B4LU B4LU komentáře u knih

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Taky patřím mezi příznivce Vetřelčího univerza a rád se do něj vracím. Problém ale je, že vymačkat z něj něco nového není zrovna snadné - základní dějovou kostru, tj. "parta lidí najde vetřelčí vajíčka - vetřelci zredukují počet party lidí - poslední z party lidí v poslední chvíli zabijí vetřelce" člověk tak nějak tuší už ve chvíli, kdy vidí obrázek vetřelce na přebalu knihy. Naštěstí kniha obsahuje i to "něco navíc", a byť to není žádná třeskutá inovace, je to pěkným oživením jinak vcelku průměrného survival hororu.
Líbilo se mi ale, že vetřelci v knize nejsou popsáni nijak konkrétně, čtenář je v duchu spíš tak tuší než vidí, což podle mého plně odpovídá jejich povaze.
Celkově: není to nijak převratné dílo, ale ani špatné. Podívám se i po dalších dílech, a doufám, že o Hooperovi neslyším naposled.

13.12.2017 4 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Pro ty z vás, kteří se nechali nalákat slovem "bestseller" nebo tou Kingovou poznámkou na přebalu knihy: sáhněte po něčem jiném, fakt. Tohle za to nestojí.
Docela překvapivě je mým nejsilnějším pocitem bezprostředně po přečtení prostá nuda. Po úvodním představení situace se kniha většinu času ani nikam nevyvíjí a jen tak přešlapuje na místě, spád veškerý žádný. Jako vata mezi těmi několika málo dějovými zjištěními jsou v knize různé babince, chlastání/fetování a touhy hrdinky si něco vyřezat do těla, kdyby ještě měla kam, jenže i tyhle pasáže jsem pro jejich opakovanost po čase spíš jen otráveně přeskakoval. Prvky napětí (=thrill), natožpak hororu zde prostě neexistují. Ani závěr žádné skandální odhalení nepřináší, takže kniha neobstojí ani jako klasická (byť mnou nepochopená) detektivka.

13.12.2017 2 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Krátká pohádka neodolatelně prorostlá hororovými prvky, která ihned evokuje můj oblíbený Oceán na konci cesty, případně počiny Tima Burtona. Jednoznačných pět hvězd.

10.04.2023 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Knihu jsem přečetl znovu po asi 15 letech na spravení chuti po vpravdě úděsném seriálu. Klidná, neakční a přemýšlivá SF je (hlavně svým hlavním námětem) stejně působivá jako před lety. Je však pravda, že některé její části už poněkud zestárly, a proto oproti dávnému prvnímu dojmu hodnocení o jednu hvězdu snižuji.

28.11.2021 4 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Bohužel, tahle kniha jde dle očekávání spíše ve stopách svých novějších předchůdců namísto starších autorových klasik. Ty povětšinou stály na osobních příbězích protagonistů, jejich známostech napříč (většinou) špionskou komunitou, jejich úkolech, problémech a metodikách při jejich řešení. Napětí plynoucí z toho, zda hrdinův důvtip bude stačit na stejně prohnaného protivníka, bylo u Forsytha vždycky hlavním lákadlem.
U Lišky má člověk pocit, jako by se posunul do role jejich nadřízených, kteří úkol zadají, přečtou si hlášení o tom, jak proběhl, a pak zadají nový. Podobný problém jsem měl už s Kobrou a Seznamem smrti - prostě se není s kým ztotožnit, všichni jsou tu jen figurky na šachovnici. Napětí tu prakticky neexistuje, protože Liška je doslova technologický kouzelník, který každý úkol hravě rozlouskne v horizontu pár dnů; otázka není, zda uspěje, ale jak moc v tom soupeře vymáchá, až to udělá. Tahle exkurze světem tajných služeb je velmi předvídatelná a přímočará.
Je to slabé. Jednoznačně Forsythův nejslabší kus. Váhal jsem mezi 2 a 3*, ale i Kobra, které jsem udělil 2*, na mě udělala větší dojem.

20.10.2020 2 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

2066: Vesmírná (nebo Nebeská?) odysea.
U Saturnu se objeví mimozemský artefakt, a tak je k němu ze Země vyslána průzkumná expedice - ale protože Sandford na rozdíl od Clarka reflektuje rivalitu mezi národy, expedice jsou hned dvě, s tím, že obě se snaží na místo doletět jako první a pokud možno všechno vyfouknout těm druhým. Tento boj místy eskaluje do až absurdních (ale bohužel uvěřitelných) výšin, které nejlépe opíše citát "Tady nejde o to, co by ztratilo lidstvo. Tady jde o soupeření mezi námi a Číňany".
Jinak jde o slušné hard SF, přesně v Clarkově vzoru. Střední hra, tedy přelet k Saturnu, je sice taková nudnější a docela nadbytečná, ale jinak to bylo dobré.

18.01.2020 4 z 5

Vesmírní křižáci Vesmírní křižáci Poul Anderson

Parádní oddechovka. Premisa je naprosto dokonalá, děj rychle odsýpá, středověké zápolení s mezihvězdnou technikou je místy velice vtipné. Zábavné, byť bohužel krátké čtení.

04.12.2019 4 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Pět hvězd, naprosto není o čem.
S ohledem na tloušťku knihy jsem čekal, že mi vydrží tak na týden. Tím víc mě překvapilo, že jsem ji doslova zhltnul za tři dny, a to i přes vysoká očekávání, která jsem od předchozího dílu měl. Stejně jako u něj platí, že jednotlivé příběhové linie jsou vcelku jednoduché, ale dohromady dávají neskutečně pestrou a zajímavou tapisérii. Pád je navíc ještě chaotičtější a dynamičtější, a tím spíš člověku vyrazí dech, jak to všechno i přes neskutečnou komplikovanost ladně zapadá do sebe.
Neuzemnilo mě to tak dokonale jako první díl, ale jsem si celkem jist, že jen proto, že už jsem věděl, co tak zhruba očekávat. Naprostá spokojenost a čekám na reedici Endymionu.

15.09.2019 5 z 5

3001: Poslední vesmírná odysea 3001: Poslední vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Poslední Odysea se dějově vrací k Monolitům (naštěstí), ale s menším důrazem, než by člověk od závěru série čekal. Je to takové pohodové, ale popravdě nikterak převratné. 2001 a 2010 zůstávají nepokořeny.
Jsem v pokušení ještě jednu hvězdu strhnout, protože kniha v některých bodech vysloveně protiřečí předchozím dílům (vztah Prvorozených k rychlosti světla, např.), ale celkový dojem přesto tak špatný není. Slabší 4*.

11.09.2019 4 z 5

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Výborné pokračování prvního dílu. Záhada Monolitů z 2001 přetrvává, a tak se ji vypravuje zkoumat nová výprava.
Objevitelské nadšení v této knize je patrně ještě větší než v té první, která byla vcelku komorní. Zde existuje celá řada dechberoucích scén - Tsien, Zagadka, Bowman, završené Luciferem, první ukázkou kosmického inženýrství, o které jsem četl.
Skvělá kniha.

26.08.2019

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Tak... konečně dočteno.
Ke cti knize slouží, že na rozdíl od Lesa se nyní všechny příběhové linie (vyjma úplně první kapitoly) týkají hlavního děje, a to je nesporně fajn. Vývoj lidské společnosti během všech těch epoch je zajímavý. Časový rozsah knihy se ambiciozně roztahuje až na konec vesmíru, a některé z nápadů (dimenzionální války) jsou nesporně zajímavé.
Protiváhou je, že ten děj jednak odsýpá neuvěřitelně pomalu, a druhak je místy opravdu hloupý. Částečně na tom má zásluhu hlavní hrdinka Sin, která je... pokud ne vyloženě hloupá, tak hloupě naivní (strážkyně meče), částečně lacině vypadající náhody (Blue space a kapky). Princip Temného lesa mě stále nepřesvědčil o své platnosti (resp. mě kniha definitivně přesvědčila, že nemůže fungovat), a to proto, že spolupráce mezi civilizacemi zde funguje - a tedy vůbec není nezbytné, aby se navzájem zničily.
Celkově tedy máme pomalý, nepříliš výrazný svět, zato se záblesky dobrých nápadů. Můj výsledný dojem je nakonec překvapivě prázdný, a tak hodnotím průměrem.

Z celé série bych doporučil jedině Tělesa. Les mohl být taky dobrý, kdyby nebyl tak roztahaný, a tohle... inu, mohla to být důstojná tečka, nebýt všeho toho uvedeného výše. Takhle jsem jen rád, že to mám už za sebou.

02.08.2019 3 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Laťka jde oproti předchozí sbírce nahoru. Povídky jsou nyní vesměs zakořeněné v realitě namísto snění, a co mě zvlášť potěšilo je jejich občasné odkazování jedna na druhou. Člověk má najednou pocit, že nečte nesouvisející kusy, ale krátké příběhy z jednoho většího univerza. Navíc je zde minimum hluchých míst, celá sbírka je parádně čtivá.
Jsem zvědav na další pokračování.

19.03.2019 4 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Knihu jsem dostal jako doporučení, ale jestli něco vystihuje mé dojmy z ní, je to zklamání.
Ten ústřední motiv Oblasti X, její podstaty a celého toho ekosystému tam - tomu nemám co vytknout. Asi ne moc originální, ale čtivě podaný a dobře vykreslený nápad, takže potud dobré.
Zásadní problém ale je, že ten zbytek prostě nedává smysl. Expediční tým je zcela dysfunkční už od prvních stran, všichni se navzájem nesnáší a intrikují bez jakékoli příčiny - profesionalita celého týmu je zhruba na úrovni toho z filmu Prometheus, což o něčem vypovídá. Hlavní hrdinku nechává chladnou úplně všechno, co se kolem ní děje, a zcela ignoruje rizika, o kterých by z hlediska své profese měla vědět (infekce sporami, např.). Proč by kdokoli posílal takhle špatně sestavený (a připravený) tým prozkoumat záhadu, která je natolik atraktivní, že tam posílají jednu expedici za druhou (sic)?
Meh. Fakt jsem chtěl, aby se mi to líbilo, ale bohužel.

29.03.2018 3 z 5

Extrémní science fiction Extrémní science fiction * antologie

Na přečtení poměrně náročná záležitost, což je dáno hlavně tím, že sci-fi zde obsažené je opravdu extrémní. V některých případech jsem je úplně nepochopil, ale v těch zbývajících jsem byl docela spokojen - a "A talíř vzal roha se lžící" je naprosto úžasná.

13.12.2017 3 z 5

Odhalený vesmír 1 Odhalený vesmír 1 Alastair Reynolds

Chronologicky druhý díl série o Zmarech. Originální Odhalený vesmír je uměle rozdělen do dvou dílů, proto je nesmysl je hodnotit separátně. Tento díl (nebo bych měl říct 'tato část'?) obsahuje uvedení do děje, představení všech postav spolu s jejich záměry a motivy; pochopitelně s bílými místy, které se týkají odhalení v druhém dílu (závěru) knihy. Posádku lodi Nostalgie nekonečna i loď samotnou (nádherný název, že?) si nejde nezamilovat; koupě druhého dílu (závěru) je zcela nezbytná.

13.12.2017 4 z 5

Slepozrakost Slepozrakost Peter Watts

Klenot mezi moderní sci-fi. Jakožto zapálený čtenář sci-fi z minulých let je pro mě neuvěřitelně obtížné objevit nějaké nové, neotřelé a přitom kvalitní dílo - a, tohle je ono.
Nepřečetl jsem to jedním dechem. To je dáno prostě tím, že autor hýří tolika nápady, že jsem si musel dát místy pauzu a všechny pěkně srovnat, ale rozhodně času stráveného u této knihy v nejmenším nelituji. Naopak ji vřele doporučuji pro fantastické nápady s ještě fantastičtějšími - a přesto zcela logickými - závěry. Tahle kniha má hloubku.
EDIT: Jak je zde zmíněno, základní kostra příběhu se točí okolo setkání s mimozemšťany typu Setkání s Rámou. Hloubka téhle knihy však v mých očích nespočívá v samotném průzkumu a la Ráma, ale v otázkách a myšlenkách, které z tohoto průzkumu pramení.

Tkalci gobelínů Tkalci gobelínů Andreas Eschbach

Každá kapitola zde figuruje jako samostatná povídka, která se točí kolem úplně jiné postavy; kapitoly navzájem spojuje převážně děj na pozadí, nikoli děj aktuálně-hlavních postav. Tahle zajímavá kompozice spolu s neméně zajímavým prostředím a nečekaným finále knihu posouvá mezi mé oblíbené tituly.

13.12.2017 5 z 5

Ztracený symbol - Speciální obrazové vydání Ztracený symbol - Speciální obrazové vydání Dan Brown

Čtivá záležitost, která vás po čas četby pohltí, ale jakmile knihu dočtete, zjistíte, že celkový dojem je poněkud nevýrazný. Nejvíce utkví hlavní padouch Malach alias Ilustrovaný muž, nicméně odhalení jeho identity není příliš těžké a "výbušné finále" s velkým odhalením se tak prostě nekoná. Přečtete to rychle, zapomenete taky.

13.12.2017 3 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Prostředí budoucnosti, kde je lidstvo rozptýleno po různých koutech sluneční soustavy a kde spolu různé frakce a mocenské struktury soupeří zrovna tak, jako se tomu dnes děje na Zemi (no, má to blíž k časům studené války, ale i tak), mi velmi učarovalo svou uvěřitelností. Co se příběhu týče, ten se rozbíhá hned od první stránky a člověka nepustí, dokud není na jeho konci. Postavy jsou sympatické a dobře vykreslené. Naprostá spokojenost, určitě půjdu po dalších dílech.
EDIT: Pokud to někomu náhodou uniklo (a zároveň to někoho zajímalo), prozatím část této knihy je zpracovaná do seriálu jménem "The Expanse". Podle toho, co jsem zatím viděl, ta adaptace není špatná ;-)

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Na Kingovku se kniha překvapivě obtížně čte, hlavně zpočátku. Nejspíš jde o důsledek toho, že šlo původně o román na pokračování, takže každá část rámcově opíše, co se stalo v té předchozí (aby si čtenář připomněl) a odkazuje na věci příští (aby se čtenář navnadil na další díl) s dalšími občasnými časovými skoky tam a zpět.
Jako celek je kniha sice dobrá, ale pokud jste viděli film, tak vám nepřinese vlastně nic moc nového, protože ta adaptace se ukázala jako velice věrná.

27.08.2023 3 z 5