Aya81 Aya81 komentáře u knih

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Kniha nabitá informacemi, ale i dojimavým příběhem. Autor má dar jednoduše a s lehkostí popsat odborné téma. Zároveň příběh nepostrádá břitký humor a nadsázku.

22.07.2023 4 z 5

Opona Opona Ondřej Hübl

Knize nemůžu upřít nápaditost a zajímavý námět. Nějak mi místy drhla logičnost. Každopádně jsem se ale při čtení bavila a hezky mi text ubíhal.

19.07.2023 4 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Nejúžasnější kniha, kterou jsem v poslední době četla. Tak dojemné, plné smutku i energie, silný příběh několika generací na pozadí skutečné historie. Jsem toho tak plná, že ani nedokážu knihu popsat, vypsat ze sebe svoje pocity. Tolik chuti do života a přitom zároveň zmaru a bolesti. Asi to nebude jen vlastním příběhem, ale spíše způsobem jeho zpracování. Vždyť takových příběhů je kolem spousta, ale tomuto zvládla autorka vdechnout skutečný Život.
Historické pasáže jsem já, kdysi velký "odpůrce" dějepisu, doslova hltala. Ale to bude asi věkem :)

07.07.2023 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Mám z knihy rozpolcené pocity. Na jednu stranu čtivé, dobrá psychologie postav, prolínání pohledů.. na druhou stranu, nějak mne asi minula hlavní myšlenka knihy. Ten běžný, někdy k uzoufání těžký, rutinní a nezpomalující život tu byl popsán skvěle, ale.... je to jako číst deníček 3/4 rodin na tomhle světě. Někdo proplouvá životem lehce, jiného to semele. Je tu ale nějaké poučení? Rozuzlení? Snad že hlavní hrdinka pochopila, že nemusí poslouchat své vnitřní výčitky v podobě hlasu matky? Ale to nevíme, v duchu "jedna vlaštovka jaro nedělá" tam myšlenka jen lehce proplula závěrem. Třeba se druhý den Veronika vrátí ke svým pochybnostem a znovu, jako už tolikrát, rozhodnutí změní. Nejde se zavděčit všem. Nikde nebudeme perfektní a nehruťme se z toho. To bych tak asi viděla jako poselství mezi řádky. Asi jsem čekala nějaký větší posun (?). Někdo tady psal, že ho Veronika štvala. Mně jí bylo líto. Dělala co uměla a i když kdesi uvnitř chtěla zvolnit a číst si, nikdy se na svoji rodinu nevykašlala. I když to někdy nedělala úplně správně, ale i to je život.

06.06.2023 4 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Poutavý příběh z méně známého prostředí a doby. Reálné pozadí a prostředí života v táboře mne moc zajímalo, škoda, že tam té faktické stránky nebylo víc. Jak psali již komentující přede mnou, zbytek byl spíše o milostné zápletce. Ale i tak to byla čtivá a zajímavá kniha, kde i ta vztahová linka představovala pohled na soužití v té době.

31.05.2023 4 z 5

Dětská otrokyně Dětská otrokyně Nathalie Schwaiger

Normálně bych si takovou knihu rozhodně ke čtení nevybrala. Ale Výzva je výzva :) A nelituju. Kniha není dlouhá, čte se jedním dechem. Člověka mrazí, jak se na některých místech světa stále zachází s některými skupinami lidí (s mladými dívkami, s příslušníky některých etnik nebo třeba s psychicky nemocnými lidmi). Nějak se narodíte a máte prostě smůlu. A mocní? Ti si myslí, že jsou taková zvěrstva v pořádku. Je dobře, že lidé přestávají mlčet, že bojují za svá práva a dostává se jim i pozornosti a postupně pomoci. Jen pozor, aby se vše nepřehouplo do opačného extrému. Svoboda, rovnost, stejné příležitosti podle schopností a odhodlání každého člověka, a přitom ochrana těch skutečně slabých a zranitelných. Bojím se, že takto svět v globálu nikdy nebude fungovat :(

23.05.2023 5 z 5

Černá smrt Černá smrt Franck Thilliez

Tak to byla jízda.. nemám co dodat, napětí střídalo znechucení, skvěle vystavěné až do konce. Jen to možná chtělo začít předchozí knihou, což jsem netušila. Ale nevadí, knihu jsem si užila.

18.05.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Slušná detektivka, dobře se četlo. Totožnost vraha mne napadla poměrně brzy, ale to nevadí, alespoň jsem čekala, kdy to napadne i vyšetřovatele :) Určitě si přečtu i další příběhy s touto vyšetřující dvojicí.

09.05.2023 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Moc se mi líbilo. Jak po faktické stránce, kde jsem se dozvěděla některá méně známá historická fakta a něco o kultuře Řeků, tak po stránce příběhu - každý hledáme to své štěstí v podmínkách, které nám život uchystal. Určitě si přečtu i další autorčinu knihu.

03.05.2023 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Originálně pojatá kniha o tíze osudu, poutech vlastního svědomí a touze po osvobození duše a po nalezení odvahy žít si po svém.
Jak knihu chápu já - Běstviny (sídlo kde se děj odehrává) jsou sice skutečné, ale ty pravé "Běstviny", toho pravého "červa", který hlodá a požírá nás zevnitř, který chce být krmen, aby nás nezahubil, toho si neseme každý v sobě. Stejně jako každý se můžeme vzepřít tomu, co od nás očekává okolí, společnost a naši nejbližší, a stát se vypravěčem vlastního osudu, jen musíme najít sílu a rozetnout pouta výčitek a zkostnatělých způsobů myšlení, která nás svazují.
Důležitý je příběh hlavních postav, jejich vývoj, uvědomění si svých kostlivců ve skříni a odpuštění. Jeden druhému, ale hlavně sami sobě.
Nenasytného červa, vypravěče, všechny ty "magické" a "fantastické" prvky, chápu jako metafory, v podstatě jde o psychologický román schovaný v naprosto fascinujícím kabátě a okořeněný neuvěřitelnou krásou a poetikou jazyka.

14.04.2023 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Líbila se mi. Některé povídky lepší,jiné slabší, jak už to bývá. Ale rozhodně se Nesbo mohl posunout zas do jiného stylu. Trochu škoda, že vzhledem k obdobným pointám byly postupem čtení další povídky už hodně předvídatelné.

26.03.2023 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Asi nejsmutnější kniha, kterou jsem v poslední době četla. Příběh člověka, kterému osud naložil neskutečné břímě. Potřebu, kterou si sám nevybral, o které ví, že ji nesmí uspokojit, a přesto jen svou odlišností je trestán nejen vnitřně, ale i okolím. Jeho strachem, jeho nedůvěrou, jeho opovržením i přesto, že nic špatného neudělal a dělat z vlastní vůle nechce.

19.03.2023 5 z 5

Tři drsné lekce Tři drsné lekce Nikki Sloane

Jiné prostředí, jiné postavy, ale jinak se od prvního dílu moc nelišilo.

14.03.2023 3 z 5

Tři (s)prostá pravidla Tři (s)prostá pravidla Nikki Sloane

Sex, sex, sex a sex.. k tomu lehká zápletka.. příjemné nenáročné lechtivé čtivo. Proč ne ;)

09.03.2023 3 z 5

Oko čarodějnice Oko čarodějnice Nelly Černohorská

Ale proč ne. Taková čtivá nadpřirozená jednohubka. Něco jako Stopy hrůzy v modernějším hávu. Líbil se mi styl psaní i motiv. Dalo by se s tím trochu pohrát a příběh vytunit. Nejvíc mi ale vadil text zabíhající příliš do vazby, špatně se to četlo a kniha se musela rozevírat "přes moc".

03.03.2023 3 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Hurá, Erika je zpět! A snad se na ní i v osobním životě usměje trochu štěstí... ? Každopádně případ napínavý, děj měl spád, jedna hvězdička dolů za možná trošinku uspěchaný závěr, musím být taky trochu kritická a ne jen rozhazovat ;)

01.03.2023 4 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Skvělé vesmírné dobrodružství. Jasně, pár věcí tam úplně nedávalo logiku, naivita příběhu byla ale osvěžující, proti třeba hutným příběhům podle skutečných událostí... bavila jsem se.

20.02.2023 5 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Opravdu čtivé, napínavé, mělo větší spád než první díl. I když je to taková pohádka a klasická dualita dobra (hlavní dvojice hrdinů) a zla (Babylon), nebo možná právě proto, hltala jsem stránku za stránkou.

14.02.2023 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Dobré nenáročné čtení. YA o partě puberťáků, co spolu bojují o možnost účasti na tajuplné misi, zasazená do prostředí vesmírné lodi. Jo, bavilo. Jdu na pokračování.

09.02.2023 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Fajn historická detektivka. Děj má spád, historické reálie jsou příjemným pozadím příběhu, nutí občas člověka zapátrat v hlavě, v mapách nebo na tetě Wiki.

03.02.2023 4 z 5