BarkaS BarkaS komentáře u knih

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

Návrat do puberty, příběh středně zábavný. Poměrně předvídatelné volby, to už tu někdo psal, dohrála jsem napotřetí. Časem si možná dám i pokračování ;).

24.01.2021 4 z 5

Pohádky naší babičky Pohádky naší babičky Eliška Krásnohorská

Pěkné, svižné, někdy ne úplně tak, jak známe, napsané pohádky.

16.01.2021 3 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Ze začátku jsem byla nadšená, hlavní hrdinka je sice trochu kanál (vyjadřováním), ale možná i proto to mělo švih. Později už to začalo být méně svižné (malý SPOILER, který si ale stejně přečtete v obsahu :D), zvláště pasáže “manžel”/“manžílek” to a tamto. Konec docela zajímavý. Moc slibovaných překvapivých zvratů se mi nedostalo, přesto nadstandard.

16.01.2021 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Je to zajímavé, jak se člověku opakovaným čtením téhož odkrývá nové. Před dvaceti lety mi to nepřišlo zdaleka tak temné jako dnes. Příběh, který děti milují, ale není moc pro děti. Rowlingová má bezpochyby dar, ale vyprávění je s každou další HP knihou stále krutější a krutější.

08.01.2021 4 z 5

Kniholap Kniholap Helen Docherty

Nádherné ilustrace, ale opět se ukazuje, že zvlášť pro básničky (poezií bych tuhle jednohubku asi nenazvala) platí, že překlad může vše zkazit. Tady to není chyba překladatelky, je vidět, že se snažila, slovo kniholap je boží! Přesto: Nevím, jak originál, ale překlad prostě nefunguje. Příběh hezký a s nápadem, ale to je vše.

02.01.2021 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Fuj! Chce se mi řvát a zvracet. Tohle je jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. O tom, že i hodní lidé v přesvědčení o své pravdě dělají zrůdné věci. O tom, že jsme my lidi taky někdy pěkní srabi. A taky o tom, že NE by mělo být prostě NE a je jedno, kdy zazní.

02.01.2021 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Backman je sázka na jistotu. Většinou vás jedna stránka rozpláče, aby vás další rozesmála nebo aspoň potěšila. Případ Medvědína to ale není. To je spíš krystalická depka, ale opět skvělá.

30.12.2020 5 z 5

Falešný plnovous vánočního dědečka Falešný plnovous vánočního dědečka Terry Pratchett

Je vidět, že se jedná o mistrovy rané povídky, případně ty, které mu nestály za “hlubší” zpracování, nejsou nijak extrémně skvělé (navíc se tu opakuje jedna povídka z Draků na hradě Ruinově ze stejné série :/), ale každopádně jsou milé. Knížka je krásně udělaná, různé fonty, zvýraznění, obrázky. A krásně se čte nahlas, překlad rozhodně neuškodil, přestože ho “nemá na triku” dvorní Pratchettův překladatel.

28.12.2020 3 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Kniha je bezvadně napsaná, ale prostě mě nenadchla. S hlavní hrdinkou jsem se neuměla ztotožnit. Je to takový mix Artemis, Hostitele a dalších.

Sny hlavní hrdinky alias (trochu spoiler, který ale pochopí jen někdo, kdo již četl) vzpomínky Měkkého ostří byly určitě psány s vyšším plánem a poselstvím, ale byly příliš složité, až nepochopitelné. Technické pasáže, neustálé opakování toho, v jakém zrychlení se zrovna nachází ta která loď, brzdilo děj. Druhou knihu už si asi “odpustím”..

27.12.2020 3 z 5

Čáry života Čáry života Veronica Roth

Po dlouhé době jsem odložila knihu. Po sedmdesáti stránkách jsem zjistila, že mě vůbec nezajímá, co se bude dít dál. Už u předchozí série jsem měla o stylu psaní autorky i jejích příbězích pochybnosti, prostě mi nesedí, nedá se nic dělat.

08.12.2020

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Nejsem si jistá, jestli si to vzhledem k “nepravděpodobnosti” opravdu ty čtyři hvězdičky zaslouží, ale vzhledem k tomu, co se mi v poslední době (dámy prominou) za srágory občas dostalo do rukou, musím přitlačit. Úplná srágora to totiž není. Příběh je inspirovaný skutečnými událostmi, byť zasazenými do jiné doby (ta je mimochodem popsaná velmi působivě). “Prozření” hlavního hrdiny je trochu úsměvné, pravda, ale ne zcela neautentické. Příběh sviští, po dlouhé době jsem u konce jen těžko odkládala. Kniha je podle mého názoru místy až zbytečně brutální, ale to už je při čtení toho žánru riziko čtenáře.

01.12.2020 4 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

Někdy je marketing knihy silnější než příběh. Podle mého názoru je tenhle díl přesně ten případ. Zatímco v prvním mi přišly problémy hrdinů uvěřitelné (asi k proto, že mi byly blízké), tentokrát na mě spíš dýchala puberta. Věřit znovu je pěkně napsané, má spád, ale hlavní hrdinka je přecitlivělá fňukna a některé formulace v erotických scénách mě rozesmály, z jiných mi bylo až trapně (“strčil prsty do mojí vlhkosti” - to jsem si hned vzpomněla na Román pro ženy a poznámky o “čvachtání”. Číst takové formulace dost kazí celkový dojem.) Opět se ukazuje, že není člověk ten, který by se zavděčil lidem všem. Mně se Mona Kasten tentokrát nezavděčila. Spíš jsem utrpěla zklamání z utracení poměrně vysoké částky za knihu, bez které bych se s klidným svědomím obešla.

23.11.2020 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Pro Backmana jsou evidentně deprese, úzkosti a úvahy o sebevraždě velké téma. Není to úplně optimistické čtení, ale plné emocí a postřehů ze života přesně tak, jak jsme u autora zvyklí. Mám ho ráda a doufám, že se svými démony bude bojovat i dál úspěšně.

04.11.2020 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Přiznám se, že obecně nemám moc ráda české knihy a filmy, protože mi přijde, že i ty “humorné” jsou ve většině případů ve skutečnosti dost depresivní. Na Hartla jsem se proto už dlouho (trochu z povinnosti, abych měla přehled) chystala. A byla jsem příjemně překvapená. I když to byla taky trochu depka. Dobře vystavěný příběh 4 kamarádů, má spád a nepostrádá vtipné momenty. Určitě mu dám ještě šanci ;).

01.11.2020 4 z 5

Třetí díl patřil dřív k mým nejoblíbenějším, ale s věkem mi stále víc vadí, jak některé události a chování postav nedávají smysl. Asi nejdrásavější je “téměř závěrečný” rozhovor v Chroptící chýši (nebo jak to Medek přeložil, mimochodem, naprosto luxusně přeložil, teď jsem dala anglickou verzi a ta česká je prostě “zvukomalebnější”).

06.10.2020 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Potřetí už to není taková zábava jako poprvé, ale pořád je to v rámci žánru velmi slušná jízda. Jen se budu opakovat: Safra, vždyť to vůbec není pro děti!

06.10.2020 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nová klasika, i když tedy ne moc pro děti, byť ji děti čtou a poslouchají. Sem tam nějaká dost zásadní nelogičnost, ale to se dá překousnout.

06.10.2020 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Málokdy se stane, že začnete číst a nemůžete se odtrhnout, protože už úvod vás strhne natolik, že to prostě nejde. Backman je mistr myšlenky, jeho styl nemusí a nemůže sedět každému, ale mně mluví z duše. Směju se, abych za 10 vteřin málem plakala. Nádhera.

29.09.2020 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Dostala jsem, co jsem čekala a možná i trochu víc. Příběh má spád, logiku, byť je to slaďárna a všichni (tedy spíš všechny) víme, jak to skončí. Za mě navíc zajímavá linka perfekcionistické matky.

30.08.2020 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Měla jsem ráda praštěnou a (zdánlivě) nekomplikovanou Rose a legračního a (zdánlivě) nekomplikovaného Asada. Během dvou dílů jsem přišla o oba. Pořád to mělo švih, ale víc mě bavily “obyčejné” případy oddělení Q.

23.08.2020 3 z 5