bacouch bacouch komentáře u knih

Knížka Ferdy Mravence Knížka Ferdy Mravence Ondřej Sekora

Knížku jsme četli s dětmi před spaním, všechny nás to fakt bavilo a já si dala předsevzetí, že si o těch mravencích musím přečíst ještě něco konkrétnějšího a reálnějšího. Jinak, dětem to přišlo dost legrační a dostatečně akční.

31.10.2020 5 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Od této knihy jsem nic moc nečekala a o to větší bylo mé překvapení. Jedná se o velice jemný, ale neobyčejně emočně silný příběh, jehož děj se dá shrnout do dvou vět. Mě se to velice líbilo. ***spoiler***Nejvíc mne asi zasáhl ten nelítostný boj s časem v závěru knihy. A to, jak neuvěřitelně důležité je v takových chvílích udělat vše pro to, aby člověk odcházel pokud možno beze strachu a aspoň maličko v klidu. Nic není v tu chvíli důležitější.

23.07.2020 5 z 5

Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Peter Wohlleben

Wohlleben opět nezklamal a předložil nám další knihu, která je nabitá láskou k přírodě, stromům, i jejich obyvatelům. Tentokrát jsem tam však cítila i jistou dávku pesimismu ohledně lidí a jejich chování vůči lesům a životnímu prostředí obecně. Pro mě osobně byla užitečná informace, že nemusíme být v lese extrémně potichu, protože z toho cítí zvířata výrazně větší ohrožení (lovci i predátoři se chovají neslyšně) než když jsme přirozeně hluční.

30.05.2020 4 z 5

Bez obalu Bez obalu Barbora Tlustá

Myšlenka zero waste se mi líbí a tato kniha je o tom, jakými praktickými způsoby lze tuto filozofii uplatňovat v běžném životě. Líbilo se mi, že je psána pro české prostředít i grafická stránka knihy. Jenom jsem měla dojem, že občas objevuje objevené.

15.11.2019 4 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Skvělá kniha, po dočtení jsem měla hned chuť jít škubat ven nějaký to bejlí...

18.12.2018 5 z 5

Nikdy není pozdě na šťastné dětství Nikdy není pozdě na šťastné dětství Beatrice Landovská

Baví mě sledovat bouřliváky a nonkonformní lidi. Čekat, jaké průšvihy zas vyvedou, koho urazej´ a jaký nový skandál je bude provázet. O něco méně zábavné však je, když takový král večírků a chlapík, co nezkazí žádnou zábavu, je váš otec. A pokud nemáte oporu ani v matce, která místo péče o děti řeší své nenaplněné sny, máte zaděláno na pěkná traumátka. Někdo vrazí ranec peněz do kvalitního psychoterapeuta a někdo se z toho vypíše. Jako Beatrice Landovská. A zvládla to na výbornou. Bylo to skvělý!

15.04.2024 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

(SPOILER) Minier psát umí, o tom jsem se už přesvědčila v prvních dvou dílech série. Neumí psát krátké knihy, ale to mi nevadí, jelikož děj Tmy krásně plynul a stále se něco dělo. Líbilo se mi, že je to docela děsivé, popis psycho šikany byl natolik věrohodný, že jsem měla večer trochu bobky. Líbila se mi zajímavá vsuvka o astronautech a kosmickém výcviku. Alenevyhovovala mi pozice Servaze jako někoho, kdo vlastně nevyšetřuje, ale jen se v podstatě inkognito motá kolem, těhotná kosmonautkawtf? (i když na konci byli těhotní snad úplně všichni), příběh poměrně dost překombinovaný a pro mě neschopná a leckdy nelogicky jednající hlavní hrdinka.

20.04.2023 3 z 5

Zimování Zimování Katherine May

(SPOILER) Líbila se mi anotace i podtitul knihy, tak jsem to zkusila. Ale ouha! Autorka nás na začátku naláká na to, že s ní budeme moci sledovat, jak se vyhrabat ze situací, které leckdy zažívá každý z nás. Co dělat s tím, když se vám všechno hroutí pod rukama, jistoty jsou otřeseny a je toho prostě najednou příliš mnoho k přežití. Co dělat, aby vám z toho nehráblo, či jste se nezhroutili. Bohužel její způsob řešení je pro většinu lidí absolutně nerealizovatelný. Znamená to více jak půl roku se věnovat sami sobě, nechodit do práce a zkoumat, co by mi tak ještě mohlo udělat dobře. Celé je to prokládané rádoby filozofickými promluvami a zimními asociacemi. Manžel, který na začátku knihy byl jedním z důvodů krize se už pak až do konce knihy neobjeví, ani mezi množstvím jmen v poděkování. No zkrátka...pěkná slátanina, která si hraje na něco, co není.

17.11.2022 2 z 5

Umina verze Umina verze Emil Hakl (p)

První kniha od Hakla a rozhodně ne poslední. Slyšela jsem to v audioverzi s Davidem Novotným (excelentní přednes, leč prvních pár kapitol jsem ho musela zpomalit, jak byl rozjetej) a J. Strykové. Výborné, doporučuji.

03.06.2022 4 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

(SPOILER) Znáte takový ten pocit, kdy si koupíte na Silvestra super extra mega petardu, ze které ovšem po zapálení vyjde jen takový pšouk a dál nic? Tak takovýhle pocit jsem měla po dočtení knihy Kruh. Půjčila jsem si jí, protože kolem toho byl velký hype a ze začátku jsem byla nadšená. Asi v půlce knížky přišlo první hm…aha…to je nějaký divný, ne? A poslední třetinu jsem přetrpěla. Myšlenka dobrá, téma, o kterém se nemluví, ale způsob řešení? Wtf? Takhle překombinovaný řešení prekérní situace jsem fakt nečekala. A nelogických věcí je tahle kniha plná. Tak teď budu hodně, ale hodně spoilerovat, takže, kdo jste to nečetl, teď je čas odejít. Takže: Pokud nebudu šťastný v manželství, tak je několik variant, jak to řešit: můžu se sebrat a odejít nebo (v krajním případě) můžu partnera zabít. Ale udělat obojí??? Tvl, co to je? Nebo. Matce je líto, že je syn trochu moc vznětlivý. Tak ho nechá zavřít, že tam mu snad pomůžou…Jako vážně? Jsem jediná na světě, která si myslí, že vězení není opravdu prostředí, které by z agresivního jedince udělalo Matku Terezu? Nebývá to spíš naopak? Atd atd. Takže za mě 2 hvězdičky. A z toho jedna za obálku.

29.05.2021 2 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Druhý díl ještě lepší než první. Člověk už zná hlavního hrdinu, který je tak trochu jako Bruce, ale ne tak moc dokonalý. Líbí se mi jeho sarkasmus i jeho hlášky. Příběh není moc komplikovaný, nedějou se tam nějaký velký hnusárny, takže jsem si knížku fakt užívala.

01.05.2021 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Young adult literaturu vůbec nečtu a po téhle knize jsem šáhla vpodstatě omylem. O to překvapenější jsem byla ze zážitku, který mi přinesla. Ano, začátek byl pomalý a bylo tam spousta jmen, ale to mi nevadilo, nikam nepospíchám. No a pak to začalo nabírat obrátky a rázem mě děj pohltil a já se bála, jak to se všemi hlavními hrdiny dopadne, protože to mnohokrát vypadalo, že je vše ztraceno a ono ejhle - zase z toho vyklouzli. Hlavní hrdinové nejsou žádní svatoušci, spíš naopak, ale autorka je vykreslila tak brilantně a lidsky, se všemi jejich slabostmi a důvody, proč se chovají, tak jak se chovají, že jim prostě musíte držet palce. Moc se těším na pokračování.

15.03.2021 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Pýcha a předsudek mě bavil, tohle ovšem pro mě bylo utrpení. Nechci Austen upírat skvělou práci s jazykem, ale já už jsem na to asi moc stará. Vleklo se to jak týden před výplatou a děj by se dal shrnout na 3 stránky. A to kdo ví jestli :-)

01.02.2021 3 z 5

První den mého života První den mého života Paolo Genovese

Naprosto skvělá kniha, která od začátku chytne a už nepustí. Čtyři zoufalí lidé, stojící před zásadním životním rozhodnutím. A vy jim moc přejete, aby to zvládli. 10* z 5.

02.07.2020 5 z 5

S tímto autorem je to trošku těžký. Když čtete první knížku, jste většinou velmi nadšení. U druhé máte pocit, že už se Harari trochu opakuje. No a u třetí jste naštvaní, že zase sám sebe vykrádá. Ale přesto pravděpodobně sáhnete po jeho dalším kousku, budete u toho trošku prskat, protože spousta vaty a keců a pořád dokola, ale čas od času se v tom blátě zaleskne perla, ze který se posadíte na zadek. A proto ho čtu.

28.05.2020 2 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Druhý díl rozhovorů s lidmi, kteří se z různých důvodů stáhli ze společnosti, leckdy vypadli úplně ze systému a uchýlili se do samoty, se mi líbil více než díl předchozí. Výběr samotářů je pestřejší a zajímavější a grafická stránka je prostě nádherná!

23.04.2020 5 z 5

Mona Mona Bianca Bellová

Já mám pro knihy Biancy Bellové slabost. Hodně věcem v nich nerozumím, padá ně mě velice často úzkost, ale autorka mě pokaždé dostane a to i v tomto případě. Milostná romance (?) na pozadí války a přísné společnosti v neurčeném místě ani času. Vše se dozvídáme jen z náznaků. Ale je to tak pěkně psaný. Super. Měla jsem z toho menší deprese než z Jezera, což jsem ráda..
p.s: jenom by bylo asi fajn označit autora básně na konci knihy. Ta byla mimochodem zhudebněná mým oblíbeným Plutem https://www.youtube.com/watch?v=O072fM-_XTY

09.12.2019 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Pistolník...co říct? Na ságu Temná věž jsem se chystala pekelně dlouho. Když jsem se konečně dostala k prvnímu dílu, tak jsem si prvních 100 stránek říkala..."no co to je? Dyť je to děsná nuda. Nic se tam pořádně neděje, a když se něco stane, tak já to nepochopím." Jenomže po půlce knihy se to najednou zlomilo a kniha mě naprosto vcucla. Takže si bohužel budu muset přečíst i další díly. Ach jo, ten King si s náma ale hraje :-)

15.11.2019 4 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Knihu jsem si přečetla v rámci čtenářského klubu, protože sci-fi moc nečtu a s počitačovými hrami jsem skončila někde u Sims 2. Nicméně mě přiběh velice zaujal, po první třetině jsem to viděla na jasných 5 hvězd. Později bohužel autorce došel trochu dech a nesedělo mi vypointování příběhu. To mi přišlo ale velmi přitažené za vlasy. No každopádně, kromě těchto dvou věcí se mi kniha líbila velmi.

27.09.2019 4 z 5

Jednou budeš Arab: Dětství na blízkém východě (1978-1984) Jednou budeš Arab: Dětství na blízkém východě (1978-1984) Riad Sattouf

Kdyby měla Satrapi bráchu, vypadal by asi jako Rijád. Moc se mi to líbilo a dozvěděla jsem se spoustu naprosto neuvěřitelných informací o životě v Libyi a Sýrii. Zároveň to pro mě nebylo tak náročné a plné informací jako třeba Goražde. Vřele doporučuju. Určitě si přečtu i další díly.

13.08.2019 5 z 5