Odhalený vesmír 1

Odhalený vesmír 1

Před milionem let vymazala erupce Delty Pavonis civilizaci ptakoještěrů z mapy Galaxie. Jejich planetu kolonizují ve 26. století lidé, kteří díky relativistickým motorům Spojených úspěšně pronikají do vesmíru. Příběh plný intrik a tajných úkolů, zasazený do pochmurného 26. století. Miliardu let stará sudba svede na palubu mezihvězdného korábu Nostalgie nekonečna trojici hrdinů, rozhodnutých dosáhnout svých cílů i přes mrtvoly... Spřádají intriky, čelí tavomoru, šílenství, elektronickým bytostem a prastarým zbraním, které likvidují sebemenší projev inteligentního života. Napínavá vesmírná opera plná mrtvol, neuvěřitelných archeologických nálezů, politických převratů a přehmatů, vražd, nebezpečných výprav a nečekaných zvratů, stojí na moderních astrofyzikálních základech a nabízí jednu z možných odpovědí na otázku, proč je vesmír - kromě nás - tak prázdný....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31654/odhaleny-vesmir-31654.jpg 4.484

Odhalený vesmír (1.)

Revelation Space (2000)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Triton

mr.Zdenek

Oba dva díly jsem přečetl velmi rychle. Děj má spád, napětí, technologie, vztahy se řeší v minimální míře.

tanuki

Promyšlená vesmírná sci-fi se vším, co fanoušek žánru očekává. Daleká budoucnost, technika na pokročilé úrovni, lidé ovládající cestování rychlostí světla, záhady dávných civilizací, objevování zvláštních neznámých mimolidských ras, hrdinové nesoucí si svá dlouholetá tajemství a nebezpečné odhalování tajuplných skutečností o vesmíru. Studeném, temném a zahaleném, který neprozradí nic jen tak zadarmo. Kdo touží po vědění, musí vždy něco obětovat. Kus své osobní svobody, pohodlí, nebo i příčetnosti. Vesmír totiž obývají bytosti tak odlišné od těch humanoidních, že si je lze jen stěží představit. Ale i někteří lidé, kteří cestují hlubinami univerza dlouho osamoceně, mohou být všelijak poznamenaní, narušení a celkem zajímavě morálně pokřivení a vyšinutí. Radost se s nimi setkat. :o)

Autor zastává princip okamžitého děje a žádného vysvětlování, což někomu leze na nervy, ale jiný to má rád. To postupné rozpoznávání a orientování se ve stovce neznámých pojmů jen na základě pomalu přibývajících informací. Za mě je to lepší, než didaktické vysvětlování jako ve škole. Každý si může užít kus objevování a nalézání a to je taky zábava...

B4LU
13.12.2017

Chronologicky druhý díl série o Zmarech. Originální Odhalený vesmír je uměle rozdělen do dvou dílů, proto je nesmysl je hodnotit separátně. Tento díl (nebo bych měl říct 'tato část'?) obsahuje uvedení do děje, představení všech postav spolu s jejich záměry a motivy; pochopitelně s bílými místy, které se týkají odhalení v druhém dílu (závěru) knihy. Posádku lodi Nostalgie nekonečna i loď samotnou (nádherný název, že?) si nejde nezamilovat; koupě druhého dílu (závěru) je zcela nezbytná.

Jacck
23.07.2017

tímto hodnotím celou sérii Odhalený vesmír, protože se mi nechce psát recenze k jednotlivých knihám a ani si je už do detailu nepamatuju. Odhalený vesmír patří do žánru hard-scifi, tj. stojí na vědecky věrohodných základech. Existuje tam například limitace rychlosti světla a kosmické lodi tam cestují od hvězdy k hvězdě několik desetiletí či staletí. Lidstvo je tam rozdělené do různých frakcí. Např. tzv. Spojení (cojoiners) mají v mozku kybernetické implantáty, kterými jsou bezdrátově propojeni, takže mají jakousi formu telepatie a společného vědomí. Zajímavý je taky popis tavomoru, což je mor způsobený nanoroboty, který napadl technologie a rozložil celé civilizace. Jedná se o úžasně detailní a imaginativní svět. Rozhodně velmi kvalitní scifi, kterých je bohužel jak šafránu.

Phorbo
11.01.2017

Po dlouhé době space opera. Po Úsvitu smrti od Hamiltona shledám málo co zábavnější a s tím úsilím jsem i Reynoldse zkusil několikrát a odložil. A teď se ho nemůžu nabažit. Sice to trvá 4/5 knihy, ale nakonec se to zdá jako hodně zapeklitý příběh. Sám jsem zvědav co za peklo z toho vznikne.
Tři čtvrtiny knihy jsem četl stejně dlouho, jako tu poslední. Jakožto první díl série je jasné, že je třeba trochu člověka zasvětit, o co jde.
Těší mě, že poslední čtvrtina zasvěcuje v duchu nepřestávající akce. Finální bitva v trénovací Hale 2 je strhující.

zimela
11.07.2016

Odhalený vesmír si hezky pohrává s odhalováním vlastního tajemství, šikovně dávkuje napětí a spolu s přehršlí sf blbinek a stravitelně podaných astropoznatků je jeho výstižnou črtou ztvárněný svět obydlen i partou zábavně cynických psychopatů; ona totiž v téhle knížce není snad jediná kladná postava...ovšem ani vyloženě nesympatická.
Kupříkladu taková Voljovová, jedna z hlavních hrdinek, by nejspíš za stálého srdečního tepu docela klidně ukousla Merkelové obě prsa ...a ještě s párátkem v puse je hodila hladovým dětem.
A vůbec je to celé takové ponuře veselé.
Čtvero něhou překypujících **** a letím na druhý díl

Ence
13.02.2015

Po dočtení jsem se nemohl dočkat, až si tady přečtu hodnocení jiných. Ke knize jsem se dostal přes superkalifradžilistikexpijalidózní Transport ledu. Tento titul je ovšem něco zcela odlišného. Moje oblíbené pomalé (pro mnohé až retardované) tempo zde bylo nahrazeno klasickým a mnou nenáviděným mr....ím (vržením) čtenáře do víru událostí. Několik postav s nejasnou minulostí střídající se jak na lingišpíru, avšak působící ploše a odtažitě. Nejasný děj, nejasné motivy, nejasný smysl celého díla (jestli nějaké má, nevím). Akčnější zaměření je v módě, ale takhle ne. Skákání z času do času a až dusivě obtěžující střídání dvou dějových linií po dvou stranách, které brání vražení čtenáře do příběhové linie.
Co bych autorovi vytkl na prvním místě je několikanásobné potlačování napínavých okamžiků tím, že se ty nejdramatičtější věci dozvídáte ústy samotných aktérů, když na ně vzpomínají, nebo o nich přemýšlejí. Přitom stačilo oddělit tyto vzpomínky hvězdičkami a psát je, jakoby se skutečně děly, obzvlášť, když už se v knize skáče z jednoho času do jiného. Opravdu nechápu, proč to tak Reynolds neudělal.
Resumé mé maličkosti je, že kdybych nečetl Transport ledu a tohle byl můj první Reynolds, tak bych si na autora udělal zcela odlišný názor v negativním slova smyslu, takhle to beru pouze jako, že se génius tentokrát nestrefil do mého vkusu.

Evus
17.10.2014

Parádní sci-fi příběh, sice trochu pomalejší rozjezd, ale ke konci jsem se od knihy nemohla odtrhnout, především se mi líbí, jak se jednotlivé dějové linie doplňují a zpětně dávají smysl jiným událostem.

kalache
02.06.2014

ještě že je to fantazie,i když....

Ben Nevis
26.04.2013

Autor se naplno ponořil do scifi a ocitáme se ve světě, kde implantáty jsou běžnou součástí života asi jako u nás televize. Smývá se rozdíl mezi přirozenou a umělou inteligencí, zato vznikají nové nemoci. Občas jsem měla při čtení pocit, že autor nerozumí látce, kterou popisuje, i když nešetří fyzikálními pojmy. Ale jinak bravo Reynoldsově fantazii!

Postavy jsou zajímavé, každá vykreslena jinak, ale ani jedna není čtenáři natolik blízká, aby k ní přirostl.

yerry
12.01.2012

Vesmírna opera v novom kabáte, ktorá zabieha až do hard scifi žánru, bohužiaľ len náznakovo a v obrysoch. Množstvo rás môže byť miestami trochu mätúci. Charaktery postáv sú vykreslené dobre. Dej je miestami trochu rozvláčnejší, čo knihe trochu uberá na dynamickosti. Niektoré technológie mi pripadali až moc nereálne a rozprávkové. Oceán jednej z rás ako vypožičaný z Lemovho Solarisu.
Kniha sa číta dobre, nie že by ma nejako zvlášť ohúrila, beriem ju ako ľahšiu oddychovku, pokračovanie si určite prečítam, už len preto, že príbeh bol na poslednej strane useknutý a docela ma zaujíma, čo sa deje ďalej. Čo sa týka hodnotenia, plný počet bodov jej dať nemôžem, ale napriek tomu patrí medzi to lepšie v žánre.