Aya81 Aya81 komentáře u knih

Pět temných osudů Pět temných osudů Kendare Blake

(SPOILER) Celá série mne pohltila. Prožívala jsem s královnami jejich osudy a vlastně jsem vůbec nechtěla, aby to skončilo. Žádná královna nebyla vyloženě nesympatická, každá měla dobré i protivné vlastnosti. Čekala jsem, jak to celé autorka rozplete a nějak mi bylo jasné, že to asi nebude úplný happy end pro všechny, že asi nebudou vládnout bok po boku a nestane se z nich rodina. Že to společně nenatřou té kruté a samolibé bohyni, kvůli jejímž rozmarům, které to celé vlastně zavinily, bylo prolito tolik krve... Možná si s tím koncem mohla autorka ještě trochu vyhrát. Bylo to takové trochu ořezané, jako by to najednou už chtěla mít za sebou. Možná se jen chtěla vyhnout zbytečné sentimentalitě. Každopádně i tak hodnotím vysoko.

22.06.2021 5 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Detem se líbily legracky, ja doufam, ze je i trochu poučila...

10.03.2021 4 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Vzrušující, zábavné, napínavé.. I přes použití obvyklých klišé (bez nich to asi v tomto typu literatury nejde) to bylo osvěžující a čtivé.

16.12.2020 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Mám trochu rozporuplné dojmy. Kniha má za mne + hodně napínavá, děj má spád, pachatel za mne fakt překvapivý, líbí se mi styl psaní. Naopak - zbytecne mnoho dějových odboček a postav, které sice dobře doplňují děj, ale nějak jsem se v tom ztrácela. A prostě SPOILER pořád jsou v případech zapleteni členové týmu, už je to nějak obehrané.

28.10.2020 4 z 5

Komu hlava sejde Komu hlava sejde Jari Järvelä

Líbilo se mi. Napínavé, byť trochu přitažené za vlasy. Byla jsem zvědavá, jestli někdo (a kdo) přežije a dojde. Upřímně jsem všechny lůzry obdivovala, že vytrvali. Tahle část byla pro mne ale zároveň nejméně uvěřitelná, opravdu si nemyslím, že by úplně obyčejný netrénovaný člověk dokázal trek tohoto typu zvládnout. Ale četlo se to dobře.

29.09.2020 4 z 5

Revival Revival Stephen King

Nebyla to špatná kniha... ale asi jsem čekala, že mne víc vtáhne, že se budu trochu bát, že budu napjatá. Ale všechno se to stalo jenom tak... napůl. Proto i hodnotím tak nějak... napůl.

08.08.2020 3 z 5

Poslední vlak do Helsingøru Poslední vlak do Helsingøru Heidi Amsinck

Knížka se četla dobře, ale za mne taková ta kategorie "neurazí, nenadchne...". Povídky měly víceméně tak 4 obdobné náměty, byly až moc předvídatelné, žádné mravenčení se nekonalo. Hodně se mi líbil jazykový styl. Taková rychlá nenáročná oddychovka.

23.05.2020 3 z 5

Pekelná princezna Pekelná princezna Harold Schechter

Líbilo se mi, podle mého moc dobře zpracovaný přehled všech známých skutečností ohledně vražedkyně Belle. Je to žánrově na pomezí příběhu a literatury faktu, zpracované poutavě. Moc se mi líbil popis soudního procesu s Rayem Lampherem. Ne, není to hrůzostrašný thriller, byť Belliny činy rozhodně hrůzostrašné byly. Neobsahuje to překvapivý závěr, protože záhada tohoto monstra v sukních nikdy nebyla vyřešena. Je to prostě kniha jdoucí po stopách případu. A jako taková je (až na řadu nedostatků v jazykových korekturách) opravdu dobrá.

29.03.2020 4 z 5

Pád domu Usherů Pád domu Usherů Edgar Allan Poe

Temná jednohubka v hororovém duchu... úžasně skličující atmosféra v domě, který své obyvatele jakoby "ničí", poutavá v i v této krátké formě.

02.03.2020 4 z 5

Motýlí tyranie Motýlí tyranie Frank Schätzing

Vynikající Schätzing! Kdo má rád sci-fi, ten si musí chrochtat. Je tam vše: technologie, věda, napětí, konspirace, otázka přežití lidstva, umělá inteligence x lidstvo a jeho hodnoty, bonusem navíc jsou úžasné popisy a pestrost jazyka. Nemohla jsem se odtrhnout, i když se kniha vzhledem k množství nejrůznějších pojmů a složitých popisů prostředí i vnitřních stavů hrdinů nečetla úplně lehce. Vzpoura oceánů sice zůstala nepřekonaná, ale jinak - opět veliké zamyšlení, kam až zajít ve vědeckém pokroku, jak moc je lidská rasa nahraditelná, jakou má vůli k přežití, ale také k zachování životního prostředí a etické roviny naší existence.

07.02.2020 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILER

Opět skvělé čtení, ryzí sci-fi vystavěné na vědeckém podkladu. Nejsem moc technicky zdatná, takže se přiznám, že jsem moc nepochopila, jak je možné při "zmrazení základního výzkumu" dosáhnout takového technického pokroku, jak je popisován v knize. První část knihy byla z mého pohledu méně záživná (proto snižuji jednu hvězdu), líčení života hlavního hrdiny, volba a postup meditátorů, formování kosmických sil a boj s defétismem, další okrajové dějové linky viz čínští "důchodci" … těžko jsem se tím prokousávala. Ale určitě to bylo pro následný rozjezd důležité. Pak dostala kniha spád zejména v poslední části Temný les. Jedním dechem jsem četla hlavně pasáž o destrukci Sluneční flotily Kapkou a ještě více únik "přeživších" lodí a vypořádání s jejich situací.. moc se mi líbí, že kromě vědecké roviny kniha předestírá i hodně ze sociologie a psychologie, dopady událostí na civilizaci i jednotlivce.

Teď si tedy dám asi malý "oddych" a pak si ráda přečtu třetí díl.

17.01.2020 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Detektivní příběh skvělý jako vždy. Jen ten konec, ten konec. Už podruhé mi připadá, že ho Bryndza zbytečně urychlil, usekl, prostě s ohledem na dlouhé předchozí pasáže na mne působí zrychleně. Nemůžu se rozhodnout, jestli toho soukromí Eriky není pro mne v knize už moc, na úkor detektivní zápletky. Na jednu stranu to pomáhá utvořit si vztah s hlavní postavu, na druhou to někdy odvádí pozornost od případu.
Jo, a je zajímavé, že detektivové - ztroskotanci jsou vždycky nejchytřejší. Erika, Hary Hole,... :D

04.06.2019 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Další skvělá kniha Roberta Bryndzy. Hvězdičku ubírám jen za podle mého trochu moc zrychlený konec. Ale už se těším na další případ Eriky Fosterové, který načnu hned dneska ;)

28.05.2019 4 z 5

Děti hněvu Děti hněvu Nela Rywiková

Kniha mne příjemně překvapila. Čtivá, se zajímavou zápletkou, zasazená do ponurého prostředí sídliště v Ostravě. Pasáže věnované minulosti příjemně doplňovaly hlavní linku vyšetřování případu vraždy. Při líčení setkání malého Erika s matkou ve vězení jsem měla slzy v očích... Rozuzlení bylo podle mého trochu očekávané, přitom ale trochu nedotažené, pozitivně hodnotím i "neamerický" osud vyšetřovatelů.
Rozhodně doporučuji a nevylučuji, že si od autorky ještě něco přečtu.

21.01.2019 4 z 5

Hřbitov nevěst Hřbitov nevěst Tomáš Boukal

Kniha mne hodně chytla. Ani ne tak příběh, jako vylíčení prostředí a života v sibiřské tajze. Z toho mne po celou dobu čtení doslova mrazilo. Ten zmar, nenaplněné naděje, bezútěšnost, syrovost života místních. Štěstí se někam ztratilo, a tak k němu teď už vlastně stačí pár laheví lihu, v lepším případě vodky. Autorovi se z mého pohledu výborně podařilo toto všechno vylíčit a udržet v celém příběhu.
Vlastní příběh - naivita hlavního hrdiny mne trošku iritovala, ale zase bez té naivity by se děj nikam neposunul. Vědomí, že autor vycházel námětem ze skutečné události (skutečně zmizelých dívek, některých i velmi mladých, které byly unášeny a nuceny k prostituci a při neposlušnosti či znelíbení se zabity, a jejichž těla byla po dlouhé době objevena v masových hrobech) mne naplňovalo určitou bezmocí.
Oceňuji "neamerický" konec.

17.08.2018 4 z 5

Calendar Girl 4 - Říjen, Listopad, Prosinec Calendar Girl 4 - Říjen, Listopad, Prosinec Audrey Carlan

No... dočetla jsem to, zajímalo mne, jak se autorka popere se závěrem. Druhou půlku knihy jsem už ale vzala metodou rychločtení, a to fakt běžně nedělám.
Tolik šťastných náhod a zázračných setkání, holka co neumí nic prorazí v šoubyznysu (kdyby jako modelka, ale se svým vlastním pořadem!!!), všichni se milují a žijí šťastně až do smrti, sex sex sex sex sex od rána do večera.. mno, ještěže aspoň tatík se nenapravil, protože to už by bylo sladší než cukrová vata.
Abych zhodnotila celou sérii - zpočátku poměrně zajímavý námět, celkem slušně rozjetý první díl, ale pak vykrádání sebe sama a čím dál tím větší upadání do přecukrované a nastavované kaše.
Jediná sympatická postava Ginelle.

13.08.2018 2 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Kniha mne po pravdě moc neoslovila. Nesedl mi námět, neoslovila mne hlavní hrdinka ani styl psaní. Nepřišla mi realistická ani ta fantastická část, ale ani ta ze "skutečného" života. Která sestra by dobrovolně asistovala při tak zásadním ohrožení života svého sourozence? Dokonce dvakrát... a to i tehdy, pokud by Věřila.
A navíc, chápu, že mateřská láska je nadevše, sama bych pro své děti udělala i nemožné, ale prostě se mi příčí obětovat životy ostatních nevinných ve prospěch jediného. S tím bych asi žít nemohla.
Nečetla jsem zatím nic z té krimi série od Keplera, ale tohle bylo spíš zklamání.

13.08.2018 3 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Souhlasím, že je to nejslabší díl. Není to špatné, ale je to už nějak málo uvěřitelné... už je těch kauz z dětství na jednu Lisbeth příliš. Napsané je to čtivě, člověk se nenudí, ale nejde holt donekonečna vařit z jedné vody. Ještě uvidím, co poslední chystaný díl. Jak se to celé uzavře...

13.07.2018 3 z 5

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

Irvinga mám fakt ráda. Četla jsem od něj asi 8 knížek, ale Hotel New Hamshire patřil pro mne spolu s knížkou Svobodu medvědům k těm trochu slabším.. Nechybí medvěd, homosexualita, zmrzačený hrdina... je to typická irvingovina, ale já jsem možná už trochu přeirvingovaná :) každopádně je to i tak dobrá kniha a počítám s tím, že si od autora přečtu zas něco dalšího.

26.02.2018 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Překrásná kniha... tu jde číst znova a znova a znova.. každá generace si v ní najde to své.

15.11.2017 5 z 5