Tiché jaro

Tiché jaro https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476769/bmid_tiche-jaro-DYc-476769.jpg 5 20 6

Jedna z nejvlivnějších knih dvacátého století, která odstartovala environmentální hnutí Přicházející krize životního prostředí se ohlásila nenápadně tichem. Tam, kde se po tisíciletí ozývaly spousty ptačích hlasů, najednou neznělo nic. Možná jen rachot práškovacího letadla. Píší se padesátá léta a američtí biologové začínají se znepokojením sledovat dopady průmyslu a intenzivního zemědělství na přírodu. Ubývá druhová pestrost, země je nemocná, mnohé změny se zdají být nevratné. Nikdo netuší, co to bude znamenat pro příští generace a přírodu samotnou. Hlavní obavu v té době vzbuzuje masivní použití chemických postřiků herbicidů, insekticidů, pesticidů v čele s dnes už zakázanou látkou DDT. Bioložka Rachel Carsonová se proto pustila do výzkumu. A výsledná kniha, Tiché jaro, je mnohem víc než jen studií o dopadech zemědělské chemie na životní prostředí. Je brilantně napsaným svědectvím o tom, co ztrácíme, o lžích agroprůmyslu, voláním o pomoc a jiskrou, která zažehla zájem milionů lidí i politiků o stav a zdraví naší planety.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Literatura naučná , Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , Host
Originální název:

Silent Spring , 1962


více info...

Přidat komentář

aknel.kaba
21.03.2024 5 z 5

V originále vyšla již před šedesáti lety, v době, kdy se ve velkém používaly chemikálie jako třeba DDT. Nikdo nechtěl vidět důsledky, které byly již v té době hmatatelné. Začalo to velmi nenápadně, jarním tichem místo švitoření ptáků. Jedná se o jednu z nejvlivnějších knih, která odstartovala environmentální hnutí. Velmi aktuální čtení i v dnešní době.

Kniha Tiché jaro byla ve své době knihou, která patřila k těm, které odstartovaly environmentální hnutí
a snahy o to, neničit planetu nejen pro sebe, ale i pro budoucí generace. Právě v tomto poselství je kniha stejně aktuální i dnes, i když DDT a jemu podobné látky jsou již zakázané. Kniha je pásna současnou češtinou, místy je tedy docela obtížné „zůstat v šedesátých letech“, i když to čtenáři občas připomenou názvy jako Československo nebo Jugoslávie.

Její aktuálnost tkví v tom, že i dnes tu máme látky (i když jiné) a další problémy, které ničí naše životní prostředí a jsou nebezpečné nejen pro člověka. Stále tu máme průmysl lobbující za zmírnění připravovaných změn, které mají pomoci udržet naši planetu obyvatelnou pro příští generace. Stále tu máme společnost žijící až příliš konzumním životem.

Kdo by si měl tuhle knihu přečíst?
Všichni, kdo touží po dalším pohledu na téma klima a životní prostředí. Jako povinnou četbu bych ji dala všem, co dosud nepochopili důležitost biodiverzity pro jejich vyšší a kvalitnější úrodu. Těm, kdo nepochopili, že právě na těch remízcích a úhorech budou žít dravci, kteří vyloví z pole hlodavce, nebo dravý hmyz a ptáci udržující pod kontrolou populaci škůdců. Přečíst by si ji měli i majitelé půdy, kteří svoji půdu pronajímají zemědělcům aniž by tušili co se na ní děje.

Pasadenka
23.12.2022 4 z 5

Pořád nevím, jestli tato knížka patří do edice Klimax. A je to právě její neaktuálností. Problematika DDT a celkově chemizace přírody je již dostatečně známá a utvořil se nový konsenzus na tom, co je ještě přijatelné.

Čím je i dnes knížka zajímavá? V první řadě je dobře napsaná, co nebývá zvykem. Dále pak připomíná Carsonovou jako průkopnici v environmentálním aktivismu, co si myslím, že pro čtenáře dychtící po širokém záběru problematiky našeho prostředí, je také super. Také plasticky modeluje naši minulost a to, jak nezodpovědní naši předkové byli – i když v té době hodně věcem jednoduše nerozuměli a zároveň to dokresluje genezi organizací a zákonů, které máme dnes.

Ale jo. Rachel, nebo Rejčl, chcete-li, to napsala hezky a je dobře, že se její knížka připomíná. Čtenáři budou moci dělat moudré. :D


hEmy_
06.07.2022 3 z 5

Četl jsem anglický originál. Hlavní pointou knihy je samozřejmě apel na zastavení ničení přírody/životního prostředí. Toto poselství – v dnešní době stejně, ne-li více důležité, je však postaveno na příkladech z dob před 60+ lety (nečekaně), což je těžké číst s podobnou dychtivostí, jako něco obdobně zaměřeného, ale aktuálního. Výsledek potom působí jako sbírka bizarních historek o nekompetentnosti (korupci?), aroganci a kontraproduktivity lidí v rozhodovacích funkcích. Pro člověka, co již pohlíží na konzumní, kapitalistickou, egocentrickou a antropocentrickou kulturu USA s notnou dávkou skepse a opovržení, se nebude jednat o nic světoborného. K udržení deprese ale pravděpodobně postačí...

Atuin
09.02.2022

K této knížce se dá napsat dost výstižných slov ale myslím že stačí.
Je to s námi marný, je to marný, je to marný.
Možná je to náš osud.

Jana_Z
23.11.2021 5 z 5

Konečně tu máme po šedesáti letech český překlad knihy, která stála u zrodu environmentálního hnutí, ale hlavně vůbec vnímání toho, co se může stát, když jednáme bez rozmyslu.

Schuminka
17.11.2021 5 z 5

Kniha z roku 1962 jen ukazuje, že se lidstvo z ničeho nepoučilo. Na příkladech ukazuje postupný vývoj používání chemických přípravků proti všemu živému, co se lidstvu zrovna nehodilo do krámu. Upozorňuje na to, co se stane, když se jedním dobře míněným zásahem rozpojí celý biologický řetězec. Lidé stále nechápou, že co jednou na planetu vypustí, tam už zůstane, i přes uklidňování veřejnosti, že jsou látky neškodné. Na konci nabízí ekologičtější řešení. Na můj vkus trochu moc odborné a podrobné, ale je to potřebná kniha.