modernej spoločnosti" nemali ani tušenia... -, a že sa jej to dokonale podarilo aj tentoraz, o tom niet pochýb.

beata-betsy2310
22.10.2022

"Hory majú svojich duchov, ak im neprinesieš obeť, nepustia ťa ďalej."
Príbeh Ďatlovovej výpravy som poznala. Veď kto by sa s ním nestretol? Na webe je množstvo informácií a fotografií a preto, keď som objavila knihu od Eriky Jarkovskej - Deväť, neváhala som ani chvíľu a chcela som ju prečítať. Hnala ma zvedavosť, ako sa autorka popasovala s touto témou, predsa pustila sa do opisu udalostí ktorá sa naozaj stali. Chcela som vedieť aký záver bude mať JEJ príbeh. A aj keď som v závere knihy vnútorne nesúhlasila s tým čo čítam (nechcem spojlovať) tak nakoniec musím priznať, že aj takto sa to mohlo stať
P. Jarkovská skvele opísala prostredie a podmienky, v ktorých sa výprava ocitala, až som v pohodlí domova cítila štipľavý mráz, "počula" ohlušujúce ticho a kochala som sa Uralom, ktorý je rovnako nemilosrdný, ako nádherný.
Prežívala som nočné mory Rustema, strach Zinky, dusnú atmosféru medzi členmi výpravy tak intenzívne, ako by som tam bola s nimi. Vlastne, vďaka autorke som tam s nimi naozaj bola. Vydržala som s nimi do samého, veľmi smutného konca. Ďatlovova výprava je jednou z najdesivejších a najbrutálnejších udalostí v ruských dejinách, ktorú ak ste o nej ešte nepočuli / nečítali, Vám autorka knihe Deväť pútavo opísala.
Nenechajte si ujsť túto skvelú knihu.
"Na čom záleží, je všetok čas medzi narodením a smrťou, nič iné človek nehodí na misku váh."

Ivan Kučera
12.10.2022 4 z 5

Erika Jarkovská to myslela dobre. A dobre to v podstate aj dopadlo. Problém je „len“ v tom, že sa zrejme žiadny dlhoročný „fanúšik“ tejto strašnej udalosti nedokáže zbaviť pocitu zbytočnosti, pretože ovláda všetky detailné informácie tohto masového úmrtia a kniha mu nedá nič nové. Dá sa to ale chápať aj ako plus, lebo dotyčná osoba vie, že ďatlovovská tragédia sa zrejme nikdy nepodarí uspokojivo vyšetriť a tak si váži, že sa autorka nedopustila hriechu v podobe lacného mystifikačného šoku. Erika Jarkovská nestrápňuje seba a ani čitateľa vymýšľaním blbostí (ako niektorí iní autori, ktorí o Ďatlovovcoch v minulosti písali). Hoci udalosť opísala beletristickou formou (teda nie ako Martin Lavay v Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?), pomerne presne sa pridŕža dochovaných faktov a informácií. Príbeh rozpráva z pohľadu dvoch konkrétnych účastníkov výpravy a ostatní sú odsúdení do vedľajších úloh, čo ale nevadí. Napísané je to dobre, atmosféra príjemne mrazí, aj keď čistý horor určite nečakajte, ale ono je to už z princípu hrozne desivé, keď uvážime, čo všetko sa (ne)našlo na mieste činu. S prižmúrenými očami (a riadne omrznutými ušami) 4*.

lusila
25.09.2022 5 z 5

(SPOILER) "Naberiem dlaňou sneh. V drobných kryštálikoch sa láme svetlo a blyštia sa ako perličky. Odjakživa ma fascinuje štruktúra snehových vločiek, nádhera neopakovateľných tvarov. Príroda je dokonalá, pomyslím si a zliznem sneh ako zmrzlinu. Zhlboka vdýchnem ostrý vzduch;chvíľu ho podržím v pľúcach ako fajčiar a potom pomaly vydýchnem ústami."
Miesto bez mena. Iba víchor, hmla a mráz vedia celú pravdu. A jeden osamelý céder. Igor A. Ďatlov, Zinajda A. Kolmogorovova, Rustem V. Slobodin, Ľudmila A. Dubininova, Jurij N. Dorošenko, Alexander S. Kolevatov, Georgij A.Krivoniščenko, Nikolaj V. Thibeaux-Brignolles a Semjon A. Zolotarjov
V roku 1959 sa študenti a absolventi Uralského polytechnického inštitútu pripravujú na najväčšie dobrodružstvo- pokoriť horu Otorten a zapísať sa do dejín ako prví ľudia, ktorý vystúpili na tento nehostinný vrchol. Navyše expedícia si vybrala nebezpečný čas -v januári, keď teploty tam dosahujú -30 stupňov. Je 22.1. 1959/deň pred odchodom/príbeh sa začína...
Prikryjem sa dekou, sŕkam teplý čaj a cestujem v čase, spolu s veselými mladými ľuďmi som vo vlaku, v horskej chate, stretávam zajatcov, či domorodých obyvateľov a počúvam legendy, ktoré kolujú o tomto tajomnom mieste.
Do hôr sa vybrali deviati, v knihe Eriky Jarkovskej sa ale viac zoznamujem s dvoma účastníkmi: Zinou a Rustemom. Očami týchto dvoch je vyrozprávaný celý príbeh. Kým Zina je rozčarovaná z rozchodu s Jurijom / tiež účastníkom výpravy/, Rustem sa zamýšľa nad tým, prečo do ich skupiny bol na poslednú chvíľu pridelený Semjon. Prvotné nadšenie vystriedajú hádky, zídu z plánovanej cesty a začína boj o holý život...
"Zvíťaziť alebo zomrieť," zachripí Rustem."Zvíťaziť. Inej cesty niet," povie Igor a pomôže Gorjovi na nohy. Spolu s Jurijom ho vezmeme do stredu a vykročíme za vidinou lesa, o ktorom Semjon tvrdil, že nemôže byť ďaleko...
Záhadné úmrtia týchto mladých skúsených turistov zamestnáva vedcov, aj obyčajných ľudí dodnes.Je viac ako 100 možných teórií ...V závere knihy sú zhrnuté fakty o úmrtí, možné teórie a knihy a filmy, ktoré autorku inšpirovali k napísaniu tohto príbehu.
Miesto už má meno. Ďatlovov priesmyk. Iba víchor, hmla a mráz vedia svoju pravdu. A jedna nimi nepokorená hora Otorten šepká svoje meno-nechoď tam...

Sovětský svaz Ural (pohoří) Djatlovova expedice

Erika Jarkovská