Príliš neskoro

Príliš neskoro https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447016/bmid_prilis-neskoro-OCV-447016.jpg 4 5 4

Andrej Bojar série

Únos dieťaťa – najväčšia nočná mora každého rodiča. Uvidím ho ešte niekedy? Budem ho ešte niekedy môcť pohladiť, pobozkať, objať? Začujem ešte niekedy jeho smiech či plač? Čo mám teraz robiť? Zbitý otec; zúfalá matka; nezvestný syn – a doposiaľ iba jedna jediná požiadavka zo strany únoscov: žiadna polícia. On však k polícii nepatrí. Andrej Bojar. Kedysi obávaný vymáhateľ gangov a majster thajského boxu v Bangkoku. Dnes nenápadný mladý muž v Bratislave. Roky ho naučili tichému srdcu, pokore a zmierlivosti. Zmierlivý teraz ale rozhodne nebude. Voľné pokračovanie úspešného debutového románu Otoč sa. Ako akčný thriller napínavo kombinuje prvky detektívky, hororu, mystiky, bojových umení a cestovania po svete. Dielo sa okrem Bratislavy odohráva v zahraničí, najmä vo Veľkej Británii. Keďže ide o voľné pokračovanie v pravom slova zmysle, čitateľ vôbec nemusí najskôr prečítať prvý diel. Zápletku si vie naplno vychutnať samú o sebe. Spojnicou medzi oboma knihami je hlavný protagonista Andrej Bojar, prípadne pár ďalších postáv či isté narážky. Tie fanúšik ocení, avšak príbeh je úplne nezávislý a samostatný bez toho, aby vyžadoval akúkoľvek znalosť predošlého dielu. UPOZORNENIE: Kniha je miestami výrazne brutálna a naturalistická. Preto sa rozhodne neodporúča slabším povahám.... celý text

PitoR
05.10.2023 4 z 5

Keltský úsvit!
„Únos nie je ľahká vec.“

Juraj Gerbel, slovenský spisovateľ akčných trilerov, pred pár dňami ohlásil vydanie svojej piatej knihy pod názvom "Kto sa bojí svetla?". Tá má prísť do obchodov ešte túto jeseň. A opäť v nej bude dominovať, ako vždy doteraz, neporaziteľný hrdina Andrej Bojar, podľa ktorého je celá séria aj pomenovaná...

„Stal sa z neho ctižiadostivý, sebavedomý a obávaný muž, ktorý navyše vyniká nadmernou inteligenciou fotografickou pamäťou a neskutočne prepracovanou technikou boja.“

Ja som pred chvíľkou dočítal „dvojku“. V tomto príbehu nás autor zavedie do Veľkej Británie, kde žije Andrejova sestra, ktorej rodina sa dostane do veľkých problémov. Náš hrdina nájde veľkú pomoc u svojej maďarskej priateľky Réky a spoločnými silami sa pokúsia tento neľahký prípad vyriešiť. Kniha je nabitá akciou, niet v nej núdza o prekvapenia.

„Každý človek má v sebe nahromadené viac či menej veľké množstvo zlosti. Negatívnej energie. To je prirodzené. Niektorí ju vedia konštruktívne prejaviť navonok, iní toho schopní nie sú a uchyľujú sa k deštruktívnej agresii.“

Mne sa autorov štýl páči, jeho riadky sa čítajú veľmi ľahko a ani sa nenazdáte a ste na konci príbehu. Veľmi dobrá oddychovka. Ak máte radi akciu, skúste dať Jurajovi šancu. Verím, že nebudete sklamaní.

„Ľudia sa nechávajú klamať dennodenne. Vládou, politikmi, zamestnávateľom, kolegami, kamarátmi, rodinou, partnerom.“

beata-betsy2310
27.12.2022 4 z 5

"Večná otázka: čo keď? Vedomie, že keby si konal rýchlejšie, promptnejšie, efektívnejšie alebo, inými slovami, keby si proste konal, tak možno - možno - by dotyčný človek žil."

Aj v 2 pokračovaní skvelej série sa stretávame s akčným hrdinom zo Slovenska, Andrejom Bojarom, bývalým vymáhačom a majstrom muay thai. Tentokrát sa Andrej vyberie na oslavu maminých narodením do dedinky neďaleko Zlatých Moraviec, kde sa teší aj na stretnutie so sestrou Lindou a jej rodinou, ktorá žije v Anglicku. No po príchode na oslavu, Andrejovi zavolá sestra aby mu oznámila desivú správu. Jej 5 ročný syn Liam sa stal obeťou únosu. Jediná požiadavka únoscov bola... nekontaktovať políciu. Ale prečo by niekto robil čosi také?
Andrej Bojar sa spojí so svojou známou Rékou, ktorá pracuje pre maďarskú vládu ako diplomatka a dosiahla obdivuhodné výsledky pri riešení únosov. No Réka má svojich problémov dosť a do spolupráce po pátraní po Andrejovom synovcovi sa veľmi nehrnie.

"Pokým človek niečo nezažije na vlastnej koži, vytvára si značne veľký odstup. Odstup ľahostajnosti."

Bojarova tvrdohlavosť a schopnosti riešiť vzniknuté problémy po svojom, ho zavedú do upršaného Škótska, kde sa začína nerovný "súboj"...

Príliš neskoro je príbeh ktorý môžete čítať bez toho, aby ste museli poznať predošlý diel. Dej je napínavý a plný akcie od prvej kapitoly. Tým, že sa autor sám vyzná v bojovom umení sú opisy súbojov v príbehu uveriteľné. Na príbeh sa čitateľ pozerá z viacerých uhlov, všetko do seba pekne zapadá a postupne sa odkrývajú skutočné dôvody únosu. Čo bolo pre mňa v knihe rušivé je viacnásobné opisovanie určitej udalosti, ktorú autor v knihe spomínal. Chápem, že sa tým snažil uľahčiť čitateľovi orientáciu v príbehu, ale nakoľko sa tento príbeh zmestil do cca 400 strán, nebolo to potrebné a zbytočne tým opakovaným opisom iritoval čitateľa. Na druhej strane, autor pekne vystupňoval napätie až nás priviedol k prekvapivému záveru. Opisy prostredia a akcie sa mi páčia, Juraj Gerbel nás nezabúda vo svojich príbehoch aj kde tu niečomu priučiť - veru som si niektoré informácie "vygooglila" nech nezomriem hlúpa. Určite si ešte sadnem s ďalšou knihou od tohto autora do čitateľského kútika. A tým čo majú radi akčný triler môžem knihu len odporučiť - bude sa Vám páčiť.

Veronica.Faye
02.05.2021 3 z 5

Spočiatku sa mi kniha čítala dobre, neskôr som však natrafila na prvky, ktoré mi trochu prekážali. Začnem tým, že mne osobne moc nesadol štýl, akým autor píše. Príliš veľa opisov v krátkych vetách. Druhou vecou, ktorá mi udrela do očí a vyskytovala sa tam pomerne často, bolo opakovanie a pripomínanie niektorých udalostí, spojitostí a podobne. Bonusom sú krátke kapitoly. Aj napriek tomu, že štýl písania mi nesadol, kniha sa vďaka tomu čítala ľahko a celkom rýchlo. Stále sa niečo dialo, dej postupne gradoval a napredoval. Stránky ubiehali a poháňala ma vpred hlavne myšlienka, že chcem teda vedieť záver. Tiež som uvítala striedanie pohľadov – zo strany dobrých a strany záporných postáv. Mali sme tak možnosť sledovať príbeh z oboch strán. Ak máte radi akčné thrillery, rozhodne knihe dajte šancu.

Vknihách
29.12.2020 4 z 5

Začnem asi od začiatku. Kameňom úrazu bol pre mňa štýl písania. Strohé, krátke vety.Občas jedno až dvojslovné,no nejaké rozvité súvetia skutočne nečakajte. Kniha má krátke aj kapitoly, čo vás rýchlo posúva v čítaní.
Postavy a charakteristika postáv bola vykreslená tak akurát. Opis aj správanie vám navodil jasnú predstavu o tom,kto je dobrý a kto zlý (alebo aj nie????). Čo sa mi veľmi páčilo,boli autorove vsuvky. Či už z histórie, ekonómie, ekológie,geografie... vidieť, že je sčítaný a pravdepodobne aj scestovaný, pretože niektoré opisy proste ani google maps nevystihnú ako Juraj v knihe. Čo ma tiež fascinovalo,boli použité prvky bojového umenia, ktorému sa sám autor už niekoľko rokov venuje.
Príbeh je nabitý napätím, taktikou, zvratmi, psychologickými hrami, drámou...
No a záver? Šokujúci! Pre mňa teda určite... Vôbec som neodhadla niektoré postavy a to, čo sa v skutočnosti dialo!
Mali sme v príbehu aj romantickú linku(ak sa to tak dá nazvať)... na tú som čakala dosť dlho, keďže pekný chlap+ pekná žena= niečo... Ale tu by som na autorovom mieste trošku zaparacovala. Keď už pre nič iné, aspoň pre ženskú časť čitateľskej základne...

Juraj Gerbel
slovenská, 1989
2019  80%Otoč sa
2020  72%Príliš neskoro
2022  93%Na kolenách
2021  80%Vtedy a tam
2023  %Kto sa bojí svetla?

Kniha Príliš neskoro je v