Áža707 Áža707 komentáře u knih

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

Děj se odehrává ve čtyřech časových rovinách - 1945, 1967, 2003, 2021. Příběh příjemné přeskakuje z jednoho času do druhého a vlastně vás to tím pádem drží ještě víc v napětí.

Hlavní hrdinka je Kamila, která přijíždí do malé vesničky, aby se postarala o jejich starý rodinný domek, který s matkou chtějí prodat. Vše vypadá strašně jednoduše, ale domek má děsivou minulost a tu v průběhu čtení pomalu odhalujeme.

Z některých částí mě doopravdy mrazilo. Nejvíc ouzko mi bylo v částech 1945, doopravdy jsem někdy měla husinu, ale hlavně kvůli té situaci a jací lidi byli. Pokud mam zmínit, kdy jindy jsem se bála, tak to bylo při popisu pavoučích hnízd a že si nikdo nedělal nic z toho, že pavouci zmizeli. To by byla moje smrt! A pak je tam jeden obrázek při které jsem se málem po...

Když už jsem u těch ilustrací, tak byly doopravdy dokonalé. Naprosto jsem se do nich zamilovala a úplně nádherně podtrhovali atmosféru celé knihy.

Příběh jako takový mě bavil, akorát pro mě trochu na konci ztrácel ten šmrnc, který měl po celou dobu. Plus ta erotická scéna mi do příběhu naprosto nesedla a spíš mě tam rušila. Jinak jsem byla doopravdy napjatá a pomalu jsem odhalovala všechny kouzla a tajemství. Některé věci mě napadly a jiné naopak ne.

Jako skvělý bonus hodnotím, že jsou na konci uvedené údaje, kdy autorka vycházela ze skutečnosti a jelikož mě tyhle věci fascinují. Plus je zde i fotografická příloha.

Knihu mohu naprosto doporučit všem milovníkům thrilleru s prvky hororu.

4,5/5

31.12.2023 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Rozhodně vás upozorňuji, že při čtení této knihy mějte připravenou horkou čokoládu a nějaké mlsání, protože budete mít strašně chutě.

Kniha je namluvená Veronikou Lazorčákovou a velmi dobře se to poslouchalo. Sice mám raději spíš mužské hlasy, ale i tohle bylo příjemné na poslech.

Příběh ubíhá velmi svižně a myslím, že se nudit nebudete. Najdete tam i vtipné hlášky, takže se pobavíte a sem tam i nějaké moudro. Nakonec přijde i větší zvrat (tedy dva, ale ten druhý mě asi nijak moc nezasáhl). Najednou jste na konci knihy a nevíte jak. Za mě doopravdy naprosto skvělá odpočinková kniha. Samozřejmě je to značně idealizované a pohádkové, ale rozhodně si nemyslím, že příběh může někoho urazit.

Hlavní postava je Mina a je to taková ta správná střela, která se jen tak ničeho nezalekne. Rozhodně jsem si ji oblíbila a musím říct, že i další postavy mi velmi sedly a doufám, že se s nimi ještě někdy někde potkám. Rozhodně chci někde postavu Christiana, protože byl úplně skvělý a takový milý ťuňta. Naopak musí říct, že mě strašně vytočil Bernhard (nevím, jak se to píše) a nechápu, jak po tom co provedl (i když jsou i horší), tak Mina chce, aby byli kámoši.

No a neodpustím si rypnutí držet rytmus na masáž srdce jen na "jedna & dvě" je za mě nejvíc největší nesmysl. A podle mě nedokáže udržet člověk správné tempo.

Knihu doporučím všem, kteří hledají něco velmi odpočinkového a lehce naivniho.

4/5

31.12.2023 4 z 5

Dvojí mysl Dvojí mysl Martin Rousek

(SPOILER) Spoiler v textu označen, takže v klidu můžete číst. Musím přiznat, že poprvé ve svém životě dávám hodnocení "odpad".

A jak vlastně začít tuhle recenzi?
Vždycky, doopravdy vždycky se snažím na knize, co se mi nelíbila vyzdvihnout něco hezkého či co mě zaujalo, něco s čím se dá pracovat do budoucna nebo zajímavou myšlenku. Jenže já fakt nic nemám, ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak nic nemohu najít. Jediné pozitivum této knihy vidím v tom, že měla jen 232 stran, takže čtenáři nemuseli trpět déle.

Ráda bych tu vyjádřila veškeré své myšlenky, které mě napadaly v průběhu čtení a po dočtení, ale myslím, že taková recenze by vydala možná i na více stran než samotná kniha. Tak to zkusím stručně!

1) Žánrové zařazení
Jakožto poměry milovník thrilleru a odpůrce hororů jsem měla trochu obavy, aby nebyla kniha až moc strašidelná, nakonec se ukázalo, že mě strašila naprosto jiným způsobem! Thriller od této knihy doopravdy nečekejte, spíš by se to dalo nazvat jako výsměch thrillerům všeobecně. Autor nedrží správnou gradaci a případnou strašidelnost příběhu, protože do vážných situaci vnáší rádoby vtipné poznámky a myšlenky o ředkvičkách.

2) Styl psaní
Myslím, že kdo četl knihy od autora, tak ví na co narážím. Plechoví oři, žlutá hřejivá koule a tma s nádechem černé barvy a podobné vyrazy naleznete v knize s pravidelností. Přesně si dovedu představit, jak slečna ve 22 používá přesně tyto synonyma. Ano, ano, chápu, ve škole nám říkali, že opakovat stejná slova se nemá, ale někdy se tomu dá vyhnout a nemusím zacházet do extrémních synonym. Pokud znáte seriál Přátelé, vybavíte si scénu, kdy Joy použije Tezaurus.

3) Postavy
Naprosto nezajímavé, nezaživné a hlavně vám vůbec nepřirostou k srdci. Většina z postav se chová jako dítě z mateřské školky. Lilly jako hlavní hrdinka je naprosto strašná, nejen že se o postavě nic nedozvíte, ale když už něco víte, tak autor to na následující stránce úplně převrátí a jste úplně ztraceni. Lilly je pitomá, povrchní, arogantní (s prominutím) p**a, která mysli jen na sebe a dělá ze sebe chudinku a její kamarádská pomoc je tak veliká jako zrno písku. Jo a zapomněla jsem dodat, že nejvíce jo záleží na počtu liku na fotce. Představte si tu hrůzu, že se číslo nepohlo a pak tu úlevu, když ji napadlo aktualizovat stránku.
Upřímně řečeno řekla bych, že autor ví o ženách naprosto kulové a možná by mohl příště se pokusit poznat myšlení slečen a ne nás urážet tímto veledílem.

4) Děj
Ten se asi ztratil v mezi prostoru.. Protože v knize se v podstatě nic neděje, Lilly si chodí na kafíčka, do bazénu, brečí nad svým ubohým životem a přemýšlí o revoluci ředkviček. Hlavní vyvrcholení se sice odehrává na posledních 10 stranách, ale vy to všechno víte od začátku, takže vás to vlastně vůbec nepřekvapí a nešokuje.
A pokud bychom se v tom měli nimrat, tak MOŽNÝ SPOILER - Jak je možné, že si Lilly nevšimla, že druhé kafe nezmizí? Nebo kafe zmizelo? Ale potom jak? A takových nelogičností je tam kupa. KONEC MOŽNÉHO SPOILERU
Nelogičnost hledejte i v tom, co postavy mohou a nemohou dělat, čímž mířím na Desmonda. A mohla bych pokračovat...

5) Závěr
Mohla bych se tu rozepisovat dál a dál, ale myslím, že už jste si nějaký obrázek vytvořili. Případně doporučuji mrknout na všechny další hodnocení tady s označením odpad a s většinou z nich se ztotožnuji. A když už jsme u toho, tak nechápu, jak je možné, že autor nasbíral tolik pětihvězdičkových hodnocení a osobně mi to přijde až trochu podezřelé. Knihu nedoporučuji, bylo to pro mě naprosté utrpení, většinu knihy jsem si chtěla vypíchnout oči a pak pro jistotu ještě skočit z třetího patra na beton.

0/5

01.11.2023 odpad!

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

Kniha se četla velmi dobře a svědčí o tom i fakt, že jsem ji prostě musela dočíst v jednu ráno. Už samotný začátek vtáhne čtenáře do děje a hned vás zajímá, co bude dál.

Ocitáme se v prostředí střední školy, kde je naší hrdinkou Ava, která to rozhodně v životě neměla snadné. A události z posledního roku ji to neulehčily. Ava se vrací do školy po deseti měsících po skandálním večírku, kde ji někdo znásilnil. Ve škole na ni nečeká příjemné přivítání.

Ava je neobyčejně silná hrdinka a svědčí o tom několik rozhodnutí, které v knize udělá. Je odvážná a rozhodně si nebere jen tak s něčím servítky a bojuje za sebe a hlavně za svého mladšího bráchu o kterého se stará.

Druhým hlavním hrdinou je Knox a myslím, že si ho skoro každý zamiluje. Vypadá jako velmi nebezpečný typ, který se jen tak něčeho nelekne a nic ho nerozhodí, ale přitom pod maskou bad boye a silně postavenou zdí se skrývá milý, hodný a laskavý kluk.

Na celkovém příběhu oceňuji jakých témat se dotýká, takže doopravdy nečekejte jen jednoduchý Love story. Následně množství velmi zajímavých myšlenek a k tomu i pěknou řádku vtipných hlášek nad kterými se pousmějete! Děj, i když se zdá předvídatelným, měl několik naprosto úžasných zvratů, které vás dostanou. Tahle kniha mi zlomila srdce a následně zase slepila.

Opravdu mohu říct, je jsem se do tohoto příběhu zamilovala, velmi těžko se mi s ním loučilo a mrzí mě, že není nějaké pokračování. Rozhodně se ke knize někdy ráda vrátím. A vám, co milujete romantické příběhy s hlubšími myšlenkami mohu knihu jen a jen doporučit.

15.01.2023 5 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

V první řadě bych vám ráda řekla, ať si ke knize připravíte jídlo, protože jinak budete mít pořád na něco chuť nebo hlad Líbilo se mi propojení čarodějek a vaření.

Prostředí knihy je úžasné a právě to vytváří krásný kontrast, která knize dodává šťávu. Ocitáme se na Sicílii a máme zde propojení mluvy i pokrmů a do toho temné povídačky, které mají přimět dívky chovat se správně. Líbí se mi i magie a její použití a právě co člověk ke každé magii potřebuje. Propojení myšlenky sedm smrtelných hříchu a převedení na sedm Pekelných princů se mi hodně líbilo. Je pěkné, když někdo staví na něčem, co zná každý člověk a přitom to dokáže podat trochu jinak.

Emilia mi jako hlavní hrdinka sedla, není to žádná superžena jen obyčejná čarodějka, která chce vyřešit vraždu své sestry za každou cenu. Ano, někdy udělá hloupé rozhodnutí, ale rozhodně bych neřekla, že je hloupá.

Neřekla bych, že bych se při čtení nějak nudila, doopravdy mě bavilo zasazení a jak se děj vyvíjel. Jen ten konec, to bylo doopravdy velký WTF? Četla jsem si tu poslední kapitolu 2x a stejně jsem zírala s otevřenou pusou. Takže myslím, že se máte na co těšit, protože zvratů zde je hodně.

Pokud hledáte knihu, která se hodí na Říjnovou pošmournou atmosféru, která obsahuje magii a temnotu, tak sáhněte po této knize. Já se strašně moc těším na druhý díl.

18.10.2022 4 z 5

Já a ty, navždy Já a ty, navždy Jo Watson

Takhle kniha mi přišla strašně moc vhod a pokud hledate skvělý a odpočinkový čtení na léto, tak rozhodně sáhněte po této knize. Druhý bonus je možnost zařazení knihy do výzvy od Databáze knih

Jednalo se o moje první setkání s autorkou a rozhodně musím říct, že nebude poslední. Kniha se velmi dobře četla a děj krásně ubíhal. Všechno bylo popsáno velmi hezky, lehce a hlavně s pořádnou dávkou humoru.

/"Kdyby mi při každé lži měly vyrůst zuby podobně jako Pinocchiovi nos, měla bych na konci tohohle dobrodružství obrovské tesáky, kvůli kterým bych tu pusu až do smrti nezavřela."/

Hlavní hrdinka je střela a občas si budete říkat, že přece není možný, aby byla ještě blaznivější, ale opak je pravdou. Přiřítí se jako velká vlna a nenechá kámen na kameni a v malém městečku jsou škody hodně znát.
Naopak Mike byl úplně něco jiného, protože to byl takový kliďas, který se snažil svůj život žít, co nejspořádaněji to šlo. I pro něj byla Becca velký šok!

Strašně moc se mi líbilo provázání s historií a ty dopisy? Nádhera! Velmi kouzelné a procítěné a nutily vás číst dál, abyste se dozvěděli, jak celý příběh dopadne.

Oceňuji i vývoj hlavní hrdinky, která v průběhu příběhu krásně dospěla a došli ji věci, kterým předtím nepřikládala velkou váhu. Gradace děje byla skvělá a strašně moc se mi líbil záběr obou linek. Rozuzlení příběhu Abeho a Edith mě naprosto dostalo a rozbrečelo, protože to bylo něco úžasného a při tom vás přímo napadne pravá, opravdová a hluboká láska.

/„Jestli někdy potkáte někoho, koho budete doopravdy milovat, nikdy ho nenechte odejít. Ať se děje, co se děje,“ řekl Abe. „Bojujte za to. Bojujte ze všech sil. My se o to pokusili, i když bitva byla předem prohraná. Ale bojovali jsme.“/

21.08.2022 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Další rereading Františka Kotlety, akorát u této série nevím, jak končí. Chyběl mi dočíst poslední díl, ale protože už je to určitá doba, kdy jsem tento příběh četla naposledy, tak jsem se rozhodla, že si dám rereading a to v v podobě audioknih.

Osobně musím přiznat, že hlas pana Borka Kapitančika mi seděl více než Richarda Fialy, který namluvil Bratrstvo krve. Jak uvádí jeden komentář na databázi knih: je tak správně drsný a s tím naprosto souhlasím!

Jako asi většině čtenářů, kteří četli knihu v roce 2022, mi šel mráz po zádech při zmínkách Rusko-Ukrajinské války.

Svět je po válce a my se ocitáme v postapokalyptické České republice, která rozhodně není to na co jsme zvyklí a z mnoho dříve úspěšných lidí se stali nuly a z nikoho se stal někdo. Plukovník se svou skupinou veteránů musí splnit jeden slib a tím splatit svůj dávný dluh.

Děj ubíhal velmi rychle, až jsem se najednou divila, že jsem na konci knihy. Musím říct, že snad formou audioknihy mi příběh ubíhal ještě rychleji než když jsem knihu kdysi četla. Opět na čtenáře čeká boj a akce, akorát v této knize se nebojuje proti mimozemšťanům, ale jiným lidem a dalším kreaturám, které stvořila válka. Rozhodně si myslím, že nudou trpět nebudete! Autor si pro nás připravil i pár velmi povedených zvratů, takže budete lehce překvapení.

Rozhodně nesmím opomenout, že jsem si náramně užívala vybraný jazyk a skvělé hlášky u kterých jsem se občas rozesmála nahlas. Stejně jako u bratrstva autor se výživá v mistrných urážkách.

/„Hans? Was ist lost?“ ozval se od ohniště otrávený hlas.
„Alles ist in Ordnung, meine Liebe,“ odpověděl jsem mu a zastřelil ho./

V prvním díle jsem si velmi oblíbila Plukovníka a jeho smysl pro humor, který nebyl vždy dobře chápán. Jeho pravá ruka Alice je taky perfektní a její špičkování si taky oblíbíte.

Pro mě rozhodně skvělé, vtipné a odpočinkové a rozhodně se těším, až se pustím do dalšího dílu. Mohu opět jen a jen doporučit, protože tohle je doopravdy jízda! Znovu upozorňuji, že styl psaní nemusí sednout všem, ale mě vyhovuje a krásně u téhle knihy zrelaxuji a zasměji se.

09.08.2022 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Knihu jsme objevili s přítelem úplně náhodou před 4 lety. Od té doby jsme oba zkoušeli různá autorova díla a rozhodnutí bylo jasné: musíme mít doma všechny knihy. Takže postupně tvoříme naší sbírku a čteme další příběhy.

Hustej nářez byl pro mě rereading a to rovnou po třetí a jakou jinou formu zvolit než audioknihu. Kniha byla namluvená pěkně, i když jsme se s přítelem shodli, že hlas Jana Bezzemka by mohl být trochu hrubší a drsnější. Já jsem si návrat do série velmi užila a ráda jsem si připomněla některé zapomenuté detaily.

Rovnou musím říct, že styl psaní nemusí vyhovovat všem! Mě nevadí a přijde mi, že to je typické právě pro pana Kotletu a já jsem na něj zvyklá a těším se na něj. Sprostá slova mi do děje, příběhu a promluv postav sedí a vůbec mi tu nevadí. No a ke zbytku: když krev, tak hektolitry, když bitka, tak se vší parádou a popisy tak pořádné. Joo a samozřejmě k tomu přijdete špetku sexu a voila kniha je na světě.

Nesmím opomenout, že je to něco nového a neotřelého a když tomu dáte šanci, tak si získá vaše srdce. Takže líbí se mi myšlenka upírů, jak fungují a jak byli stvoření a vlastně zde naleznete i jiné a nové vysvětlení stvoření vlkodlaků.

Příběh plyne velmi dobře a dokáže vás držet v napětí a přitom se hodně pobavíte. Né nadarmo se říká, že je Kotleta králem metafor a přirovnání a myslím, že přesně kvůli tomu si ho zamilujete. Já jsem se bavila a příběh si užívala plnými doušky.

Jsem doopravdy velký fanoušek Gerharda a Petry, jsou to skvěle vymyšlené postavy a já se vždy těším, kdy přijdou na scénu s nějakou skvělou hláškou. Těmi samozřejmě nešetří i Jan a rozhodně jsem mu fandila v boji proti kartanům i Kateřině.

Pokud chcete zkusit něco nového a máte rádi fantasy a scifi, tak vám tuto knihu i sérii naprosto doporučuji.

01.07.2022 4 z 5

Strmý pád Strmý pád Bianca Iosivoni

Rozhodně musím zmínit, že nechápu, jak je možné, že tato kniha má tolik negativních recenzí. Naprosto tomu u této knihy nerozumím. Za mě to byla doopravdy skvělá emoční jízda, která mě dostala do kolen.

Kniha je docela objemnýlá, ale vůbec mi to nevadilo, musím říct, že jsem se do příběhu začetla a nemohla jsem se odtrhnout a svědčí o tom i to, že těch 400 stránek jsem zmákla během jednoho dne. Ani styl psaní mi nepřišel tak strašný a krkolomný, jak plno lidí tvrdí... Chyby hodnotit nemohu, protože jsem četla reading copy a tam je normální, že se chyby mohou vyskytovat. Musím přiznat, že mě štvalo, jak se některé štafetářky vyžívali v podtrhávání chyb a celkově jejich upozorňování a zdůrazňování.

Cíl příběhu jsem doopravdy předčasně neodhalila, takže přišel dokonalý WOW efekt a já zírala s otevřenou pusou. Čekala jsem, co se jesze na konci dozvíme, ale ten konec byl ještě horší. Nutně potřebuji další díl, abych se dozvěděla, jak to celé dopadne.

Postavy jsem si obě dvě oblíbila a i když se Haille občas chovala zvláštně, tak v celkovém kontextu příběhu se to dá pochopit. Ano, některé její myšlenky dokázaly zaskočit, ale i tak mi to vůbec nevadilo a prostě jsem ji tak brala. (A nejhorší postava za mě rozhodně nebyla, přísahám mám dlouhý seznam, který to dokazuje. ) Chase byl skvělá postava a já si ho velmi oblíbila. I další vedlejší charaktery mi přišly jako správné a seldy mi.

Za mě teda jedno velké ANO, knihu jsem si užila a za mě byla doopravdy krásně napsaná a měla hlubokou myšlenku, která mě zasáhla. Doopravdy se těším na další díl a myslím, že si knihu někdy přečtu znovu.

13.06.2022 5 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Příběh se četl poměrně dobře a byl velmi chytlavý, jelikož jsem prostě nemohla odložit. Rozhodně je to neobvyklý koncept na který si musíte nejprve zvyknout. Jako mínus bych rozhodně brala velmi rychle střídání pohledů, které se z části opakovali a mě to trochu vytrhávalo od čtení. Protože novou informací byly jen pocity danné postavy a přitom rozhovor odvykládaný stejně.

Rozhodně nečekejte, že je kniha přeplněná sexem, takže pokud čekáte něco jako Jeho banán a nebo sérii Božský, tak knihu raději odložte. Jak už jsem psala výše jedna se o něco neobvyklého a myslím, že nic podobného jsem nečetla. Právě spojení romantiky (erotiky) s soudním prostředím a vyšetřováním případu je naprosto originální a rozhodně to zaujme.

Trochu jsem se v duchu prala s polskými jmény a přemýšlela jsem, jak některé číst. Kinga byla zajímavá postava a bylo mi ji doopravdy líto, ať tím, čím si prošla v minulosti a tím, co nakonec vyplynulo na povrch. Chladnej si naopak tolik mé přízně nezískal, občas se choval jako naprostý magor a s takovým člověkem nechcete být v jedné místnosti dohromady. Uznávám, že měl zase chvíle, kdy si získal plusové body.

Zápletka pro mě byla neodhalitelná a líbilo se mi, jak se příběh skládal dohromady a postupně jsme odhalovali nová zjištění a věci. Doopravdy jsem byla celkovým rozuzlením překvapena a hodně mě to bavilo.

Myslim, že nenajdu knihu s kterou bych to porovnala, takže můžu říct jen, že mohu doporučit všem, kteří si chtějí přečíst romantický román s nádechem erotiky a kriminální zápletky.

15.05.2022 4 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Příběh se čte neuvěřitelně dobře. Setkáváme se s pejskem, který nás bude provázet celou knihou. Pejsek se narodí a zažívá určitá dobrodružství a pak když nadejde jeho čas, tak neumře, ale reinkarnuje se do jiného psa a žije další život ve kterém hledá své poslání. V jeho hlavě a srdci mu hlavně utkvěje jeho páníček Ethan a tak své poslání spatřuje v tom, že by ho měl znovu najít.

Vše je v knize popsáno naprosto dokonale a v některých situacích jsem přesně viděla psy, který mým životem nějak prošly. Strašně se mi líbí styl psaní, že je vše popsáno z pohledu psa a hledá si v tom svou vlastní logiku, která se může lišit od lidské.

Setkáváme se zde s mnoho hodnými lidmi, kteří se snaží pejskům jakoliv pomoci, ale najdeme zde i přesný opak. Člověka, co hodí po psu bouchací kuličky, nebo se o psa neumí a nechce postarat. A v tom bych řekla, že je poslání této knihy, aby pejsci měli co nejvíce hodných a starostlivých lidí ve svém životě. Takže prosím, buďte na ty nevinné tváře hodní!

Pro mě kniha byla hodně emotivní, protože od dětství vyrůstám s psy a vím, jak těžké bylo se nějakého vzdát. Sama momentálně mám pejska z útulku a ať už má za sebou cokoliv, věřím, že u nás bude mít spokojený a šťastný život.

Knihu bych doporučila všem milovníkům pejsků a celkově zvířat, protože tohle skvělé nahlédnutí do duše němé tváře.

27.03.2022 5 z 5

Seznam mrtvých Seznam mrtvých Jennifer L. Armentrout

Ella je studentkou střední školy, ale během jedné party se její život otočí vzhůru nohama. Na parkovišti ji někdo napadne a díky shodě okolností se od tam dostane živá. Začne brát lekce obrany u Jesena jejího dávného kamaráda s kterým přerušila kontakt.

Příběh obsahuje flashbacky do minulosti a o to je celkově víc zajímavější, protože postupně dáváme dohromady, co se vlastně stalo a proč někteří lidé spolu nemluví. Čte se poměrně dobře a velmi rychle vás vtahne do děje.

Postavy jsem si oblíbila, líbilo se mi, jak se vyvíjel vztah mezi Ellou a Jesenem, protože se museli vyrovnat se dvou minulosti, která nebyla zrovna jednoduchá ani z jedné ani z druhé stany.

Musím říct, že jsem už v půlce knihy měla nějaký své nápady a teorie, jak by kniha mohla dopadnout a kdo stojí za záhadnými zmizeními. Na konci, který byl opravdu skvělý, jsem byla velmi překvapena, jen mě napadlo Wtf!?

Je to skvělý thriller s pěknou romantickou linkou a mohu jen a jen doporučit. Jediné, co mě trochu překvapilo, že nikdo nepodezíral samotnou Ellu, když se vždy nějak objevila u nalezení další oběti.

04.02.2022 4 z 5

Ve stínu války Ve stínu války Jarmila Stráníková

Když jsem teď po dočtení viděla některé recenze, tak jsem si říkala, že asi mnoho lidí neví, co je historicky román. Tento žánr mám poměrně ráda, i když většinou čtu více knihy o Anglických dějinách než o těch českých. Námětem třicetileté války jsem nemohla pohrdnout, když jsem to měla jako maturitní téma (do dnes se divím, že jsem úplně nepohořela, když jsem měla největší okno ve svém životě).

Tato kniha je rozhodně velmi zajímavá a hlavně se autorka snažila přinést něco nového skrze pověsti, které jsou typické pro Jeseník. Četla se poměrně dobře a musím říct, že jsem se trochu bála, když jsem viděla kolik linii autorka rozjela a jak to vlastně dopadne. I s tím si poradila velice dobře a konec mě překvapil. Upřímně musím přiznat, že mě hodně bavila postava Heleny a vždy mě zajímaly jeji části příběhu.

Líbilo se mi i to, že jsme se posouvali v letech, takže to dávalo větší možnosti pro posun a akčnost děje. Ano, je zde plno věcí, které jsou historicky nemožné, nereálné a možná doopravdy trochu protažené za vlasy, ale jak už jsem psala v úvodu jedna se o historický román... Kdybych chtěla přesně věci, tak si přečtu nějakou učebnici, odbornou studii a nebo literaturu faktu.

Musim říct, že mě i zaujalo, jak si autorka poradila s takovým množstvím postav a přitom jsem neměla pocit, že by mi splývali, či jsem si některé z nich pletla. To se doopravdy povedlo. Rischer a jeho démon byli vykreslení naprosto dokonale a sice se nedá řádit do oblíbených postav, ale jeho žití s alkoholem a některé myšlenky byly popsány dost dobře.

Trochu musím vytknout změnu postav v průběhu jednotlivých částí a to pouze pomocí mezery, takže jsem se občas ztrácela u jakého člověka se zrovna nacházíme. Vím, že se autorka snažila obsáhnout hodně dějových linií, ale možná by nevadilo některé pohledy vynechat. První kapitola mě dost zmátla a trochu jsem si říkala, že mám asi špatnou knihu. Věřím, že bohužel první část dokáže lidi odradit.

Rozhodně si myslím, že tato prvotina stojí za přečtení, pokud máte rádi historii a české dějiny.

⭐ 3,5-4/5

24.01.2022 4 z 5

Hříchy Hollywoodu Hříchy Hollywoodu Alessandra Torre

Příběh se četl poměrně dobře a ke konci jsem ho hltala plnými doušky. Setkáváme se zde se Summer, což je naprosto obyčejná dívka, která touží vypadnout z maloměsta a začít žít jiný život, který si sebou neponese temnou minulost. Druhá hlavní postava je Cole Masten, což je namyšlený frajírek a ke všemu hvězda Hollywoodu.
Samozřejmě co by čert nechtěl, tyto dvě postavy se náhodou potkávají a začíná se rozvíjet příběh. Ve městě Quincy se má právě natáčet film, kde je Cole hlavním hercem a sponzoruje tvorbu filmu. Díky náhodnému setkání mu přijde Summer jako pravá pro ztvárnění druhé hlavní postavy. I když je to dívka bez sebemenších zkušeností, tak jí prosadí a následně začíná koloběh, který Summer změní život. Hlavním problémem je, že Summer a Cole se nesnesou, což jejich vzájemnou spolupráci dosti komplikuje.
Příběh je vyprávěn na střídačku z pohledu Summer a Cola. Zamilovala jsem si obě postavy i když Cole byl ze začátku nesnesitelný parchant, který si myslí, že mu svět leží u nohou. Samozřejmě tím nechci říct že to, co se mu stalo v počátku knihy si zasloužil. U Summer postupně odhalujeme i její minulost v tomhle městečku a co si budeme občas mi jí bylo doopravdy líto, protože vím, jak se lidi na maloměstě dokážou chovat. Strašně moc se mi líbili postřehy s tím, jaké drby se vedou po tom městečku, dodávalo to knize autentičnost.
Líbil se mi vztah postav, který se postupně vyvíjel a taky jak děj vygradoval. Upřímně, co si budeme zvrat byl skvělý a já si myslím, že jistí lidé si to zasloužili! Za mě doopravdy skvělé odpočinkové čtení. Které bych doporučila všem milovníkům romantiky (konkrétně hate to love) a hlavně lidem, co mají rádi filmové prostředí.

08.01.2022 4 z 5

Coura Coura Jana Bernášková

(SPOILER) Další kniha z které nemám naprosto jasné pocity a jsem z ní spíše zmatená než nadšená. Letos už po několikáté jdu proti proudu a moje hodnocení se bude lišit od ostatních.

Ve skupině holky psaly, jak se jim kniha líbila a že se máme na co těšit. Recenze jsem četla převážně kladné a během čtení ostatní psaly, jak se baví (i v poznámkách v knize). Přesně tohle mě nalákalo a na knihu jsem se poměrně těšila, jenže pak přišlo velký ALE.

Začneme pozitivní strankou, abych nebyla úplně kritická - líbilo se mi nahlídnutí do života herečky a jejich problémů. Jak náročné je zkloubit osobní život s prací, jak se musí furt snažit, aby neupadla v zapomnění, protlouká se různými castingy a doufá, že se jí splní sen být velkou herečkou. Jenže k tomu všemu má být pochopitelně matkou a přítelkyni a to nejlépe na plný úvazek. Některé (doopravdy podotýkám, že jen některé) scény mi tam přišly úsměvné. Je poznat, že autorka zná mentalitu děti a Kiki s jejími reakcemi je prostě skvělá a bezprostřední, tak jak děti mají být.

Bojím se, že nic jiného dobrého na knize už nenajdu. Doopravdy bych chtěla, ale mě to vážně nesedlo. Šulini, prciny a luliny tyhle slova se objevují skoro s pravidelností na každý straně a je to vážně otravné. Nevím, zda tohle někomu může připadat vtipné, ale mě říct chlap "prcino", tak ho ženu vidlema ze svého života velice rychle.

Kniha se nečetla rychle, já jsem u toho fakt trpěla a do čtení jsem se musela nutit a nejhorší byly části, kdy jsem se vážně nudila. Rozhovory s tzv. Šedivkou mi přišly až moc natahováné a asi bych byla raději, kdyby takové rady ji dávala kamarádka a nejednalo by se jen o vnitřní monolog. Konec mi přišel uměle vytvořený na happyend, doopravdy bych byla raději, kdyby se to semlelo jinak (️️ SPOILER: byla bych raději, kdyby se Kája přiznal, že to dítě je jeho a vrátil by se k Simoně a naše hlavní hrdinka by zůstala sama KONEC ️️).

No co k tomu asi víc dodat, knihu úplně nedoporučuji...

⭐ 2/5

20.12.2021 1 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

(SPOILER) Musím přiznat, že příběh mě doopravdy oslovil a i když je určen spíš pro mladší čtenáře, rozhodně bych se nebála po něm sáhnout i v starším věku. Ano většina z vás už ví, že čtu YA a mám ráda knihy, které nejsou naprosté klišé, ale mají i přidanou hodnotu. A přesně to najdete v tomhle příběhu.

Nebudu vám tady nalhávat, že to není klasická romantika s happyendem, ale jde o všechno ostatní, co kniha obsahuje. Samozřejmě všem je od začátku jasné, kdo se skrývá za přezdívkou a jak kniha skončí. Jenže některé myšlenky mě doopravdy zasáhly a já jsem zase brečela a to ne jednou.

Ella byla nesmírně silná postava a nedokážu si představit projít si něčím takovým. Rozhodně se s ní její okolí nemazalo a v mnoha ohledech ji to vůbec neulehčovali. Chápu, že některým lidem její chování mohlo vadit, ale já si myslím, že ji omlouvá co se stalo. Samozřejmě chyba není jen na její straně... (️ MOŽNÝ SPOILER: když se například otec nepochlubil, že už má jednu dceru KONEC️)

Cinder je taky skvělá postava, i když mě hodně vadilo, jak se nechával ovlivnit ostatními a řídit si život. V průběhu knihy se to naštěstí vylepšil. Nemohu opomenout ani vedlejší postavy jako je Juliette a Vivian. I když Juliette vypadala, že bude strašná mrcha, tak nakonec byla skvělá a pro své chování měla důvod.

Celý příběh se četl velmi dobře, obsahoval vtipné scény, ale i velmi silné myšlenky, které vás donutily se zamyslet. A musím říct, že tento "námět" Popelky se mi strašně moc líbil. Trochu mi připomínal film Rande s hvězdou, pokud znáte, ale s hlubší myšlenkou.

Rozhodně bych ho doporučila pro fanoušky romantiky, nebála bych se říct pro fanoušky Kasie West či Mony Kasten.

Po přečtení recenzi na druhý díl, mám trochu obavy se do něj pustit, protože za mě byl první výborný a nechtěla bych si tak skvělý zážitek z knihy pokazit.

03.11.2021 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Příběh já psaný úžasné a díky tomu se krásně četl. Popis krajiny působí stylem, jak kdybyste se sami vydali na výlet a zkoumali tu dokonalou přírodu. Vaši představivosti ještě lépe pomůže, že kniha obsahuje celkem 4 úžasné mapy, kde je zaznamenán celý postup knihou. Ty mapy mě nadchly, studovala jsem je dlouho, prostě bomba! ❤️

Zorie i Lennon jsou velmi sympatické postavy a budete se bavit nad jejich vtípky, hlášky a sarkasmem. Tyto charaktery jsou napsany doopravdy skvěle, takže jsou spolu v naprostém souladu a sedí k sobě jako dílky puzzle.

Není to však jen o těch dvou, ale o více věcech jako je žárlivosti a falešném přátelství, penězích a jeden z hlavních motivů jsou problémy v rodině s kterými se hrdinka musí potýkat a není to zrovna nic jednoduchého, rozhodně bych se nechtěla ocitnout v podobné situaci.

U čtení jsem se i velmi pobavila, protože scénky i některé rozhovory staly za to. Kniha byla příjemně oddychová, lehce předvídatelná, ale i tak se mi velmi líbila a čtení jsem si moc užila a o tom svědčí i to, že jsem ji zvládla během jednoho večera.

⭐ 4,5/5

11.01.2021 4 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Tuto knihu jsem četla už po druhé. Má velmi napínavý děj. Krásné se čte, člověk se snadno vcíti do hlavní postavy Tris. Kniha má skvělou gradaci a nepostrádá špetku lásky, která se v příběhu vyvíjí. Doopravdy doporučuji. :)

25.03.2019 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Pokud jste viděli moje recenze na sérii Hunger Games, tak jistě víte, že nepatřím mezi skalní a oddané fanynky. I přesto mě zajímalo, kdo byl prezident Snow a co ho dovedlo, tam kde byl. Baladu jsem poslouchala formou audioknihy v brilantním podání Miroslava Táborského, byla velmi dobře namluvená a moc pěkně se to poslouchalo.

Ani nevím, kde přesně začít... V Baladě se ocítáme v podstatě u úplného počátku her, jelikož jsou teprve desáté, což je o 64 let dříve než se odehrává děj trilogie Hunger Games. Rozhodně musím říct, že ten rozdíl mě doopravdy bavil. V Hunger Games je solidně propracovaný systém her a splátci jsou vlastně uctívaní a obletováni, ovšem v Baladě se o ně nikdo pořádně nezajímá, když někdo umře před hrou samotnou, tak to s nikým ani nepohne. Novinka právě 10. her jsou trenéři aneb studenti z akademie a mezi nimi i Snow.

Postavy jsou záměrně napsané tak, abyste si oblíbily ty "správné". Lucy Gray si doopravdy zamiluje každý, dostávala mě její odvaha a energie. Snow mi naopak k srdci vůbec nepřirostl a to po celou dobu příběhu. Svým způsobem je to zmetek, který ve směs hledí jen na sebe a svůj prospěch - no hlavně aby nebylo pošpiněno jméno Snow. Když se seznámí s Lucy, začne se jeho vidění světa v některých ohledech měnit. I v tu chvíli jsem si ho neoblíbila, ale byla jsem napjatá, co z něj mohlo udělat toho Snowa, jak ho známe. Když jsem u těch postav, tak mě naprosto odrovnala doktorka Gaul o které nelze říct nic jiného než je naprosto šílená a naopak Sejana Plintha jsem si oblíbila.

Děj ubíhal dobře a většinou mě i bavil a byla napjatá, co se vlastně stane. Bylo zde pár momentů, které mě naprosto překvapily, ale i některé části, kdy jsem si říkala, že tento popis byl zbytečný. Bylo zde i pomerně dost částí, kdy mi postav bylo líto a kdy mě příběh donutil se zamyslet. Doopravdy musím říct, že autorka udržela mojí pozornost a byla jsem zvědavá, co příjde jako hlavní vrchol. Jenže přesně tady přišel kámen úrazu!! Ráda bych podotkla, že jsem skoro většinu knihy přemýšlela o tom, že hodnocením bude na 5/5 a to jsem byla ochotná i pominout to, že z hladových her a jejích "zdokonalení" jsme nedostali nic extra. ALE ten finální zvrat byl vlastně naprosto o ničem a ten epilog to ještě víc pokazil. Působí to stylem, že autorka měla vymyšlenou tu linii mnohem dál, ale v tom jí někdo řekl ať to zestruční a místo toho, aby vynechala opakované popisy pekařského umění mamky, tak smazala posledních X kapitol a konec nějak splácla dohromady.

Takže i přesto, že kniha měla velmi slušně najeto, tak ten konec to zabil na nejvyšší možné úrovni. Pokud čekáte, že zrod Snowa z HG bude něco epického, tak se naproto pletete. Osobně jsem čekala, že do toho bude zapletený kapitol/splátci/obyvatelé 12. kraje (v podstatě kdokoliv), ale to co se zde událo jsem naprosto nepochopila a nic to nevysvětlilo. Na závěr mohu říct, že jsem čekala více Snowa a jeho přeměny, vice o hladových hrách. Prostě něco víc!

29.02.2024 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Po doposlouchání Chaty jsem se v podstatě hned vrhla na poslech Domku. Audiokniha je namluvena Veronikou Lazorčákovou a její podání je velmi příjemné, kniha je doopravdy krásně interpretována.

Opět bych ráda upozornila, že tato kniha se čte špatně bez nějakých dobrůtek, protože zde máte popisované podrobně různé speciality.

Setkáváme se s Hannah, která je sestrou Míny (z Chaty ve Švýcarsku) a máme zde skvělý propojovací prvek. Hannah je naprostý opak Míny. Je přemýšlivá a jediné bláznivé rozhodnutí je, že se chce naučit vařit v Irsku. Líbilo se mi, že z jisté části do této "rozumné" pozice mohla být vmanipulována rodinou.

Když už jsem u postav, tak mužským hrdinou byl Conor. Oba dva jsem si poměrně oblíbila, ale nijak zvlášť mě za srdce nechytili, asi mi u nich něco chybělo. Více se mi líbily vedlejší postavy jako například Izzy (na jejíž příběh se doopravdy hodně těším).

Prostředí knihy je opět velmi dobře vykreslené a Irsko si díky tomu oblíbíte a budete ho chtít navštívit. Samozřejmě děj je naprosto předvídatelný a za mě bohužel v tomto díle není ani pořádná zápletka. Čekala jsem nějaký větší důvod pro odloučení postav, ale to se zde vlastně nekonalo. I postranní příběh ohledně rodiny a pozemků mi přišel nedostatečný a málo vygradovaný.

Myslím, že u této série se bohužel člověk nevyhne srovnání. U mě se jedná o druhou knihu Romantických útěků a za mě byla rozhodně slabší. Mezi postavami nebyla patřičná chemie a jak už jsem zmínila gradace příběhu nula nula nic.

Celkově to bylo opět odpočinkové čtení, od kterého nečekáte něco extra hlubokého. Rozhodně jsem zvědavá i na další díly serie, ale momentálně potřebuji od paní Caplin trochu volno.

3.5/5

13.01.2024 3 z 5