Tiché jaro

Jedna z nejvlivnějších knih dvacátého století, která odstartovala environmentální hnutí Přicházející krize životního prostředí se ohlásila nenápadně — tichem. Tam, kde se po tisíciletí ozývaly spousty ptačích hlasů, najednou neznělo nic. Možná jen rachot práškovacího letadla. Píší se padesátá léta a američtí biologové začínají se znepokojením sledovat dopady průmyslu a intenzivního zemědělství na přírodu. Ubývá druhová pestrost, země je nemocná, mnohé změny se zdají být nevratné. Nikdo netuší, co to bude znamenat pro příští generace a přírodu samotnou. Hlavní obavu v té době vzbuzuje masivní použití chemických postřiků — herbicidů, insekticidů, pesticidů — v čele s dnes už zakázanou látkou DDT. Bioložka Rachel Carsonová se proto pustila do výzkumu. A výsledná kniha, Tiché jaro, je mnohem víc než jen studií o dopadech zemědělské chemie na životní prostředí. Je brilantně napsaným svědectvím o tom, co ztrácíme, o lžích agroprůmyslu, voláním o pomoc a jiskrou, která zažehla zájem milionů lidí i politiků o stav a zdraví naší planety....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476769/big_tiche-jaro-DYc-476769.jpg 52

Kniha Tiché jaro

Jana_Z
23. listopadu

Konečně tu máme po šedesáti letech český překlad knihy, která stála u zrodu environmentálního hnutí, ale hlavně vůbec vnímání toho, co se může stát, když jednáme bez rozmyslu.

Schuminka
17. listopadu

Kniha z roku 1962 jen ukazuje, že se lidstvo z ničeho nepoučilo. Na příkladech ukazuje postupný vývoj používání chemických přípravků proti všemu živému, co se lidstvu zrovna nehodilo do krámu. Upozorňuje na to, co se stane, když se jedním dobře míněným zásahem rozpojí celý biologický řetězec. Lidé stále nechápou, že co jednou na planetu vypustí, tam už zůstane, i přes uklidňování veřejnosti, že jsou látky neškodné. Na konci nabízí ekologičtější řešení. Na můj vkus trochu moc odborné a podrobné, ale je to potřebná kniha.