Extrémní science fiction

Název antologie Extrémní science fiction mluví za vše. Ty nejlepší vědeckofantastické příběhy vždy posouvaly žánr až za hranici, o které jsme dosud nepřemýšleli či o ní dokonce ani nesnili, braly nás s sebou do světů, které jsme si předtím neuměli představit. Dvacítka skvělých tvůrců moderní science fiction se nás pokusí překvapit odvážnými vizemi, které se odehrávají za hranicemi reality a dosavadních představ. Skvělé povídky od Stephena Baxtera, Grega Beara, Gregoryho Benforda, Pat Cadiganové, Grega Egana, Harlana Ellisona, Iana McDonalda, Roberta Reeda, Alastaira Reynoldse, Clifforda D. Simaka, Charlese Strosse, Theodora Sturgeona a mnohých dalších v úžasné nové antologii! Sestavil Mike Ashley....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/10707/extremni-science-fiction-Pz0-10707.jpg 4.125
Povídky, Sci-fi
Vydáno · Triton

The Mammoth Book of Extreme Science Fiction · 2006

Kniha Extrémní science fiction

zanzara

Přemyslel jsem, co je extremalního podle Ashleye na těchto povídkach, a co je spojuje. Ve většině z ních, děj je přesunutý hodně do budoucna - o miliony a miliardy let, často lide existují jen jako virtualní býtostí, které si svobodně zvolí tělo a pleť, a je to možné díky nanotechnoloigií. Ale skoro všechný autoří podřízují jednotky totalní společností, která rozhoduje o jejích býtí a nebýtí. Tehdy totalita budoucna je podle anglojazyčných autorů asi nevyhnutelná... What a pitty.
B.Vallance (1909) vidí tuhle totalitu ještě možna jako varování, zbytek autoru ale asi jako nezbytnost. Nejmín se mi libily: povidka Simaka (1932: nasáklý z prstu příběh, ukazující Boha jako vědce-experimentátora, který se nezajíma o lidstvo a díva na ně zvnějšku časoveho ramce jako na nepovedený experiment) a Oltione (nechutný a nesměšný...prd, ale možna je tohle slabé jen pro Slovany, jakože nejsou zvyklí na fekalní naražky, když májí radší ty genitalní). Prozatím velmí vtipný Sturgeon, a velmí zájimaví: Ellison, McDonald a Egan. Tehdy já jsem měl radši ty nejnovější historky.

B4LU
13.12.2017

Na přečtení poměrně náročná záležitost, což je dáno hlavně tím, že sci-fi zde obsažené je opravdu extrémní. V některých případech jsem je úplně nepochopil, ale v těch zbývajících jsem byl docela spokojen - a "A talíř vzal roha se lžící" je naprosto úžasná.

yerry
12.06.2016

Pod extrémnosťou si predstavujem niečo iné, v tomto prípade by som nazval túto antológiu skôr Experimantálnou science fiction. Svojou kvalitou až na poslednú poviedku obstáli hádam všetky poviedky. Teda niektoré viac a niektoré menej. Viac mi sadli poviedky z prvej polovice, ktoré už boli staršieho dáta a ktoré boli písané tak trochu konzervatívnejším (toto slovo pritom fakt neznášam) štýlom. Tie novšie hard scifi o nanotechnológii a rôznej forme vedomia už išli dosť mimo mňa. Neboli zlé ale akosi som v nich nenašiel pevný bod, o ktorý by som sa zachytil.

Napriek výhradám hodnotím antológiu ako veľmi dobrú, občas nie je od veci si prečítať aj nejaký alternatívny text.

Palorizek85
15.03.2016

Scifi mám rád, ale tato kniha mě nějak neoslovila. Líbila se mi tak 1/3 povídek, ale více se bavím při čtení A.C.Clarka nebo Asimova.

gan112
12.09.2013

Tak dve tretiny poviedok sú skvelé ostatné tiež stoja za to takže odporúčam