AriaLovesBooks AriaLovesBooks komentáře u knih

Drakula Drakula Bram Stoker

Tuto knížku jsem si chtěla dlouho přečíst a jsem ráda, že jsem si ji konečně vzala do ruky a pustila se do čtení. Příběh mě uchvátil už na samotném začátku, a to díky stylu psaní a celkové atmosféře, která zde byla vylíčena. Děj byl perfektně vymyšlený, neskutečně zajímavý a samozřejmě tajemný. Nejvíce sympatická mi v příběhu byla Mina, přítelkyně a později manželka Jonathana. Líbila se mi její moudrost a způsob myšlení. Příběh je napsán ve formě deníku a vypráví nám ho více postav. A to mi hodně vyhovovalo.

Celkově si myslím, že je tato knížka dokonalá. Přinejmenším pro mě. Všechny pasáže mě opravdu bavily a vůbec jsem se při jejím čtení nenudila. Rozhodně od ní nečekejte nějaký krutý horor, je to prostě temný příběh plný napětí a nadpřirozena.

Knihu bych doporučila lidem, kteří si potrpí na knihy s mrazivou atmosférou a také těm, kteří rádi čtou o nadpřirozených bytostech.

29.04.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)

Byl jednou jeden malý princ... Tento človíček bydlel na velmi malé planetě. A poznával ostatní planety obydlené zvláštními lidmi. Jednou se dostal na planetu Zemi a potkal našeho vypravěče, se kterým se spřátelil. A vzniklo jakési krásné pouto. Tato kniha je o lásce, přátelství a o tom, že každý je ve svém jádru dítětem.

Tuto knížku jsem si vybrala primárně proto, že ji máme v seznamu četby k maturitě. A jak se ukázalo, tak to byla správná volba.

Popravdě jsem Malého prince neměla jako dítě vůbec ráda. Nebylo to pro mě záživné a neviděla jsem v tom žádný hlubší smysl, který se v tomto příběhu nachází. Když jsem si ji však přečetla v dospělosti, tak se mi najednou začala opravdu líbit, a to díky myšlenkám, které v ní jsou zapsány. Další pozitivum je rozhodně styl psaní - příběh je srozumitelný a má spád. Dále oceňuji, že do příběhu jsou zakomponované obrázky, které celý zážitek oživují. Jediné, co mě osobně mrzí je, že je ta knížka příliš úzká a byla bych radši, kdyby se v ní nacházelo více děje. Myslím si, že by to dílo bylo mnohem zajímavější a možná bychom se dozvěděli nějaké další zajímavé myšlenky...

Celkově bych tento autorův počin označila za vydařený a kromě délky příběhu si nemohu na nic stěžovat. Zároveň se však nemohu zařadit mezi nadšence tohoto příběhu. Bohužel mě tato knížka nenadchla tolik, jako mnoho jiných lidí. Ale rozhodně jsem zastánce názoru, že se jedná o dílo, které je opravdu kvalitní a velice čtivé.

Knihu bych doporučila lidem, kteří se rádi ztrácejí ve svých myšlenkách, lidem, kteří mají rádi nevšední příběhy a také všem, kteří jsou už dospělí, neboť každý z nás je v jádru dítětem.

19.11.2021 4 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Přemýšlím, jak bych nejlépe popsala své pocity z této knihy... Je zde znát literární modernismus - do příběhu jsou zařazeny všechny vjemy, postavy vnímají zvuky přírody, každý pohyb druhého člověka, apod. Což je velice specifický styl psaní, který vás dokáže přímo nadchnout a vtáhnout do děje, pokud mu přijdete na chuť. Nejdříve mi to dělalo lehké problémy, to však netrvalo dlouho. Najednou jsem nechtěla přestat číst, ty příběhy jednotlivých postav byly tak zajímavé a tragické, stránky byly napěchované emocemi... A to vše se odehrávalo v jeden jediný den! Líbilo se mi, jak jednotlivé příběhy postav jsou nejprve vcelku odlišné, ale posléze čtenář zjistí, že mají mnoho společného, zkrátka že to do sebe všechno perfektně zapadá.

Musím uznat, že se mi do rukou dostal skvost! Vážně, pokud vám nevadí modernismus a lgbt tématika, jděte do ní, třeba se zalíbí i vám.

02.09.2021 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Obyvatelé Západozemí zažívají dlouhé léto, ale všichni věří, že po dlouhém létě přijde dlouhá a nesmírně krutá zima. Než se vrátí Jiní a s nimi i ona nemilosrdná zima, lidé začnou hrát hru o trůny, ale má to háček - uchazečů je mnohem více než trůnů. Karty jsou rozdány a je jen na každém, jak bude hrát - lstivě, čestně či nepoctivě, na tom v této hře nezáleží. Důležité je vyhrát. A na výherce čeká Železný trůn.

Dneska jsem dočetla tuto velice opěvovanou knihu a musím se přiznat, že jsem se do ní absolutně zamilovala. Tak dokonalou knížku jsem dlouho nečetla! Toto je pro mě opravdový skvost, měla jsem velká očekávání a Hra o trůny je dokonce předčila. Děj jsem už znala, protože miluji stejnojmenný seriál, který se vskutku vydařil (až na poslední 2 série, to byl docela propadák).

Nevím, co víc k tomuto příspěvku napsat, příběh mě upoutal od začátku až do konce, postavy nejsou jen dobré a špatné, ale jsou opravdu lidské - každý člověk má svou světlou i stinnou stránku a grafické zpracování je také na jedničku.

Pokud se považujete za nadšence seriálu nebo fantasy, určitě nesmíte opomenout toto mistrovské dílo! A jestli vám v knížkách příliš nevadí násilí, krutost, války a intriky, tak je pro vás Hra o trůny správná volba.

26.11.2020 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Daniel a Kit chodí na stejnou školu, ale každý z nich je jiný. Jeden je nejlepším studentem školy, a druhý má umělecké nadání, které je pro něj rozhodně důležitější než studium. I přes rozdílné povahy mezi nimi vznikne pevné přátelství. Nebo možná něco víc...

K této knize jsem se dostala především díky různým instagramovým profilům, které ji vřele doporučovaly. Zároveň jsem poslední měsíce měla náladu na nějakou oddechovou četbu, tak jsem sáhla právě po této. A rozhodně toho nelituji!

Jedná se o neskutečně milý a silný příběh dvou dospívajících kluků, kteří si k sobě postupně hledají cestu. V určitých pasážích mě kniha silně dojímala, protože se v ní řešila celkem zásadní témata, ale zároveň se v knize najde mnoho romantických scén. Celé dílo je napsáno s citem a ta slova navíc dokážou čtenáře lehce vtáhnout do příběhu.

Osobně nemám nic, co bych knize vytkla - jednalo se o krásnou oddechovou četbu, která splnila má očekávání.

"Muffin a čaj" doporučuji všem milovníkům lgbt románů a nakladatelství Yoli. Je to četba nejen pro teenagery, ale rovněž pro dospělé - zaujme široké spektrum čtenářů.

12.10.2022 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tuto knihu jsem četla primárně kvůli maturitě. Jedná se o velmi útlou knížečku, která je napsaná jednoduchým jazykem. Slyšela jsem na ni mnoho chvály, ale popravdě nedokážu pochopit proč. Nebyl to špatný příběh, ale ani se dle mého názoru nejedná o nic převratného. Milostný příběh dvou mladých lidí, odehrávající se v průběhu první světové války ve Francii. Nejvíce zajímavý je tragický konec, vše ostatní beru jen jako takové lehké uvedení do děje. Myslím si, že by tento příběh mohl být delší. Takto mi to celé připadalo až moc rychlé a nedokázalo mě to tak dobře přenést do té atmosféry.

Tuto novelu bych doporučila všem občasným čtenářům, kteří by si rádi přečetli krátký příběh z první světové války.

11.09.2022 2 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Hned na začátek bych chtěla napsat, že mě celý příběh neskutečně nadchnul! Dříve jsem o tomto díle mnoho slyšela, ale nikdy mě to nějak nezaujalo. Ale díky mé sestřenici jsem se podívala na film a ten mě natolik okouzlil, že jsem si knížku prostě musela přečíst. A rozhodně toho nelituji. Příběh byl tak poutavý, že se to četlo samo, postavy byly různorodé a mnohdy dosti zajímavé, což se mi hrozně líbilo a ty jejich dialogy člověka dokázaly přenést do té konkrétní doby. Knížka byla opravdu čtivá, ačkoliv se nejedná o jazyk, který bychom v dnešní době používali při běžném rozhovoru. Je to zkrátka klasický román, který v sobě skrývá jakési kouzlo.

Myslím si, že se najde hodně lidí, kterým se kniha líbit nebude, kvůli zdlouhavosti rozhovorů a vleklejšímu ději, ale také si najde své příznivce. Mně to vůbec zdlouhavé nepřipadalo, ale vím, že spousta lidí by z toho mohla být na nervy.

Tuto knihu bych doporučila všem, kteří rádi čtou klasickou literaturu a romány zasazené do dřívější doby.

08.06.2021 5 z 5

Svatý sex Svatý sex Debra Hirsch

Tuto knihu budou znát především křesťané, protože se zabývá jednou pro křesťany velice ošemetnou otázkou, která je v mnoha křesťanských společenstvích tabu. Většinou se nerozebírá příliš dopodrobna. Tedy, nejedná se pouze o jedno téma, ale o více témat. Nejen podle autorky je tato situace špatně. Ohledně intimity, sexuality a spirituality by se mělo mluvit více, a to s vlídným přístupem.

V knize si můžete přečíst osobní příběh autorky, její zamyšlení nad všemi těmito tématy a mnoho dalších opravdových příběhů. Velké množství myšlenek je napsáno s použitím rozumu, ten se však potkává se spiritualitou, která je mnohdy považovaná za iracionální. Osobně se mi tento přístup (přistupovat k takovým ideím jak s rozumem, tak s duchovním nalazením) neskutečně zamlouvá. Líbí se mi, že kniha podněcuje k přemýšlení nad tak trochu tabu otázkami. Žádná myšlenka není čtenáři nucena, ale daná zamyšlení jsou podaná tak, aby se člověk skutečně nad vším zamyslel. Co se mi ale na knize nelíbilo, tak to byla celkem do očí bijící odtažitost od bisexuálů. Ne, že by to bylo nějak zdůrazňováno, ale v určitých částech knihy mi připadalo, že autorka nemá s bisexuály úplně vřelý vztah. Kdykoli se tam probírá téma sexuální orientace, je pozornost soustředěna převážně na gaye nebo lesby, ale bisexualita, jako by byla podřadná... Jelikož jsem člověk, kterého přitahují muži i ženy, tak se mě to trochu dotklo, protože často na internetu narážím na názor, že bisexualita není opravdová, že buď jsme na stejné nebo opačné pohlaví, nic jiného mezi tím pro tyto lidi neexistuje. A přesně tento přístup jsem vycítila při čtění této knihy... A myslím si, že je to škoda, protože jinak byl celý obsah skutečně obohacující, čtení mě opravdu bavilo a navíc má kniha krásnou obálku.

02.04.2022 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Myslím si, že snad všichni znáte Letopisy Narnie. A pokud o tom slyšíte poprvé, rozhodně byste si tuto sérii měli přečíst, jelikož se to líbí jak malým, tak velkým, zkrátka se to dá doporučit všem.

Jedná se o takovou krásnou fantasy pohádku, ve které rozhodně najdete i hezké myšlenky, nad kterými můžete přemýšlet. Osobně jsem tento příběh milovala, když jsem byla na základní škole, ale miluji ho i teď, když jsem ve čtvrtém ročníku na střední škole.

Ale protentokrát jsem si řekla, že si zkusím přečíst toto dílo v němčině, protože se v ní chci zlepšit a zároveň je to cizí jazyk, který se mi nesmírně moc líbí. A jsem opravdu ráda, že jsem si tu knížku přečetla, protože jsem díky tomu poznala pro mě nové struktury vět a spoustu nových slov. Knížka se mi četla velmi dobře, příběh byl napsán poutavě a celkově si myslím, že je tento překlad vskutku krásný. A ta obálka... Ta je úplně nádherná!

Jak jsem již napsala, knížku bych doporučila všem. Pokud umíte nebo se zkrátka učíte německy, doporučuji vám přečíst si tento příběh i v tom německém jazyce, neskutečně vás to posune dopředu, anebo se u toho příběhu alespoň odreagujete. A pokud němčinu neovládáte, rozhodně neváhejte a přečtěte si českou verzi tohoto příběhu, slibuji, že nebudete litovat.

Květy z půdy Květy z půdy Virginia Cleo Andrews

Tato knížka je naprosto boží! Příběh byl napsán velice poutavě, atmosféra byla dosti děsivá, vylíčení postav bylo perfektní a ta krutost mě až překvapovala. Realistický příběh, na který jen tak nezapomenete.

01.01.2021 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Knížka mi byla doporučená kamarádkou s tím, že by se mi mohla líbit. A musím říct, že se skutečně trefila do mého vkusu. :-)
Příběh rychle utíkal, text byl vskutku poutavý a ten děj mě silně zasáhnul, takhle moc mě dosud žádná kniha nevyřídila...
Kniha si dle mého zaslouží to nejvyšší hodnocení, toto je zkrátka meisterstück.

30.10.2020 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Nedávno jsem (konečně!) dočetla knihu Střet králů, což je druhý díl ze série Píseň ledu a ohně. Myslím si, že je ten příběh natolik obsáhlý a zamotaný, že ani nemá cenu sem psát jakousi anotaci, protože bych to pravděpodobně jen všechno vyspoilerovala. A to si myslím, že u knih takového rázu nikdo nechce.

Na tento druhý díl jsem se moc těšila jednak proto, že jsem četla první díl a byla jsem z něho přímo nadšená, jednak proto, že jsem zhlédla celý seriál a minimálně z té první poloviny sérií jsem byla unešená a pořád jsem přemýšlela jen a jen o Hře o trůny.

Musím se přiznat, že mě druhý díl rozhodně nezklamal, bylo zde mnoho akce, napětí, intrik a zkrátka všeho, na co je člověk v Písni ledu a ohně zvyklý. Jen byla trochu škoda, že jsem musela hodně číst z úhlu pohledu postav, které tolik nemusím. Ale pan G. R. R. Martin umí ten příběh napsat tak, že to vlastně je pořád velice záživné čtení. A to vskutku oceňuji. Na knize se mi opravdu moc líbil styl psaní a složitost děje. A samozřejmě nemohu zapomenout pochválit obálku, která je naprosto perfektní!

Kniha nebyla tak dobrá jako první díl, stále však byla bravurně napsaná a stále patří mezi mé nejlepší knihy, které jsem kdy přečetla. Rozhodně bych celou tuto sérii doporučila fanouškům fantasy, kterým zároveň nevadí krutost v knihách a lechtivé scény. A samozřejmě jim nesmí vadit, že jsou ty knihy docela tlusté.

Strom lží Strom lží Frances Hardinge

Po delší době sem přicházím s recenzí této knížky, která mě nesmírně mile překvapila. Popravdě jsem ji začala číst, protože mi tu již pár let leží a nikdy jsem se k ní nedokopala. Ale tenhle rok se to změnilo. A jsem za to moc ráda.

Námět je sám o sobě velice zajímavý a opravdu lákavý. A obálka, ta je nadpozemsky nádherná! Původně jsem od příběhu čekala lehce nadprůměrnou knihu, která nebude nic jiného než takový thriller pro teenagery. Ale ačkoliv se zde vyšetřuje záhada a je to místy mrazivé, tak to rozhodně neskončilo u toho. Děj je neskutečně dramatický, jsou zde jisté prvky magie, je zasazen do historie a otevírá téma emancipace. Kniha je napsaná opravdu poutavě a pokud se rozhodnete si tuto knížku přečíst, rozhodně dostanete více než jste čekali.

Knihu bych doporučila všem, koho zajímají výše zmíněná témata. A na věku podle mě nezáleží, může si ji v klidu přečíst jak dospělý, tak teenager.

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

R. U. R. je dílo, které mě zaujalo už když jsem byla na základní škole. Líbily se mi myšlenky díla a zároveň jsem dokázala ocenit skvělý styl psaní. Po několika letech jsem si konečně přečetla celou knížku a musím takhle na začátek prozradit, že jsem byla s příběhem spokojená. Ale tato kniha vlastně není tolik o ději jako takovém, ale spíše o filozofických myšlenkách, které se zde nacházejí. Já osobně jsem si všimla témat jako: pokrok ve vědě a technice, války, naděje, touha po moci, podstata člověka a mohla bych zde najít ještě několik dalších témat. Myslím si, že pokud někdo nerad čte mezi řádky, tak by se měl této knize vyhnout, protože by se tomu člověku mohl ten děj zdát až příliš jednoduchý a hlavně krátký. Sice se v něm nachází pár zvratů, ale to všechno máte na vcelku malém množství stran, takže je to takové strohé. Což ale dodává na čtivosti. Občas mi dialogy přišly lehce chaotické, ale jinak jsem byla se vším nadmíru spokojená.

Rozhodně je to skvělé čtení pro lidi, kteří se rádi ztrácejí ve svých úvahách.

15.08.2021 4 z 5

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Čekala jsem více... Příliš zdlouhavé popisy a dosti složitý jazyk. Ale příběh byl sám o sobě perfektní - dramatický a plný vášně.

08.03.2021 3 z 5

Baby Jane Baby Jane Sofi Oksanen

Knížka Baby Jane mě nejprve zaujala svou nádhernou obálkou, poté mě zaujala i samotná anotace a celkově témata, kterými se toto dílo zabývá. Na její čtení jsem se skutečně těšila a musím vám říct, že mě vážně nezklamala. Jen mě malinko mrzelo, že nebyla delší. Chtěla bych vyzdvihnout styl psaní, který je opravdu čtivý a zajímavý - v knížce nebyly žádné složité věty, které by vás mohly někdy unavit, text byl dynamický a na začátku každé části knihy se nacházel úryvek z písničky, což oživovalo celý děj a vrhlo mě to více do dané atmosféry. Dále vysoce oceňuji výběr témat, která jsou pro tento příběh velice důležitá. Autorka vytahuje téma psychických problémů, a to konkrétně depresi a panickou poruchu, zabývá se temnou stranou lásky a dává nám nahlédnout do divokého světa mladých lesbiček a gayů. Rozhodně se nejedná o veselé čtení, naopak mohu prohlásit, že je to celkem tragický příběh.

Tuto knížku bych doporučila lidem zabývajícím se alespoň trochu psychologií, problematikou lgbt, životem mladých zlomených lidí a těm, kteří si touží přečíst zdrcující knížku, při jejímž čtení se vám bude chtít brečet.

09.02.2021 4 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Píše se rok 1945 a Claire Randallová, armádní zdravotní sestra, se společně s jejím manželem Frankem nachází ve Skotsku na venkově. Na tomto místě se však stane nečekaná, přímo magická událost, která Claire otočí život o 180 stupňů Na kopci Craigh na Dun se Claire dotkne menhiru a vzápětí se přenese o 200 let nazpátek, do doby kapitána Randalla, velitele anglické vojenské pevnosti. Navíc kapitán Jonathan Randall je jedním z předků Franka. V této době na Claire čeká mnoho dobrodružství, plných bojů, vášně, pochybností a krve

Na tuto knihu jsem se chystala již několik let a konečně jsem se dostala k tomu ji přečíst. A jsem vskutku šťastná, že jsem po této knize sáhla, protože mě příběh naprosto pohltil!

Opravdu moc se mi líbí ona kombinace historického prostředí, romantiky, bojů a erotiky. Velmi silně mi to připomínalo Píseň ledu a ohně, kterou naprosto zbožňuji. Autorka skvěle vykresluje jednotlivé postavy, příběh byl hezky propletený do sebe, objevovaly se různé zvraty, emoce se zdály býti téměř opravdovými Cizinku bych označila za vskutku poutavé a vydařené dílo.

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi historické romány a také trochu fantasy.

19.04.2023 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Jsou zahájeny již desáté Hladové hry a osmnáctiletý Coriolanus Snow se připravuje na svou velkou příležitost - získat slávu jako mentor jednoho ze splátců. Byla mu přidělena dívka z dvanáctého kraje, a ačkoliv není zprvu nadšený, ukáže se, že Lucy Gray není taková, jaká se zdá být. Postupně s ní začně soucítit a musí se rozhodnout, jestli se má řídit pravidly, anebo poslouchat své city...

Tato kniha mě celkem dlouho lákala. Důvod byl jasný: jsem velkým fanouškem série Hunger Games. Když jsem si přečetla, o čem příběh pojednává, začala mě tato kniha k sobě táhnout čím dál tím víc a víc. Rozhodla jsem se ji číst v angličtině a jsem za to moc ráda, protože jsem se dozvěděla hodně nových slov, která jsou na dosti vysoké úrovni.

Ale teď k mým dojmům z knihy... Příběh mi připadal místy příliš táhlý a nudný. To však nemění nic na tom, že o zvraty v něm nebylo nouze. Často mě různé obraty v ději opravdu překvapily a v tu chvíli byla kniha nesmírně napínavá a poutavá. Ale ty nudné pasáže to dost zkazily. Myslím si, že kdyby se některé stránky vyškrtaly, vůbec by to nevadilo a spíše by to tu knihu vylepšilo. Co se týče popisu, ten byl bezvadný. Autorka nám detailně vylíčila, jak funguje Kapitol a jednotlivé postavy vykreslila dokonale. Uměla do psaní zapojit velké množství emocí, které byly nejvíce cítit v písničce "The Hanging Tree", kterou již známe z trilogie Hunger Games. Na knize se mi nesmírně líbil ten fakt, že nás uvádí do příběhu Coriolanuse Snowa, který se později stane v sérii Hunger Games prezidentem. Tento příběh nám dává nahlédnout za oponu a my během čtení zjišťujeme, co všechno tuto postavu ovlivnilo. Nejvíce dramatický byl samotný konec knihy, díky kterému dokážu mnohem lépe pochopit směřování pana Snowa.

Knihu bych doporučila všem fanouškům Hunger Games. Je však dobré od knihy příliš neočekávat, protože byste po jejím přečtení mohli být zklamaní. Nicméně, nejedná se o žádný brak, jen Hunger Games byly mnohem lepší.

23.08.2022 3 z 5

Za soumraku Za soumraku Michael Cunningham

Po delší čtecí pauze jsem se rozhodla začít s celkem náročnou knihou, a to sice s knihou "Za soumraku". Od Cunninghama jsem již četla knížku "Hodiny", která se mi líbila neskutečně moc. A jsem spokojená i s touto, avšak o trochu méně než s tou předchozí...

Nejprve bych ráda ocenila styl psaní Michaela Cunninghama. Jedná se o velmi poetický, melancholický jazyk, který až bere dech. Je neskutečné, jak někdo může umět psát takovýmto stylem - velice filozofickým, přesto vskutku zajímavým. Líbilo se mi, že v příběhu bylo zmíněno velké množství uměleckých děl, která se mi přímo objevovala před očima. Jedná se o díla známá, celosvětová a ta Cunningham zařadil do příběhu o Peterovi. Zajímavý na tomto díle je rozhodně proud myšlenek, se kterým se seznamujeme právě u hlavní postavy. Myšlenky jdou mnohdy do hloubky, Peter se zaobírá smyslem života, ale také objevuje své vnitřní touhy. Této knize nemohu téměř nic vytknout, možná jen to, že dle mého názoru neměla tak velký spád jako právě "Hodiny". A proto mě čtení tohoto příběhu místy unavovalo. Rázem však mou pozornost upoutala jistá erotičnost v určitých částech příběhu, která mě opravdu rozpalovala.

"Za soumraku" rozhodně hodnotím velmi vysoce, jednalo se o krásné čtení, protkané nejen smutkem, ale i radostí a smířením se se svým životem.

Knihu bych doporučila všem, které baví knihy s lgbt tématikou a rádi se zamýšlejí nad všemožnými filozofickými otázkami a zároveň se považují za umělecké duše.

26.06.2022 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Již několik let se mluvilo o hrozbě, která nakonec opravdu nastala - bezvodí. Všichni začali šílet, lidé jsou schopni pro vodu udělat takřka cokoliv. Po tom, co se Alyssini rodiče nevrátí domů se rozhodne hledat pomoc. Na cestu se vydá společně se svým bratrem Garettem a kamarádem Keltonem. Během svého dobrodružství se setkají s mnoha zvláštními lidmi, kteří touží po jediném - po vodě. Postupně je stále větší a větší horko a naši hrdinové musí najít cestu ven. Kdo všechno ale přežije?

K této knize jsem se dostala až po celkem dlouhé době, co mi leží doma v knihovně. A nevím, proč jsem po ní nesáhla již dříve, protože to byla naprostá pecka!

Obálka je naprosto famózní, stejně jako většina obálek od nakladatelství YOLI. Skvěle vystihuje příběh, zároveň však člověku neprozradí vše, o čem se v knize dočte. Celkem mě překvapilo, jak moc čtivý celý příběh byl. Kapitoly se četly samy a příběh bych rozhodně označila za originální. Hlavní hrdinové byli vcelku mladí, občas mě proto překvapilo, kolik toho vědí o různých oborech. To se mi však neskutečně moc líbilo, protože mám pro takové jedince slabost. Celkově nemám k této knize co dodat, s příběhem jsem byla nadměrně spokojená.

Knihu Sucho bych doporučila všem, kteří rádi čtou díla od nakladatelství YOLI a mají rádi autora, který tuto knihu napsal. Zároveň bych ji doporučila těm, kteří mají rádi dystopické příběhy.

02.04.2022 5 z 5