bacouch bacouch komentáře u knih

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Román známé novinářky se zabývá tématem v české literatuře zatím úplně opomíjeným. Popisuje životní osudy mnoha tisíc Řeků, kteří utekli do Československa v padesátých letech. Knížka popisuje dospívání několika dětí, ale též jejich rodičů na pozadí historických událostí od 50. let do současnosti. Knížka se mi velice líbila, bylo tam moc pěkně popsaný rozpor uvnitř rodin, kdy každý vyrůstal na jiném základě. Zároveň autorka neopomíjí ani samotné Řecko a poměrně velká část knihy se odehrává i tam. Po přečtení knížky budete mít určitě chuť se tam vydat. Moc se mi to líbilo.

07.06.2022 5 z 5

Umina verze Umina verze Emil Hakl (p)

První kniha od Hakla a rozhodně ne poslední. Slyšela jsem to v audioverzi s Davidem Novotným (excelentní přednes, leč prvních pár kapitol jsem ho musela zpomalit, jak byl rozjetej) a J. Strykové. Výborné, doporučuji.

03.06.2022 4 z 5

Kde se les dotýká hvězd Kde se les dotýká hvězd Glendy Vanderah

(SPOILER) Já se bohužel musím přidat k těm, kteří z knihy tak nadšení nebyli. Kniha začíná zajímavě, ovšem hned na první stránce to přinutí čtenáře gúglit, zda se překladatel nespletl (ořechovec, podhozenec) a myslím si, že občas ano...Děj je dosti předvídatelný, lidé se chovají nelogicky, kromě malé manipulátorky, ale dobře se to čte. Hvězdičku navíc dávám za to, že se autorka nebojí otevřít zajímavá témata (jak dál po masektomii, život s depresí), ale občas je zpracovává trošku nešťastným způsobem. (Jo a její přistup k depresi je trošku něco ve smyslu - pojď radši ven, rozptýlíš se a ono tě to přejde). A konec... tak ten to opravdu zazdil. :-)

24.05.2022 3 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Román popisuje příběh jedné rodiny na pozadí dějinných událostí v Mexiku. Knížka je ovšem plná emocí, postav, které jsou všechny hluboce zajímavé a skvěle vykreslené, takže rozumíte proč se chovají, jak se chovají; máte skoro pocit, že žijete jejich příběh, znáte jejich nejskrytější myšlenky, sny i obavy. Zároveň je to příběh, ve kterém se odráží magický realismus, a to já mám moc ráda. Po dočtení jsem ještě plná emocí. Moc hezká (i když někdy pro někoho pomalá) kniha.

13.05.2022 5 z 5

Skryté příčiny únavy a nedostatku energie Skryté příčiny únavy a nedostatku energie Steven R. Gundry

Bohužel, po spoustě řečí a keců se nakonec dostáváme k "jídelníčku". A to už jsem to definitivně vzdala. Opravdu nemám ráda kapustu a houby. A právě z těchto dvou ingrediencí se skládá 75% receptů. Zbytek obsahuje hřebenatky, krevety, avokádový olej, pečené mušle či maniokové chipsy. Když jsem se tuhle ptala v našem konzumu ve vesnici po hřebenatkách, koukali na mě jak z jara. Takže tento stravovací směr asi opravdu nebude pro mě.

02.05.2022 odpad!

Hledejte ji Hledejte ji Rick Mofina

Tak tohle se fakt nepovedlo. Pachatele jsem identifikovala v podstatě hned, jak se vyskytl na scéně. Ale než došlo konečně k "neuvěřitelnému" odhalení, musel člověk potkat ještě asi milion postav, které s dějem neměli vůbec žádnou souvislost ani do něj nezasáhly, vyslechnout si v každé kapitole nové a překvapující odhalení a motiv ke zločinu a projít hromadu stop. No celému tomuhle cirkusu velí policejní dvojka, kterou by, co se týče vyšetřovací práce, hravě strčili do kapsy i Sváťa Kuřátko s detektivem Štikou.

27.04.2022 2 z 5

Vrah bez tváře Vrah bez tváře Henning Mankell

(SPOILER) Knihu jsem otevřela s očekáváním severské krimi. A ano, bylo to severské krimi, ale naprosto nevhodné :-) Ne...detektivka to nebyla špatná, do hlavní postavy komisaře Wallandera se dokážete snadno vcítit a je vám sympatický, ale je to taaak strašně pomalý! Než se někam posuneme ve vyšetřování, musíme někam zajet, potom zase jinam poslat fax a pak teda jít pořešit nějaké rodinné trampoty, do toho nám začíná rýmička a k telefonu se dostaneme až večer doma... Na začátku mě to děsně znervózňovalo, ale pak se mi to v něčem i líbilo. Taky se mi líbil ten tehdy ještě nekorektní způsob mluvení na rovinu. (Komisař chce zhubnout - přemýšlí, že ubere jídlo a začne zase kouřit, uprchlíci - společnost v nich jednoznačně vidí riziko, ale zároveň i vidí potřebu se k nim chovat slušně...)Co mě ovšem zklamalo a za co srážím body je odfláknutý pachatel a jeho dopadení. Čtenář nemá absolutně žádné indicie k tomu, jak ho odhalit. A to nemám v detektivkách ráda.

26.04.2022 3 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Kniha mne naprosto okouzlila. Jak svým dějem, tak svým jazykem. Něčím mi připomínala Sto roků samoty. Autorka píše tak poeticky a zároveň přesně o životě šesti generací na pozadí dějin Gruzie. Knihu jsem četla nechutně dlouho, protože jsem opravdu nechtěla, aby už byl konec. Oceňuji také vynikající český překlad M. Škultéty. Nevím, zda tuto knihu letos něco překoná.

28.03.2022 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Mé první setkání s Yrsou dopadlo na jedničku. Vlastně na pětku. Tato kniha byla velmi čtivá, napínavá jak kšandy a dosti mrazivá. Měla zkrátka vše, co od správné detektivky očekáváte. Rozhodně se těším na další díly série.

28.03.2022 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Trochu jsem se obávala, zda se už Ládík nebude opakovat jako v předchozích knihách. (Líbily se mi, ale úroveň mi přišla klesající.) Ale ono ne. Cestopis po netradičních místech Česka byl skvělý. Našla jsem zde spoustu inspirace, kam se vydat.
A ač někdy zbytečně Zibura tlačí na pilu a snaží se o vtip za každou cenu, podařilo se mu napsat příjemné, velmi optimistické a inspirativní dílko.

11.03.2022 4 z 5

Když Anna zmizela Když Anna zmizela Alex Lake

Údajný psychothriller se po pár prvních stránkách zvrtne pouze na psycho, jelikož "vraha" odhalíte velmi rychle. Pak doufáte, že se něco ještě vyvrbí, změní, otočí...ale ono nic. Odpočinková kniha, ze které si nebudu do půl roku nic pamatovat.

14.02.2022 3 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Autorka se nebojí v young adult knize otevřít velmi bolestivé a obtížně vysvětlitelné téma. A daří se jí to. Ačkoliv v životě to nemívá tak snadné řešení, přesto jsou věci, o kterých se musí mluvit.

14.02.2022 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Hunger games miluju, ale tohle bylo fakt slabý. Postavy se chovají strašně rozporuplně a v jedné kapitole jsou citoví rozervanci a měkotové a v druhé jsou hnedka teroristi (...)? Bylo to pro mě hrozně nevěrohodný. Do toho nesympatický postavy (tu mrňavou Maud Ivory jsem měla po pěti minutách chuť zašlapat do země), furt se tam jen zpívalo (autorka asi nevěděla, co napsat, tak tam vždycky prdla nějakou tesknou vodrhovačku) a bylo to dlouhý jak tejden před vejplatou. No shrnu-li to tak: příliš mnoho slov, příliš mnoho tónů a nepatrné množství děje, či nějaké hloubky.

26.01.2022 2 z 5

Nezapomeň na mě Nezapomeň na mě Amy McLellan

Kniha je úplně skvělý psychothriller. Autorka si s vámi zahrává od začátku do konce. Spoustu wtf momentů. Moc jsem si to užila.

29.12.2021 5 z 5

21 kalhotek 21 kalhotek Hana Kašáková

Příběhy tří "opuštěných" žen různého věku, které řeší, co dál a jak ven z jejich současných životních problémů. Jejich životní příběhy, odehrávající se v kulisách Karlína, jsou věrohodné, akorát těch náhod na konci je nějak moc. Ale to mi zas tak nevadilo. Kniha je psána přirozeným, lehkým jazykem a moc hezky se čte. Takže za mě dobrý.

20.12.2021 4 z 5

Osudný pád Osudný pád Christina McDonald

Tak z nějakého důvodu jsem si myslela, že to bude thriller, tak to teda vůbec. Trošku jsem doufala v nějaký twist, nedočkala jsem se. Takže moje očekávání to úplně nenaplnilo. Nicméně kroupu jsem na konci uronila, to zas jo :-)

17.12.2021 3 z 5

Sestry Sestry Kamila Hladká

Kniha na první pohled zaujme výborným grafickým zpracováním a velkým množstvím hezkých fotografií ze života sester jak z dávné minulosti, tak současnosti. Autorka pak nezůstala na povrchu, ale naplnila tuhle hezkou skořápku velmi zajímavým vyprávěním šesti generací sester. Každá je jiná, každá zažívá (zažívala) jiné historické milníky, ale jedno mají společné. Optimismus, poměrně velkou míru statečnosti a odhodlání a pokoru. Kniha byla pro mne velmi obohacující.

07.12.2021 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Vůbec nepiju čaj. Jenom, když jsem nemocná, tak pigi. Ovšem tato kniha je natolik působivá a o čaji vypráví s takovou láskou, vášní a úctou, že snad půjdu a svoje životní návyky změním. Po knize jsem sáhla čistě náhodou, asi se mi líbil název, nic jsem od ní neočekávala a možná právě proto, jsem byla naprosto ohromena. Líbil se mi příběh, který byl krutý i něžný, ale nejvíc se mi asi líbil popis prostředí, o kterém jsem do dnešního dne neměla ani potuchy. Trošku jsem si pak gúglila a překvapivě objevila existenci mnoha kmenů, o kterých se v knize píše (např. Mosuové mě nadchli :-)) Kniha sice ke konci sklouzává do červené knihovny, ale mě to tentokrát vůbec nevadilo.

20.10.2021 5 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

(SPOILER) Knihu jsem přečetla na doporučení, normálně bych jí asi v knihovně přešla. Nicméně recenze byla velmi kladná, tak jsem si říkala, že si můžu přečíst někdy něco "hezkého", když jinak čtu krváky a thrillery. Knížka má velmi hezkou obálku a je poměrně útlá. TAké je psána jednoduchým jazykem. Ovšem, co se děje týče, ten mne příliš nenadchnul. Spíše než vědět, co si dává hlavní hrdinka k snídani, obědu, večeři, čím to zapíjí a proč si dneska nedá raději svůj oblíbený bagel, bych se ráda dozvěděla něco o samotných postavách, jejich motivacích, emocích apod. Takhle jsem se dozvěděla, že hlavní hrdinka je holka, co má ráda věci pod kontrolou, ale už netuším, co s ní udělá, když to najednou pod kontrolou nemá. Co s ní udělá, když se rozejde po 5 letech s přítelem? Nic? Aha...A pak tam bylo spousta nelogičností - opravdu nevadí v právnické prestižní firmě, když tam x měsíců pauzíruju? Opravdu existují v takovémto konkurenčním a dravém prostředí šéfové, kteří mne za mizerný pracovní výkon odmění tím, že ze mě udělají společníka? Really? Jinak vztah s kámoškou byl jediný uvěřitelný. Všechno ostatní bylo plytké a klouzalo po povrchu. Sorry.

20.10.2021 3 z 5

Srdce včely má pět komor Srdce včely má pět komor Helen Jukes

Jelikož již nějakou dobu koketuju s myšlenkou pustit se do včelaření, otevřela jsem tuto knihu s nadějí, že se dozvím něco více o chovu včel. To se docela povedlo. Hodně času v knize sice zabírá mudrování hlavní hrdinky o sémiotice různých slov, týkajících se včel, ale sem tam se něco praktičtějšího dozvíte. Ovšem linka o jejím osobním životě byla opravdu nezáživná a zbytečná. Ale obálka je nádherná.

08.10.2021 3 z 5