Sny vo vetre

Sny vo vetre https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372524/bmid_sny-vo-vetre-Jgt-372524.jpg 4 7 2

Historicko-romantický príbeh Sny vo vetre je strhujúcim rozprávaním o osudovej láske a jej protivenstvách. V roku 1804 prezident USA Jefferson zostaví expedíciu a poverí ju úlohou nájsť schodnú obchodnú cestu zo St. Louisu k pobrežiu Pacifiku. Jedným z veliteľov expedície je William Clark. Sprievodkyňou sa im stane domorodá žena Sakagawea, do ktorej sa William zamiluje. Ibaže Sakagawea je už ženou francúzskeho obchodníka a má s ním syna Jean-Baptista. Jeana v dospelosti osud spojí s nemeckým vojvodom a na istý čas sa stane jeho spoločníkom. Aj pre Jeana pripravil život osudovú lásku krásnu Anastáziu, dcéru veliteľa zámockého pluku. Ako sa však zdá, William ani Jean nemajú príležitosť prežiť život po boku milovanej ženy. Ale je osud skutočne taký tvrdý a sú ich sny naozaj iba poletujúce vo vetre?... celý text

Veve721
15.12.2018 5 z 5

Tohle dílko je naprostým must-have pro všechny milovníky historických romanťáren. Přestože jde o útlou knížku o sotva 220 stránkách, skrývá v sobě úžasný příběh velké nenaplněné lásky. Děj se odehrává v rámci desítek let, takže čtenář sleduje jak těhotnou Sakagaweu, tak i jejího dospělého syna Jeana. Hlavní hrdinové sice nejsou dokonalí, ale jsou sví a lidští, čtenář si k nim dříve nebo později najde cestu a pak už je těžké s nimi nesoucítit. Přestože jde pouze o fikci, zakládá se na skutečných historických faktech, které si autorka vhodně pospojovala v čtivé, kvalitně zpracované dílko, které rozhodně stojí za přečtení.
Podle mě by "Sny vo vetre" klidně mohly konkurovat zahraničním romancím slavných spisovatelek. Nápad skvělý a zpracování neméně dokonalé. Já jsem nadšená a jsem si jistá, že to nebude má poslední knížka od této autorky - určitě si ráda přečtu každou další.

lusila
01.07.2018 5 z 5

Nevyrastala som na Mayovkách, ale Indiáni mi boli vždy blízki, obdivovala som ich spojenie s prírodou, znalosti a akúsi vnútornú čistotu.
Preto, keď som objavila Eriku Jarkovskú, ma potešilo, že píše knihy s touto tematikou. Navyše jej príbehy nie sú čisto fiktívne a tak je to aj s knihou Sny vo vetre.
Príbeh sa začína na jeseň 1804,keď sa poručík William Clark vypraví do Fort Mandan , aby našiel cestu k Pacifiku, ktorá sa mala stať obchodnou. Expedícii mali pomôcť s touto úlohou domorodí obyvatelia. Tak sa William zoznámil so Šošonkou Sakagaweou, manželkou Francúza. Expedíciu čaká množstvo prekážok, jednou z nich je rodiaci sa cit Wiliama a Sakagawei. " Utekal za povinnosťami, len aby ju nemal toľko na očiach. Ale jej podobu si aj tak nosil v srdci, kamkoľvek sa pohol."
Netuším, aký bol William v skutočnosti, no v podaní E. Jarkovskej to bol rozhodný muž, no citlivý vo vnútri a s veľkým srdcom / vychoval Sakagaweinho syna Pompa-Jeana Baptista/. Jeho príbeh je nemenej zaujímavý ako Williamov / sprevádza vojvodu W. Paula na cestách a tiež sa nešťastne zaľúbi/. Jeho túžba stretnúť sa v dospelosti s matkou však ostáva nenaplnená. Naozaj Sakagawea zomrela? A akú záhadu ukrývala žena zvaná Porivo? To a ešte viac sa dozviete z doslovu, kde autorka uviedla zaujímave fakty zo života W. Clarka. Nie je to čisto romantický román a to ma potešilo. Keď privriem oči, s trochou predstavivosti si viem predstaviť, že sa hľadanie jednej skutočnej cesty prelínala s hľadaním cesty k sebe , tak ako to opísala autorka v knihe.