Ava365 Ava365 komentáře u knih

Lovec stínů Lovec stínů Camilla Grebe

Zajímavě napsaná kniha, která mapuje několik desetiletí vyšetřování hrůzných zločinů. Vlastně zde bylo předestřeno několik chronologicky na sebe navazujících příběhů. Bohužel charaktery jednotlivých postav si byly dosti podobné, takže se v tom člověk ztrácí. A samotné vysvětlení mi přišlo hodně přitažené za vlasy a tak nějak "odfláknuté". Takže tak 3,5*

13.11.2023 4 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Z mého pohledu se nejednalo o detektivku. Byl to příběh odsunu a jak jinak - stejně jako většina podobných děl literárních i filmových vyzněl tak, že zlí Češi ubližovali při odsunu nevinným Němcům. To je stereotyp polistopadové doby a asi se nelze divit. Ale k samotné knize. Některé věci jsou tak naivní a nelogické, že je snad nelze ani komentovat. Navíc první část knihy byla pro mě hodně nepřehledná a rovněž ve jménech, přestože jich nebylo moc, se člověk špatně orientuje. Autor se snaží psát "moderním" stylem používáním krátkých vět. Tady je to ovšem dohnáno až do extrému, takže se to míjí účinkem. Oproti Polednici mi ale přišla tato kniha přece jen lepší, takže přidávám hvězdu.

27.10.2023 3 z 5

Kdo je bez hříchu Kdo je bez hříchu Bo Svernström

Výborná kniha od mně do té doby neznámého autora. Text je dělený do krátkých kapitol a i díky tomu se dobře čte. Přestože jde o severskou kriminálku, postavy jsou tentokrát vcelku normální. I když už brzy tušíte, jak některé věci v příběhu jsou, stejně nejspíš neodhadnete celou pravdu, kterou se dozvíte až v překvapivém závěru.

22.10.2023 5 z 5

Prach jsi a v prach se obrátíš Prach jsi a v prach se obrátíš Chris Tvedt

Kniha se četla i díky krátkým textovým blokům lehce. Celou detektivkou se táhly 3 dějové linky, které se nakonec spojily v celkem logické rozuzlení. I když to působilo až moc násilně šroubované. Rovněž některé postavy se chovaly tak nějak nepříliš uvěřitelně. Ale v konečném výsledků je to obstojná detektivka, která nenudila.

14.10.2023 4 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Nebyla to špatná knížka, jen si myslím, že by jí prospělo zkrácení.

01.10.2023 5 z 5

Vlk Vlk Mo Hayder

Úžasná knížka! Řadím si ji mezi nejlepší přečtené thrillery a žasnu nad tím, jak je rozdílně napsaná oproti Ptáčníkovi. Skoro jako by obě knihy psal někdo jiný. A to Ptáčník nebyl až tak špatný. Ale Vlk byl originální, napětí se stále stupňovalo a vy přečtěte 100 stránek, ani nevíte jak. A konec byl rovněž skvělý, překvapivý a originální. Doporučuji a dávám 5*.

26.09.2023 5 z 5

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Kniha sice nedosáhla úrovně kmotra, přesto je napsána poutavě a stojí za přečtení.

06.09.2023 5 z 5

Zlo pod sluncem Zlo pod sluncem Agatha Christie

Skvělá detektivka odehrávající se v atraktivním prostředí Pašeráckého ostrova. Nad některými momenty v knihách této královny detektivky však musíme lehce přivřít oko ;-)

27.08.2023 5 z 5

Motiv Motiv Jonathan Kellerman

Celkem slušná detektivka, i když se občas zbytečně trochu moc vleče. Rozhodně by jí prospělo zkrácení.

18.08.2023 4 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Stejně jako všechny autorovy knihy ukazuje i tato, že Arthur Hailey zná dokonale prostředí, o kterém píše. Jeden z prvních románů z lékařského prostředí. Sice je to trochu smutné čtení, ale i tak velmi poutavé a skvěle napsané.

16.08.2023 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Přečteno 2x plus X krát zhlédnuto. Skvělá detektivka.

12.08.2023 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Lze pochopit, že lidé bez mobilů, internetu a dalších výdobytků moderní civilizace žili výrazně jinak. Pokud si toto uvědomíme, můžeme lépe chápat zjitřené emoce a vášně jednotlivých postav románu. Z našeho současného pohledu se ale celé dílo může jevit trochu jednotvárně a skoro nudně. Přesto mu nelze upřít literární kvalitu.

09.08.2023 4 z 5

Vždyť je to hračka Vždyť je to hračka Agatha Christie

Podle mě jedna z autorčiných nejlepších.

08.08.2023 5 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

Velmi pěkná detektivka od klasičky žánru. Přesto se mi některé z jejího pera líbí více, a proto nehodnotím plným počtem hvězd.

07.08.2023 4 z 5

Tři opice Tři opice David Urban

Jako by knihu nepsal jeden autor, úroveň jednotlivých povídek se výrazně liší. První dvě povídky jsou klasické kriminální příběhy psané člověkem, který o policejní práci hodně ví. Bohužel literární stránka trochu pokulhává. Ovšem případy s detektivem Poirotem vůbec nechápu. Co to mělo být? Nejvíce se mi líbila povídka Superhrdina, i když i ta by šla napsat lépe. Takže od přečtení neodrazuji, navíc teď v létě je ta správná doba pro tuto knížku.

01.08.2023 3 z 5

3x soudce Ti 3x soudce Ti Robert van Gulik

3 skvělé detektivní příběhy.

27.07.2023 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Zajímavý příběh s překvapivým koncem. Kniha je psána i zvláštním, nepříliš obvyklým stylem. Přesto mi tam k udělení plného počtu hvězdiček něco chybělo.

20.07.2023 4 z 5

Strach Strach Franck Thilliez

První, co mě napadá, je úleva, že kniha neskončila v kategorii nedočtených. V tomto případě platí, že méně znamená více. Kniha se mi neskutečně špatně četla, děj byl strašně komplikovaný, spíše tedy zamotaný, že se v něm člověk často hodně ztrácel. Rádoby šokující skutečnosti byly natolik zjevné a prvoplánové, že šok nezpůsobovaly. A závěr s konečným vysvětlením byl už skoro komický. Kdyby autor příběh zjednodušil a ubral alespoň 200 stránek, možná by vznikl trochu přijatelnější výsledek. Některá autorova přirovnání a rádoby literární výrazy působí hodně pateticky a přidávají body k negativnímu pohledu na celou knihu. Bylo tu mimo jiné i strašně nelogičností, a tak vznikl neskutečný maglajs, ve kterém nebylo možné se vyznat. Pro příklad uvedu jen botu, která jde možná spíše za redaktorem: str 308 - zde se v restauraci z Camille stane Lucie.

25.06.2023 2 z 5

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

Moc hezky napsaná kniha. Velice netradiční prostředí, napínavý děj, čte se jedním dechem. Ano, jsou tam samozřejmě momenty přitažené za vlasy a balancující na hranici uvěřitelnosti, ale tohle není cestopis a literatura faktu. A i tyto momenty nejsou vyloženými bláboly. Takže za mě jasných 5 hvězdiček.

10.05.2023 5 z 5

Kate musí zemřít Kate musí zemřít Alex Lake

Polovina knihy super. Velice uvěřitelně popsány vztahové pocity rozcházející se dvojice. Přitom nešlo o žádný sladkobolný příběh z červené knihovny. Četlo se to moc pěkně a člověk čekal, co se z toho vyvine. Rozuzlení celého příběhu přišlo bohužel příliš brzy a tak nějak nedotaženě, jako kdyby došla autorovi invence a schopnost lépe vše promyslet. V této pasáži působily i některé dialogy nepříliš uvěřitelně a lacině. Akční závěr byl o poznání lepší, ale i tak nedosahoval úrovně první poloviny knihy. Hlavní hrdinka si nejspíš svým chováním příliš sympatií nezíská, ale třeba se mýlím. Přes popsané výhrady nakonec hodnotím čtyřmi hvězdičkami.

26.04.2023 4 z 5