Badger

Přečtené 123Ivanhoe
? - prosinec 2019
Ivanhoe 1969, W. Scott


Poslední přání
? - říjen 2019
Poslední přání 2007, A. Sapkowski


Deník prostitutky – Dvojí život paní Ester
? - srpen 2019
Deník prostitutky – Dvojí život paní Ester 2012, M. Weber

Hlavní představitelka často působí nebo působit chce jakou si výjimečností aby nespadla mezi klasický coury, prezentuje se jako vzdělaná, dokonale vypadající navíc s vědomostmi o vyšších kruzích v takovém rozsahu, že se člověk až zamyslí jak to, že to nedotáhla na ředitelku všeho. To mě občas vytáčelo, jinak kniha se docela fajn četla, nebyl to odpad který jsem na tohle téma už zažil a asi jich bude více jak míň. Možná taky čtenáře moc nepotěší autorčino když se něco začalo rozjíždět: "Dál už raději nebudu popisovat nebo nechám si to pro sebe", zrovna když o tom kniha je. Hodnotím kladně-takový průměr spíš k lepšímu ...


Rozervané království
? - srpen 2019
Rozervané království 2018, F. Niedl

Království České jen těžko odolává vzpurné šlechtě, která se postavila proti králi Janovi. To mladý král/rytíř nehodlá jen tak nechat, proto sebere zemskou hotovost a šlechtu, která mu zůstala věrná či změnila názor a vyráží to rozvracečům vysvětlit. Při tom jsou samozřejmě i naši dva hlavní hrdinové, kteří si na to neberou zrovna bílé sametové rukavičky, ale rukavice železné hrdla svírající, když zrovna meče a dýky v nich nemající. Musím varovati, že často jsou ti dva nesmlouvající-neesteticky potyčky řešící. Zase se mi to líbilo, i když samozřejmě už trochu víte co můžete čekat, tak se to čte skvěle. Tudíž se těším na Pach krve a kdo ví co FN dál přinese svým smečkám, kroužícím kolem jeho skvělých knih.


Kašpar z hor I.
? - červenec 2019
Kašpar z hor I. 1969, H. Pourrat

Pořídil jsem si verzi rozdělenou do dvou dílu, proto komentuji první část právě po jejím dočtení. Dílo je to velkolepé a dle mého i nedoceněné, jakož to zasazení děje do období válek napoleonských a době po Waterloo, by to určitě právě čtenáře zajímající se dobou touto nadchlo. Román se však týká lidí zapadlých v horských vsích a to v nádherně popsaných lesích. Lidé v horách tu silně věří jak v boha tak na spousty děsivých bytostí žijících v koutech této krásné divočiny. Příběhy a legendy jsou skvěle provázány s příběhy lidí v tomto kraji. Do jejich životů zasahují jak podlý loupežníci tak zuřící válka do které musí hoši odejít pomoci císaři Napoleonovi. Nedá mi to, abych nevypíchl parádní souboj kašpara s kozáky, nebo souboj s loupežníky v hospodě. KNIHU URČITĚ DOPORUČUJI TOMU KDO LESY MÁ RÁD, a již se těším na její druhou část.


Království meče
? - červenec 2019
Království meče 2017, F. Niedl

Zase skvělý, příběh se dál vyvíjí skvělým tempem. Prokreslení postav prostě skvělé, to samé v situacích (práce na Benešově hrádku-to je prostě něco co mě nepustí), obyčejný život obyčejných lidí té doby, ale nejen jich. Král Jan už má více rozumu a není tak manipulovatelný což se mi zamlouvá daleko více, o Benešovi a Wolframovi nemá cenu snad ani psát-pár správných chlapů u kterých má člověk radost, že se jim autor věnuje rovnoměrně/ defacto střídá jejich příběhy. Prostě super zas za plnej!!


Eleonora ze Schwarzenbergu - Skutečná upíří princezna
? - červenec 2019
Eleonora ze Schwarzenbergu - Skutečná upíří princezna 2011, V. Kanakaredes

Komentář počnu o věcech na knize pěkných, poté i pár negativ. Na knize je pěkné zasazení příběhu do hradu Zvíkov a v Č.Krumlově + související obal-ten se opravdu povedl. Negativa-Nuda o životě nudné a rozmazlené hraběnky, někdo se snažil vycucat napínavost a tajemnost, avšak cecek byl již prázdný.


Ve službách mocných
? - duben 2019
Ve službách mocných 2017, F. Niedl

Sázka na kvalitu se opět vyplatila. Jediné co mi v knize kolikrát štve, je vyličování událostí z knih minulých. Chápu že činěno je tak z důvodu čtenáře, který vezme zrovna tuhle knihu na mušku a předešlé nečetl. Proto pro člověka co hltá i tuto sérii zbytečné, ale prozíravosti rozumím a nehaním ji. FN píše skvělým stylem a mě tentokrát více zajímala postava Beneše než Wolframa, který bude nejspíš častějším favoritem. Popis prací na stavbě a jak slasti tak strasti kolem od toho se nedalo odtrhnout a FN mě zase přikoval jak do křesla tak postele, až boleli od lampy oči. Již si myslím, že monogram FN bohatě stačí jako uvedení autora. Ten je totiž už mečem vyryt jako pojem a klasika nejen středověkého žánru.


Martin Eden
? - duben 2019
Martin Eden 2001, J. London

Krásně napsaná kniha, která by snad bez jejího prožití ani nešla napsat. Moc se mi líbil vývoj postavy Martina, obdivoval jsem dřinu, kterou svému snu věnoval a kolikrát i jeho zachování klidu, když se karta otočila. Tenhle člověk je pro mě synonymem obrovské dříče, kterého nezlomí ani když se od něj odvrátí jak obě vrstvy společnosti tak i vlastní rodina. Neb dál nepřestane přemýšlet, vzpouzet se módním většinovým názorům a hlavně nezapomene, jací k němu byli ti stejní před jeho úspěchem, kdy díla jak říká byla již napsána. :KNIHA JE JISTĚ NĚKDE POVINNOU ČETBOU A BÝT BY JÍ MĚLA. Učila by mladé lidi nevěřit všemu co jim kdo řekne, avšak samotné se zajímat a udělat si svůj vlastní názor - tím pádem nebýt ovcí...


Neviditelný
? - březen 2019
Neviditelný 1990, H. G. Wells

Opravdu zajímavé, hezký příběh napsaný jako kdyby to pravda byla- i když kdo to vlastně opravdu ví? Kdo by nechtěl být alespoň na týden když né pořád neviditelný co vše by mohl a i nemohl. Příběh je údajně psán aby odradil to mě se rozhodně nestalo jen bych si asi počínal jinak než tenhle pán, ale to si asi každý pomyslí jak by konal sám. Knihu bych rozhodně doporučil- originální příběh..


Necudná - já a mých 21 mužů
? - únor 2019
Necudná - já a mých 21 mužů 2015, L. Hogen

Docela přeceněný, takový deníček rádoby rad děvčata. Asi jsem byl první chlap co tohle četl, občas jsem litoval, že čtu o životě tak chvástajícího se člověka, ale jako úhel pohledu zajímavý. Avšak vícekrát již ne. Nejlepší na to byl asi citát z písničky Jirky Korna a kamionová scéna.


Pohled šelmy
? - únor 2019
Pohled šelmy 2010, F. Niedl


Pistolníci z Gothamu
? - únor 2019
Pistolníci z Gothamu 2014, J. Palmiotti (pseudonym)


Dobrá kočka, která nemlsá
? - leden 2019
Dobrá kočka, která nemlsá 1976, M. V. Kratochvíl

Opravdu umělecká kniha a takovým lidem bych ji i doporučil. Na mě možná až moc, knihu hodnotím podle toho jak mi bavila, přesto že napsaná je skvěle autor musel mít neskonalé vědomosti o době a V.Hollarovi, který je hlavní postavou. Zajímavé bylo líčení popravy na Staroměstském náměstí, nebo popis morové epidemie v Londýně-scény z kterých mrazí. Každopádně je dobré vědět něco jak o tomto uměleckém řemesle, tak i jeho přední postavě jakou V.H. byl, jak u nás tak ve světě.


Z rodinné kroniky Lady Fuckingham
? - prosinec 2018
Z rodinné kroniky Lady Fuckingham 2013, neznámý

Knížka nedosahuje samozřejmě kvalit jako Lady Fuckingham, zato jako vybavení na noční stolek postačí.


Chvála zralých žen
? - prosinec 2018
Chvála zralých žen 2003, S. Vizinczey

Nedoceněná kniha, příběh je to velice zajímavý. Popisuje dospívání mladého chlapce prakticky od dítěte, přes postupné zrání až dalo by se říci dozrání či uvědomění. Od pasáka v táboře vojáků po učitele a to s harcováním po několika státech. Hlavní hrdina již od mládí touží po ženské společnosti, ale bez úspěchu s pomocí knih a doby si osvojí zásady, které májí úspěch, přesto bývá překvapen. Pěkné na knize je, že se nedrží jen sexuálního dění, ale popisuje jak historické události Maďarska tak citáty významných osobností (nepsal ji žádný hňup).


Růže a lev
? - listopad 2018
Růže a lev 2016, F. Niedl


Almuric
? - říjen 2018
Almuric 2003, R. E. Howard

V tomto díle není nic co by tam nepatřilo, samozřejmě začátek nás musí dostat do děje a není jako zbytek knihy, který naprosto frčí od akce k akci. Perfektní návaznost beze zbytečností mi naprosto vyhovovala. Je to má první zkušenost s autorem, avšak jistě né poslední.Jsem rád, že jsem se nenechal odradit pro mě nevyhledávaným žánrem.


Sobí bobky
? - říjen 2018
Sobí bobky 2016, L. Simon

Tato kniha mi ukázala, že dnes může napsat knihu i člověk, který nemá o čem psát: Jo jel do cizí země, nezažil tam nic zajímavého a tak si toho spousty domyslel, jenže je to marný a bez nápadu. Možná je to rozpětím knih, které čtu, avšak tohle bych nikomu nedoporučil. Od prvního dílu šla kvalita postupně dolů. Jedna hvězda za scénku se sáňkováním (mírně úsměvnou!) a ten hezký obal, jinak autor spíš pokazil papír, který jako docela kvalitní mohl být využit pro hezkou kniha. Ke komentářům se nevyjadřuji lidem stačí hold dnes již málo jak v hudbě, filmu tak i v knihách.


Rytíři z Vřesova
? - září 2018
Rytíři z Vřesova 2016, F. Niedl


Zálesák
? - září 2018
Zálesák 2000, Z. Grey

Na knihu jsem se tak těšil, až mě docela zklamala. Příběh je spíš takovou romantickou pohádkou vycucanou z prstu a defacto nevtahující děj o dokonalém samotáři v nitru přírody, ale ta divočina a život v jejím nitru jak jeho tak hlavně dalších dvou hrdinek? Tomu jsem prostě nevěřil..


Vítr z jihu
? - duben 2018
Vítr z jihu 1951, E. Grin

Knihu jsem přečetl z důvodu,že patřila pradědečkovi (což byl důvod hlavní), pak i to že jsem dopředu věděl že kniha je napsaná Rusem z pohledu jakby Fina u čehož mě zajímalo jak se dá vylíčit že za Zimní válku SSSR vlastně nemohlo. K samotnému příběhu ten se zaobírá obdobím před Zimní válkou, přes 2.sv. až za válku Laponskou. Hlavní hrdina dře jak blázen aby splatil pozemek na místě s kterým by dnes realitky asi nechtěli nic mít. Někomu by se to určitě mohlo líbit, ale mě jednou stačí.


Stopy ve sněhu / Kletba vikingova hrobu
? - únor 2018
Stopy ve sněhu / Kletba vikingova hrobu 1992, F. Mowat

Dvě knihy v jedné. První kniha se mi líbila více, jde v podstatě o příběh dvou chlapců uvízlých na dalekém severu kde musejí přežít, nejvíc mne zaujala stavba srubu, lov sobů, zpracování jejich masa a kůží na ošacení apod. Druhá kniha navazuje na knihu první ,zde se nám otevírá svět eskymáků a vikingské legendy s tímto světem spjatou. PRO MILOVNÍKY PŘÍRODY A PREDEVŠÍM DOBRODRUHY INSPIRACE HABADĚJ.


Legie prokletých
? - únor 2018
Legie prokletých 2007, S. Hassel (pseudonym)

První polovina knih mě tolik nebavila protože sem již dříve četl Vládu pekel a proto jsem popisované věci již znal, ale další část je samozřejmě výživná a četla se jedním dechem. Je to kniha plná akce, která jde fofrem kupředu od jednoho k druhému takovým tempem, že nejspíš ani nebavit nemůže.


Královny nemají nohy
? - leden 2018
Královny nemají nohy 2000, V. Neff

Kniha je velice dobře promyšlená, vývoj se vždy ubíral jinak než jsem čekal. Dílo se dobře čte, vždy jsem se těšil na další dobrodružství. Knihu nezbývá než DOPORUČIT všem co dobrodruzi jsou.


Losí hovno
? - prosinec 2017
Losí hovno 2015, L. Simon


Markéta Lazarová
? - prosinec 2017
Markéta Lazarová 2008, V. Vančura

Měl jsem z knihy obavy ,že bude obtížná na četbu jak je zde často psáno ,avšak musím říci ,že pouze ze začátku jsem si musel zvyknouti ,ale pak už jsem letěl jak vítr. Musím poznamenat že příběh se mi moc líbil svojí syrovostí ,zasazením do doby i vykreslením postav. Člověk si připadá ,že tohle se muselo stát ! Nedám plný počet asi jen kvůli autorovým vstupům ,ale těším se na film ,který mě teprve čeká a od Vančury si určitě ještě něco přelouskám.


Jáma a kyvadlo a jiné povídky
? - listopad 2017
Jáma a kyvadlo a jiné povídky 2002, E. A. Poe


Ďáblův elixír
? - listopad 2017
Ďáblův elixír 2001, E. T. W. Hoffmann

Podle komentářů ,které mohou čtenáře ovlivnit již u výběru knihy jsem i já váhal zda se mi vůbec bude kniha z 18.stol. dobře číst ,ale musím říci ,že tomu tak bylo. Na můj vkus je zde moc náboženství proto hodnotím takto (musel jsem se prostě kousat těmi kapucíny až po papeže) ,avšak na druhou stranu je napsaná tak zajímavým způsobem ,že když jsem za svitu čelovky a zvuku praskajícího dřeva z kamen ve tři ráno četl větu "Sova se vdává ,vylezem na střechu a budeme zápasit, a kdo koho shodí dolů ,je král a může pít krev.",docela mi lezl mráz po zádech. Proto si myslím že kdo má rád tajemno a hrátky s peklem v trochu starším vyobrazení neměl by toto dílo zavrhnout.


Dědicové černé vlajky
? - říjen 2017
Dědicové černé vlajky 2009, M. Peinkofer


Krajina nočních jezdců
? - říjen 2017
Krajina nočních jezdců 2015, F. Niedl

Skvělé zakončení série pána z Boru,budu se těšit na další knihy FN...


Vězni hor
? - září 2017
Vězni hor 2011, G. Bordes

Moc hezká kniha, zajímalo mě jak se děj dál bude vyvíjet a to je u knihy jedno z hlavních pozitiv. Děti které musí řešit situaci se kterou by si leckteří starší dnes neporadili se s osudem rvali a nedali svojí kůži nepříteli (v podobě mrazu a hladu) zadarmo. Citát z knihy:"Být mužem znamená bojovat až k nejzazším mezím,vydržet bolest a nikdy to nevzdát."by si možná mnoho dnešních rádoby hrdinů dalo na svůj modrej fb,ale jen zlomek by si jen na chvíli dokázal vyzkoušet podle něj žít.


Malý pán na ženění
? - září 2017
Malý pán na ženění 1974, P. G. Wodehouse

Začátek mě moc nebavil a říkal sem si,že kniha asi nebude můj šálek kávy. Avšak po chvíli se na tolik zlepšila,že po jejím přečtení říkám moc veselé a chytře vymyšlené čtení. Skvěle mě provázela na letní dvolené,kam se náramně hodila-vždyť i na obalu je psáno "Čtení na dovolenou"


S vlčí hlavou v erbu
? - červenec 2017
S vlčí hlavou v erbu 2011, F. Niedl


Rekruti
? - duben 2017
Rekruti 1956, V. Kaplický


Dlouhý pád
? - prosinec 2016
Dlouhý pád 1998, A. White


Nulová šance
? - listopad 2016
Nulová šance 2008, C. Ryan (pseudonym)


Pod napoleonským orlem
? - listopad 2016
Pod napoleonským orlem 1933, V. Henry


Ďábel Trenk
? - listopad 2016
Ďábel Trenk 1996, K. Richter

Musím složit hold panu Richterovi, kniha je moc hezky napsaná. Tento styl psaní mám rád-je to pohled jak z osoby Trenka, tak jako do habsburského domu Marie Terezie nebo hlavního stanu Fridricha II. Dílo pojednává o Trenkově životě už od dětství,přes války o dědictví rakouské až k jeho hořkému konci-tím jak byla kniha psána mi připomněla knihu "Císařský věčný voják" a jsem tomu rád. Nakonec snad jen ukázku: "Vivat,Maria Terezia!" Ostré handžáry sviští jako kosy.Létají uťaté hlavy, ruce... Hrůza! Samotnému Trenkovi se během okamžiku válí u nohou pět zkrvavených, zkroucených postav.


Dobrodružství Wernera Holta
? - listopad 2016
Dobrodružství Wernera Holta 1972, D. Noll


1