Umina verze

Koupit

Román Emila Hakla předjímá to, k čemu technověda směřuje již delší dobu – výrobu umělého člověka. Frankensteinovská touha lidstva je zde naplněna v ryze amatérských podmínkách. To však oběma hrdinům nebrání prožít intenzivní vztah založený na vzájemné příchylnosti, která časem přeroste v závislost, spikleneckém přátelství a sexu. Je to román o lásce s téměř detektivní zápletkou, napsaný autorovým typicky úsporným a svižným stylem. Život je zázrak, ať vzniká jakkoli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/317924/big_umina-verze-8Ka-317924.jpg 3.8159

Kniha Umina verze

Rihatama

(+ SPOILER) Přirozený a civilní, a tak i nebývale věrohodný pohled na humanoidy mezi námi. Na Hakla jsem si brousila zuby už pěkných pár let. Chvíli to sice trvalo, ale první seznámení s jeho tvorbou mě bezesporu zaujalo a potěšilo, i když milostný román jsem opravdu nečekala. Zejména když se kapitoly jmenují Subverze, Konverze nebo Reverze. Pohled na vztah Efa a Umy z obou stran dodává příběhu na dynamice, pohyb po známých místech pak důvěrnosti. Hakl nadto vkládá do příběhu nečekanou poetiku a robotce Umě ještě nečekanější emoce, ambice a lidské schopnosti. Ve vzájemném dialogu Františka s Umou pak zaznívá celá řada hlubokých témat, která jsou v kontextu umělé inteligence o to pikantnější i závažnější. Hakl přitom komplikuje nejen vzájemný vztah, ale i jejich společný vztah, když do něj vstupuje alias dr. Frankenstein. Promyšlený příběh na nepochybně stále aktuálnější téma. Pro mne nečekaně zajímavý literární zážitek.

pepap

Jak by vypadalo soužití s UM(ělou žen)OU? Knihu jsem poslouchal jako audio.

Parádní a originální przibeh. Děj je vyprávěn chvíli hlavním lidským aktérem, chvíli UMOU, což přidává na dynamičnosti příběhu. V prostřed audioknihy jsem si uvědomil, že jsem si UMU sám velmi oblíbil a propadl vztahu s ní. Ona je prostě boží :-) Závěr a celkové vyznění příběhu mě nadchlo, už jsem audioknihu slyšel dvakrát. interpretace skvělá. Tohle audio je přesně můj šálek kávy.

snimcibdim

Příjemná nevšední lovestory - Frankensteinovská variace z dnešní Prahy.
Zajímavý vypravěčský styl, který je formálně úsporný, dokáže ale vytvářet velmi živé obrazy - dokonce i s chutěmi a vůněmi.
Jelikož žiju v oblasti, do níž je příběh lokalizován, bylo to pro mne o to intenzivnější.
Konec mi na jednu stranu přišel trochu bez nápadu - na druhou stranu si neumím představit jiný.
Vlastně mě překvapilo, že takový sci-fi námět může v ryze českých reáliích takto dobře fungovat.

Disease
02.12.2021

Hakl má zajímavý jazyk, až takový minimalistický, kniha se dobře čte, jejím úkolem je zřejmě jen pobavit, což se povedlo.

Janek
16.11.2021

Z tohoto syrového románu Emila Hakla mi běhal mráz po zádech. Bezútěšné prostředí a obrovská touha po vztahu - to jsou nejvýraznější linie společensko-kritického příběhu, který děsí svou autentičností.

sharik
15.10.2021

Haklův příběh o uměle stvořené ženě je čímsi na pomezí společensko-kritického románu, science fiction, zvláštní love story a nadreálného příběhu místy připomínajícího estetiku próz Jiřího Kratochvila. Zní to jako zvláštní kombinace, ale výsledkem je nesmírně čtivě napsaná próza, v níž se pod zdánlivě jednoduchým příběhem ukrývají mnohem komplexnější témata. Nebudu prozrazovat nic o příběhu, snad jen to, že jeho konec je od určité doby předvídatelný, což ovšem nevadí, ba paradoxně právě naopak: Tady totiž autor hraje na emoce a nečiní tak lacině, spíš rafinovaně a umě, jako málokdo druhý. Tleskám!

Belanna
21.09.2021

Náhodná volba. Nezklamala, humorné, čtivé, oddychové.

kuruteku
10.03.2021

Jsem z toho nějak zmatený. Žádný Bondy s jeho Útěchou z ontologie, že nás - lidstvo - přežije něco schopnějšího. Žádný Čapek s RUR, kdy nový cit dá vznik novému lidstvu. A přeci je tam to, že láska všechno přežije. Nebo ne?
Obrovské plus za grafické pojetí, ale nebylo to tady taky v Urbanově Závěrce a Urbo Kune?
Tak to budu muset za pár let zkusit znovu.