Atuin Atuin komentáře u knih

Osud tažných ptáků Osud tažných ptáků Maarten Hart

Subtilní kniha, která nese všechny prvky nizozemské literatury. Zanechává hluboké dojmy během čtení i po čtení, krásné popisy přírody a celkově osobitá nálada knihy, hrdina možná nemusí být zcela úplně sympatický,ale rozhodně to není člověk nepříjemný, protože lidských povah je mnoha a prostory v našich srdcích jsou nezměrné. Opravdu velice pěkná kniha, psaná formou esejí, ačkoliv celek je zcela a úplně kompaktní. Ráda bych si přečetla i jiné autorovi knihy,ale nevím zda i nás byly přeloženy a mám dojem že ne. Volné tempo,ale krásný tón.
Pocitové vjemy jsou opsány velmi přesvědčivě a křehce beze snahy působit silou v místech kde každý vzruch váží sám o sobě dost, byť je lehký jako peříčko.

18.02.2022 5 z 5

Dívka jménem Boy Dívka jménem Boy Helen Oyeyemi

Berte tento komentář s rezervou ještě rezervovatější než mé ostatní. Proč? Protože to je Helen Oyeyemi. A k ní se může každý vyjádřit jakkoliv ( řekla bych) a jakkoliv být zasažený a unešený.
Je to jakoby se srazily dvě obrovské veličiny Toni Morisson a Sylvia Plath a vytvořily sobě vlastní universum, plně galaxií, hvězdokup, mlhovin a oblak, pro které Helen sama nachází tón a cit a sílu vyzdvihnout je co by vrak z hlubin nebytí na světlo boží.

17.02.2022 5 z 5

Čarodějka a zlatý elixír Čarodějka a zlatý elixír Petra Kubašková

Všem Nekouzlicím bytostem pro poučení a všem Kouzlicim bytostem a Bytostem pro pobavení...a všem dojímavým lidem k dojetí, které skutečně pohladí po duši.

16.02.2022 4 z 5

Vesmír versus Alex Woods Vesmír versus Alex Woods Gavin Extence

Tato kniha je hodně nevšední a přitom úplně obyčejná. Je to kousek nebe na zemi v úplně jiném podání a z jiné perspektivy. Autor je výborný vypravěč. Zachytil magii nás samotných a v nás samotných zcela nemagickym a přesto krásným způsobem. Můžeme to nazývat jak chceme ale poselství té knihy je neoddiskutovatelné. Jedinou její slabinou je to že končí.

15.02.2022 5 z 5

Slavnost Johna Saturnalla Slavnost Johna Saturnalla Lawrence Norfolk

Velice zajímavé a velice zaspokojujicí setkání. Kniha na člověka udělá první dobrý ( velmi dobrý) dojem už svým fyzickým vzezřením. Atmosféra přenesená na stránkách knihy je obrovská a jazyková vrstva tak vytváří zatraceně dobré klima, dovoluje vám odžít nejen všechny těžkosti a ztráty, sle i chutě a vůně, shon a ruch a jiné takové vjemy, které zpoza knihy vystupují. Stejně tak klid kdy můžete nahlédnout do " knihy" kterou hlavní hrdina obnovuje. Je to anglické, je to zásobené slovy a kompletně je znát slovní zásoba autora, je to zkrátka velice dobré.

13.02.2022 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Taková rozbudovanější povídka, která je sama v sobě ještě vyprávěna jakousi čistou povídkovou fornou. Vcelku nekomplikované dílko, které má zvláštní přesah tím svým zajímavým koncem. Decentně zbudované prostředí i postavy, které opravdu vkusně zabírají kousek dějin i kousek kraje.

12.02.2022 4 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Úžasné, knihu jsem ( v papíře) objevila až teď. A jedním slovem úžasné.
Velice mi to něčím uvnitř připomíná knihu polského autora Radka Raka Baśń o weźowym sercu albo wtore slowo o Jakobie Szeli.
Prostě si mě Hastrman získal. 5/5

12.02.2022 5 z 5

Vlk Vlk Garry Marvin

Výborná kniha, doporučila bych z této edice i jiné např. Velrybu nebo Sovu.
Poukazuje a ukazuje ty prvky, které se nám dnes snad už vrací do hlav, ale které jsme svého času nějak vypudili. Možná to tak mělo být, ale je dobře že takové knihy vznikají. Ten vývoj je nesmírně zajímavý. A je neoddělitelnou součástí nás, stejně jako ostatních.

11.02.2022 5 z 5

Tři ženy pod ořechem Tři ženy pod ořechem Václav Pankovčín

Já jsem se zařekla že takové knihy nebudu číst, ale nějak mi to nejde. Jde ve skrze o to že si čtení nesmírně užijí a před koncem a hlavně po dočtení to na mě dolehne, jelikož si uvědomím proč na mě ta atmosféra právě takovéhoto slova působí a je mi pak zle. Jenže právě takové knihy mají u mě velkou šanci, jelikož se umí vyjádřit a v nevýslovně krásném jazyce a zapouzdřit do sebe všechny ty životní skutky a peripetie momentek, které při větším rozmachu mohou zůstat navždy ztracené. Takhle ta kniha nemůže nikdy úplně doznít a odejít.

Čteno v polském překladu.

10.02.2022 5 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Překvapivý příběh, to co se jeví jako zjevné a na povrchu zcela hmatatelné se ukazuje úplně jiné a člověk neví kde se vlastně ukrývá pravda. Nevšední zážitek.

10.02.2022 5 z 5

Tiché jaro Tiché jaro Rachel Carson

K této knížce se dá napsat dost výstižných slov ale myslím že stačí.
Je to s námi marný, je to marný, je to marný.
Možná je to náš osud.

09.02.2022

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Kniha, která velice podmanivě a velice působivě vystihuje řadu zásadních věcí. Kniha která umí v člověku vyvolat řadu, řadu protichůdných pocitů, těžkost a špatné věci obalí čímsi co ve výsledku působí jako obinadlo a čtenáři je tak daný šťít, aby se přeci jen neporanil.

09.02.2022 5 z 5

Kde se les dotýká hvězd Kde se les dotýká hvězd Glendy Vanderah

Mě to uneslo, koupila jsem si ji zcela náhodně, protože se mi strašně líbila obálka. A říkala jsem si, že loni mi Jota dvakrát vyrazila dech ( velice pozitivně) knihami Kde zpívají raci a Vyměnit vodu květinám, tak jsem si řekla že to risknu i letos a hned na poprvé zásah. Možná to má slabá místa, ale já je během čtení vůbec nezachytila.

09.02.2022 5 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Myslíte si že můžete mít od Sandrosana chvíli klid ( protože kdo by v si těch jeho sériích, které sebou různě souvisí i nesouvisí nechtěl dělat stále větší a větší zmatek), ale pak narazíte na jeho debut. Totiž debut. Zase takhle psát hned ze začátku umí jen pár vyvolených. No narazíte na něj a jste opět přesvědčeni že méně kak 5* dát nemůžete.

06.02.2022 5 z 5

Královny nemají nohy Královny nemají nohy Vladimír Neff

Tohle se nedá nemilovat. Vy víte že autor tak trochu trolí jiné úžasné autory ( zejména jednoho) ale krásně trolí a krásně se to čte nebo poslouchá. V lednu jsem si vyposlouchala už po několikáté celou sérii a pořád mě to stejně těší.

01.02.2022

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Dámy, dámy Jane Austen není tak zcela a úplně romantika. Vlastně vůbec to není romantika, je to medailonek tehdejší doby : kritika. Pro autorku zdvižený prst který jí v různých jiných ( podobných ) postavách a barvách otáčel. A pýcha a předsudek už vůbec není romantika, tam Austen ostrá az až. I zde je ostrá a nic hrdinům ani hrdinkam nedaruje, vlastně nic jim nedaruje.
Líbit se nemusí, ale nemaskovat to tím že " mě romantika nebere"
Krásný den.

01.02.2022

Accabadora Accabadora Michela Murgia

Bolestivé a jaksi těžko hodnotitelé téma, které oživlé na stránkách této tenké novelky působí přesně tak jak má. Rozsype se to do vás skrze atmosféru jenž se slovo se slovem násobí. Není to kniha kterou člověk nazve líbivou, je to však něco na co nezapomene. Možná jen to je ta potíž, člověk by rád někdy zapomněl, protože i tak jsou na každý lidský život často kladeny nelidské nároky. Je to živé a není, není to cizí. Body v podobě hvězdiček se mi tomu dávat nechce. Nějak nemohu.

31.01.2022

Tajemství stříbrné čarodějky Tajemství stříbrné čarodějky Petra Kubašková

(SPOILER) Druhý díl mě maličko zklamal. Došlo mi že nebylo příliš moudré udat u hrdinky věk 14 let a pak skrze ní někde promlouvat až mírně infantilním způsobem. Je to čistě literatura pro děti, takže zrovna tento prvek není až tak zásadní pro snížené hodnocení oproti prvnímu dílu. Ovšem co je za mě zásadní a to výrazně je fakt, že si v příběhu vymyslím cestu časem ( i kdyby to mělo být jen v samotné Praze) a potom ten nápad úplně zabíjí tou časovou rovinou. Protože řekněme si upřímně, kniha kde hraje dost velký prim symbolika a odkaz na historii a různá místa u nás např. Kutná Hora by si zasloužila větší časový rozptyl pro ukázku širšího a znamenitejsiho prostředí. A to je jedno zda je to kniha pro děti ci ne. Zapůsobit právě na děti je nesmírně důležité. Protože řekněte sami. Když by jste už museli pro něco někam skákat,aby jste zachranili svůj klan je působivější za roh nebo někam napříč stoletím (y).

31.01.2022 4 z 5

Frankenstein aneb novodobý Prométheus Frankenstein aneb novodobý Prométheus Mary Wollstonecraft Shelley

Usire: vzhledem k tomu že to dílo dosud mezi čtenáři doslova žije ( na celém světě) to evidentně nadčasové dílo bylo a promarněná šance ani omylem. Trochu přemýšlím než něco napíšu.

29.01.2022

Čarodějky malostranské Čarodějky malostranské Petra Kubašková

No páni. Paráda. Připomíná mi to trochu Kroniky Jarru, ale je to úžasný. Další klenot v mojí knihovně, navíc od české autorky. Prostě atmosférické, dívčí, symbolické a jedním slovem krásné.

Douška : taky bych chtěla takhle trumfnout dejepisarku před tabulí.

28.01.2022 5 z 5