Badger Badger komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Není už potřeba knihu si přečíst a v lokále kamošům vyprávět jaká je to pecka.
Spíš ji přečíst a opravdu se nad ní zamýšlet, v dnešní době suprtechnologií a smýšlení i na západě, něco podobného není úplně nemožné.

Pecka to jinak samozřejmě je a skvěle napsaná, což určitě v putice zmínit lze.

Ještě k doporučování knihy jako povinné četby, tady bych byl proti.
Kdo z nás v tom dětství dělal rád něco povinně, natož četl, ani k maturitě mi nedonutili. Tohle si musí každý vybrat sám, ze zájmu.

10.02.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Takové 1984 na venkově, perfektní forma jak jednoduše vysvětlit totalitní režim skoro všem.
.....,.

19.07.2023

Království meče Království meče František Niedl

Zase skvělý, příběh se dál vyvíjí skvělým tempem.
Prokreslení postav prostě skvělé, to samé v situacích (práce na Benešově hrádku-to je prostě něco co mě nepustí), obyčejný život obyčejných lidí té doby, ale nejen jich.
Král Jan už má více rozumu a není tak manipulovatelný což se mi zamlouvá daleko více, o Benešovi a Wolframovi nemá cenu snad ani psát-pár správných chlapů u kterých má člověk radost, že se jim autor věnuje rovnoměrně/ defacto střídá jejich příběhy.
Prostě super zas za plnej!!

06.07.2019 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Jak jsem zvyklý na H.Tase nebo Beneše z Vřesova a jeho švagra, tak jsem čtení této série docela dlouho odkládal.
Avšak konečně jsem se do toho dal a je to opravdu jiné, ale za to jsem rád těšil jsem se na pasáže o řemesle a autor samozřejmě nezklamal.
Meče a dýky tu nesviští jako u oněch hrdinů, ale specifický styl FN je tu opět znát a vy jste za chvíli zase pohlceni v dobách oněch.
Těším se na další díly a tuším, že to bude ještě lepší...

06.11.2020 4 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Krásná kniha o tom jaká byla Šumava dříve jak divočinou, tak lidem jí obývajícím.
O nelítostném boji hajných a pytláků, drvoštěpů dřinou a počasím.
O složité lásce v nepřístupných, temných a bažinatých hvozdech, tak nádherných dřívějších lesů.
Spisovatel skvěle popsal to co si dnes skoro nedovedeme představit v přírodě tak povaze národa.
Kniha je to nádherná a jsem rád, že se mi dostala do pracek.

Klostermann opravdový pisatel do děje vtahující-užijte si též.

08.06.2018 4 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Občas se mi stávalo, že mi přišla přehnaná ta Lukášova dokonalost, což skoro ovlivnilo moje hodnocení.Nakonec to však nebude možné.Když pominu to ,že se tu ukáže oblíbený hrdina, co zastíní klidně i Batmana.Příběh vtáhne hlavně v hradě a pak už nemá možnost pustit.Za mě lepší jak jednička, i když to nebylo tak zamotané.

18.02.2021 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Sázka na kvalitu se opět vyplatila.
Jediné co mi v knize kolikrát štve, je vyličování událostí z knih minulých.
Chápu že činěno je tak z důvodu čtenáře, který vezme zrovna tuhle knihu na mušku a předešlé nečetl.
Proto pro člověka co hltá i tuto sérii zbytečné, ale prozíravosti rozumím a nehaním ji.
FN píše skvělým stylem a mě tentokrát více zajímala postava Beneše než Wolframa, který bude nejspíš častějším favoritem. Popis prací na stavbě a jak slasti tak strasti kolem od toho se nedalo odtrhnout a FN mě zase přikoval jak do křesla tak postele, až boleli od lampy oči.
Již si myslím, že monogram FN bohatě stačí jako uvedení autora.
Ten je totiž už mečem vyryt jako pojem a klasika nejen středověkého žánru.

26.04.2019 5 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Krásně napsaná kniha, která by snad bez jejího prožití ani nešla napsat.
Moc se mi líbil vývoj postavy Martina, obdivoval jsem dřinu, kterou svému snu věnoval a kolikrát i jeho zachování klidu, když se karta otočila. Tenhle člověk je pro mě synonymem obrovské dříče, kterého nezlomí ani když se od něj odvrátí jak obě vrstvy společnosti tak i vlastní rodina.
Neb dál nepřestane přemýšlet, vzpouzet se módním většinovým názorům a hlavně nezapomene, jací k němu byli ti stejní před jeho úspěchem, kdy díla jak říká byla již napsána.
:KNIHA JE JISTĚ NĚKDE POVINNOU ČETBOU A BÝT BY JÍ MĚLA.
Učila by mladé lidi nevěřit všemu co jim kdo řekne, avšak samotné se zajímat a udělat si svůj vlastní názor - tím pádem nebýt ovcí...

14.04.2019 5 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Na akci se tu opravdu nečeká,první strana nás do ní již vtahuje a hned je to dokonale popsané a emotivně vystavěné.
Tahle kniha ve mě zanechala něco silného a já jsem rád,že se mi dostala do drápů (je to jedna z knih,kterou v sobě budu dlouho nosit).
Příběh na sebe skvěle navazuje,postupně vykresluje všechny důležité postavy a člověk chce hrozně vědět jak to dopadne.Na konečné ideje a kázání Rusa si nestěžuji bral sem to jako součást knihy a vymývání mozků z obou stran na což mám svůj názor.
Už po pár stránkách sem ji svíral s neskonalou opatrností a úctou abych ji snad nějak neuškodil-tak mi zbývá jen poděkovat autorovi za takové dílo a snažit se objevovat podobně krásné knihy.

05.09.2016 5 z 5

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Základem toho, aby se kniha dala číst, je nesrovnávati s filmem, páč spojitost je asi tak v názvu.
Každopádně je to napsané pěkně, krásně popsaná příroda, souboje, chování kmenů a důvody jejich spojenectví s evropskými vojsky.
Díky tomu teď i vím, jak se může hodit vytetovaná želva.
Bohužel ten styl jak je kniha psaná již dnes netáhne, pořád lepší než Gray nebo May, ale přesto u některých zdlouhavých pasáží jsem se tak nudil, že jsem se musel několikrát vracet kvůli jiným myšlenkám nebo spánku.

30.01.2022 3 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Jednání v Domažlicích poučné, ač na řeči vyšších vrstev zrovna moc nejsem. Co mě na knihách FN baví jsou právě jeho hlavní postavy, jak v závěru knihy zazní na které historie nebude pamatovat. Má u Vřesovských oblíbená je Beneš a ta tu měla naštěstí prostor, i když na Vřesově nás nic nepřekvapí, avšak na fungování a budování hradu či tvrze máme H.Tase. Wolframův závěr paráda, jen jsem se těšil na přebírání hradů Vrškamík a Zvíkov, které mám moc rád. Navíc věčné opěvování Wolframa už mi taky občas sere, i přes to se těším na Cesty rytířů a právě jsem předobjednal Železnou rukavici...

29.12.2021 4 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Jelikož si často vkusem nesednu s masou, čekal jsem průměr, pač špatný komentář aby zde nebo jinde pohledal, ale paráda, nemá cenu popisovat co popsáno již jest, ikdyž za mě musím vyzvednout popis bojových scén jak chvaty beze zbraně, tak sermířské názvosloví-poklona autorovi.
Boalá a už jsem pořídil další kus..!

28.11.2021 5 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Byla to bomba ,ze začátku jsem si říkal "tohle bude jako vzdy",ale nakonec to dostalo klasický takt a zase mě to pohltilo.Jen jak tu všichni píší další díl, to asi není potřeba, postavy už jsou tolik rozvinuté, že je není potřeba vyždímat a sledovat jejich život v důchodu.Hynek Tas byl taky Boží ,ale musel někdy skončit, i když to mi mrzelo dost. Takže supr, ale klidně další sérii jiného příběhu a u středověku zůstat, i když taková doba Tereziánská nebo Napoleonská po Čechách s hussary nebo dragouny by taky zaujala ...

13.04.2020 5 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Království České jen těžko odolává vzpurné šlechtě, která se postavila proti králi Janovi.
To mladý král/rytíř nehodlá jen tak nechat, proto sebere zemskou hotovost a šlechtu, která mu zůstala věrná či změnila názor a vyráží to rozvracečům vysvětlit.
Při tom jsou samozřejmě i naši dva hlavní hrdinové, kteří si na to neberou zrovna bílé sametové rukavičky, ale rukavice železné hrdla svírající, když zrovna meče a dýky v nich nemající.
Musím varovati, že často jsou ti dva nesmlouvající-neesteticky potyčky řešící.

Zase se mi to líbilo, i když samozřejmě už trochu víte co můžete čekat, tak se to čte skvěle.
Tudíž se těším na Pach krve a kdo ví co FN dál přinese svým smečkám, kroužícím kolem jeho skvělých knih.

18.08.2019 5 z 5

Ani pták nezazpíval Ani pták nezazpíval Farley Mowat

Perfektní kniha, už jsem něco válečných knih přečetl, ale zde jsem upřímné nadšen.
Autor a tím i hlavní hrdina ze sebe nedělá hrdinu, vše hodnotí a popisuje nebojím se říci upřímně a jak mu zobák narost se svým humorem i strachem.
Zavěreční doslov od pana Košťála bych tam nepotřeboval, jeho vyčíslení a vysvětlení nám vlastně na konci knihy ukáže, že nejlepší byly bolševici a tenhle příběh byl vlastně procházkou.
Každopádně jsem rád, že jsem měl možnost si knihu přečíst pohled od Kanady je více než zajímavý a mě moc bavil.

31.08.2020 5 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Skvělé zakončení série pána z Boru,budu se těšit na další knihy FN...

08.10.2017 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Zajímavá kniha,která nemůže nechat člověka v klidu...
Divil jsem se kolik lidí ji zde haní,ale rozhodně se k nim nemíním přidat-jsem rád že mám knihu v knihovně a již několik lidí ji chce půjčit,takže to takový odpad určitě nebude.
Jen suprově rozvíjí fantazii,kterou si stejně vetšina z nás sama tvoří.

01.09.2017 4 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Kniha mě nebavila, už jsem ji chtěl i odložit.
Pak si jen pro sebe povídám- nekřesťansky /přesto slušně >>Sakr písek, to neni možný. Je to Merle<<
Tudíž jsem ještě vydržel a od doby co na koni zatočil na zakázánou cestu vpravo, jsem nemohl odtrhnou své mrkající aparáty.

Proto zde radím, VYDRŽET k rozcestí a já už se těším na další kousek od autora.

22.12.2023 4 z 5

Na zemské stezce Na zemské stezce Martin Nesměrák

Na takový obsah zbytečně moc papíru. Ač jsem se na knihu těšil, pač jsme k tomuto hradu podnikli parádní vandr, nijak zvlášť nenadchla. Než středověkých rubaček se vám tu dostane spíš panické lásky ultra chytrého Oda k hostinské Johance.
Vše jde jako v pohádce, jak Odo poví tak se stane a všichni s uznáním pokyvují jak je mazaný. S mečem v ruce vládne samozřejmě také nejlépe, jen né moc často, musí totiž po stezce jezdit sem a tam aby Johance neuschly kytky ve váze.
Díky tomu chybí Hynku Tasovi ještě několik lekcí šermu k dokonalosti.

02.10.2023 3 z 5

Fajn životopis jednoho dědka, takového našeho Cimrmana či polského Kuby Vandrovce, proto má kniha asi takový úspěch. Z dvou linek které nás provází mi bavila více ta historická. Novodobá po stých narozkách mi přišla občas naivní, natahovaná (hlavně konečné vyšetřování) a pohádková, avšak tak měla asi vyznít, já se několikrát přistihl jak se těším, až se to zase překotí.

07.09.2022 4 z 5