BarkaS BarkaS komentáře u knih

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Vrány jsou úplně jinej level, docela se mi ulevilo, že (POZOR spoiler) Alina ztratila svoje schopnosti a nebudeme se dál stýkat, protože jinak mám LB i její postavy ráda, ale tahle “světice” a její stopař mi dost lezli na nervy. O ostatních si ráda něco zas přečtu.

18.12.2019 3 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Trochu mě rozčilují “hrdinky zmítané osudem” a Alina takovou hrdinkou bohužel do jisté míry je. Navíc jsem bohužel přišla o moment překvapení ohledně identity jedné z postav, protože jsem dřív četla Šest vran. I tak to patří k lepšímu ze světa young adult, což je má oblíbená fráze, ale je to tak i v tomto případě :).

01.12.2019 3 z 5

Valdštejnský palác v Praze Valdštejnský palác v Praze Jiří Kropáček

krásná, ale poněkud těžká publikace ;)

Skryté Čechy Skryté Čechy Václav Vokolek

zajímavá kniha o zajímavých místech s pěknými fotografiemi

Blesková kuchařka Blesková kuchařka neznámý - neuveden

Docela zajímavá kuchařka se zajímavými recepty, ale má bohužel “lacinou” ošklivou vazbu.

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Velmi slušný příběh, i když trochu holčičí. Na můj vkus až příliš ujetých zvratů, ale stejně to bylo slušné dobrodružství ;).

06.11.2019 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Za normálních okolností bych dala i 4 *, ale v tomto případě byla očekávání příliš vysoká a kvalita spíš průměrná. Opravdu bavit mě to začalo až někde kolem dvě stě padesáté stránky. Navíc mi přišlo, že sám Bryndza se tak trochu stále babrá v otázce své vlastní sexuality a projektuje to do svých knih. Jinak to bylo super a nálepku bestseller si to zaslouží.

19.10.2019 3 z 5

Pohřešuje se prezident Pohřešuje se prezident James Patterson

Jak si Patterson s Clintonem představují ideálního amerického prezidenta... Válečný veterán, mistr slova, skvělý psycholog, vdovec, stratég, hrdina a Mirek Dušín zmítaný osudem. Pattersona běžně čtu v angličtině, protože má jednoduchý jazyk. I v češtině to bylo takové jednoduché. Kluci se navíc dopustili i moralizujících a kritických pasáží, které mě sice zaujaly, ale vlastně do příběhu přinesly i nějakou tu nudu. A závěrečný projev ideálního amerického prezidenta (a Trump to není, milý pane) byl trochu patetický. Ale jako celek to docela šlo. God bless America!

01.10.2019 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Rozhodně to patří k tomu lepšímu, co Young Adult nabízí, ale na všechny mouchy, které to má, byste potřebovali obří plácačku. Nejvíc mě na tom naštvalo párování. Jaká je pravděpodobnost, že ve skupině 6 lidí se všichni spárují? Pubertální, řekla bych. Což tedy hrdinové jsou, ale za mě škoda lásky. Jinak príma zábavné čtení.

15.09.2019 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Ještě mi to nedá s odstupem doplnit: Celou knihu jsem se nemohla ubránit dojmu, že to všechno bylo možná malinko složitější, než jak svůj příběh Lale popsal a Morrisová napsala. A ona to sama na konci trochu přiznává. Zajímavý (i když vlastně strašlivý) příběh, který ale klouže po povrchu.

25.08.2019 3 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Domnívám se, že tak závažný příběh (byť je jeho hlavním předmětem milostný příběh) by neměl být vyprávěný tak lehkým perem. Určitě měl na tom podíl reálný Lale, který se prostě rozhodl, že se nenechá zlomit, a určitě i jistý “vzpomínkový optimismus” (nebo snad touha zapomenout?), ale prostě se nemůžu zbavit dojmu, že vyprávění takových hrůz by zasloužilo víc slov a vět. Pochopila jsem, že se jedná o autorčinu prvotinu, což taky mohlo mít vliv. Je to jistě příběh, který by neměl být zapomenut, ale určitě by mu neuškodilo jít trochu vic do hloubky (možná i pravdy).

23.08.2019 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Krásně napsaný poetický příběh, ale jak jsme u českých autorů už zvyklí, zase je to depka. Autorce se daří popsat věci, lidi i místa tak, že je vidíte i cítíte. Je to hlavně příběh asociálního sobeckého komunisty, který v podstatě ničí životy svým blízkým. Ale stojí za to si ho přečíst. Už proto, že vám pomůže nahlédnout do hlavy i zatvrzelcům dnešní doby, jejichž pravda je jedinou pravdou a kompromisy a naslouchání druhým jsou jim cizí.

23.08.2019 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Taková severská detektivka, až na to, že se odehrává v Británii. Hlavní hrdinku honí stíny minulosti a (pozor malý spoiler) případ nakonec vyřeší vlastně náhodou. Přiznám se, že vraha jsem uhodla, jen co se objevil na scéně, ale vůbec mi to nevadilo. Navzdory řadě drobných lapsů jsem si tuhle knížku užila a s detektiv šéfinspektorem Erikou se ráda zase potkám.

18.08.2019 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

V poslední době si téměř vždycky po přečtení knihy řeknu, že už další díly asi snad ani ne, díky. Šest vran ale do této poměrně velké skupiny nepatří. Kniha má svoje mouchy, ale taky drive a hrdiny, které chce člověk poznat líp. A jak taky ne? Už to tady někdo výstižně napsal, jsou to takoví fantasy Dannyho parťáci ;).

12.08.2019 4 z 5

Plán Plán Elle Kennedy

Ellen Kennedy mám fakt ráda a vždycky si u ní odpočinu. Ale v tomto případě si nemůžu pomoct, prostě jsem se u čtení spíš rozčilovala, než bavila. Sabrina je totální slepice, která (pozor SPOILER ALERT, který už ale čtenářky předchozího dílu nemusí trápit, protože vědí) se chová celou dobu tak na patnáct. A k těhotenství prostě patří i přibírání a její neustálé “moje tlusté tělo” blabla bla bla mi akorát lezlo na nervy. A kecy typu “nemůžu si dát limonádu kvůli miminku, dám si mlíko” a podobný modely, to už snad radši ani nekomentovat. Za mě “velký špatný” - nejslabší díl série.

27.06.2019 2 z 5

Zámek v oblacích Zámek v oblacích Kerstin Gier

Taková nenásilná blbinka bez přesahu. Milé čtení s pomalým rozjezdem. “Zásadní” dění se odehraje asi na deseti stranách. Ideální oddechovka spíše pro mladší ročníky ženského pohlaví.

21.06.2019 3 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Nejsem si vlastně jistá, jestli jsem z knihy úplně nadšená, ale rozhodně to má nápad. Junior se dost potatil, takže jeho knihy jsou dost podobné - místy hodně popisné, odbíhající, ale hlavně tlusté, což je vlastně dobře. Na hlavní hrdinku jsem si musela trochu zvyknout, zarazilo mě pár za hranou nelogických zvratů, ale budiž. Kniha je až děsivě realistická ve vykreslování toho, čeho jsou lidé schopní v mezních situacích. Často v zájmu dobra. Bylo to svižné, originální. Doporučuji.

31.05.2019 4 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Na Louisu si musím vždycky zvykat. Je prostě svoje a specifická. Ale když se tak stane, nemůžu ji nemilovat. Přestože si nad jejími rozhodnutími a chováním někdy trhám vlasy. Krásné, milé, docela pěkně ukazuje, byť jen částečně, newyorskou atmosféru.

28.03.2019 4 z 5

Alchymistova šifra Alchymistova šifra Kevin Sands

Spíš pro mladší ročníky (trochu mi připomínalo Hraničářova učně). Příběh mladého sirotka, který se dostane do učení a pak se na vlastní triko pustí do pátrání (víc prozrazovat potenciálním čtenářům raději nebudu), je čtivý, zábavný. Kdo chce, může se navíc zapojit do luštění šifer nebo se obdivovat nápaditým ilustracím.

25.03.2019 4 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Jak tady už mnoho lidí psalo, je to mišmaš všeho možného: Hunger Games, Labyrintu, Divergence, Enderovy hry apod. Ale zase to pěkně odsýpá, drobně překvapí. Tak uvidíme, co bude dál. Za mě dobrý +.

16.03.2019 4 z 5