Audrina Audrina komentáře u knih

Bez domova Bez domova Rešoketšwe Manenzhe

Zajímavý náhled do oblasti a tématu, které v rámci v Česku dostupné literatury není moc dostupné. Pro udělení plného počtu hvězdiček by kniha potřebovala několik zásahů editora, ale ve své podstatě se jednalo o velice zajímavé čtení

14.04.2023 4 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Dlouho jsem příběh odmítala s tím, že se přece jenom jedná o čtení pro mladší čtenáře. S narůstající popularitou seriálu jsem si ale řekla, že se do knižní předlohy přece jenom pustím, abych si následně seriál mohla pustit.
V rámci žánru se nejedná o nic zas tak přelomového, ale kniha je napsaná dobře, děj je dobře vystavěný a příběh má celou dobu výborné tempo. Určitě se těším na další pokračování

10.04.2023 4 z 5

Falešná manželka Falešná manželka Julia Quinn

Nejsem takový znalec žánru, ale je jisté, že Julia Quinn historické romance umí. Příběh jsem si vzala na dovolenou a za necelé dva dny jsem ho přelouskala. Děj plyne, postavy jsou sympatické a mají mezi sebou zábavné dialogy. V rámci žánru určitě super čtení

10.04.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Taky tak milujete a zároveň nenávidíte pocit, který po vás zůstane po dočtení dobrého románu? To, že jste zvědaví na další detaily životů všech hrdinů?
Tak přesně to se vám stane po dočtení tohoto příběhu. Autorce se velice dobře povedlo vykreslit poměrně neznámou kapitolu československých a taky trochu řeckých dějin a především osudy spousty lidí, kteří se snažili budovat nový život, přičemž toužili po tom starém, který už ani nedokázali popsat

01.04.2023 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nevím proč, ale vlastně jsem od knihy měla asi jiná očekávání. Námět je zajímavý, ale pokud bych měla hodnotit antiutopistická díla, ty Orwellova ve mně rozhodně zanechala hlubší stopu

26.03.2023 4 z 5

Roky Roky Annie Ernaux

Jak zajímavé může být vidět, že to, co pociťujeme my sami, může pociťovat celá generace? Začátek mě trochu vyděsil, ale po začtení se jsem propadla genialitě knihy. Bylo fascinující pozorovat, jak pocity a myšlenky, kterými si Francouzi procházeli v průběhu 20. století, jsou pro mou generaci aktuální nyní

26.03.2023 5 z 5

Vlak do Samarkandu Vlak do Samarkandu Guzel Jachina

Přiznám se, že moc netuším, jak knihu hodnotit. Jednalo se o moje druhé potkání s autorkou a oproti Zulejce mi trvalo výrazně déle se do knihy začíst a pomalé počáteční tempo mě trochu nudilo. Pak jsem najednou ale krizi překonala a během dvou dnů měla dočteno. Kniha je napsaná neskutečně sugestivně a velice dobře popisuje veškeré hrůzy poválečného Sovětského svazu. Jsem opravdu ráda, že se do popředí dostávají autoři, kteří otvírají často zapomenutá témata dějin

21.03.2023 4 z 5

Proč jsme tak naštvané? Proč jsme tak naštvané? Šárka Homfray

Většina problémů, se kterými se potýká řada žen mi bylo dobře známých. Pokud se o feminismus aspoň trochu zajímáte, zřejmě v knize neobjevíte nic zas tak přelomového z hlediska myšlenek. Dostanete ale spoustu zdrojů a dat, které můžete využít při debatách s odpůrci emancipace.

18.03.2023 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Tak tohle bylo naprosto skvělé! Kniha se ke mně dostala poměrně velkou náhodou a musím říct, že jsem z ní byla naprosto unešená. Dle anotace by se mohlo zdát, že jde o detektivní příběh, mnohem víc ale knížka vypráví o životě na maloměstě, lásce (především té nenaplněné), přehnaných ambicích a řetězci drobných neštěstí, které vyvrcholí obrovskou tragédií.

09.03.2023 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Tento díl je oproti předcházejícím trošku jiný, více se řeší zpronevěry a praní špinavých peněz než nějaký temný zločin. I přesto mě to ale moc bavilo příběh jsem si užila

09.03.2023 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Tohle byla už tradičně jízda. Detektivky ctu celkem výjimečně, ale Adler Olsen je bezesporu umí.
Závěr mě teda nadmíru překvapil, takové rozuzleni jsem upřímně nečekala.

20.02.2023 5 z 5

Padlí králové Padlí králové Cynthia Harrod-Eagles

Přiznám se, že opravdu nejsem schopná pochopit, jak autorka mohla napsat tak mnohovrstevnatou ságu, která je navíc nesmírně historicky pravdivá a poučná. Nebudu ani mluvit o tom, že ji to nezabralo ani nijak dlouhý čas.
I tento díl Morlandů je nesmírně čtivý a zajímavý, 1.světová válka se chýlí ke konci, ale to neznamená, že Morlandi nevzdorují spoustě peripetií.

11.02.2023 5 z 5

Pokud člověk patří mezi ty, kteří mají o českých autorech 19. století nějaké povědomí, tolik nových informací se v knize nedočte. To jsem ale nevnímala ani jako její úděl. Mně pomohla utřídit některé údaje, a především jsem se nesmírně čtivou formou dozvěděla spoustu pikantností na národní obrozence. Pro středoškolské studenty je to perfektní čtení.

03.02.2023 5 z 5

QualityLand QualityLand Marc-Uwe Kling

Na knihu jsem se poměrně těšila, protože i přes to, že hodnocení je spíš průměrné, moje okolí mi příběh doporučovalo.
Bohužel mě to ale nijak zvlášť nedokázalo zaujmout a úplně nedokážu říct důvod. Námět vůbec není špatný, ale chybí tomu nějaké dotažení.
Škoda

01.02.2023 3 z 5

Bezvětrné město. Kniha Druhá Bezvětrné město. Kniha Druhá Éléonore Devillepoix

Problém sérií, které mají perfektní první díl je, že má člověk stejně vysoká očekávání i u pokračování.
Kniha je určitě velice čtivá, ocenila jsem nezvyklý příběh a především to, že autorka do knihy necpala zbytečné milostné linky. První díl mě ale asi bavil o trochu víc

29.01.2023 4 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

První Duna mě absolutně nadchla. Druhý díl mě ale bolel a v ději jsem se často ztrácela. Hodnocení dávám vyšší jen proto, že oceňuji celý vytvořený svět.

22.01.2023 4 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Můj první Ishiguro a rozhodně ne poslední. Přiznám se, že jsem si nebyla jistá, zda mi styl autora sedne. Obavy se ale rozhodně nevyplnily. Spíše naopak.
Příběh viděný očima roboty Kláry byl neskutečně citlivý.

22.01.2023 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád (ilustrované vydání) Harry Potter a Fénixův řád (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Miluju Harryho Pottera a celý jeho svět. Nedokážu ani říct, kolikrát jsem ty příběhy četla a stejně pokaždé, když se do toho světa vrátím, mám pocit, jako by to bylo poprvé.

15.01.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Jak snadné je odsoudit člověka? A jak těžké je z toho soudu vymanit?
Novinka Petry Dvořákové má rozporuplná hodnocení, za mě se ovšem jedná o výborný počin. Autorku mám ráda za to, že se nebojí otvírat zajímavá a málo častá témata s neuvěřitelnou citlivostí. Po dočtení ve vás příběh rezonuje a nutí vás přemýšlet, a to je za mě přesně to, co by kniha měla umět.

13.01.2023 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Přiznám se, že jsem po přečtení několika komentářů moc netušila, co od knihy očekávat. Musím ale říct, že mě celý příběh moc bavil. Tři časové linky, které jsou určitým způsobem propletené, byly každá svým způsobem originální a přinášela čtenáři velké množství zajímavých myšlenek.
Určitě se pustím i do dalších dílů

08.01.2023 5 z 5