Archie Archie komentáře u knih

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Mozna neoriginalni (vojensky vycvik, vycvik v klastere, intrikareni na dvore), ale nesmirne poutave a zabavne odvypraveny uvod trilogie. Kde jini nudi, Staveley nuti hltat stranky. U nekterych pasazi jsem doslova nedychal a u jinych si zase v hlave maloval nadherne fantasy obrazy. Vycvik v horach, zkouska ve tme, kraska v rudych satech vchazejici doprostred bitvy - mnamka! Od docteni Abercrombieho jsem si snad takto fantasy neuzival.

08.06.2018 5 z 5

Americký upír Americký upír Stephen King

Atmosfera predvalecneho LA, divokeho zapadu a upiru ma neco do sebe, vypravecsky mi ale Americky upir, vyjma uvodu s Pearl, prilis neimponoval. Chybelo mi zajimavejsi pojivo a osobnejsi styk s jakoukoliv postavou ci snad sugestivnejsi kresba, ktera by dokazala vytahnout z vod jakesi nijake, byt zasazenim pritazlive cetby/podivane.

17.03.2018 3 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Od nadseni, pres ocekavanou oddychovou rezbu, po repetitivni prumer. Tech bezvychodnych prestrelek, deus ex machina a vzkriseni na posledni chvili bylo opravdu mozna az prilis. Nicmene, Kotleta vzdycky vystrihne nejaky WTF okamzik, kterym akci stylove prolozi. Vztah postav se navic nejakym zpusobem porad vyviji, beckova upiri mytologie v kombinaci s ufony pusobi spravne brakove a sex tomu, spolu s devkou Katerinou v prusvitne kosilce a neustale pripravenou baculkou Petrou, dodava ten spravny riz. Hustej narez. Jednou ale stacilo.

22.12.2017 3 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Krasne a tragicke, sem tam i poucne pribehy. Kouzelny zrod Ardy, pavoucnice Ungoliat, upadek Melkora, Sauron v podobe upira, zlaty drak Glaurung. Hrdinove jako Finrod, Feanor ci Luthien a Beren. Pribehy Valar, pad Numenoru, skryty Gondolin, Temny elf, zrod vzacnych silmarilu, ukovani prstenu. Strasna spousta krasy, ktera se da, postupnych listovanim, treba i letmym navratem k jednomu z pribehu, nasavat prakticky do nekonecna. Tohle proste neni akcni roman, je to spise epicka encyklopedie, soubor baji, zapis historika. A pokud se k Silmarillionu pristupuje s patricnym uvedomenim, jedna se o nadhernou, magickou studnici fantastiky, ktera nema ve svem zpracovanim obdoby. Klanim se a od ted se Silmarillion uz naporad.

19.07.2017 4 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Postavy, detaily a zivy, uveritelny, propracovany svet. Takovy mix Zaklinace a Hry o truny. Od Jmena vetru jsem v ruce nedrzel vyrovnanejsi kombinaci zabavneho cteni bez tahlych pasazi a komplexniho fantasy, ktere ze me nedela ctenare blbce. Ihned zitra bezim pro druhy dil.

31.01.2017 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Neotesanější sloh ještě nebyl tak vybroušený, možná ale právě to činí knihu opravdovější. Parafráze známých pohádek, zaklínačské souboje se strašidly, spousta humoru. A v neposlední řadě také podhoubí pro budoucí pětidílnou ságu.

29.10.2016 5 z 5

Legenda Legenda David Gemmell

Hrdinské fantasy jak řemen. Kniha o jedné velkolepé bitvě. Zábavně vystavěná, vygradovaná, patřičně epická. Druss Veliký sestoupí naposledy z hor, aby svedl poslední a největší bitvu vstříc stotisícové hordě Nadirů. Žádné vedlejší linie ani desítky postav. Příprava na bitvu, perfektně odvyprávěné válčení, bájná Snaga tančící v krvi nepřátel a s velkou grácii pojatý závěr. Odchod Smrtonoše ze scény vskutku hodný hrdiny.

29.10.2016 5 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Atmosfericka, jinak ale fadni vlkodlaci povidka. V ramci povidkoveho souboru by to mohlo byt ve zkracene verzi prijemne, jako samostatna kniha je to spis takova naladova jednohubka, ktera nezanecha hlubsi dojem.

28.12.2023 3 z 5

Sukuby Sukuby Edward Lee

Tramvaj mi prisla ve vsech ohledech lepsi - udernejsi, originalnejsi, erotictejsi. Tohle bylo vcelku predvidatelne a zdaleka nehralo tak povedene na onu "prvni signalni". Vlastne vcelku obycejna zanrova vec.

28.12.2023 3 z 5

Jak svět doopravdy funguje Jak svět doopravdy funguje Václav Smil

Neidealistický popis fungování (a vybudování) současného světa, spousta tvrdých dat bez technooptimistického rauše. Vhodné pro každého, kdo by si myslel, že se super-složité problémy dají řešit jednoduše nebo skrze progresivní agitku. Ropa, beton, hnojivo.

17.05.2023 5 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Ale jo, tohle me vcelku bavilo. Bohuzel jsem cteni musel hodne kouskovat, coz uskodilo zazitku. Jednoduche provedeni - parta dezolátů na uteku, v patach jeste horsi parta uchylů, trocha Lovecrafta, spousta nasili (i sexualniho) a zabavne vystavene, postavicky. Posledni stranka tomu dala štempl.

02.11.2022 3 z 5

Samarkand Samarkand Miroslav Žamboch

Eh. Nalakal me titulek "Ze světa Drsného spasitele", který me v ramci zanru bavil nasobne vic. Zajimavejsi hlavni hrdina, dekadentni (az za hranou) erotika, kralovna upiru, vice post-apo elementu. Zkratka nejen akce, ale spousta podpultoveho koreni. Samarkand naopak stoji pouze na prehnane akci s nezajimavym hrdinou (ktery se da charakterizovat asi jen tim, ze je veteran a rad by klid). To nejhorsi co jsem od Zambocha cetl. Presto bych byl rad, kdyby k rozsirovani sveta (ale jinak) dochazelo i v budoucnu.

23.10.2022 2 z 5

Tyll Tyll Daniel Kehlmann

Cernohumorny, jizlivy, kruty, magicky pribeh prostych i "velkych" lidi v silenych casech. Kehlmann pise s neuveritelnou lehkosti o neuveritelne tezke dobe, vystavuje groteskni zrcadlo jak lidem nizkym i dobobym velikanum, tak absurdite doby/spolecnosti samotne.
Dlouho jsem nemel tak povznasejici ctenarsky zazitek, byt mi prislo, ze zhruba ve 3/4 ztratilo vypraveni (na okamzik) prehlednost. Genialni dialogy, doba pover a skutecne tmy (vzpomnel jsem si na Narrenturm a tanec muchomůrek), valka, tmarstvi, absurdita absurdit - opravdova vez blaznu.

"Tak je to ve světe zařízené. Žije několik skutečných lidí a pak jsou ti ostatní: armáda postav v pozadí, národ mravenců, hemžících se po zemi. Narodí se a umřou, jsou jako skvrny třepotavého života, ze kterých se skládá hejno ptáků - zmizí-li jeden, skoro se to nepozná. Lidí, na nichž záleží, je málo."

23.10.2022 5 z 5

Život válečníka Život válečníka Tomáš Němec

Fantasy nastaveni/lore bylo zabavne. Vypraveni mi ale prislo takove skakave, casto neprehledne, roztekane. Nemohl jsem se zacist a osud postav mi byl vcelku ukradeny(cemuz nepomohla prave ona vypravecska roztekanost a povidkova forma). Mozna mi to (vzhledem k jinak velmi pozitivnimu hodnoceni zde ci v Pevnosti), proste jen tentokrat nesedlo.

23.10.2022 2 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

V Platforme mi Houellebecq sedl, bavil i filosofoval zaroven. Tady me zacina jeho postoj k zivotu (nebo alespon jeho postav) iritovat. Dalsi podivny ztrokostanci ve strednim veku, kteri jsou zoufali ve vsech oblastech zivota, nachazejici utechu (pouze) ve vytahovani penisu a nevazanem sexu.

23.08.2022 3 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Huh. Upiri guilty pleasure jako prase. Stval me frackovity hlavni hrdina, stval me misty pubertalni jazyk a naduzivani prehnanych metafor. Ale presto jsem se neustale, mirne provinile, bavil. Vsechno je tak spravne prehnane temne, epicke, teen depresivni a (nenapada me jine slovo) UPÍRSKÉ, pritom si to drzi prehlednou hlavní linku, která vyústí ve vcelku povedenou, osudovou pointu. 5 provinilých hvězd.

07.08.2022 5 z 5

Prokletí pro všechny Prokletí pro všechny Martin Paytok

Meh. A vlastne nevim co k tomu dodat. Dejove linie (i casove) preskakuji kazdou kapitolu, postavy nevedou dialogy ale prakticky neustale se navzajem "hláškují", vsechno je rychle, akcni - a vsechno mi bylo uplne jedno. Jiste kouzlo se tomu v te roztekanosti uprit neda, noir zavan je prijemny, ale na 300 stranach na me bylo te epilepsie prilis.

06.07.2021 2 z 5

Pekelný pastýř Pekelný pastýř Oskar Fuchs (p)

Inu, nedocetl jsem. Bures byl v Inferiu mnohem vtipnejsi a sofistikovanejsi, Kulhanek ma zase vetsi smysl pro akci a Kotleta to umi radne okorenit sexem. Tohle mi prislo jako takovy random pekelny bizar, trocha od vseho.

29.04.2021 2 z 5

Carmilla Carmilla Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Upirska klasika starsi nez Drakula. A slovo klasika tu sedi jako.. viko od rakve. Venkovske panstvi, cerny kocar, krasna upirka, jemne sexualni podtext. Stale v pohode ctiva povidka, i 150 let po vydani.

07.03.2021 4 z 5

Krvavá Rose Krvavá Rose Nicholas Eames

Druhy dil po vzoru Hollywoodu. Vicemene to same, jen je toho vic. Ale jak se rika, mene je nekdy vice a u Krvave Rose bohuzel plati. Stale je to ale zabavne, barvite, vtipne, epicke fantasy - jen mi ten koktejl prisel v prvni dile namichany primereneji. Opet je tu ale spousta pamatnych hlasek, nekolik geekovsky absolutne bestialnich fantasy scen (giga drak na zamrzlem jezere) a horkosladky zaver. Rozhodne si nenecham ujit dalsi dil, ackoliv bych mozna mirne pridal na pribehu a ubral volume nebo pocet stran.

26.11.2020 4 z 5