Bez obalu

První česká kniha o životním stylu zero waste! Tato knížka je pro všechny, kteří by zero waste chtěli vyzkoušet, ale zatím neví, jak na to. Ukáže vám, jak do života postupně zavádět změny, které vám pomůžou omezit produkci odpadu, odmítnout zbytečný přebytek, začít žít udržitelně a uvědoměle, zdravě, kreativně a v klidu. Heslem této knihy je: zavádějte změny do života tak, abyste z nich měli radost. Zero waste znamená nulový odpad. Znamená to žít bez odpadu, udržitelným způsobem, být šetrný k životnímu prostředí, k místu, kde žijeme a chceme žít i nadále. Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik odpadu vyprodukujete? Kolik čeho kupujete, kolik obalů pak vyhodíte? Máte pocit, že toho doma máte prostě moc? Zkuste zero waste! Autorka Barbora Tlustá se s vámi podělí o zkušenosti, které na své zero waste cestě získala – a že jich je! Knížka vás krok za krokem provede základy zero waste, zjistíte, proč je lepší omezit odpad než recyklovat a jak toho docílit. Dozvíte se, kam chodit nakupovat, jak to funguje v bezobalových obchodech, jak neplýtvat jídlem a vyrobit skvělé pochoutky ze surovin, o kterých jste si doteď možná mysleli, že už se nedají využít. Poradí, jak doma zredukovat drogerii a kosmetiku, aniž byste přišli o kvalitu, na kterou jste zvyklí, jak udržitelně pořizovat oblečení a jak se bez zbytečného odpadu v klidu starat o malé či větší děti. Čekají na vás také kapitoly o Vánocích, Velikonocích a oslavách a dárcích, které vám ukážou, že se kvůli minimalizaci odpadu nemusíte vzdávat tradic. A mnoho dalšího. Kniha obsahuje originální ilustrace, ilustrované recepty i foto návody a také užitečné tipy a odkazy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/408001/bez-obalu-X8K-408001.jpg 4.117
Literatura česká, Literatura naučná, Ekologie, živ. prostředí
Vydáno · Jota

Kniha Bez obalu

MagdaFish

Knížku jsem si přečetla na doporučení, jak je zajímavá a podnětná ... Ale: neustále mi naskakovaly při čtení v hlavě myšlenky typu: to je snad jasný, ne? To přece děláme dom odjakživa. Proč tu píše o takové samozřejmosti? Možná je to tím, že jsem větší část dětství žila za bolševika, kdy nic nebylo, tudíž se nic nevyhazovalo a recyklovalo se až do omdlení. :-) A asi v tom módu jedu dodnes, ( podle hesla, co se v mládí naučíš ... ) Neříkám, že je to špatná knížka, jen zjevně nejsem cílová skupina. :-)

Zmiu

Když jsem četla knihu Domácnost bez odpadu od Bey Johnson, byla jsem otrávená, že autorka vysvětluje věci, které snad ví každý. Přesto mě kniha i něčím zaujala. Doufala jsem, že česká kniha bude lepší. Nicméně opak je pravdou a po zběžné prohlídce znechuceně odkládám. Takhle kniha se bude líbit asi úzké skupině lidí, kteří jedou v balíčku hipster, vegan, raw a jánevímcoještě. I newspeak používaný v knize je záležitostí velmi úzké skupiny a lidi nad 35 let budou nejspíš kroutit hlavou. Upcykling, látkování a nějaké ty anglické termíny v sobě skrývají to, v čem starší generace normálně vyrostla, akorát to nebylo tak trendy a nepsaly se o tom knihy. Vymýt si sklenice od okurek a použít je dál, vzít si do obchodu látkovou tašku, přešít si staré kousky na něco dalšího bylo vždycky normální. Teď nám to ale někdo znovu objeví, nově pojmenuje, a BEZ OBALU podstrčí jako něco nového. Tématika mě zajímá, ale nemám ráda, když někdo dělá ze čtenářů blbce. Hodnotit nebudu.

sporran

Kniha se mi velmi líbila. Obezobalový přístup se snažím praktikovat a řadu věcí už vím, ale v knize je vše přehledně uspořádané a je tam spousta tipů, které ráda vyzkouším. Je mi velmi blízký styl psaní autorky a to, že svůj postoj nevnucuje, ale uvádí jeho přednosti. Grafické zpracování knihy včetně fotografií je pro mě také moc pěkné a patří i k mému stylu. Kniha americké autorky B. J. je také pěkná, ale v duchu amerického bezobalového snu, tudíž trochu hnané do extrémů. Vždy se snažím vyhledávat populárně naučné knihy českých autorů, protože tam prostě musí být znát regionální pohled. Moc díky za tuto knihu.

Atisa

Čekala jsem, že kniha bude podobná jako Domácnost bez odpadu od B. Jonhson, ale mile mě překvapila. Zhltnula jsem ji za jeden den. Ačkoli se o problematiku zero waste zajímám, stejně jsem se dozvěděla nové věci. Autorka ze sebe nedělá dokonalou a tak (alespoň ve mně) nevzbuzovala kniha negativní pocity, spíše nadšení a motivaci.

pahorkatina

Tohle je moje druhá kniha o zero-waste, chtěla jsem srovnat, jak se tuzemská varianta liší od "amerického snu o bezodpadovém životě" čili Domácnosti bez odpadu. Tato kniha obsahuje méně textu, než zmíněná Domácnost bez odpadu, ale dají se zde najít užitečné informace. Kniha je hezky zpracovaná, ale moc mi nevyhovuje styl, jakým je psaná. Zaprvé se přehnaně snaží čtenáře k ZW motivovat... což je podle mě zbytečné, neboť člověk, který si tuto knihu rozhodne přečíst už musí být nějakým způsobem motivován ke změně životního stylu. Když se například rozhodnete zhubnout a zakoupíte dietní kuchařku, motivace ke změně je to, co musí bezpodmínečně předcházet koupi kuchařky. A i když se kniha snaží vás motivovat, je to bezpředmětné, pokud je vaše vnitřní motivace oslabená. To, co člověk, který zakoupí takovou knihu, skutečně potřebuje znát, jsou informace, jak na to. Kniha Bez obalu sice obsahuje řadu užitečných informací, kterých by ale mohlo být podstatně více, kdyby se autorka zbytečně nevykecávala o svém životním příběhu. Ano, stejně jako v Domácnosti bez odpadu je velká část textu založena na tom, že autorka vypráví svůj příběh: "Dřív jsem byla taková a teď jsem maková." Tady se navíc jedná i o vskutku "nenápadnou" propagaci jejího obchodu. Podle mě to ubírá knize na kvalitě, opravu užitečné informace z knihy by se daly smrsknout do malé brožurky...

i_vanička

Je to první česká kniha o životním stylu zero waste. Jsem vděcná, za každé připomenutí a představení životních stylů, které míří tímto a podobným směrem.
A tak mě trochu mrzí, že by kniha možná mohla někoho, kdo by s tím chtěl začít, trochu odradit. Mám z ní pocit, jakoby byla nezbytná kompletnost dělat vše jinak než doposud. Já osobně bych přivítala konečný čtenářův pocit, "fajn, něco radostně u sebe zkusím změnit a později ještě něco určitě přidám". Tak proto nedávam plný počet hvězdičet, není lehké být prvni :-)

TIP: Máte rádi Databázi knih?

nulový odpad

Autor knihy